Decentralizacija Srbije

qwertyuiop

Početnik
Banovan
Poruka
46
Kako bi po vama trebalo decentralizovati Srbiju?

Po republikama(pokrajinama):
536fshz.gif


Po oblastima:
6bbwcur.gif



Po okruzima(Gradskim centrima):
660i2jl.gif
 
Не, јер смо0 сувише мала земља са пемало становника.

Са друге стране Војводина треба да се децентрализује, ако не укине, јер је глупо да Нови Сад командује Зрењанину и Вршку, а још глупље да Панчево које је на 5 км од Београда буде центар Јужнобанатског округа.

Идиотизем је рецимо што људи из Јужног баната морају да иду у Панчево по разне потврде, уместо да лепо предуже још тих 5 км до Београда, или да оду до Вршца по потврде и уверења.

Треба заборавити комунистичко-Совјетске аутономиј етипа Војводине.
 
Smatram da je za neku krupniju decentralizaciju jos uvek rano. Ako bi se decentralizacija izvrsila sad, preko kolena, jedine oblasti koje bi mogle da se nose sa tolikom ekonomskom & finansijskom odgovornoscu su Vojvodina, BG i okolina i (mozda) niski okrug.

U sledecih 10-tak godina bi trebalo razvijati razne okruge (eto, odgovorih i na pitanje) dok ne bi postigli odredjenu ekonomsku stabilnost i koliku-toliku finansijsku samostalnost.
 
Mi Banacani nismo za republiku Vojvodinu (jesmo za pokrajinu),pod velikim smo pritiskom Novog Sada.
Banat ima drugaciju istoriju,drugacije obicaje,drugaciju etnicku sliku,pa cak i u jeziku ima nekih specificnosti od Backe i Srema.
Evo ovde u Pancevu sta radi Novi Sad pa to je strasno.Skoro sve pare iz Pancevackih fabrika idu u NS,dok Pancevci jedva disu.
I u mom rodnom gradu Kikindi onim Madjarima je pun k...c autonomije.Opste je poznato da su kikindski Madjari u velikoj vecini glasali za SRS,Predsednik skupstine Kikinda je Madjar Oto Kismarton iz redova SRS-a
 
I da napomenem:
projekat Kikindski mamut nije hteo Novi Sad da pomogne,nego je to uradio Beograd.
Znamo koliko u Kikindu turista dolazi bas zbog Kikindskog mamuta.
__________________________________________________________________________
Vojvodina=Novosadizacija=velika Bačka,Banat takvoj Vojvodini ne sme da bude partner.
 
qwertyuiop:
Mi Banacani nismo za autonomiju Vojvodine (misli se na republiku Vojvodinu),pod velikim smo pritiskom Novog Sada.
Banat ima drugaciju istoriju,drugacije obicaje,drugaciju etnicku sliku,pa cak i u jeziku ima nekih specificnosti od Backe i Srema.
Evo ovde u Pancevu sta radi Novi Sad pa to je strasno.Skoro sve pare iz Pancevackih fabrika idu u NS,dok Pancevci jedva disu.
I u mom rodnom gradu Kikindi onim Madjarima je pun k...c autonomije.Opste je poznato da su kikindski Madjari u velikoj vecini glasali za SRS,Predsednik skupstine Kikinda je Madjar Oto Kismarton iz redova SRS-a

Ахахахааааааа.......е ово нисам знао......ово за Мађаре је генијално...... :lol: :lol: :lol:

Не знам тачно како изгледа децентрализација у другим тзв.развијеним земљама, али ја сам у сваком случају за укидање могућности да се Србија и даље разједињује по систему "свака вашка обашка" - наиме ја сам за једниствну Србију а ако већ треба да се централна власт спушта на нижи ниво ја сам за то да буде ПО ОКРУЗИМА. Само ако онда сваки округ буде "држава за себе" и измишљао СВЕ СВОЈЕ ПОСЕБНО ОД БИРОКРАТИЈЕ ПА НАДАЉЕ - ОНДА ВИШЕ ОД ДРЖАВЕ НЕЋЕ ОСТАТИ НИ "д"......

