Vuk Branković – izdajica ili...

Izdajnik ili ne?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Gost
Neki kazu da je Vuk Brankovic izdao Lazara na Kosovu,dok drugi kazu da je to bila veoma dobra strategija jer je znao da ce Srbi od Turaka izgubuti.Navodno se sklonio jer je znao da Srbi nece kasnije imati vladara...Da li je to uradio iz kukavicluka,da bi spasao zemlju ili da bi dosao na presto???Zanima me sta vi mislite! :roll:
 
MIslim da smo mi narod koji voli da pomalo zataska istinu, to jest da je prilagodi svojim zeljama.Kao sto je poznato, mnogi junaci u nasoj narodnoj prozi i pesmi su izmisljeni zbog potrebe naroda da u necemu vidi svoj oslonac i spas.Mislim da je isto tako posle Kosovskog boja potrebom da se celokupan srpski narod vidi iskljucivo kao junacki, bez izuzetaka od pravila, Vuk Brankovic(uzevsi u obzir da je umro od "turske sablje") idealizovan.Mozda nije sve teklo onako kako legenda kaze ali ja ipak pomalo sumnjam u potpunu nevinost Vuka Brankovica.[/b]
 
Vuk Brankovic nikada nije izdao kneza Lazara Hrebeljanovica ,ali ako misljenje da ga je izdao potice iz jedne obicne legende to ne mora da znaci da je istina jer je to narod predpostavio tako i okrivio Vuka jer je on izvukao zivu glavu,a da ih je izdao zasto bi on poslije postao turski vazal i kasnije ubijen?Uzmite pa procitajte knjigu "MIT I LEGENDE O KOSOVU"tek ce vam onda biti sve jasnoi!
 
Vuk nije izdao Lazara na Kosovu, a posto je bio jedan od manjeg broja uglednijih velikasa koji su preziveli, a ujedno i pretendent na presto srpski narod je njega okrivio za poraz na Kosovu. Za taj poraz kriva je samo vecina turske vojske i nista drugo, mada je bitka bila prilicno ujednacena, ali kasnije posledice ukazuju da su Srbi doziveli poraz.
 
VUK BRANKOVIĆ NIKAKO NIJE BIO IZDAJICA. NE RAZUMEM KAKO JE NEŠTO TAKO MOGLO DA TI PADNE NA PAMET. ON SE ŽRTVOVAO ZA SRBIJU. ON NIJE HTEO DA SE TURCI DOČEPAJU SRBIJE. PA, ON JE UBIJEN JER NIJE ŽELEO DA BUDE TURSKI VAZAL. A NAROD JOŠ VELIČA MARKA KRALJEVIĆA. KOJI GLUPACI....
 
Istoricarka sreco pa kakva si ti to istoricarka

Vuk Brankovic je bio izdajica. Njemu je u cilju bilo samo jedno. Da postane Vladar Srbije.
U bitci na Kosovu, Srbi su "skoro" bili pobedili Turke..ali nedostatak vojske doveo je do poraza. Da je Vuk Brankovic sa svojom vojskom ostao na Kosovu( borio se al' na kraju je pobjegao)
Srbi bi 100% pobedili. Cak su i zvona zvonila u znak srpske pobede. Vuk Brankovic je izdajica!!!
Evo recimo pogledajte film Bitka na Kosovu...
Film je super uradjen.
 
Evo ovako...Ne verujem da postoje cvrsti dokazi(ili ja jos nisam cuo za njih) da je Vuk Brankovic izdao lazara na Kosovu, ali zna se da je Vuk imao neke "sumnjive" poslove i kontakte sa Turcima naravno u godinama pre bitke.Elem, istorijska cinjenica je to da je Vuk glavninu vojske spasao povlacenjem iz bitke u toku bitke, a Bajazit je uveo odmornu konjicu i to je odlucilo celu bitku.Sad, koliko je to bilo dobro a koliko ne, na to mogu da odgovore verovatno tadasnji savremenici Vuka Brankovica i ucesnici u bici.Savremena istorija koristi koliko sprska toliko i turska tumacenja bitke.U bici je izginulo oko polovina srpske vojske (oko 70 000) a Turaka oko 110000-140000 (obzirom da su nasi bili oklopljeni) :)
Sad nije sve to toliko ni vazno..ali recimo da je Vuk uveo ostatak srpske vojske u odlucujuci sukob, i Srbi izvojevali pobedu.Sta bi tada bilo?Ko bi ostao da ore njive i pravi decu?Turaka je mnogo vise i oni bi se od takvog gubitka brzo oporavili,ali mi...ne.I da smo pobedili na Kosovu opet bismo potpali pod Tursku vlast.Ovako smo ih bar usporili jedno 80 godina (sve de pada Smedereva 1454 (valjda)).A narod ko narod, pa mora da ima junake i izdajice, jedne da velica a druge da proklinje...malo nepravedno prema vlastelinu Vuku Brankovicu (ako je nevin) ali to je njegova istorijska odgovornost.
 
Kao sto sam vec rekao Vuk nije izdao Lazara, a uzgred zvona nisu zvonila u cast srpske pobede, vec neke druge bitke. A to sto se proculo po Evropi da su hriscani pobedili je zato sto je slavoljubiv bosanski kralj Tvrtko objavio da je na Kosovu (inace teritoriji Vuka Brankovica) potucena turska vojska, sto je delimicno tacno.

Smederevo je prvi put palo 1439, a drugi put i konacno 1459.
 
