Zabrana rada porodicnim ordinacijama

Luciferko

Primećen član
Banovan
Poruka
898
Pise u Politici od pre neki dan da ce da zabrane rad tj da vise nece moci da postoje porodicne privatne ordinacije, dakle porodicne manufakture kako su ih oni nazvali.

Sta vi mislite o tome?

Treba li u Srbiji zabraniti rad privatnim ordinacijama sa porodicnom tradicijom.
 
Naravno!
Nestrucnost, kupljene diplome,prate to sto se zovu privatne ordinacije.
Danas svaka susa moze u Srbiji da otvori tako nesto a kada se desi tragedija kao nedavno sa onom devojcicom nekakva lekarska komora ili sta vec na konferenciji za stampu majci izjavi saucesce sa konstatacijom "da je sudbina htela tako" i idemo dalje....strasno
 
Torrente BG:
Koje privatne ordinacije sa kojom tradicijom ovde u Srbiji????
Treba im dozvoliti da rade ali i promeniti krivicni zakon pa kad se desi nesto kao onoj devojcici kod operacije katarakte odmah dozivotna robija.

Cekaj slazem se da ima skotova. Ali ja znam gomilu privatnih doktora posebno stomatologa koji fino rade, posteno, deca im takodje studiraju stomatologiju, trude se da to postenje, eticnost, nacin rada, odnos prema pacijentu prenesu i nauce svoju decu. Zasto ih sprecavati da to urade? Moj otac je vrlo uspesan stomatolog, da se ne lazemo neki ljudi sa ovog sajta me sigurno znaju a njega pogotovu, nikad se nije reklamirao, bez i jedne dlake u karijeri od skoro 25 godina , posebno sto se posla tice. Sa velikim brojem pacijenta. Zaposljava ljude. I sad treba dakle spreciti zakonom da on taj nacin rada koji je iznad svega maksimalno posten fer i korektan prenese na mene? Gde je tu logika?
 
nocna mora:
Naravno!
Nestrucnost, kupljene diplome,prate to sto se zovu privatne ordinacije.
Danas svaka susa moze u Srbiji da otvori tako nesto a kada se desi tragedija kao nedavno sa onom devojcicom nekakva lekarska komora ili sta vec na konferenciji za stampu majci izjavi saucesce sa konstatacijom "da je sudbina htela tako" i idemo dalje....strasno

Kupljene diplome? Cuvena prica o kupljenim diplomama? Pazi ovako moj otac poznaje pola i vise od pola mog fakulteta, profesore verovatno sve do jednog. Ja sam zamisli cuda zveknuo i obnovio prvu godinu. Niko nema pojma da sam njegov sin niti ikoga to zanima. Dobar je on covek ali pravila su pravila. Te price su price studenata koji vecito traze opravdanje za svoje neuspehe pa kao "deca uspesnih stomatologa polazu preko veze". Nikad ni na jednom ispitu nisam imao protekciju!!! Nikad mi niko nije sredio nista!!! I onda???
 
Luciferko:
Cekaj slazem se da ima skotova. Ali ja znam gomilu privatnih doktora posebno stomatologa koji fino rade, posteno, deca im takodje studiraju stomatologiju, trude se da to postenje, eticnost, nacin rada, odnos prema pacijentu prenesu i nauce svoju decu. Zasto ih sprecavati da to urade? Moj otac je vrlo uspesan stomatolog, da se ne lazemo neki ljudi sa ovog sajta me sigurno znaju a njega pogotovu, nikad se nije reklamirao, bez i jedne dlake u karijeri posebno sto se posla tice. Sa velikim brojem pacijenta. Zaposljava ljude. I sad treba dakle spreciti zakonom da on taj nacin rada koji je iznad svega maksimalno posten fer i korektan prenese na mene? Gde je tu logika?
Svaka cast i tebi i tvome ocu{nista licno zaista} ali verovatno i on radi ili je godinama radio u nekom od domova zdravlja cisto za penziju.Postavlja se pitanje?
Gde se vise zalaze,na radnom mestu ili u privatnoj ordinaciji?
dozvolices da nemaju bas svi novac da posecuju privatne stomatologe, penzioneri,studenti nezaposleni itd.
Ok je po meni da ti radis u svojoj ordinaciji i da se boris za svoje pacijente ali da zaboravis bilo kakvu drzavnu sluzbu sto se tice stomatologije jer si u tom slucaju u sukobu interesa sto je kao sto znas krivicno delo
 
Luciferko:
Odradio je staz godinu dana , i odma otiso u privatnike. Moze se reci da sem staza drzavnu sluzbu nije video u zivotu. Poceo od nule i napravio cudo bez trunke pomoci.
To je ok.
Reci mi samo u kojoj se drzavi skolovao i koliko je to kostalo ili koliko kosta danas tebe naprimer??
Opet je tako postenije nego da je kao 90%kolega ubijao "vreme" na poslu a pare u privatnoj ordinaciji...... ;)
 
Luciferko:
Pise u Politici od pre neki dan da ce da zabrane rad tj da vise nece moci da postoje porodicne privatne ordinacije, dakle porodicne manufakture kako su ih oni nazvali.

