Ukratno o Waffen SS-u

!ACHTUNG!

Obećava
Poruka
62
Sigurno najozloglasenije divizije nemackog Wermachta. Hajde da napisem nesto osnovno o SS-u. Nastao je kao Hitlerova zelja za armijom koju je licno mogao kontrolisati. SA to nije bio. SS- Schutz Staffeln (zastitni odredi) je imao oko 280 clanova 1929. godine i nije igrao vazniju ulogu u Nemackoj tada. Iste te godine, SS je preuzeo cuveni Hajnrih Himler, koji je tada delovao "pitomo". Vec 1933. je bilo 33 000 SS-ovaca naspram celih 3 000 000 SA-ovaca. Juna 1934. se Hitler konacno razracunao sa Ernstom Roehmom i njegovim SA-om. Ernst je hteo da SA zameni tadasnju nemacku vojsku i da ima uticajnije mesto. To je dovelo do Noci Dugih Nozeva kada su pohapseni svi lideri SA i pobijeno oko 700 drugih visis oficira. Celu ovu operaciju su sproveli upravo SS-ovci. Do 1939. SS se prosirio na mnoge druge delatnosti i njegovi pipci su bili u skoro svakom delu nemacke drzave.
Upotreba u Poljskoj je pokazala koliko su oni razliciti od obicne vojske - nisu mnogo cenili svoj zivot i bili su okrutni borci. To je dovelo do velikih gubitaka, prevashodno usled prevelike "ispranosti mozga". Ovo je kasnije delimicno ispravljeno. Tada se SS sastojao iz sledecih formacija:

- Leibstandarte Adolf Hitler - motorizovana pesadija - tri bataljona
- SS-Standarte 1 "Deutschland" - motorizovana pesadija - cetiri bataljona
- SS-Standarte 2 "Germania" - slicno kao LAH
- SS-Standarte 3 "Der Fuhrer" - slicno kao Germania
- Totenkopfwachsturmbanne - slabo obucena, interna policija, sluzili kao straza u logorima

Posle Poljske su sakupljene i napravljene dve divizije - LAH i SS-Verfugungdivision (od ostale tri formacije). Odlicno su se pokazale u Balkanskoj kampanji, a kasnije su poslate u Rusiju gde su i zvanicno prozvane divizijama (mada i dalje to nisu bile fizicki).
Posle ovoga su formirane SS divizje Nord, koja je bila bruka za SS, i SS Wiking, koja je imala cak 50% ne-Nemacke pripadnike i pokazala se izvrsno. Posle propada Barbarose, Hitler je naredio formiranje novih SS-divizija, razocaran ucinkom obicne vojske. To nas dovodi do konacnog popisa svih SS divizja:

1. SS-Panzer-Division "Leibstandarte Adolf Hitler"
2. SS-Panzer-Division "Das Reich"
3. SS-Panzer-Division "Totenkopf"
4. SS-Polizei-Panzer-Division
5. SS-Panzer-Division "Wiking"
6. SS-Gebirgs Division "Nord"
7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division "Prinz Eugen"
8. SS-Kavallerie-Division "Florian Geyer"
9. SS-Panzer-Division "Hohenstaufen"
10. SS-Panzer-Division "Frundsberg"
11. SS-Freiwilligen-Panzer-Grenadier-Division "Nordland"
12. SS-Panzer-Division "Hitlerjugend"
13. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Handschar"
14. Waffen-Grenadier-Division der SS (galizische Nr. 1 ; ukrainische Nr. 1)
15. Waffen-Grenadier-Division der SS (lettishe Nr. 1)
16. SS-Panzer-Grenadier-Division "Reichsfuhrer-SS"
17. SS-Panzer-Grenadier-Division "Gotz von Berlichingen"
18. SS-Freiwilligen-Panzer-Grenadier-Division "Horst Wessel"
19. Waffen-Grenadier-Division der SS (lettische Nr. 2)
20. Waffen-Grenadier-Division der SS (estnische Nr. 1)
21. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Skanderbeg" (albanische Nr. 1)
22. SS-Freiwilligen-Kavallerie-Division "Maria Theresa"
23. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Kama" (kroatische Nr. 2)
23. SS-Freiwilligen-Panzer-Grenadier-Division "Nederland"
24. Waffen-Gebirgs (Karstjager) Division der SS
25. Waffen-Grenadier-Division der SS "Hunyadi" (ungarische Nr. 1)
26. Waffen-Grenadier-Division der SS (ungarische Nr. 2)
27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "Langemarck" (flamische Nr. 1)
28. SS-Freiwilligen-Panzer-Grenadier-Division "Wallonen"
29. Waffen-Grenadier-Division der SS (russische Nr. 1)
29. Waffen-Grenadier-Division der SS (italienische Nr. 1)
30. Waffen-Grenadier-Division der SS (russische Nr. 2)
31. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division
32. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division "30. Januar"
33. Waffen-Kavallerie-Division der SS (ungarische Nr. 3)
33. Waffen-Grenadier-Division der SS (franzosische Nr. 1)
34. SS-Grenadier-Division "Landstorm Nederland"
35. SS-Polizei-Grenadier-Division
36. Waffen-Grenadier-Division der SS
37. SS-Freiwilligen-Kavallerie-Division "Lutzow"
38. SS-Grenadier-Division "Nibelungen"

