Problematicna proslost

Gost118

Elita
Poruka
22.445
Drage moje i moji,
Citam sad neki tekst na netu o tome kada i kako partneru priznati svoju tesku i problematicnu prolost, pa se naprosto zapitah sta se uopste pod tim pojmom podrazumijeva?!
Dakle, sta bi za vas bilo tesko i problematicno u partnerovoj proslosti, kako i kada biste voljeli da vam to isprica, sta bi za vas bilo neprihvatljivo, a preko cega biste presli, itd...?
Prastanje... Imamo li uopste pravo da od druge strane ocekujemo da nas moli za oprostaj, zbog necega sto je bilo u proslosti, u vremenu kada nismo bili zajedno?
Treba li da molimo za oprostaj zbog necega sto je ostalo iza nas i sto nema nikakve veze sa osobom s kojom smo sada u vezi?

Ovdje bismo mozda mogli da se dotaknemo i pitanja dvostrukih standarda... Da li smo i da li bismo bili skloni da sebi oprostimo i opravdamo stvari koje (potencijalnom) partneru ne bismo?
No, mozda je bolje da to pitanje, prosireno i na druge oblasti musko-zenskih odnosa, ostavimo za neku drugu temu...
 
Gazdarica:
Drage moje i moji,
Citam sad neki tekst na netu o tome kada i kako partneru priznati svoju tesku i problematicnu prolost, pa se naprosto zapitah sta se uopste pod tim pojmom podrazumijeva?!
Dakle, sta bi za vas bilo tesko i problematicno u partnerovoj proslosti, kako i kada biste voljeli da vam to isprica, sta bi za vas bilo neprihvatljivo, a preko cega biste presli, itd...?
Prastanje... Imamo li uopste pravo da od druge strane ocekujemo da nas moli za oprostaj, zbog necega sto je bilo u proslosti, u vremenu kada nismo bili zajedno?
Treba li da molimo za oprostaj zbog necega sto je ostalo iza nas i sto nema nikakve veze sa osobom s kojom smo sada u vezi?

Ovdje bismo mozda mogli da se dotaknemo i pitanja dvostrukih standarda... Da li smo i da li bismo bili skloni da sebi oprostimo i opravdamo stvari koje (potencijalnom) partneru ne bismo?
No, mozda je bolje da to pitanje, prosireno i na druge oblasti musko-zenskih odnosa, ostavimo za neku drugu temu...
1. za svakog coveka je drugacije, relativna stvar...
2. Nekada svasta a sada... sada apsolutno nista
3,4. Ako se to iz proslosti javlja i sada u nekim oblicima onda je problem ako ne, sve se moze oprostiti...

;)
 
Problematicno... pa evo, recimo narkomanija, alkoholizam, zatvor, uopste nasilnicka proslost... ja ovde svrstavam i sexualnu istoriju, tj. smatram problematicnim i to ako je on pun besa na bivse devojke ili pun optuzbi na njihov racun, uopste ako jos vuce neka nerazresena osecanja iz prethodne veze, ako je imao zabrinjavajuci broj povrsnih veza, finansijski neodgovoran (do grla je stalno bio nepromisljeno i uglavnom bespotrebno u dugovima)...

Vazna je proslost. Ne treba da me moli za oprostaj, ali potrebno je da mi kaze i da prepusti meni odluku dal mogu il ne mogu da prihvatim to. Prihvatiti mogu skoro sve, ako osetim da je izvukao pouku, naucio lekciju... jer ja ne verujem u onu da vuk dlaku menja al cud nikada... Dajem sansu ljudima da pokazu da su sada bolji, razumniji, oprezniji...

Da, naravno da mi se desavalo da sebi tolerisem ono sto drugima ne bih, al vremenom covek (bar ja), uci da se zrelije postavlja i bolje shvata da kakvom merom merimo, takvom ce i nas meriti...
Znaci, pokusavam da razumem druge, pre nego da ih osudim.
 
Trudim se da me uopshte ne zanima proshlost osobe sa kojom sam u tom smislu, i uopshte ne mislim da treba da mi polaze rachune za neshto shto nema veze sa mnom (iako me nekad kopka naravno), dokle god to neshto nema neki negativan uticaj na nas sa kojim ne mogu da se nosim. Ali to sve zato jer dobro promislim s kim sam i shta bih mogla da ochekujem na osnovu vremena provedenih zajedno. Uopshte i ne mogu da zamislim situaciju, kao sa nekim sam ne znam 6 meseci npr i sve divno, i sad mi ispricha neku groznu prichu, a ja se shlogiram i kao kraj. Hocu reci da to preko chega ne bih mogla da predjem bi se projavilo na ovaj ili onaj nachin bez ikakve konkretne priche od strane njega. E sad se ja mozda previshe uzdam u svoju procenu, ali nekako je radilo poso do sad. A preko chega ne bih sigurno, ne znam da li to postoji, a da moze da se primeni bash na svakog.
 
Ko smo mi da sudimo? Negiranje prava na prošlost je loš put u budućnost. Mislim na poverenje i razumevanje. Nismo mi zajedno zbog onoga šro smo bili, nego zbog onoga što smo sada. Sad baš, ako predvidjam da nešto može da je grize, mudro ću prećutati. Tu su žene pametnije, vreme i Balkan ih naučilo da prećute.
 
