Највећа ВОЈНА сила?

The strongest one!

  • Руска Федерација

  • Сједињене Америчке Државе

  • Народна република Кина

  • Индија

  • Европска Унија(ВБР, Немачка, Француска, Шпанија...)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Nisi ubacio opciju: Nijedna... Amerikanci suvise lakomisleno tvrde da su najjaca sila na svetu...OK, mozda imaju najvise oruzja, ali NIKAD niko nije uspeo sam da bude najjaca sila...Sa druge strane, to nisu ni Rusi, Kinezi i Indijci imaju brojcano najjacu vojsku, ali nemaju toliko jako naoruzanje, EU je ipak iza svih njih... Ja bih rekao da su Rusija, SAD i Kina po razlicitim faktorima tu negde, sledi Indija (zbog brojnosti), a onda EU...
 
Dust:
Nisi ubacio opciju: Nijedna... Amerikanci suvise lakomisleno tvrde da su najjaca sila na svetu...OK, mozda imaju najvise oruzja, ali NIKAD niko nije uspeo sam da bude najjaca sila...Sa druge strane, to nisu ni Rusi, Kinezi i Indijci imaju brojcano najjacu vojsku, ali nemaju toliko jako naoruzanje, EU je ipak iza svih njih... Ja bih rekao da su Rusija, SAD i Kina po razlicitim faktorima tu negde, sledi Indija (zbog brojnosti), a onda EU...
Па, да. Слажем се. Интересантна ствар, један си од ретких ликова који нормално пишу постове. :wink: Иначе, стално је присутна некаква свађа између русофила, англофила :evil: , четника, усташа.... :-?
Поздрав! 8-)
 
Pa moje misljenje je da ne mogu da se uporede rusko i americko oruzje sa kineskim. Ovo se odnosi na kvalitet. Bilo da je to pesadijsko naoruzanje bilo da je neko drugo. Svo to oruzje sto konezi prave je kopija nekog stranog oruzja koje je jeftinije od originala zbog smanjenog kvaliteta pa zbog manje cene ima veliku zastupljenost kod raznih teroristickih i separatistickih organizacija (i OVK je u pocetku imala uglavnom kinesko oruzje, pa kad su malo stali na noge poceli su da kupuju nesto kvalitetnije). Sto se tice brojnosti Kina je tu stvarno jaka.
 
ЕУ није војна сила. :roll:
Народна република Кина - молим, Република малим слово. :roll:
Савезна Република Индија

Неко је заборавио Израел.

У Европи по мени:
1. УК
2. Република Француска
3. СР Немачка

Е сад озбиљно:
1. United States
2. Russia
3. China
4. India
5. Germany
6. France
7. Japan
8. Turkey
9. Brazil
10. Great Britain
11. Italy
12. South Korea
13. Indonesia
14. Mexico
15. Canada
16. Iran
17. Egypt
18. North Korea
19. Spain
20. Pakistan
...
26. Israel
Above you will find a basic ranking model of the world military powers in relation to country size. Values are based on a country's placement in our various lists and shown as a collective average. Naturally a list such as this is designed to be subjective so there is room for disagreement as to its accuracy (or inaccuracy).

NOTE: Nuclear weapons, past and current military experience, unit training and equipment quality are not taken into account. This is a ranking based soley on the reported numbers presented throughout this site based from official disclosed public sources.

Eво и другaчија топ листа (не питајте где сам ово пронашао :)):

1. USA! USA! USA! -Throws up big #1 Foam finger.-

Military budget larger then most of the rest of the world combined.

Strength: Technology, Industry.
Weakness: Manpower, Political decisiveness.

2. Russia (BOO! COMMIES!)

Large manpower, second most nukes in the world.

Strength: Manpower, Industry, Technology (To an extent)
Weakness: Civilian restlessness, current technology.

3. China (Ahem.. Boo commies?)

Huge manpower, ehh... This time, they might be able to get every one of their soldiers a gun.

Strength: Manpower, Industry, Political Decisiveness
Weakness: Technology. (Still flying Migs. =x)

4. Israel (Yaaaaay Jews!)

Who are we to say they aren't? Tend to kick ass in wars. (real ones.)

Strength: Technology (USA! USA!) Intangible fighting spirit. ( Jews. )
Weakness: Always fighting. Manpower, (Recently) Political Decisiveness.

5. UK ( LOLZ AMERICAN WON WW2, UNGRATEFUL BRITS )

I like them. Sue me.

Strengths: Technology, Industry
Weakness: Political decisiveness, Tea.
 
