Torlaci - Slavic tribe from SouthEast Serbia

Slavic Land

Aktivan član
Poruka
1.168
MythBusters :-D
tema:
Torlaci imaju veze sa romanizovanim, ilirskim, vlaškim ili stanovništvom trakije, dasije
FALSE!

Torlaks (Торлаци, Torlaci) is a name for Slavic inhabitants of south-eastern Serbia and northern Macedonia who speak the Torlakian dialect.

name Torlak derived from the South Slavic word "tor" ("sheepfold" in English), :)

The Torlak population also includes three distinctive ethnic groups - Gorani in Kosovo and Macedonia, Janjevs in Kosovo, and the Krashovani in Romania.

Therefore, both, Serbs and Bulgarians, considered local Slavs as part of their own people, while local population was also divided between sympathy for Serbs and sympathy for Bulgarians

majority of native Torlakian Slavic population of Pirot did not had either Serb or Bulgarian national consciousness - in ethnic sense

Unlike the majority of local Torlakian Slavs, the small part of them adopted Serb or Bulgarian national consciousness.
:???:
 
Slavic Land:
MythBusters :-D
tema:
Torlaci imaju veze sa romanizovanim, ilirskim, vlaškim ili stanovništvom trakije, dasije
FALSE!

Torlaks (Торлаци, Torlaci) is a name for Slavic inhabitants of south-eastern Serbia and northern Macedonia who speak the Torlakian dialect.

name Torlak derived from the South Slavic word "tor" ("sheepfold" in English), :)

The Torlak population also includes three distinctive ethnic groups - Gorani in Kosovo and Macedonia, Janjevs in Kosovo, and the Krashovani in Romania.

Therefore, both, Serbs and Bulgarians, considered local Slavs as part of their own people, while local population was also divided between sympathy for Serbs and sympathy for Bulgarians

majority of native Torlakian Slavic population of Pirot did not had either Serb or Bulgarian national consciousness - in ethnic sense

Unlike the majority of local Torlakian Slavs, the small part of them adopted Serb or Bulgarian national consciousness.
:???:
kakvi te sad torkovi spopali???
dal si tolkina pocheo da chitash???

na kraju cesh i Shope da izmislish... :roll:
 
Slavic Land:
zato što su jedini :) da ima naših citirao bih ali ovako se oslanjamo na engleske ili real-life facts...

samo sam hteo da razbijem neke mitove o torlacima koje sam čuo u poslednje vreme

ali, iskreno mi je sve jedno...
da ti pravo kazem...
i ja sam od jedne karikature chuo kako je tolkin izmislio torlake (torkove) i shope
samo da bi napakostio nebeskom srpskom narodu :(

sram ga bilo!
 
reTUREdinjo kaze:
Slavic Land:
MythBusters :-D
tema:
Torlaci imaju veze sa romanizovanim, ilirskim, vlaškim ili stanovništvom trakije, dasije
FALSE!


a pirocanci
http://www.pirot.pi.co.yu/istkul/ti.htm

obratiti paznju na sledece 8)

Međutim, jedna retka i izuzetno zanimljiva pojava se, još iz tog vremena zadržala u govoru građana Pirota i okoline. Ako danas od nekoga čujete da kaže "kvo oratiš" (quo oratish), znači da vas pita "šta govoriš".



i

Vizantija je uspevala da se odbrani od mnogih varvarskih naroda, ali je ipak, u drugoj polovini VI i na početku VII veka balkanski deo carstva bo potpuno preplavljen Slovenima koji su ubrzo postali presudni etnički elemenat na Poluostrvu. Rani srednji vek je period iz kog nemamo nikakve izvore saznanja o gradu jer je naseljavanje
Slovena u potpunosti izmenilo dotadašnji istorijski tok. Gradovi su izgubili svoj dotadašnji značaj, putevi se nisu koristili kao ranije, a jedna dobro organizovana država zamenjena je labavo povezanim plemenskim zajednicama Slovena i skupinama starosedeoca potisnutim u planine.


e sad...
kad bi ture bio choek
pa da krene da prouchava istoriju timochana i srba od 6 do 12 veka...
narochito Relju, ali Relju, ne ono shto je neki turchinu ravan retard reko da je relja reko...
pa bi mozda i shvatio neke stvari... 8)

ovako...

p.s. a ne odgovori mi ni za onaj citat
za Nikitu i Divlje srbe
da ponovim

Ako je Nikita bio episkop nad nekim divljim srbima, koje je neki tvoj druzija izmislil...
shto je onda patron Rumunije a ne Srbije (da te podsetim, sveti sava je patron srbije)

i kako to da u pesmama paulina nolskog u kojima opisuje lik i delo nikite remesianskog se pominju samo besi, sarmati, dachani i geti?
zamisli... ni srbi ni sloveni ni anti ni sklaveni ni etrurci ni vennedi... :D da ne poverujesh!
 