Ako pazljivije pogledate, mislicete da sam napravio gresku u dupliranju rednih brojeva pojedinih divizija. To je zato sto su bile samo u planu, tacnije nisu nikad do kraja formirane niti upotrebljavane ali se ipak pocelo sa regrutovanjem ljudi.
Ohrabrujem clanove ovog foruma da se raspravlja o SS-ovcima, najozloglasenijim vojnicima WW2 i sire. To je sigurno zbog zlocina koje su cinili. Ali ipak se, po meni, mora praviti razlika izmedju kvalitetnik SS divizija kao sto je 1. , 3. , 12 na primer, i divizija koje su cinili volonteri, vecinom ne-nemackog porekla. One niti su bile disciplinovane niti trenirane kako treba, ali su zato imale to nacisticko razmisljanje koje nisu mogli da kontrolisu. Primer za to jeste 36. divizija, koja nikada nije imala vise od 4000 ljudi. Ona je pocinila takve zlocine u Varsavi, da su i komandiri obicne vojske i drugi SS komandiri trazili da se ona smesta povuce!
Kao i svugde, najvece zlocine prave nedisciplinovana gomila covekomrzaca koja je zbog svoje "krvavosti" prozvana elitom. U elitu ne ulaze koljaci, niti ce ikada uci i treba ih uvek odvojiti od casnih vojnika koji su tudjom zaslugom prozvani "mesarima".


Izvor: Drugi svetski rat
 
Ja bih tebe prebila! Ti nisi normalan kad popularises takve stvari.Mnogo su oni bili casni kad su ubijali ljude po koncentracionim logorima. Svaki Srbin koji koristi mozak trebalo bi da te otera u p. m. , jer da je Hitler i mi bismo prosli kao Jevreji.
 
Samo da napravimo razliku izmedju SS i Waffen SS

SS je citava politicko vojna organizacija koja se sastoji iz Algemeine SS, Waffen SS a mozemo da dodamo i Ahnenerbe SS
Od svih ovih bih izdvojio ovaj prvi kao onaj spomenuti sljam....oni su drzali logore, oni su bili politicari, oni su furali marketing....Waffen SS je vojska koja nije imala vremena da se zamlacuje po logorima vec da ratuje...cak, WSS se pripisuje samo jedan veliki zlocin, kada su u nekoj crkvi zapalili ~200 ljudi.
Zanimljivo je to da je ostatak nemacke vojske pocetkom rata smatrao pripadnike SS-a za neke sabane, paravojne formacije, vojnike nizeg ranga, medjutim to se vrlo brzo promenilo...
 
Impresionirana sam! Kakve veze to ima? Da li sada treba i njih popularisati zbog toga? I Nemoj mi PMS i te fore...Da li pokusavas da kazes da zato sto si muskog pola prosudjujes bolje nego ja? Idi kuci malo kod zene pa je gnjavi PMS-om i ostalim..Mislim procenjuj kad su joj dosli ONI dani i to...Povecavaj natalitet umesto sto pricas tu na forumu i hoces da se svadjas sa mnom..
 
gazela:
Impresionirana sam! Kakve veze to ima? Da li sada treba i njih popularisati zbog toga? I Nemoj mi PMS i te fore...Da li pokusavas da kazes da zato sto si muskog pola prosudjujes bolje nego ja? Idi kuci malo kod zene pa je gnjavi PMS-om i ostalim..Mislim procenjuj kad su joj dosli ONI dani i to...Povecavaj natalitet umesto sto pricas tu na forumu i hoces da se svadjas sa mnom..
i sta si htela da mi kazes... waffen SS je jedna od najcenjenijih vojnih formacija ikad, nijhova disciplina i obuka su bila vrhunske u svakom pogledu... oni su bili elita svog vremena... I da prosudjujem o njima bolje nego ti, jer ako hoces o njima da pricas, malo se obrazuj o njima! A za povecanje nataliteta ti prvo treba noge da rasiris... !
 