Sta vi mislite o tome?

Treba li u Srbiji zabraniti rad privatnim ordinacijama sa porodicnom tradicijom.
Наравно да не треба забранити рад ординацијама које раде савесно, држе се прописа...

Треба пооштрити услове за добијање дозвола.

Забранити двоструки рад лекарима и стоматолизима. Или си у државној, или у приватној.

Строго кажњавати, и забранити рад свима који раде несавесно, а поготово кад се десе трагичне ствари. Наравно - кривична одговорност, трајно одузимање дозволе, и ординацији и лекарима.

И, немој превише веровати медијима.
То, што "пише у Политици" још увек ништа не значи.
 
Ne moze se porediti nikako. Samo to sto je uspeo na fakultetu da stekne dovoljno znanja da odma moze da uskoci u privatnike mnogo govori.

Znas opet imas neke grane medicine gde jednostavno nema mnogo posla na jednom mestu. U jednoj ustanovi. To su neke specijalizacije nebitno koje. I tim doktorima se jednostavno ne isplati ni finansijski ni sto se zivaca tice da sede na jednom mestu. Zamisli da imas recimo 1 sat posle na dan a da se 7 sati smaras i nemas sta da radis? Sa druge strane ordinacijama se ne isplati da ih zaposljavaju za stalno zato sto ne mogu da ih plate, posto su cene kod nas previse niske, pogotovu da platis nekog ko ce s vremena na vreme nesto da odradi a ostatak dana da sedi i ne radi nista. Lako je reci "podignite cene", ali moras da vodis racuna i o pacijentima. Ne mozes da tek tako dignes cene. Mislim mozes , mozes da rasteras obicne ljude i da ti dolazi samo olos. Ali gde ce ti dusa onda???
 
Luciferko:
Cekaj slazem se da ima skotova. Ali ja znam gomilu privatnih doktora posebno stomatologa koji fino rade, posteno, deca im takodje studiraju stomatologiju, trude se da to postenje, eticnost, nacin rada, odnos prema pacijentu prenesu i nauce svoju decu. Zasto ih sprecavati da to urade? Moj otac je vrlo uspesan stomatolog, da se ne lazemo neki ljudi sa ovog sajta me sigurno znaju a njega pogotovu, nikad se nije reklamirao, bez i jedne dlake u karijeri od skoro 25 godina , posebno sto se posla tice. Sa velikim brojem pacijenta. Zaposljava ljude. I sad treba dakle spreciti zakonom da on taj nacin rada koji je iznad svega maksimalno posten fer i korektan prenese na mene? Gde je tu logika?

Jbg tako ti to u zivotu.Posteni i dobri uvek najebu zbog skotova a skotovi uvek prodju dobro.Evo samo koliko dobrog sveta najebava u ovoj Srbiji zbog sacice skotova koja je vodi.Glupo je zabraniti privatnu doktorsku praksu zato sto se desilo nekoliko tragicnih slucajeva; zato sto se i u drzavnim ustanovama desava slicno.Jednostavno treba zakon da je toliko strog da usi otpadaju pa ti ako mislis da znas to da radis izvoli ,ako ako zajebes sjebao si se.Pa sta mislis kako bi recimo prosao onaj sto je zeznuo stvar kod operacije katarakte one devojcice u Americi na primer? Pa em sto bi morao da plati milionsku kaznu jos bi i zaglavio minimum 5 godina ako ne i vise.Ovaj kod nas ce da odlezi par meseci i da izadje i nastavi sa radom gde je stao.I ovako su se mnogi doktori solidarisali sa njim.
 
Ma ja ne znam da li i postoji neki zakon o privatnim medicinskim ustanovama,ko moze da ih osnuje i gde. Gledam kad idem kod prijatelja neka klinika dr.ristic. Ej covek kupio stanove u prizemlju u jednoj stanbenoj zgradi i tu otvorio kliniku.Pa to ima samo ovde.Kad udjem kod coveka u ulaz mirise na bolnicu.Ljudi popizdeli ali sta mogu.Jos se lik i siri i ide od ulaza do ulaza i uzima stanove u prizemlju i siri svoju malu privatnu bolnicu.
 
