Problem: gasi se

UrBaNiYaK

Zainteresovan član
Poruka
392
Komp se gasi iz cista mira, a num lock dioda na tastaturi i dalje svetli i opticki mis takodje svetli, onda moram sve da iskljucim iz struje pa ponovo da upalim, nekad se ne ugasi po ceo dan, al nekad 5 puta za sat vremena, moram brzo da kucam dok se opet nije ugasio:)))
Sta bi moglo da bude, gde da ga nosim???
Hvala
 
amd 2000+
radeon 9550 saphire
512 RAM
MSI KT3V maticna
a operativni je RETESTRAK (hakovani XP)
a BIOS nisam gledao, mada nekad procesor ide i do 75 stepeni C pa se ne ugasi a nekad samo sto ga ukljucim na 45 stepeni se ugasi
nisam pametan
dajte mi bar neke smernice, da nije napajanje?
 
Problem, ako je hardverski, je najverovatnije u PSU i/ili MBO ( teoretski, može biti i CPU, ali šansa da pc radi normalno neko vreme sa neispravnim CPU je više nego mala ). Kompjuter treba za početak potpuno rastaviti i očistiti, a zatim probati sa drugim napajanjem. Ako to ne pomogne, počni da tražiš matičnu ploču...

ps: kada kažeš ''gasi'' šta pod tim podrazumevaš? Totalno gašenje: ugase se LED-ovi na kućištu, ventilatori, monitor, HDD... Ili?
 
Ugasi se kao kad ga ja iskljucim, nije stand by, nije hibernate, znaci sve: kuleri, hard, napajanje... samo mi je cudno sto i dalje radi dioda na tastaturi za num lock, i mish i dalje svetli (neki opticki svetle kad je komp ugashen, ali ovaj moj ne)... Najvishe me chudi sto ne mogu da ustanovim zakonitost, nije kad se pregreje, ponekad sljaka ceo dan na 73 stepena pa nista, ovih dana malo svezije a gasi se na pola sata..
Razmisljam da nije mozda neki kontakt ili kabl, ili ce maticna da mi riknjava?!
ps. izvini a sta je PSU
 
Napajanje - Power Supply Unit.
LED na tastaturi ostane upaljen jer se ploča prosto ne isključi kako treba.
Takođe, bilo bi dobro da izmeriš i napon mreže ( konektor u zidu ) jer bi i varijacije napona mogle ovo da uzrokuju.
 
Ugasi se kao kad ga ja iskljucim, nije stand by, nije hibernate, znaci sve: kuleri, hard, napajanje... samo mi je cudno sto i dalje radi dioda na tastaturi za num lock, i mish i dalje svetli (neki opticki svetle kad je komp ugashen, ali ovaj moj ne)...
Evo da se javim jerbo stalno imam takve probleme, ne što znam šta mu je... Ali mislim da to što miš svetli nije do njega već do ploče, + interesantno je da je Bora napisao da se "ploča ne isključi kako treba".
Ovo mi je treća ploča (za 4 godine) jer (valjda) zbog našeg napona, generalno, potrebno je imati onaj šit što štiti, kako se to beše zove?! ali se nikome ne daju pare za to :? nebitno... a miš je isti. Mislim, i tastatura :)
Prva ploča je gasila i miša i tastaturu, druge dve (i trenutna) to ne rade, ne verujem da je do neispravnog gašenja, ako jeste slobodno kažite, jer ja ne znam... Takođe mislim da se sama ploča ne gasi ali proveriću pa ću javiti ako je bitno. Da li se to podešava i BIOS-u?

Nego, što se teme tiče, imala sam identičan problem sa prvom pločom, samo što je to baš ona koja nije puštala struju kroz miša dok je turn off (nije svetleo), sve ostalo je isto, i bila je u pitanju jednostavno neispravna ploča od samog starta. U početku se gasila ponekad, do kraja nije mogla da izdrži 10 minuta rada (ima ovde negde tema o tome)... i takođe sam morala da gasim produžni da bi mogao da se upali ponovo. Ova ploča je takva bila od početka i skroz me podseća na ovo što si ti opisao (takva je kupljena).

Druga ploča, hm, sa njom ne znam šta se desilo jer nisam bila tu (obe su bile asus), ali je u servisu rekao da je crkla i ploča i procesor, ako sam dobro shvatila postoji neki regulator napona koji treba da ga redukuje po potrebi i nije to radio blabla......... navodno je crkla zbog loše struje.

Mada, nadam se da nije to i da će ti neko reći nešto pozitivnije ;)
 
E, da, negativna stvar je što će ti verovatno trebati i novi procesor (ako je crkla matična) jer se za ovaj tvoj više ne proizvode ploče, mislim bar, neka neko potvrdi.
 
Lexa:
...+ interesantno je da je Bora napisao da se "ploča ne isključi kako treba".
...
Prva ploča je gasila i miša i tastaturu, druge dve (i trenutna) to ne rade, ne verujem da je do neispravnog gašenja, ako jeste slobodno kažite, jer ja ne znam... Takođe mislim da se sama ploča ne gasi ali proveriću pa ću javiti ako je bitno. Da li se to podešava i BIOS-u?
Da pojasnim... UrBaNiYaK je upaljene LED-ove na tastaturi naveo kao deo problema. Ja sam mu samo pojašnjavao zbog čega ostaju upaljeni. Kad kažem ''ploča se ne isključi kako treba'' mislim na to da se ploča iz nekog razloga ''zapuca'', ''ubaguje'' ili šta već te zbog toga ne pogasi periferije koje kod UrBaNiYaK-a inače ugasi.