Iskreno, ocekivao sam vise ogorcenih reakcija na moj post. Jednostavno ljudi reaguju kao da ste im ugasili cigaru na ruku kada im pomenete Waffen SS,... Jos kada kazete da je 12. SS-Panzer-Division "Hitlerjugend" bila sastavljena od mladica koji su se odlicno pokazali u borbi... Odmah sledi: "Daj kolac! I nemoj da ga mastis!" :)

A zasto? Zato sto ljude mrzi da malo istrazuju. Iako je ta divizija nosila naziv zloglasnog Fuhrrera, njeno ljudstvo se borilo za primer. Divili su joj se stariji nemacki vojnici kao i saveznicki. Ti momci se jednostavno nisu predavali bez borbe. Postoji puno primera gde su saveznicki vojnici morali da zovu avijaciju da sravne neki deo grada, jer sami to nisu mogli. A mladici te 12. SS-Panzer-Division "Hitlerjugend" su se borili za svoju domovinu, ne razmisljajuci o Jevrejima, Slovenima,... I bili su fanaticni u svojoj borbi. Zato su skoro svi i izginuli u Normandiji.

Sa druge strane 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Handschar" je formirana u prolece 1943. vecinom od volontera koji su bili - bosanski muslimani. Trenirali u Francuskoj do februara 1944. Imali HQ u Brcku i pocinili mnogo zlocina. To je sirovi nacizam, boriti se samo da bi ubio coveka druge nacionalnosti. To jednostavno nije vojnik.

Jos nesto. Ne treba preterivati o vojnicima SS-a i dizati ih puno u nebesa. Kvalitet se razlikovao od divizije do divizije. Kao sto rekoh, sve nemacke Waffen-SS divizije su bile izvrsnog kvaliteta i bile pravi primer. Tu naravno izbacujemo divizije pravljene od cuvara koncentracionih logora. Te iste su se takodje lose pokazale i u borbi.

Svakako najbolji nemacki vojnici Drugog svetskog rata su bili Fallschirmjägeri, ako govorimo o kvalitetu obucenosti.
 
dejina811:
i sta si htela da mi kazes... waffen SS je jedna od najcenjenijih vojnih formacija ikad, nijhova disciplina i obuka su bila vrhunske u svakom pogledu... oni su bili elita svog vremena... I da prosudjujem o njima bolje nego ti, jer ako hoces o njima da pricas, malo se obrazuj o njima! A za povecanje nataliteta ti prvo treba noge da rasiris... !
Siri ti svoje noge. Da li ja sad treba da zakljucim iz ovoga da si ti neka opasan dasa?Kao rasturio si me svojim debilnim odgovorom? Ma da. U p.m. Ostadoh bez texta. Nemas gde da praznis svoje frustracije, pa se lozis na Hitlerovske trupe. Vidi se da si obozavalac Hitlera i inih.
Oni su elita kao i nasi policajci sto su elita. Kad treba neduzne, bolesne i nemocne maltretirati - tu su najjaci. A ti si kao obrazovan? Da, da..Vidi se po nacinu izrazavanje da si zavrsio visoke skole.
 
gazela:
Siri ti svoje noge. Da li ja sad treba da zakljucim iz ovoga da si ti neka opasan dasa?Kao rasturio si me svojim debilnim odgovorom? Ma da. U p.m. Ostadoh bez texta. Nemas gde da praznis svoje frustracije, pa se lozis na Hitlerovske trupe. Vidi se da si obozavalac Hitlera i inih.
Oni su elita kao i nasi policajci sto su elita. Kad treba neduzne, bolesne i nemocne maltretirati - tu su najjaci. A ti si kao obrazovan? Da, da..Vidi se po nacinu izrazavanje da si zavrsio visoke skole.
ja nemam frustracije... to o cemu pises je deo mog zanimanja, ja sam istoricar a to je deo istorije, tako da je ne moram da lecim frustracije ovim. Ali tvoje frustracije su nesto drugo, vec je neko pomenu, porcitaj nesto o njima pa ce znati ko su i sta su bili...!
Ja ne moram da te rasturam svojim odgovorima, zvucis i ovako glupo!
 
gazela:
Impresionirana sam! Kakve veze to ima? Da li sada treba i njih popularisati zbog toga? I Nemoj mi PMS i te fore...Da li pokusavas da kazes da zato sto si muskog pola prosudjujes bolje nego ja? Idi kuci malo kod zene pa je gnjavi PMS-om i ostalim..Mislim procenjuj kad su joj dosli ONI dani i to...Povecavaj natalitet umesto sto pricas tu na forumu i hoces da se svadjas sa mnom..