Ne cudi me sto je Nemacka 5., ja sam vec pominjao koliko se oni tiho primicu vrhu... Britanci sve sa nuklearkama jedva u prvih 10... Izrael je jos samo na papiru sila sa americkim oruzjem, iscrpljeni su, ono prosle godine u Libanu je bila katastrofa, ma sta oni pricali, nisu osvojili 10 km za 10 dana kopnene intervencije, protiv paravojne formacije i drzave koja ima 15000 aktivnih vojnika, svih u Bejrutu...
 
А нисте добор прочитали. Онај први списак има напемену:
Nuclear weapons, past and current military experience, unit training and equipment quality are not taken into account.

Не рачуна се нуклеарно оружје, прошло и садашње војно искуство, тренинг јединица и квалитет опреме.

Подаци за САД:
Minimum Military Enlistment Age: 18 Years Old

Available Military Manpower: 67,742,879
Total Military Personnel: 2,369,239
Active Frontline Personnel: 1,421,950

Yearly Military Expenditure: $518,100,000,000
Available Purchasing Power: $12,410,000,000,000
Reported Gold Reserves: $86,940,000,000

Small Arms Authorized Exports (FY2005) : $533,000,000
Small Arms Authorized Imports (FY2005): $571,000,000


NR = Not Reported


Aircraft: 18,169
Armor: 29,920
Artillery Systems: 5,178
Missile Defense Systems: 35,324
Infantry Support Systems: 2,441
Naval Units: 1866
Merchant Marine Strength: 470


NR = Not Reported


Serviceable Airports: 14,893
Railways: 227,736 km
Waterways: 41,009 km
Serviceable Roadways: 6,407,637 km
Total Square Area: 9,631,418 km


NR = Not Reported
bbl = Barrels Per Day


Major Ports and Harbors: 11

Oil Production: 7,610,000 (bbl per day)
Oil Consumption: 20,030,000 (bbl per day)
Proven Oil Reserves: 22,450,000,000 (barrels)

Labor Force: 149,300,000

И Русија:
Minimum Military Enlistment Age: 18 Years Old

Available Military Manpower: 35,247,049
Total Military Personnel: 3,037,000
Active Frontline Personnel: 1,037,000

Yearly Military Expenditure: $18,000,000,000
Available Purchasing Power: $1,539,000,000,000
Reported Gold Reserves: $181,300,000,000

Small Arms Authorized Exports (FY2005) : $130,000,000
Small Arms Authorized Imports (FY2005): $12,000,000


NR = Not Reported


Aircraft: 7,331
Armor: 48,270
Artillery Systems: 30,045
Missile Defense Systems: 19,250
Infantry Support Systems: 19,300
Naval Units: 701
Merchant Marine Strength: 1,199


NR = Not Reported


Serviceable Airports: 1,730
Railways: 87,157 km
Waterways: 96,000 km
Serviceable Roadways: 537,289 km
Total Square Area: 17,075,200 km


NR = Not Reported
bbl = Barrels Per Day


Major Ports and Harbors: 10

Oil Production: 9,150,000 (bbl per day)
Oil Consumption: 2,800,000 (bbl per day)
Proven Oil Reserves: 69,000,000,000 (barrels)

Labor Force: 74,220,000
 
licno mislim da ne mozes da ne racunas obuku i opremu... nuklearno oruzije ja ne bih racunao jer ako ga iko upotrebi odosmo svi papa...
e sad... mada ovo ide protiv mog hmm.. "nevoljenja" amera, ipak imaju trenutno najmocniju vojnu masinu... mada je nategnuto.. ok, ameri imaju vise aviona ali rusi imaju vise oklopnih jedinica.. mozda bi tu moglo nesto da se prebije.. sem toga, po ovim podacima rusi imaju mnogo vece zlatne rezerve od amera, ma koliko ameri imali veci vojni budzet.. e sad, pitanje je da li o tome treba raspravljati na ovom forumu
 
