Crkveni razvod (Blagoslov)

.Šta smatraš pod tim kad kažeš "crkveni razvod(blagoslov)"?Objasni značenje tih reči!
Jer to vezano za tebe ili za drugoga?
To postoji ali se ne kaže tako!Priznavanje braka nevažećim je možda to što si mislio-la,ali to je bilo onda kad se nisi mogao razvesti i crkva to uradi kad postoji jak razlog za to(na primer bolest(ludilo) ili nemogućnost žene da rodi dete).To sad više niko ne poštuje,to se pre poštovalo i držalo do toga više.
 
dragoslava:
.Šta smatraš pod tim kad kažeš "crkveni razvod(blagoslov)"?Objasni značenje tih reči!

Hmm... pa ne mislim da on/ona smatra nego da pita?!
Ovako crkveni razvod se daje/desava kad postoji bolest, ludilo, mrznja medju ljudima... dakle nije uobicajen ali daje se. Naravno partneri nemaju pravo novih brakova (crkvenih naravno)
Blagoslov se veze za neko maltretiranje partnera, dakle to je razvod koji podrazumeva da jedna osoba (onu koju crkva smatra neduznom za rasturanje braka) ima mogucnost novog braka. Blagoslov se dobija u slucaju ubistva, fizickog maltretiranja, prisile na brak (ali ne mozes 10godina nakon toga da izjavis da te neko prisilio), dalje ako si zena i ako te je muz sexualno iskoriscavao (podvodjenje na srpskom...dakle prodavao te ostatku sela) i u slucaju preljube.

Ja mislim... :oops:

Srecom nemam iskustvo 8-)
 
webhanuma:
Hmm... pa ne mislim da on/ona smatra nego da pita?!
Ovako crkveni razvod se daje/desava kad postoji bolest, ludilo, mrznja medju ljudima... dakle nije uobicajen ali daje se. Naravno partneri nemaju pravo novih brakova (crkvenih naravno)
Blagoslov se veze za neko maltretiranje partnera, dakle to je razvod koji podrazumeva da jedna osoba (onu koju crkva smatra neduznom za rasturanje braka) ima mogucnost novog braka. Blagoslov se dobija u slucaju ubistva, fizickog maltretiranja, prisile na brak (ali ne mozes 10godina nakon toga da izjavis da te neko prisilio), dalje ako si zena i ako te je muz sexualno iskoriscavao (podvodjenje na srpskom...dakle prodavao te ostatku sela) i u slucaju preljube.

Ja mislim... :oops:

Srecom nemam iskustvo 8-)
To je otprilike to...
Manje-više su u pitanju razumni razlozi za razvod, ništa drukčije od građanskog razvoda.
Jedino što crkva ne poznaje sporazumni razvod, odnosno mora da utvrdi krivca.
I zabrana drugog braka je fleksibilna. Krivcu za razvod se ona izriče kao kazna i ima vremenski rok, u zavisnosti od krivice. Različito je vreme zabrane ako je u pitanju bio pokušaj ubistva bivšeg supružnika i npr. preljuba. I krivci mogu biti oba supružnika.

Mislim da je jedini razlog za razvod koji može biti diskutabilan u građanskom smislu-abortus. Tj. ako žena izvrši abortus, to je za muža valjan razlog da podnese zahtev za razvod (usput, postoji ograda da se to ne odnosi na slučajeve kad je abortus medicinski opravdan). Ali, imajući u vidu stav crkve o abortusu, to je očekivano; meni ne smeta što su tako uredili.
 
webhanuma:
Hmm... pa ne mislim da on/ona smatra nego da pita?!
Ovako crkveni razvod se daje/desava kad postoji bolest, ludilo, mrznja medju ljudima... dakle nije uobicajen ali daje se. Naravno partneri nemaju pravo novih brakova (crkvenih naravno)
Blagoslov se veze za neko maltretiranje partnera, dakle to je razvod koji podrazumeva da jedna osoba (onu koju crkva smatra neduznom za rasturanje braka) ima mogucnost novog braka. Blagoslov se dobija u slucaju ubistva, fizickog maltretiranja, prisile na brak (ali ne mozes 10godina nakon toga da izjavis da te neko prisilio), dalje ako si zena i ako te je muz sexualno iskoriscavao (podvodjenje na srpskom...dakle prodavao te ostatku sela) i u slucaju preljube.