Gle, SS nije postao zloglasan zbog CELE jedinice, vec zbog onih koji su imali tu vrstu zadataka, progon Jevreja, paljenje sela, konz - logori, kao Josef Mengele i sl. , masovna ubistva civila, itd, itd...
Oni DRUGI, koji su imali cisto vojnicke zadatke, dakle ratovanje, to su bile sve one elitne jedinice, od tenkovskih, pesackih, padobranaca, itd...oni su bili obuceni da RATUJU, i tu su bili najbolji.
U velikom broju slucajeva ovi SS vojnici koji su tu bili cisto radi borbe, nikad nisu ni znali sta se iza njih dogadja, nisu ni bili predvidjeni za tako nesto, mislis da bi onako brzo i onako duboko usli u CCCP da su svi bili koljaci i nista drugo? To nije bio njihov zadatak.

Ovi DRUGi, su dakle postali poznati po umecu ratovanja, ali ih sve vecina posmatra u istom kontekstu zbog onih PRVIH.
 
Pa nije da nije bilo ...svega i svačega pa i u samim SS trupama (naravno mislim na borbene - Waffen).Rommel je glatko odbio ponudu da mu pošalju u Afriku neke SS jedinice.Zbog čega???

Slažem se da su bili najbolji.......ali ih *ebe to što imaju ime SS.To su bili stavrni najbolji vojnici svog vremena.Kao što je neko rekao ni saveznici nisu imali takve borbene jedinice.
A što se tiče zločina i nekih drugih stvari, dešavalo se da im pukne film i naprave neki put sranje, kao npr. Peiperova 2.SS kod Malmedija u Ardenskoj protivofanzivi.

Dobrovoljačke tzv. friewilligen su pravile najvishe njesra sa civilima.

Pozzz
 
friedrich:
Eh da...preskočio si neke jedinice.....kao npr. 1.SS Kosaken kavallarie division i 2.SS Kosaken K+kavallarien divisin i neke druge samostale brigade i pukove.

Nista ovde nije preskoceno. Ukupno je bilo 38 SS divizija, a naveo sam i one koji nikada nisu stvarno postale divizije vec samo formalno.

Dalje, Kozaci nikada nisu postali deo SS-a. Himmler je to zeleo, ali to nikada nije stvarno ucinjeno. Kozaci nikada nisu nosili oznake SS-a niti njihove uniforme. Sve je ostalo na dogovoru da ce Nemci snabdevati ovu konjicku diviziju. Anyway, 1. i 2. Kozacka konjicka divizija su se spojile u XV SS Kozacku diviziju. Bar je tako trebalo da bude, ali nikada nije. Spojene jesu, ali nikada nisu postale deo SS-a.

Pozdrav
 
Greska.....:)...postojale su, a činile su XV SS Kavallerie corpus...komadant general SS Helmuth Panawitz....i imale su SS oznake.Učestvovale su u borbama u Jugoslaviji, a najčuveniji je njihov noćni juriš na položaje NOVJ kod Virovitice u pokušaju proboja tzv.Virovitičkog mostobrana.

Pozzz
 
!ACHTUNG!:
Nista ovde nije preskoceno. Ukupno je bilo 38 SS divizija, a naveo sam i one koji nikada nisu stvarno postale divizije vec samo formalno.

Dalje, Kozaci nikada nisu postali deo SS-a. Himmler je to zeleo, ali to nikada nije stvarno ucinjeno. Kozaci nikada nisu nosili oznake SS-a niti njihove uniforme. Sve je ostalo na dogovoru da ce Nemci snabdevati ovu konjicku diviziju. Anyway, 1. i 2. Kozacka konjicka divizija su se spojile u XV SS Kozacku diviziju. Bar je tako trebalo da bude, ali nikada nije. Spojene jesu, ali nikada nisu postale deo SS-a.

Pozdrav
U pravu si kozačke divizije nikad nisu postel dio SS-a već je od njih formiran kozački korpus.
A od samih SS dvizija najbolje su bile "Adolf Hitler", "Das Reich", "Totenkompf", "Wiking", "Prinz Eugen", "Nordland" i "Hitlerjgugend".To je bila sama elita.
A bile su dobre i "Frundsberg" i "Hohenstaufen" koje su sredile Britance u Arnhemu.Ostale nisu bile ništa posebno,posebno one formirane 45,to je bilo sve skupljeno s koca i konopca.
 
Well......zavisi kako ko gleda...ja npr. sam video slike u novinama gde su bash u uniformama SS i imaju lkozachke shubare sa oznakama mrtvachke glave.Chak i slika Helmutha Panawitza je u kozachkoj uniformi sa oznakama SS.Mozda nisu nikad oformljene u punoj snazi, ali su se na papiru, bar po mojim izvorima, tako vodile (1 ss i 2 ss ) i chinile XV SS Kozachki konjichki korpus.

Ovih dana cu da probam da procackam po mojoj literarturi, o samostalnim SS jedinicama.

Pozz
 

Back
Top