Демократска власт ће отерати Др. Стојковића из Србије?

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
TAČNO je da odlazimo iz Srbije, ali samo privremeno. To je u nedelju "Novostima" potvrdio dr Miodrag Stojković povodom najava da bi mogao zauvek da se odrekne ideje da svoj naučni rad nastavi u Srbiji.
Hoće li priča sa otvaranjem njegove Specijalne bolnice za veštačku oplodnju u Leskovcu, koja treba da pomogne bračnim parovima da dođu do potomstva, ali i da predstavlja naučnu bazu za istraživački rad dr Stojkovića i njegove supruge Petre, ipak imati srećan kraj, zavisi od odluke koju će sredinom meseca doneti republički Fond za razvoj.
Za nabavku neophodne opreme potrebno je 640 hiljada evra. Leskovačka lokalna vlast je donela odluku da ponudi garancije za hipoteku nad Bolnicom. Zdanje je opštinsko, ali je Stojkovićima dato na stogodišnji zakup. Stojkovići se ove nedelje vraćaju za Valensiju koju su napustili avgusta prošle godine, kada su se vratili u Leskovac, u nameri da istraživanje matičnih ćelija nastave u Srbiji.
GUBI VREME
- VIŠE ne zavisi od mene hoće li funkcija zamenika direktora Instituta "Princ Filipe" u Valensiji, pod čijim okriljem radi 300 naučnika, biti samo "letnja obaveza" ili ću se zauvek odreći svog životnog sna da naučni rad nastavim u rodnom Leskovcu, u okviru Specijalne bolnice za vantelesnu oplodnju. Izgubili smo 10 meseci čekajući da počnemo sa naučnim radom. U međuvremenu treba plaćati račune. Jedini prihod je bila moja profesorska plata na kragujevačkom Medicinskom fakultetu, a troškovi su ogromni - kaže dr Stojković, i naglašava da ga od Srbije deli samo četiri sata leta avionom. - Ukoliko Fond odobri kredit, biće potrebno dva do tri meseca da oprema stigne i bude servisirana. Zašto da gubim to vreme? Genetika je nauka koja se ekspanzivno razvija i svaki dan se desi neko novo otkriće. Moram da budem u laboratoriji i da se bavim naukom jer jedino to za mene ima smisla. Zamislite nekog ko je radio po 15 sati dnevno, a onda odjedanput prekid. Ne znam šta ću sa sobom. Nisam navikao na takav tempo života.
Stojkovići iskreno veruju u nameru lokalne samouprave i republičkih organa da žele da im pomognu. S druge strane, mnogo puta su bili iznevereni.
- Ne želim nikog da prozivam, jer bi se to odmah iskoristilo u političke svrhe. U dnevnom kontaktu sam sa Vladimirom Kostićem, opštinskim menadžerom, a susrete sa ministrima Dinkićem, Milosavljevićem i Đelićem uspostavio sam zahvaljujući predsedniku opštine Vladanu Marinkoviću. Svi oni dobro znaju šta bi jedan takav naučni projekat značio za Srbiju i Leskovac. Stojim im na raspolaganju.
Lokalpatriotizam pokazao se u slučaju dr Stojkovića kao nepopularan jer je sa velikom dozom nepoverenja prvo dočekana njegova ideja "o leskovačkim matičnim ćelijama". Mnogi nisu mogli da razumeju zašto je mimoišao velike naučne institucije u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, ali je Stojković bio kategoričan "ili Leskovac ili ništa", s tim da da je već bio dogovorio saradnju sa VMA i Medicinskim fakultetima iz Kragujevca i Niša.
Prostor od 300 kvadrata, odnosno kuću na brdu Hisar obezbedila je lokalna samouprava koja je o svom trošku i renovirala i adaptirala prostor.
LOŠE SHVAĆEN
U vreme povratka Stojkovića, u Leskovcu su bili aktuelni lokalni izbori, i njegovo pojavljivanje u spotu dr Gorana Cvetanovića, tadašnjeg predsednika lokalne Skupštine i kandidata SRS za predsednika opštine, izazivalo je revolt političkih oponenata. Uzalud su bila njegova pravdanja da se u politiku ne razume i da je samo hteo da ispoštuje Cvetanovića kao nekog ko se ispred lokalne vlasti založio za njegovu ideju. Počela su čeprkanja po prošlosti, u maniru "kako veterinar može da bude doktor", te "ne može klinika, može specijalna bolnica". Najveći udarac Stojkoviću zadaje italijanski partner, kompanija "Sintofarm", koja se povlači iz posla u trenutku kada je trebalo isplatiti opremu.
"Vrzino kolo" u koje se upleo ovaj naučnik, kome ceo svet skida kapu za nauku, prekinuto je minulog petka kada je Opštinsko veće donelo odluku da ponudi garancije za hipoteku nad Bolnicom. Sa tim dokumentom novoosnovano preduzeće dr Stojkovića "Spebo" može da konkuriše za kredit kod republičkog Fonda za razvoj.
- Lokalna samouprava nema 640.000 evra ali hoćemo da pomognemo. Dr Stojkoviću smo pomogli da napravi biznis plan i već na sednici Upravnog odbora Fonda 15. jula biće mu odobren kredit. Razumemo njegovo nestrpljenje, ali nismo mogli ništa pre da uradimo jer se čekalo na formiranje republičke Vlade - kaže Vladimir Kostić, opštinski menadžer, naglašavajući da će po projektu oko 40 naučnika iz celog sveta boraviti u Leskovcu na edukaciji kod dr Stojkovića.

ISKRENA ŽELJA
KOSTIĆ kaže da su sve nesuglasice rešene i da postoji iskrena želja da se Stojkoviću pomogne. Kaže da se čak interesovao i predsednik Srbije Boris Tadić.
- Otvaranje Specijalne bolnice pokrenuće i neke industrijske i ugostiteljske grane u opštini. Biće to naš brend i mogućnost dobre zarade - kaže Vladimir Kostić.

USPEH
STOJKOVIĆ je naučni rad započeo u Nemačkoj da bi prvi najveći naučni uspeh postigao 12. avgusta pre tri godine, kada je iz kloniranih embriona izolovao matične ćelije. Taj uspeh je dostigao na Institutu za genetiku u Njukaslu, a zatim je prešao na Kraljevskom institutu "Princ Filipe" u Valensiji. Svoja predavanja drži na univerzitetima širom sveta.
Protivnik je reproduktivnog kloniranja koje po njemu nauku može da odvede u ćorsokak, za razliku od terapeutskog kloniranja, koje može da pomogne pronalaženju leka za neke neizlečive bolesti kao što su "dijabetes" ili Alchajmer.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=105892&datum=2007-07-08
 
Шон:
frula... a ti bi ko bora dugic mogao da malo polifono zasvirash u njega... paz' samo na zube da ne dobijesh po njushci :)

Gospodine, meni jedino ostaje da Vam verujem u lepotu polifonog sviranja ali vodite računa da ovde ima i dece.
Dajete im veoma loš primer!


Шон:
chek da zapishem ovo.... biser:)

A mitovi o beskonačnom životu? Mit o letenju je ostvaren...
 
aj da ne spamujemo aci temu, mada mislim da ovo iako ima tezhinu profesije i zvanja gdin stojkovica, nema onu duhovnu dubinu i filozofiju koju bi trebalo da imaju nauke koje tezhe da uzdignu ljudsku svest na neki pijedastal ravan umetnosti.... kloniranje je chin nechastivog koji nije sposoban da stvori nishta svoje i da bude originalan....
 

Back
Top