За мене је Панчево део Београда, не знам како другачије да се изразим, па толико су близу ... додуше имају доста бољих ствари од Бг....рецимо храну, итд.
 
qwertyuiop:
Mi Banacani nismo za republiku Vojvodinu (jesmo za pokrajinu),pod velikim smo pritiskom Novog Sada.
Banat ima drugaciju istoriju,drugacije obicaje,drugaciju etnicku sliku,pa cak i u jeziku ima nekih specificnosti od Backe i Srema.
Evo ovde u Pancevu sta radi Novi Sad pa to je strasno.Skoro sve pare iz Pancevackih fabrika idu u NS,dok Pancevci jedva disu.
a
A kako molim te pare4 iz pancevackih fabrika idu u Novi Sad da li bi mogao da obrazlozis ovu epsku glupost ,ja nisam video nikakve pancevacke pare ?
 
Regionalizacija,samo pre toga moraju pare da se isisaju iz Beograda,jer je bolesno da se jedan grad toliko brzo razvija,a da ostatak zemlje lici ne pejzaze Berlina posle Drugog svetskog rata. Pare se mogu isisavati na raznorazne nacine,a najbolji je poreska diskriminacija preduzeca koja posluju u Bg-u.

Inace stepen decentralizovanosti regiona moze da bude razlicit,ali regionalizacija je neophodna.
 
svetolik trpkovic:
A kako molim te pare4 iz pancevackih fabrika idu u Novi Sad da li bi mogao da obrazlozis ovu epsku glupost ,ja nisam video nikakve pancevacke pare ?
Pogledaj Kako se NS prolepsao :shock:

8.6.2006. Opstina Pancevo prestaje da puni dupeta Beogradska,i pocinje da puni Novosadska.
Bio sam na sastanku SEC-a iz Panceva, bas smo to razmatrali.Ako bi ti sad pisao sta i kako, ne bi sat bio dovoljan.Malko proguglaj.
 
povlacim link.... nema svrhe ici na njega....

ranije je na njemu bila PPT prezentacija na temu decentralizacije i izmedju ostalih je bila predlozena jedna mapa koja se meni ucinila najprihvatljivijom.... na zalost vise je nema
 
po meni, nijedna od predlozemnih mapa postavljaca teme nije prihvatljiva...

prilikom razmatranja decentralizacije obratiti poaznju na sledece:
1) vojvodina u danasnjim granicima nije prava ekonomska regija. zasto? juzni delovi vojvodine (pancevo, vrsac,stara i nova pazova, pa cak i indjija gravitiraju beogradu a ne novom sadu)... takodje u okviru same vojvodine mogu se izdvojiti gradovi koji bi mogli biti centri subregija (NS, ZR, SU)
 
2) juzna i jugoistocna srbija su ekonomski i geografski pogodne za formiranje regije sa sedistem u nisu, a koja bi obihvatala nisavski, jablanicki, toplicki. pirotski i pcinjski okrug.... postavlja se pitanje dokle bi dosezala granica te regije na severu? mozda najdalje do aleksinca?
 
4) beograd u sadasnjim administrativnim granicama grada beograda nemoze biti sam za sebe regija... razlog je jednostavan: van te regije ostalo bi vise gradova koji gravitiraju beogradu a koji s ene bio mogli oraganizovati kao posebna regeija
 
5) shoomadia: jasno je da se kao regionalni centar namece KG... nedoumice ostaju oko definisanja granica ove regije... u pitanju je procena koja naselja i gradovi u severrnom delu geografske shoomadie gravitiraju KG a koja BG.... zatim, gde prestaje uticaj nisa a gde pocinej kragujevca.... koja mesta u pomuravlju i na prostoru istocno odatle gravitiraju ka kG a koja bi s emogla ukljuciti u npr timocku regiju
 
Nego, sad mi nesto pade na pamet...

Sigurno ce biti sranja oko definisanja granica tih okruga ili regija. Npr. Madjari (iliti dobar deo istih) se zalaze za sopstvenu autonomnu (ne samo ekonomski) regiju u na severu Vojvodine sa centrom u Subotici. Kapiram da im ne bi bilo svejedno da im se u novoj teritorijalnoj reorganizaciji syebe zamisao. Slicno je i sa Albancima na jugu.
 
eremita:
Не знам тачно како изгледа децентрализација у другим тзв.развијеним земљама, али ја сам у сваком случају за укидање могућности да се Србија и даље разједињује по систему "свака вашка обашка"
Управо је у томе проблем; не знаш како функционише али зато паметујеш. ''Не знам шта је то тачно али знам да не ваља, јербо је импортовано са запада''. Информиши се мало па ондак филозофирај.
 

Back
Top