Znači, ne govorim da se to kod tebe dešava zbog neke neispravnosti - to prosto zavisi od ploče.

Što se tiče gašenja ploče... Delovi mat. ploče su uvek u funkciji. Znači, to su oni elementarni delovi čija je funkcija paljenje svega ostalog, detekcija različitih vrsta pobuda ( zahvaljujući tome možeš npr. da pališ pc pomoću tastature... :oops: )... Ostalo se isključi.
 
Da li to znači da ako ploča pod turn off ne pušta struju kroz tastaturu nije moguće paljenje preko iste? Recimo...
Nisam zapazila da mu ne svetli miš kad sam ugasi komp.
Ako zavisi od ploče da li će se to dešavati (dakle, gotova stvar) i ako radi lampica na ploči, a ranije nije, zar to nije krajnje čudno? :shock:
Ili se ta opcija ipak može podesiti, što u ovom momentu, a obzirom na temu, deluje verovatnije?
Ajm konfjuzd.
 
Lexa:
Da li to znači da ako ploča pod turn off ne pušta struju kroz tastaturu nije moguće paljenje preko iste? Recimo...
Da.
Lexa:
Nisam zapazila da mu ne svetli miš kad sam ugasi komp.
UrBaNiYaK:
samo mi je cudno sto i dalje radi dioda na tastaturi za num lock, i mish i dalje svetli (neki opticki svetle kad je komp ugashen, ali ovaj moj ne)...
Lexa:
Ako zavisi od ploče da li će se to dešavati (dakle, gotova stvar) i ako radi lampica na ploči, a ranije nije, zar to nije krajnje čudno? :shock:
Ili se ta opcija ipak može podesiti, što u ovom momentu, a obzirom na temu, deluje verovatnije?
Ajm konfjuzd.
Lampica na ploči? Pričamo o LED-u na tastaturi, zar ne?
Čoveku prosto pc nije ispravan... zato sada svetli a pre nije...
Ali, ono što je bitno : problem nije u svetlećoj diodi, već u gašećem kompjuteru...
 
Gašeći kompjuter :lol: :wink:

Ne bre, mislim na onu zelenu lampicu na ploči, valjda je sve imaju? Moje tri su imale :)

Ako je komp. ugašen a svetli miš i tastatura, čini mi se da svetli i ona i obrnuto... Ali nisam ga gasila da proverim od onomad, pogledaću ako te zanima.

Čudno mi kako može da prosto pusti struju, a nije pravljena za tako nešto, to bi bilo kao kad bi štampač odjednom počeo da izbacuje kineske majice umesto papira :) jer je, eto, kvaran :P
Bilo bi još zanimljivije da lik kaže kako sad može da pali komp. preko tastature, a ranije nije.....

Ma šalim se ja malo, nije bitno.
 
U bre Lexa koju si konfuziju napravila...
Ako sumnjas na los napon u stekeru,unimer u ruke i premeri napon... Inace ne moras ti da kupujes UPS,mozes jednostavno stabilizator napona da uzmes,trebalo bi da ti zavrsi posao,stim sto ako nestane struje komp se i dalje odma gasi ;)
3 Ploce za 4 godine?Da nisi razmisljala da ti napajanje nije uredu?
Sta je napajanje nego jedan veliki ispravljac? Ako on ne regulise sve po propisu,ode PC...
LED diode na tastaturi,ako svetle logicno da ima struje kad je komp off,Ali i tu ima par sitnica koje mogu da zbune,recimo ako je tastatura na USB portu,ne svetle lampice,a kad je na PS2 svetle...
Moze da se desi da ako ti je ukljucena opcija za paljenje PC-a preko tastature svetle diode,a ako je disable da ne svetle...
No poenta ove teme jeste,da coveku nisu svetlele lampice,nije dirao nista u biosu,i da su pocele od jednom da svetle,sto znaci da ploca ne iskljuci kako treba,kao sto rece dr.Bora...
Inace ta lapica(LED dioda) na ploci oznacava da je napajanje povezano tj da je komp prikljucen na izvor napajanja...
 
Uffff, prijatelji, vi odoste u filozofiju... Mislim da je nesto mnogo jednostavnije, tastatura je na PS2 i mish takodje, i kad ga ja ugasim ugasi se normalno-nista ne svetli, ali kad se ugasi iz cista mira, LED za numlock i mish svetle a komp nece da se upali sve dok ga potpuno ne iskljucim iz struje pa sacekam 2-3 sekunde i ponovo ukljucim u struju pa onda na dugme inace pre toga uopste nece da se ukljuci na dugme...
 
UrBaNiYaK:
Uffff, prijatelji, vi odoste u filozofiju... Mislim da je nesto mnogo jednostavnije, tastatura je na PS2 i mish takodje, i kad ga ja ugasim ugasi se normalno-nista ne svetli, ali kad se ugasi iz cista mira, LED za numlock i mish svetle a komp nece da se upali sve dok ga potpuno ne iskljucim iz struje pa sacekam 2-3 sekunde i ponovo ukljucim u struju pa onda na dugme inace pre toga uopste nece da se ukljuci na dugme...
Tebi ovo deluje kao mali problem?
Pa evo Lexa je imala isti,pitaj kako ga je sredila ;)
 
pa "mali" je relativno:) ali mislim da je napajanje, probacu sa drugim, mada ako je maticna onda je malo zaje8ano, morao bih sto kazete i maticnu i procesor da menjam... Ali recimo evo, 2 dana se nije ugasio, ali sam ga i malo koristio! Time will tell..
 

Back
Top