Zasto svi beze od tehnickih nauka

A šta bi ti, da padnu na teme? Mis'im, šta sad znači što si inženjer - pogotovu u zemlji koja nema potencijala ni kao razvojna niti za proizvodnju, većina nas će se baviti pukom eksploatacijom i održavanjam, tj ukoliko uopšte budu radili u struci (ovde). Meni je bar lakše da govorim kako sam serviser (tj, biću, kad dovršim studije i ako počnem da radim). Kad sam već izabrao struku prema tome što poznajem sebe i znam da ne umem da radim sa ljudima (a sa čime bih se neumitno suočio u okviru nekih drugih oblasti). Još mi simpa kada me upitaju: Šta se radi sa tim što učiš? A da ne znam ni sam kako bih to objasnio.
 
elle:
Nikako me mogu da shvatim zasto nismo na ceni. Kad nekom kazes da si inzenjer on te samo pogleda i kaze AHA i bledo te gleda. Bas bih volela da znam sta se desava sa ovom nasom zemljom koja ni trenutka ne vidi potencijal u nama. Strasno...
Ma to sve zavisi u kakvoj si sredini..Ja sam inžinjer, diplomirani, i pošto radim u banci gde su svi ekonomisti i pravnici, čini mi se da imaju neko poštovanje prema meni, pogotovo kad vide kako sam mlad...njima je tehnika tabu tema, a opet meni su papiri i razna konta...A inače, u ovoj državi su inženjeri manje na ceni zato što je privreda posrnula, i proizvodi se jako malo...uglavnom se sve svodi na trgovinu i pružanje usluga..
 
Snimajte CD i to sto grdje. Zapostavili ste etno vrednosti ! Ko, bre da izracuna "Mercedesa" ?! Prodam kojeg bika ili par tezgi/svatova ispracaja i kupim Mecku. Ja da ti sedim iznad knjige, a mladost da mi prolazi niz Moravu i sl. ?! A tek opstinska liga...?!
 
Kako da preuzmemo stvar u svoje ruke. Nemoguce je da nikako ne mozemo da delujemo na ovu mediokritetsku sredinu koja je svuda i u svemu oko nas. Kao inzenjer treba sada da se zaposlim. Mogu da biram izmedju male plate u svojoj struci i recimo skoro dva puta vecu platu u drugoj struci. Kao pitanje namece se da li da radim ono za sta sam skolovana ili da krenem trbuhom za kruhom. Najgore od svega ili pak najbolje je sto bih vise nego bilo sta, radila ono za sta sam skolovana, planiram i dalje da se skolujem a htela ili ne bukvalno mi ne daju da uzivam u poslu.
Sve u svemu kako sa diplomom zaraditi, do skoro 20 miliona, a kazu poskupelo je, i otici u svemir.
 
@elle
He...Jesi smešan.:D Ili se prilagodi sredini ili menjaj sredinu.;)
Srbiju, jednostavno, ne zanima preterano privreda, industrija, a o razvoju da ne govorimo.... Neko na TV-u, pozivajući se na prinos maline, reče da bi Srbija trebalo da se vrati starim vrednostima (svinje i šljive) i da to bude okosnica njene politike razvoja i blagostanja...Smejurija.:lol:
Pa da je to tako, verujem da bi Nemci sve čeličane porušili preorali tu zemlju i zasadili ljute papričice....
 
Enrique. je potpuno u pravu što se tiče toga da ekonomisti pojma nemaju o tehnici. Ali to je čudo jedno. Ne znam zašto je tako ali jeste. I tačno je da imaju poštovanja prema nama, pogotovo što su to dve krajnosti i čik pogodite zašto više ima ekonomista. Zato što ne znaju način učenja elektrotehnike ili tako nečeg, jer oni sve biflaju napamet a nama treba logika i to jaka. Toliko
 
elle:
Nikako me mogu da shvatim zasto nismo na ceni. Kad nekom kazes da si inzenjer on te samo pogleda i kaze AHA i bledo te gleda. Bas bih volela da znam sta se desava sa ovom nasom zemljom koja ni trenutka ne vidi potencijal u nama. Strasno...