Ja mislim... :oops:

Srecom nemam iskustvo 8-)
Ovo nije tačno. Crkveni brak može da se prekine kao i građanski i ako se radi o najjednostavnijem dogovoru "****** više nam ne ide". Samo je procedura malo duža. Jednostavnije je mnogo ako se radi o preljubi ili zlostavljanju. I posle prekida crkvenog braka možeš opet da se venčaš u crkvi. Šta više, ako i taj prekineš imaš prava na još jednom. :lol:
E sad... procedura je duga, jer ti razrešenje braka ne daje sveštenik u čijoj si parohiji već daje vladika. A on to radi odprilike 1 godišnje ili tako neka fora. Ovo tvoj sveštenik naravno može da pogura ukoliko ti se žuri sa drugim brakom. Etoc. :-D

bug.gif
 
Ja nisam bila prvi put venćana u crkvi,nego samo gradjanski!Znači ja mogu da se venćam u crkvi ako se budem ponovo udala!
Pričamo o crkvi i običajima našim pravoslavnim vezanim za crkvu!Hajde mi onda molim vas recite šta znači kad je mlada u beloj venčanici?Ta bela boja isto znači nešto!Da li se toga pridržavamo u današnje vreme što se tiče crkve?
 
dragoslava:
Ja nisam bila prvi put venćana u crkvi,nego samo gradjanski!Znači ja mogu da se venćam u crkvi ako se budem ponovo udala!
Pričamo o crkvi i običajima našim pravoslavnim vezanim za crkvu!Hajde mi onda molim vas recite šta znači kad je mlada u beloj venčanici?Ta bela boja isto znači nešto!Da li se toga pridržavamo u današnje vreme što se tiče crkve?


Etnološki gledano, bela boja venčanice je u našem narodu značila odraz nevinosti .... medjutim, taj običan je ostao do dana današnjeg (sa izuzetcima drugih boja venčanica) i mlade najčešće kupuju/iznajmljuju bele venčanice, bez obzira na to što se ponekad udaju i po drugi put.
Nekad je važio običaj da se mlada, po drugi put, udaje u venčanici npr. roze boje ... ali to je iskorenjeno.

Veo se nosi protiv uroka i urokljivih pogleda.

Eto, to ti je malo sa neke etno strane .... a običaje stvaraju ljudi po svom nahodjenju i prema svojim potrebama.
 
U doba mojih roditelja,a to je bilo recimo pre 25 god.,crkveni razvod je bio nemoguc.Isto tako i ako ti je bio potrban kum bilo je dovoljno da je kum samo HRISCANIN tj,krsten bilo u pravoslavnoj bilo u katolickoj crkvi.U poslednjih 15-tak god. vidim da crkva uvodi neka nova pravila,pa tako tu spada i mogucnost crkvenog razvoda,kao i to da ti kum mora biti pravoslavac! :shock:
 
xiaoyu:
Ovo nije tačno. Crkveni brak može da se prekine kao i građanski i ako se radi o najjednostavnijem dogovoru "****** više nam ne ide". Samo je procedura malo duža. Jednostavnije je mnogo ako se radi o preljubi ili zlostavljanju. I posle prekida crkvenog braka možeš opet da se venčaš u crkvi. Šta više, ako i taj prekineš imaš prava na još jednom. :lol:
E sad... procedura je duga, jer ti razrešenje braka ne daje sveštenik u čijoj si parohiji već daje vladika. A on to radi odprilike 1 godišnje ili tako neka fora. Ovo tvoj sveštenik naravno može da pogura ukoliko ti se žuri sa drugim brakom. Etoc. :-D

bug.gif

Evo vam odgovora...Nije baš tako jednostavno kao sporazumni "građanski" razvod, ali može i nije uopšte potrebno biti u nekakvoj dramatičnoj situaciji :wink:

I možeš se ponovo venčati u crkvi...
 
Црквени брак у православној цркви не може да се поништи и не може да се споразумно разведе увек један од супружника мора да буде крив.Онај који буде проглашен кривим нема право да се венча више у цркви.
 