Dust:
Ne cudi me sto je Nemacka 5., ja sam vec pominjao koliko se oni tiho primicu vrhu... Britanci sve sa nuklearkama jedva u prvih 10... Izrael je jos samo na papiru sila sa americkim oruzjem, iscrpljeni su, ono prosle godine u Libanu je bila katastrofa, ma sta oni pricali, nisu osvojili 10 km za 10 dana kopnene intervencije, protiv paravojne formacije i drzave koja ima 15000 aktivnih vojnika, svih u Bejrutu...
po tvojim merilimia rusi bi trebali da budu poslednji kako su prosli u ceceniji, dobro jesu imali popravni, ali izreal je u ratu manjeg ili veceg inteziteta poslednjih 40 god protiv 300 miliona arapa pa ti vidi da li su stvarno precenjeni (dobro jeste im amerika saveznik, ali to znaci da su birali dobro)
 
puzzled:
po tvojim merilimia rusi bi trebali da budu poslednji kako su prosli u ceceniji, dobro jesu imali popravni, ali izreal je u ratu manjeg ili veceg inteziteta poslednjih 40 god protiv 300 miliona arapa pa ti vidi da li su stvarno precenjeni (dobro jeste im amerika saveznik, ali to znaci da su birali dobro)
Čečenija 1 je bila 1994. godine, za to vreme još se nije ni ohladio grob SSSR-a, Rusija je bila u teškoj krizi, a o Jeljcinovoj lojalnosti narodu i vojsci ćemo posebno...
Čečenija 2 je tek bila prava moć Rusije... Naravno, krajem 1999. godine, još je matori Jeljcin bio na vlasti, ali prema onom što sam saznao, samo zvanično... Nije li čudno kako se do druge polovine 1999. Jeljcin sasvim čvrsto držao na vlasti, da bi odjednom do 31. decembra postajao bespomoćni čikica, koji vlast polako, ali sigurno prenosi na Putina?
Ko je na Explorer-u nedavno gledao emisiju o američko-ruskim vojnim odnosima do 1999., biće mu jasno o čemu govorim... Sve u svemu, znali mi to, ili ne, bombardovanje jeste bila prekretnica u njihovim odnosima... A Čečenija 2 je bila jasna poruka Amerikancima i Englezima, koji su bili najjači sponzori nezavisnosti ove države.
 
Ne bih se slozhio da je nuklearno oruzhje zanemarljivo, naprotiv.
Njegova najveca moc je u prevenciji, da sprechi rat.
Takodje, nije tachno to shto se gore navodi, da je Rusija druga nuklearna sila.
Rusija je najmocnija nuklearna sila, kvalitativno i kvantitativno.
Takodje poseduje najveci arsenal hemijskog naoruzhanja.
ICBMovi ne moraju biti punjeni samo nuklearnim oruzhjem.
Ruska armija(kopnena vojska) je u prednosti nad americhkom, dok avijacija zaostaje pre svega kvantitativno(moderni americhki avioni i helikopteri su u upotrebi dok ruski tek treba da udju), dok su kvalitativno(tehnoloshki) ''tu negde'' isti. Mornarica je u dubokom zaostatku, posebno zbog toga shto je veliki deo sovjetske flote ostao u Ukrajini.
Suma sumarum, SAD je jacha, ne zbog hardvera, vec bolje opremljenosti logistike, profesionalne vojske i veceg iskustva. Ruska vojska iza sebe ima i dva ponizhavajuca poraza, u Avganistanu i Checheniji. Poboljshana ekonomska situacija utiche pozitivno na rusku vojsku, ruska vojska se profesionalizuje, prelazi se na vojsku pod ugovorom(kontraktnike), pa se za 10tak godina mozhe ochekivati da budu ko Ameri.
 
Dust:
Čečenija 1 je bila 1994. godine, za to vreme još se nije ni ohladio grob SSSR-a, Rusija je bila u teškoj krizi, a o Jeljcinovoj lojalnosti narodu i vojsci ćemo posebno...
Čečenija 2 je tek bila prava moć Rusije... Naravno, krajem 1999. godine, još je matori Jeljcin bio na vlasti, ali prema onom što sam saznao, samo zvanično... Nije li čudno kako se do druge polovine 1999. Jeljcin sasvim čvrsto držao na vlasti, da bi odjednom do 31. decembra postajao bespomoćni čikica, koji vlast polako, ali sigurno prenosi na Putina?
Ko je na Explorer-u nedavno gledao emisiju o američko-ruskim vojnim odnosima do 1999., biće mu jasno o čemu govorim... Sve u svemu, znali mi to, ili ne, bombardovanje jeste bila prekretnica u njihovim odnosima... A Čečenija 2 je bila jasna poruka Amerikancima i Englezima, koji su bili najjači sponzori nezavisnosti ove države.


Samo bih dodao u vezi Chechenije, ruski specijalci su uspeli da likvidiraju petoricu checenskih vodja, od Dudajeva do Basajeva, shto govori o efikasnosti FSBa (ex KGBa).
 

Back
Top