Templari

freak tb clan

Ističe se
Poruka
2.372
Templari , vjecita tajna od postanka do otpustanja reda . Mnoge knjige i legende o njima su napisane , pa me zanima sta mislite o temlarima dali su bili pozitivna strana istorije ili mracna kako ih je optuzila crkva okrivivsi ih za jeres . Da li je ,,sveta" stolica uklonila ih zbog straha od rivalstva.I ako mozete mi reci sajtove gdje mogu procitati nesto o ovome redu .
 
mislim da cemo raspredati nekoliko meseci o Hramovnicima i necemo mnogo postici.
suvise je tu misterija i nejasnoca ali vredi pokusati.

sto se tice istorije i tempalra,ona pokusava da ih zaobidje. imam nekoliko veoma dobrih knjiga o srednjem veku i nema apsolutno nijednog slova o templarima. jednostavno,nije sigurno kada su osnovani,zbog cega su osnovani i od strane koga! poznata je njihova kasnija istorija,ucesce u bitkama i razvoj do kraja XIII. veka ali ce pocetak reda ostati vecna misterija.
prokleta crkva i prokleti Filip pokusavaju da uniste red ali nisu imali mnogo uspeha jer nisu videli ni b od tempalrskog blaga a Hramovnici im dugove vracaju 1314 u bici kod Benokburna gde su Englezi ponizeni.

ovde ima jako dobrih istoricara (Akhenaton pre svih) pa cemo zajedno mozda i doci do nekih odgovora ali ponavljam,bice jako tesko.

u svakom slucaju,tema je dobra
 
pre nego krene razglabanje...
danas postoji grupa maloumnika koja sebe iz totalno besmislenih razloga zove templarima
i veze s onim iz krstashkih ratova nemaju...

i to treba da se odma ragranichi! 8)
 
nordic_warrior:
mislim da cemo raspredati nekoliko meseci o Hramovnicima i necemo mnogo postici.
suvise je tu misterija i nejasnoca ali vredi pokusati.

sto se tice istorije i tempalra,ona pokusava da ih zaobidje. imam nekoliko veoma dobrih knjiga o srednjem veku i nema apsolutno nijednog slova o templarima. jednostavno,nije sigurno kada su osnovani,zbog cega su osnovani i od strane koga! poznata je njihova kasnija istorija,ucesce u bitkama i razvoj do kraja XIII. veka ali ce pocetak reda ostati vecna misterija.
prokleta crkva i prokleti Filip pokusavaju da uniste red ali nisu imali mnogo uspeha jer nisu videli ni b od tempalrskog blaga a Hramovnici im dugove vracaju 1314 u bici kod Benokburna gde su Englezi ponizeni.

ovde ima jako dobrih istoricara (Akhenaton pre svih) pa cemo zajedno mozda i doci do nekih odgovora ali ponavljam,bice jako tesko.

u svakom slucaju,tema je dobra

teshko braticu

suvishe je mistike

koja je chesto plod mashte :(

retko ko se zadovolji istorijski dokazanim stvarima

;)
 
crow:
pre nego krene razglabanje...
danas postoji grupa maloumnika koja sebe iz totalno besmislenih razloga zove templarima
i veze s onim iz krstashkih ratova nemaju...

i to treba da se odma ragranichi! 8)

slazem se care!!!
ti ljudi u najboljem slucaju mogu da se nazivaju neotemplarima jer su oni pravi bili monasi,a ovi mi tako ne deluju.
dakle,ostavimo njih po strani
 
nordic_warrior:
slazem se care!!!
ti ljudi u najboljem slucaju mogu da se nazivaju neotemplarima jer su oni pravi bili monasi,a ovi mi tako ne deluju.
dakle,ostavimo njih po strani
mislio sam na Kroulijeve pulene
iz
O.T.O.

ima ih i po forumu ;)


a ovaj, kako je danas uchlanjen
i to posle malo listanja foruma...

8)
 
Ma mora da je neki provokator.....:)

Templari.....zar nismo već pričali o njima???? Mozda malo okrenemo na Hospitalere? Šta njima fali.I oni su bili monaško-viteški red.
Evo ja ću da počnem malo, a vi se nastavite....Uloga Templara u propasti Latinskog carstva....:)

Pozz
 
Хајде да наведемо неке основне податке о темпларима.

Основани су 1119. када су се два витеза по имену Иг де Пејн из Шампање и Жофре де Ст. Омер из Артоа заклели пред јерусалимским патријархом на сиромаштво, непорочност и послушност. Од стране "западне" цркве признати су 1128. на Савету у Троају. Св. Бернар де Клервоа је специјално за њих преуредио "правилник" свог цистерцитског монашког реда и практично утемељио њихов ред.

Правила понашања су обухватала следеће: храмовници нису смели имати личну својину, нису смели претеривати у храни и пићу, живели су у целибату у самотним кућама, придржавали су се свих монашких правила у молитви, укључујући и "јутрења" у 4 сата после поноћи...Нису се коцкали, било им је забрањено да се баве ловом, избегавали су трубадурске забаве, а презирали су и претерано обраћање пажње на физички изглед. Носили су кратку косу, али им је брада често била замршена, а одећа прашњава.