Ja ne vjerujem licno u tu pricu. Mislim da svi "razumni" ljudi cijene to sto si inzenjer jer je opstepoznata stvar da je to veoma teska skola i da je puno puno mozga potrebno da je zavrsis. Ako te neko blijedo pogleda onda to vjerovatno znaci da taj neko nema pojma o zivotu pa ne zna znacenje rijeci inzenjer a kamoli da o tome diskutuje ili je u pitanju cista ljubomora.
 
Zato sto ne postoje filmovi i kalifornijske serije o inzenjerima, imas pravnike, detektive, uspesne menadzere ... u spanskim serijama menadzere sa akt tasnama koji rade u zgradi sa plavim staklima i imaju ekstra sekretaricu ... ZATO STO JE NAS NAROD NA TOM NIVOU SVESTI ! ! ! Najmanje bi trebalo da te brine zasto oni ne prepoznaju potencijal u tebi ... hahaha :). Naravno da ga obrazovani ljudi prepoznaju ... i onaj ko ce da te zaposli ... to je sve sto je bitno ... osim ako ne nameravas da se zaposlis kao kopac kukuruza ... tu ti zvanje inzenjera stvarno nece pomoci.

OFF
 
Juče sam gledao vesti u kojima je prenet deo govora Indijskog predsednika (ili premijera) u kome on lepo kaže da njegova zemlja ne može biti razvijena ukoliko ne razvija industriju. Kod nas se još uvek nije pojavio takav političar, ali kada bude dogorelo do nokata pašće i nama ta ideja na pamet. Jedino se plašim da nam ne ostane ona najprljavija industrija.
 
Slušala sam vesti. Eh da je kod nas tako. Često upadnem u raspravu gde ekonomisti tvrde da nam privreda uopšte nije važna za napredovanje države. Dovoljno je da banke okreću novac i to je to. Ha. Potrebno je napraviti neki projekcioni biro i sakupiti mlade inženjere. To mi je nekako na pameti ali prvi se mora dobiti licenca. Da bi se dobila licenca potrebno je raditi najmanje tri godine u nekoj fabrici. Samo je pitanje u kojoj i kako preživeti te tri godine.
Naravno najlakše je otići iz zemlje. Ali bojim se da samo nas čekaju.
Koliki broj studenata upisuje tehničke fakultete a pogotovo mašinstvo, ništa ne znači. Fakultet završi 20%. I oni koji završe nemaju pojma jer nam je nastavni program zastareo. Sve u svemu si uporan završićeš mašinstvo. I šta onda...
 
tehnicar1:
Svaki pochetak je tezak, pa tako i za nas inzenjere. Jako je teshko danas zaposliti se u struci i raditi ono shto volish. Mali je broj onih koji u tome uspeju. Jednostavno se moramo prilagoditi svetu u kome zivimo, ali ne treba gubiti nadu.

Zavisi cega i kakav ste inzinjer? To Vam je kao i dobar snajder kad Vam sasije odelo
ili lepu haljinu vise ga ne menjate a i preporucite ga dalje,jer Vas drustvo pita ko Vam
je to sijo.Mislim da je najvaznije znanje koje posedujete i nebi reko da posla nema.
 
Inzenjeri nisu na ceni? Ne slazem se sa ovim (zavrsila sam Tehnicki fakultet).
Da bi te neko postovao/cenio nema veze sta si zavrsio, nego koliko znas i kako primenjujes svoje znanje. Ako si ti strucnjak u svojoj oblasti (po znanju, ne po diplomi), ljudi ce te postovati - u to nemoj da sumnjas.
 
Zaista ne znam da li da komentarisem gore postaljene postove... Gde je tolerancija?

@eva_mendez: Ako neko ne razume materiju, to znaci da je dileja??? - Stvarno, no comment

Koliko su tehnicke nauke bitne zavisi od pojedinca i njegovih interesovanja... i svakako da tehnicke nauke nisu jedina oblast gde neko moze da se posveti... i ako neko nije zainteresovan za tehnicke nauke ne znaci da je glup, dileja i/ili neupucen - jednostavno, ima nesto sta je toj osobi bitnije.

Kako bi bilo da svi koji studiraju medicinu izjave da ljudi beze od medicine i svi koji beze od medicine nisu normalni?

Svako bira sebi fakultet/smer u odnosu na licna interesovanja. I ako neko nije zainteresovan za iste stvari kao ja to ne znaci da sa onom osobom nije nesto u redu...
 

Back
Top