Anonymous:
Neki kazu da je Vuk Brankovic izdao Lazara na Kosovu,dok drugi kazu da je to bila veoma dobra strategija jer je znao da ce Srbi od Turaka izgubuti.Navodno se sklonio jer je znao da Srbi nece kasnije imati vladara...Da li je to uradio iz kukavicluka,da bi spasao zemlju ili da bi dosao na presto???Zanima me sta vi mislite! :roll:
8)Znamo dobro da su Vuk Brankovic i knez Lazar bili u dobrim odnosima, mislim da je u pitanju strategija koja nije uspesno izvedena, Vuk Brankovic je trebao da napadne Tursku vojsku iza ledja sa svojim odmornim vojnicima, na taj nacin bi mi mozda pobedili, ali on nije stigao na vreme.Mislim da Vuk ipak nije izdajica. 8)
 
Veoma interesantno.....cudim se kako je on ostao ZIV ,ako nije izdao Lazu.Kako to da su svi ostali poginuli....mislim velikasi.Da li neko zna da je neko preziveo bitku sem Vuka.Ja neznam nikog....
Cak ni one velikase odnosno njegove vazale....mozda neki ali cisto sumnjam.Od onih najglavnijih svi su poginuli.Toplica,Kosancic,Obilic,Musici,Orlovic,Jugovici (ako su bili po mitu).Vlatkovic je zapalio za Bosnu....Dejanovici su bili kod Turaka.....Prosto mi zvuci suvise apstraktno da je Vuk, eto srecom preziveo,ali cisto sumnjam.Pre je bila neka prevara.
Toliko od mene,pozdrav Friedrich
 
Prema najnovijim shvatanjima, bitka je zavrsena nereseno. Srbi su u pocetku imali izrazitu dominaciju, jer su oklopnici mrvili turske redove, i unistavali bojni poredak. Turci su, medjutim, imali izrazitu brojcanu prednost. Sta se tamo stvarno desavalo, verovatno se nikada nece saznati, ali je pretpostavka da je ratna sreca okrenula ledja Srbima kad je knez Lazar pao sa ranjenog konja, a vojska mislila da je pobegao, pa pocela da bezi. To je kao u filmu, ali je vrlo verovatno. Kad nastane rasulo u jednom delu vojske, brzo se siri i dalje. Tad je doslo do bekstva Bosanaca, zatim se povukao i Vuk Brankovic, koji je do tog trenutka najdalje stigao u bici, pa je Lazar sa svojom vlastelom ostao sam na bojistu, i tu je zarobljen i pogubljen.
Steta sto se zbog jednog takvog "glupog" dogadjaja sve promenilo kako ne treba.
Ali nije Kosovska bitka bila sudbonosna, po mom misljenju, vec idiotski izgubljena Maricka bitka. Takvu glupost samo nadobudni srpski velikasi mogu da naprave. Ne, nije rec o pijanoj vojsci, vec o necem drugom, ali to je vec druga tema.
Da se taj pohod zavrsio uspesno, kao sto je moralo da se desi, Turci vise u Evropu ne bi privirili.
Srba je u Kosovskoj bici ucestvovalo ne vise od 30-tak hiljada, a Turaka je bilo duplo vise.
 
Ono sto je jako neozbiljno je da se istoricari kod nas radije bave istorijom SAD nego nasom sopstvenom. Niko jos nije dao jasan i precizan opis onoga sto se zapravo desilo na Kosovu 1389.
Cuo sam teze da je Boj na Kosovu zapravo bio srpska pobeda jer se turska vojska povukla, a Srbija je bila nezavisna sve do 1459, sto ce reci jos citavih 70 godina.
Da li je Vuk Brankovic izdajica? Pa opet kazem, niko nije dao jasan opis toga sta se u boju desavalo i zaista je nejasno sta se desilo sa Vukom Brankovicem. Poznate su mi cinjenice da je upravo vojska Vuka Brankovica, a potom njegovog sina Djurdja, bila najveca prepreka daljim turskim osvajanjima. Cinnjenica je da se on do kraja zivota borio protiv Turaka, pa teza da je on izdajica po meni ne drzi vodu.
Nasa epska poezija i nas mit je uzdigao Marka Kraljevica koji se u stvarnosti borio na turskoj strani, pa je kao turski vojnik i poginuo.
 
EJPRIL:
ČUDNO JE DA TAKO MALO ZAPISA POSTOJI O KOSOVSKOM BOJU. ČULA SAM DA SU TURCI IMALJU VIŠE INFORMACIJA O TOME NEGO MI ALI IH ČUVAJU.

Ma da pitas nase djake ko je bio Dzordz Vasington i kako su nastale SAD oni ce svi to znati, jer o tome i uce. Ali da ih pitas na primer ko je bio Sima Markovic, o tome retko ko ima pojma. A kada bi trebalo nabrojati sve kraljeve dinastije Nemanjic, to bi bila katastrofa.
Poucna prica o tome koliko cenimo sami sebe.
 
slazem se sa eshatonom.to je tuzna stvar vezana za istoriju-o najzanimljivijim dogadjajima mozemo samo da nagadjamo.ma ja cak ni za ovu,relativno noviju istoriju,nisam uopste sigurna,nas su u osnovnoj ucili da je Tito zakon,a posle isplivaju neke druge stvari..ma ne znam,to sam cisto uzela za primer,jer ako ni za Tita ne mozemo biti sigurni ko je i sta je,pa kao iko ocekuje da zna sve vezano za Vuka Brankovica?!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top