Torrente BG:
Ma ja ne znam da li i postoji neki zakon o privatnim medicinskim ustanovama,ko moze da ih osnuje i gde. Gledam kad idem kod prijatelja neka klinika dr.ristic. Ej covek kupio stanove u prizemlju u jednoj stanbenoj zgradi i tu otvorio kliniku.Pa to ima samo ovde.Kad udjem kod coveka u ulaz mirise na bolnicu.Ljudi popizdeli ali sta mogu.Jos se lik i siri i ide od ulaza do ulaza i uzima stanove u prizemlju i siri svoju malu privatnu bolnicu.

Ne smeta to nista dokle god se Klinka drzi pravila rada, a posebno pravila odlaganja smeca. Na zalost u ovoj truloj drzavi jos nemamo kontejnere za medicinski otpad, sto na zapadu obezbedjuje drzava, dakle kad registrujes ordinaciju ili kliniku odma pred istu postave i kontejner za odlaganje medicinskog otpada. Ako rade po pravilima nema opasnosti ni od kakve zaraze.

Postoje pravila kakva klinika mora da bude unutra dakle minimalni prostor, kvadratura ordinacije u zavisnosti od toga sta se u njoj radi. Sta sve mora da poseduje. Koliko kupatila. Gde treba da idu plocice. Sterilizacija. Itd itd itd
 
ispasce sad da branim ove sto su lecili ovu devojcicu sto se nije probudila iz anestezije, al raspitajte se malo, anesteziolog je najgora specijalizacija i to moez da se dobije kad hoces , jer niko nece sem ako mora da nosi to na ledjima jer uvek postoji opasnost da se pacijent ne probudi iz anestezije.
 
Jerry Ropero:
ispasce sad da branim ove sto su lecili ovu devojcicu sto se nije probudila iz anestezije, al raspitajte se malo, anesteziolog je najgora specijalizacija i to moez da se dobije kad hoces , jer niko nece sem ako mora da nosi to na ledjima jer uvek postoji opasnost da se pacijent ne probudi iz anestezije.
Али ОБИЧНО, и у највећем броју случајева се ипак пробуди. А овде су рекли, да постоје индиције како баш анестезиолог није савесно радио.

И да му је истекла дозвола за рад.
 
Norma Kampl:
Али ОБИЧНО, и у највећем броју случајева се ипак пробуди. А овде су рекли, да постоје индиције како баш анестезиолог није савесно радио.

И да му је истекла дозвола за рад.

Jedan od najboljiha anesteziologa u Evropi???
Meni je cela ta prica cudna malo. Posle 30 i nesto godina rada da napravi takvu gresku?
 
ne mozete tak tako da kupite stanove, ili neki prostor i napravite ordinaciju. Rengenolosku recimo da zato sto tu se ne trazi neka specijalna dezinfekcija. Ali neku gde ima krvi, rana i slicno. Postoje vrlo rigorozna pravila za otvaranje i inspekcija ih drzi. Prostor morate da adaptirate, da sredite, preuredite za rad. Zna se sve sta i kako.
 
Luciferko:
Jedan od najboljiha anesteziologa u Evropi???
Meni je cela ta prica cudna malo. Posle 30 i nesto godina rada da napravi takvu gresku?
Сад испаде да тражите неке завере.
Извини, али уз сво поштовање, мени то "један од најбољих...", или још више "један од најчувенијих...", понекад не значи много.
Колико само има истински добрих лекара за које нико није чуо да су "чувени".

Друго, и да јесте... Можда је баш то, ипак, 30 година..

Треће, и најсавршенији, најбољи лекар је, на крају, човек и - може и да погреши. Људски је грешити.

Несрећа је у неким пословима, као што је и медицина да грешка ту каткад значи - трагедију.

Али, ако је неко стварно крив - треба да одговара. Да сноси последице.

А не да после неколико месеци, опет добије дозволу и почне да ради.

Доиста, у тзв "сређеним земљама", лекарске грешке се - скупо плаћају. На много начина. А и - наплаћују.
 
Norma Kampl:
Сад испаде да тражите неке завере.
Извини, али уз сво поштовање, мени то "један од најбољих...", или још више "један од најчувенијих...", понекад не значи много.
Колико само има истински добрих лекара за које нико није чуо да су "чувени".