Веома брзо Храм је обезбедио разноразне повластице и привлиегован положај својих припадника у односу на световне, али и црквене власти, не рачунајући, наравно, папу. Имовина реда се веома брзо увећавала захваљујући разноразним донацијама, да би у једном тренутку довела темпларе у позицију да позајмљују новац свима који га нису имали, а желели су да крену у ходочашће или крсташки рат. Такви појединци или чак породице залагале су сву своју имовину и стављали су своје непокретности под хипотеку, док су сва плодоуживања припадала темпларима. Убрзо су постали толико богати да су финансирали и самог француског краља Луја IX Светог после познате катасторофе у сев. Африци у броби са муслиманима током 6. крсташког рата. Жан од Жоенвила, славни крсташ и биограф Луја IX Светог, забележио је да је (физички) откупнина исплаћивана неверницима до сутрадан увече...А и опет је зафалило! У помоћ су после дужих перипетија прискочили темплари који су "запленили " сву имовину француског краља која се налазила у Акри, као гаранцију да ће дуг бити враћен.

Познати су њихови градитељски подухвати и грандиозни замци и утврђења која су била толико јака, да су и самог Саладина одговарала од напада. Вероватно најпознатији је замак у Тортози. Остаће забележено да им је и Старац са Планина, чувени и сурови асасин плаћао данак. А што се тиче броја, можемо рећи да их у најславнија времена, у крсташким државама није их било више од пар стотина, док укупан број није премашивао 2 000, по најоптимистичнијм прорачунима.

Коначан пораз у крсташким ратовима доживели су 1291. када су пале и њихове тврђаве, и њихови најбољи борци, укључујући и самог мајстора.

Ред је наставио да постоји и дела широм Европе, све док један од најмоћнијих финансијских "лобија" није коначно Филип IV Лепи сасекао мачем и огњем трудећи се да очува своју моћ и превласт. Наиме, као што је општепознато, банкарски послови и зеленашење довели су темпларе до пропасти "баксузног" 13. петка, беше октобра месеца, 1314. године. Темплари су оптужени за јерес, идолопоклонство и содомију. Био је то крвав крај једног славног реда. Ваљало би само још споменути да је елиминација темплара отворила пут јеврејском монополу у зеленашким пословима, а индиреткно и читавој серији прогонстава у готово свим европским земљама.
 
Извини, ја сам мислила да ти ниси врабац... А топик са насловом "Темплари" ме је очито збунио, па сам толико омашила тему. Ипак, рачунам да ће некоме користити покоји податак којим није располагао.

1119. годину сам нашла када сам некада читала нешто о темпларима, стварно се не сећам где. Потрудићу се да је у наредном периоду документујем. А леп наступ имаш. Онако, негован. Аватар ти баш не пристаје...
 
samo sam hteo da kazem da smo to vec pretresli na 10 prethodnih tema o Hramovnicima.
izvini zbog mog nastupa,zaista ne bih zeleo da se svadjam sa tobom jer me vec pola krste uzelo na zub!!

nije bitno gde si procitala za 1119. ili da je to 1118. jer nista od toga nije sigurno.

jos jednom se izvinjavam i nadam se da cemo ubuduce malo lepse komunicirati
 
Veoma poučno štivo.........Nadasve interesantno...:)

Samo mnogo preskačeš po periodima.....Dobro ti si to generalno o Templarima napisala.
Nego daj neke pikanterije...misticizma.Npr. Hugh de Payen je bio oženjen sa ženom škotskog porekla iz familije Sinclair, koji su na kraju i podigli opatiju Rosselynn, nekih 100 godina posle petka 13 i nestankom templara.A kao što reče neko pre mene, učestvovali su u bitci kod Bannockburna zajedno sa Robert de Bruceom, koji je i sam bio po nekoj liniji od Sinclaira......

Eto........A što se tiče utvrđenja ..ma dobro...ali ipak zamak Krak de Chevallier koji su napravili Hospitaleri je ipak najjači zamak.


Pozz
 
Templari su dosli u dodir sa istocnjackim sektama koje su negovale tajna ucenja, pre svega asasinima. Preuzeli su njihova ucenja i dosli u sukob sa zvanicnim vladarima krstasa, jer su optuzeni za izdaju (izmedju redova). Nedugo nakon toga, oni bivaju rasformirani (zvanicno). (Poznate 1307. godine).
 
Da, da, veoma interesantna tema...
Mogli bismo dosta o tome da pišemo, ali da ja ne bih smarao...

Šon Martin,Templari, Beograd 2006.
Френсис Џајс, Витезови кроз историју, Београд 2003.

www.templarhistory.com

Naravno, mnogo toga ostaće nerazjašnjeno još dugo, dugo...
 
nordic_warrior:
zasto bi je zaobilazili???
Право кажеш!

Него, је л' има нешто лепо у вези њих?

Пошто о њима не знам ништа поуздано, а не бих знао разликовати поуздано од непоузданог... не бих лупао.

Али све у свему, нешто их не миришем! Такав ми је утисак.
 
dakica:
Право кажеш!

Него, је л' има нешто лепо у вези њих?

Пошто о њима не знам ништа поуздано, а не бих знао разликовати поуздано од непоузданог... не бих лупао.

Али све у свему, нешто их не миришем! Такав ми је утисак.

imam dosta stvari u vezi njih,ne znam sta te zanima?

proveo sam mnogo ne prespavanih noci razmisljajuci o nekim ''pouzdanim'' stvarima vezanim za Hramovnike ali njih je jako malo. ne zna se cak ni tacan spisak velikih majstora. lepo je dokumentovano samo njihovo ucesnje u bitkama jer je tu ucestvovao i ostatak zapadnjacke vojske pa ima podataka.

ne znam ni kad su osnovani,zbog cega i od strane koga... zato i dalje tragam mada je to put kroz mrak 8-)
 

Back
Top