Eve gi da ne nagađamo više...sto sela sto običaja ;)

Većina parova venčava se i u crkvi. Dok se brak sklopljen pred državom lako "razveže", pred svetovnim sudom vezu potvrđenu pred Bogom može da raskine samo crkveni sud. Iako se pravni propisi pravoslavaca nisu menjali još od raskola (1054), domaća crkva danas o razvodu odlučuje mnogo fleksibilnije - ako je od građanskog raskida bračne veze proteklo godinu dana, a muškarac i žena su moralno podobni za novi brak, crkva im neće stajati na putu.

Za razliku od Katoličke crkve koja ne razvrgava brakove sklopljene pod njenim krovom (moguće je samo poništenje braka), Pravoslavna priznaje ponovno venčanje i to čak četiri puta.
Običaj vuče koren iz 10. veka i vremena vladavine vizantijskog cara Lava Šestog Mudrog koji je od crkve tražio da ustanovi obred za drugobračne. Međutim, tragajući za podobnom partnerkom, Lav Mudri je uspeo da od sveštenstva dobije blagoslov čak i za četvrto venčanje.

Ovu mogućnost Crkva priznaje i danas. Pošto dinastičkih i motiva produžetka vladarske loze više nema, ovo pravo daje se samo onima koje, na primer, zadesi trostruka sudbina udovca.
- Niko ne odobrava četvrto venčanje iz hira, već iz nužde. Kad čovek ostane bez žene, manji je greh blagosloviti novi brak, nego žmuriti dok čini greh neženjen - objašnjava sveštenik Rajko Nedić iz Crkve svetog Dimitrija. Ipak, u svojoj dvadesetpetogodišnjoj svešteničkoj službi otac Rajko nije imao nijedan zahtev za zasnivanje trećeg braka. Samo nekoliko slučajeva zahteva za drugi brak.

Crkveni sud

Broj venčanja u crkvi, prema nezvaničnim procenama, veći je za 80 odsto nego u vreme komunizma, jer oni koji danas sklope brak u opštini obično dođu da ga potvrde i pred Bogom. Sveštenici se slažu da ima više i crkvenih razvoda, ali ne drastično. Zahtevi za razvod obično se podnose u parohiji gde su supružnici venčani, a zatim se sa pisanim obrazloženjem podnosilaca i mišljenjem mesnog sveštenika šalju pred crkveni sud. Ovo telo ima tri člana, objašnjava sekretar crkvenog suda, a zaseda po potrebi i hitnosti zahteva. Svaka od 12 eparhija SPC ima svoje mesne crkvene sudove koji odlučuju o ovome, a nisu obavezni da podatke dostavljaju Sinodu.

Razlika između onih koji prvi put staju pred crkveni oltar i onih koji to rade po drugi put je i u ceremoniji. Molitve su drugačije, kažu u crkvenom sudu Beogradske eparhije, a mladencima se na glavu ne stavljaju bračne krune.

Za razliku od svetovnog suda, crkveni ne poznaje institut sporazumnog razvoda. Crkva zahteva da se imenuje krivac, a okrivljena mogu biti i oba supružnika. Vinovniku razvoda može da se izrekne epitimija (kazna), obično vremenska, pre no što mu se dozvoli sklapanje novog crkvenog braka. Što je greh supružnika veći, veća je i epitimija.

Najstrože kazne izriču se po različitim osnovama iz crkvenog prava kao što su: raditi supružniku o glavi, prikrivati bolest, biti venčan sa nekim drugim, a kažnjavaju se i preljubnici, ljudi lošeg karaktera. Uskraćivanje drugog crkvenog venčanja može da traje od jedne gpdine do deset godina.
- Naša crkva je široka - dodaju sveštenici - i razume kad se bračni drugovi "namrznu". Zato su duhovnici tu da ispitaju supružnike o njihovom braku, posavetuju ženu da se posle udaje ne zapusti i muškarca da ne poželi drugu. Kao dobar razlog, prihvataju i reči: Ja nju više ne volim.

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/02/15/srpski/D05021401.shtml
 

Back
Top