Друго, и да јесте... Можда је баш то, ипак, 30 година..

Треће, и најсавршенији, најбољи лекар је, на крају, човек и - може и да погреши. Људски је грешити.

Несрећа је у неким пословима, као што је и медицина да грешка ту каткад значи - трагедију.

Али, ако је неко стварно крив - треба да одговара. Да сноси последице.

А не да после неколико месеци, опет добије дозволу и почне да ради.

Доиста, у тзв "сређеним земљама", лекарске грешке се - скупо плаћају. На много начина. А и - наплаћују.

Ali i da je doslo do greske, ne mozes poistovecivati gresku sa ubistvom. Mislim citajuci novine ispada da je on, namerno, planski sa predumisljajem ubio to dete. Tako novine pisu.

Nama kaze zena iz ministarstva da pacijent nije duzan da iskreno popuni anamnezu koju mu damo, ono da li je ima infarkt, neke bolest, slog itd itd itd. Pazi NIJE DUZAN!!! A za cije dobro je ta anamneza? I onda ako ti umre u stolici nedaj boze zato sto je bio neiskren ti si kriv i onda te provlace po novinama. Napolju pacijent odgovara ako nesto slaze u anamnezi, moze da kaze da ne zna pa da ode na dodatne preglede.
 
Luciferko:
Ali i da je doslo do greske, ne mozes poistovecivati gresku sa ubistvom. Mislim citajuci novine ispada da je on, namerno, planski sa predumisljajem ubio to dete. Tako novine pisu.

Nama kaze zena iz ministarstva da pacijent nije duzan da iskreno popuni anamnezu koju mu damo, ono da li je ima infarkt, neke bolest, slog itd itd itd. Pazi NIJE DUZAN!!! A za cije dobro je ta anamneza? I onda ako ti umre u stolici nedaj boze zato sto je bio neiskren ti si kriv i onda te provlace po novinama. Napolju pacijent odgovara ako nesto slaze u anamnezi, moze da kaze da ne zna pa da ode na dodatne preglede.
Ја не знам тачно шта новине пишу. Генерално - углавном не верујем медијима.
Могуће је да оне тако интерпретирају.

Али, ако постоји иоле основана сумња да је радио несавесно, то је довољно само по себи за евентуални даљи поступак.

Пренето је и да је - приведен.

Не знам коментаре медија, и не интересују ме, али сама та чињеница, по себи, ипак указује да су сматрали да га је потребно испитати, и установити има ли основа за подизање кривичне пријаве.

Мислим да је то логичан след у оваквим случајевима.


П. С. Није дужан пацијент да вам да анамнезу. Али, зар га ви не упозорите барем, и укажете на евентуалне последице?

Учините најпре све ви, што можете, а онда оптужујте пацијента.

Они су у много случајева неуки, необразовани. Не можете од њих ни очекивати неке ствари. Ваше је дакле, и да их "едукујете" колико је то могуће.

И, објективно - ваша одговорност већа.
 
Luciferko:
Ali i da je doslo do greske, ne mozes poistovecivati gresku sa ubistvom. Mislim citajuci novine ispada da je on, namerno, planski sa predumisljajem ubio to dete. Tako novine pisu.
Tačno, ne možeš da poistovećuješ.
Ja po medijima nisam stekla utisak o predumišljaju, to je malo preterano. Ali ako istraga pokaže da je u pitanju nesavesno lečenje, iskreno, ja ne mogu da smislim odgovarajuću kaznu.
Nego, meni druge dve stvari bodu oči:
1. Taj anesteziolog ima 70 godina :shock: Ja lično nikad ne bih pristala da me operiše 70-godišnjak, pa ne znam kakav da je stručnjak. Nije penzija izmišljena bzvz, zaista smatram da čovek u tim godinama, ma koliko živog duha i dobrog zdravlja bio, jednostavno nije za posao, pogotovo tako odgovoran posao. A kod nas upravo najodgovornije poslove-npr. doktori i poslanici-mogu da rade ljudi koji su davno prešišali sve starosne granice.

2. Ovakvih slučajeva, sumnjivih ili sigurnih smrti zbog nesavesnog lečenja ima i u državnim bolnicama, usuđujem se da kažem u znatno većem broju. I nije baš mnogo istraga pokrenuto niti su medijski ispraćeni. Negde ovo jeste hajka na privatnu praksu, u smislu skretanja pažnje. Da se ogradim, to svakako ne znači da ne treba raščistiti privatnu medicinu, i tu se napravio mulj, ali ne treba zaboraviti ni državni sektor.
 

Back
Top