DruidIzRethome:
jer ture tako kaze :D

da da da da da da...
otkud onda onoliki romanizmi
ako nemaju nikakve veze
vec su svi ti starosedeoci isparili kad su doshli sloveni.

pa utopili se u masu :) prostim recnikom

sloveni su dosli do peloponeza, pa nista, ne verujem da su vecina tamo, cak ni manjina :)

dakle, kakvo romanizirano stanovnistvo, svuda pise da su torlaci sloveni a to da su postojali neki romanizirani tracano iliri mozda ali da neki "rimljanin" ostane u beloj palanci svasta. poznati su po tome da nisu voleli mnogo da borave van, samo privremeno,...

na kraju su isterani visoko u brda :)
 
Kvo nema veze sa latinskim

U Jablanickom i Pcinjskom regionu, slično, umesto ŠTO koriste drugu reč a to je: KOJE

dakle umesto ŠTA RADIŠ

KOJE RADIŠ
kao što u palanci
KAKVO (kako,koliko) RADIŠ
pošto su lenjštine od toga je nastalo skraćivanjem K'VO RADIŠ mada mnogi pričaju i dalje KAKVO RADIŠ
što dakle nema veze sa latinskim QUO
a mislim da o tome ima i u onoj debeloj knjizi Srpski jezik (gramatika) od 5. do 8. razreda koja se koristila za takmičenja :) deo o dijalektima

dakle ako su palančani rimljani onda su i leskovčani japanci (KOYE)

:)

baci tvoje skripte u vodu i javi se kad naučiš
 
Torlaci realno imaju danas veze samo sa ovim

thestructorr-sheep.png


a istorija, države i poreklo su za njih krajnje nebitni...
 
Slavic Land:
wow

ti si cuo za Torlake al si iztumacio onako kako tvoj mozak naredi :)

i kako to da u pesmama paulina nolskog u kojima opisuje lik i delo nikite remesianskog se pominju samo besi, sarmati, dachani i geti?

pa jos sloveni nisu dosli :)

kvo oratiš

wow latin word
I da je tačno to je
1:10000

dakle baci to u reku :)

kako nisu doshli
pa jel ja bejah Divlji Srbin ceo mesec po logici tursko-dssovskoj

turchin reche da NEMAJU NIKAKVE VEZE
a sad imaju 1/1000

shta ga znash
ako mu tako cune
za par dana bice pola pola 8)

a shta bi s tvojim dokazivanjem da crna kosa jasno kaze da mi ovde nismo sloveni???
kako sad jesmo?

jel se secash ti shta si prichao juche, a shta prekjuche???

i od kad torlaci ili shopi (isti etnos, 2 naziva) postoje
pa zar nije to tolkinovo trabunjanje???

a shto ovi istorichari sa onog sajta onako besomuchno lazu
zamisli kad kazu:
skupinama starosedeoca potisnutim u planine.

pa dal su oni normalni

pa valjda je najlogichnije da su isparili!?

:D a za kakvo <=> k'vo ti je najjache :D

a oratish... aj me i za to nasmej

il za portu

p.s. ako vidim pedju popa
i uzmem mu knjigu
dobacicu ti i ostale slovenske rechi
sad sam sanjit da radim lingvistichku analizu...
 
Slavic Land:
jao izvini ne 100% nego 1000%
imao sam komsiku u BP rodom iz tvog sela.

Crow's theory: quo vadis? = кво радиш мори бре? (ambiciozni palančanin, rimljanin u povoju)

Slavic land's theory: šta radiš? = kakvo radiš? = k'vo radiš? (logika + srpski lokalni slang i još ponešto)

torlaci, slepcho majmunski, kazu "kvo rabotish"
debilne doskochice govore o tebi 8)

quo je iz latinskog
rabota je slovenska

shta je... ti si novopecheni srbin, objasni...
radish... verovatno neka mutacija slovenske rechi...
 

Back
Top