Ovde je krucijalno pitanje KO KOME STA oprasta, to jest muskarac ce zeni tesko oprostiti vise partnera, a u obrnutom slucaju no problem otprilike. Ova sredina je takva...
Za ostale stvari nesexualne prirode ne oprastam agresivnost prema devojkama i uopste, narkomaniju, kradju, kocku, kladionice, alkoholizam, i NERAD!
 
gossca:
Problematicno... pa evo, recimo narkomanija, alkoholizam, zatvor, uopste nasilnicka proslost... ja ovde svrstavam i sexualnu istoriju, tj. smatram problematicnim i to ako je on pun besa na bivse devojke ili pun optuzbi na njihov racun, uopste ako jos vuce neka nerazresena osecanja iz prethodne veze, ako je imao zabrinjavajuci broj povrsnih veza, finansijski neodgovoran (do grla je stalno bio nepromisljeno i uglavnom bespotrebno u dugovima)...

Vazna je proslost. Ne treba da me moli za oprostaj, ali potrebno je da mi kaze i da prepusti meni odluku dal mogu il ne mogu da prihvatim to. Prihvatiti mogu skoro sve, ako osetim da je izvukao pouku, naucio lekciju... jer ja ne verujem u onu da vuk dlaku menja al cud nikada... Dajem sansu ljudima da pokazu da su sada bolji, razumniji, oprezniji...

Da, naravno da mi se desavalo da sebi tolerisem ono sto drugima ne bih, al vremenom covek (bar ja), uci da se zrelije postavlja i bolje shvata da kakvom merom merimo, takvom ce i nas meriti...
Znaci, pokusavam da razumem druge, pre nego da ih osudim.

Koje je tvoje ucesce u toj stvari?
O tebe sad voli bez obzira na svoju proslost...
Da li se baviti arheologijom?....
Pa,samo ako ce izvadjenu dotrulu vazu ili statuu pokloniti tebi,kao biser i vrednost starine. ti je ili razbij,ili sacuvaj.na taj nacin spasavas smisao ljubavi...
 
Da, da - moze i ovako: volite se mazite i pazite i onda "priznate" svoju proslost.

Zasto bi se menjao vas partner (njegov odnos prema vama)? Da li iz straha - sta mozda nosite u sebi? Da li se smatraju izneverenim - sto nisu to saznali unpred? 1001 pitanje i kombinacija istih.

Moze i ovako - imate perfektnu proslost - nemate sta da priznate, ali onda pocnete da pravite sr. Sta je bolje?
 
Proslost ne mora da se prica, to je sve ostavilo trag na coveku i dovoljno je da ga prihvatis takvog kakav jeste i to podrazumeva da si prihvatio i njegovu proslost. Glupo je samo kao seljak bla, bla, bla, pricati nesto i vrteti se onko nekih prica. Pricu uvek treba shvatiti kao zvaku ako zelis da budes u ljubavi svemoguc, da volis jako i iskreno...
 
Smatram da je proshlost partnera jako bitna samo u sluchaju kada je veza ozbiljna i zelite da se obavezete pravnim dokumentom ili planirate decu.
Tada treba kopati po proshlosti da ne bi unishtila buducnost.

U drugim sluchajevima proshlost je bitna ali ne i neophodna.

Takodje zavisi i kakva je problematichna proshlost u pitanju: narkomanija, kocka, alkoholizam...treba biti jako obzervatan ne osudjivachki.

Ako je proshlost partnera ratishte...i u tim sluchajevima treba chovek jako obazriv...nikada ne znate kakve posledice su ostale od toga...

Ima dosta sluchajeva...ne mogu nabrajati...sve u svemu bitna je ako je to osoba za koju planirate da se vezete
 
Kad se pravi trojka, onda to sve drugi urade za nas troje. I inace, sto se drugih stvari tice, mase su oni koji rade, kopaju, zataskavaju, mi samo dobro saradjujemo u tome kopanju, odnosno, iskreno saradjujemo, trudimo se da sve izadje na videlo ono sto neko zeli da iskopa, pa makar bilo ruzno, nemoralno, sve mora da izadje na videlo.
 
da razjasnimo prvo neke stvari...
pogresno i nepotrebno je sto si uvela pojam oprosta u pricu.... jer oprastati mozemo samo nepravde koja su ucinjene nad nama...

npr kada bih saznao da je moja partnerka ubila 2 prethodna decka, nisam bog pa da joj to prastam ili ne prastam, vec je pitanje da li je takvu mogu prihvatiti.

licno verujem u ljudsku promenu.... i ako je neko nesto radio u proslosti ne znaci da ce to i dalje raditi....
ali, ipak, nakon saznjanja, pokusao bih da utvrdim koliko je to povezano sa centrom licnosti osobe a koliko neki njen spoljni iznudjeni potez...
npr postoje fuksice koje to rade iz dubine duse, to je njihova filozofija zivota.... a postoje one koje moraju to da rade da bi kupile drogu, a to nije isto...
 
dragojIo:
da razjasnimo prvo neke stvari...
pogresno i nepotrebno je sto si uvela pojam oprosta u pricu.... jer oprastati mozemo samo nepravde koja su ucinjene nad nama...

npr kada bih saznao da je moja partnerka ubila 2 prethodna decka, nisam bog pa da joj to prastam ili ne prastam, vec je pitanje da li je takvu mogu prihvatiti.

licno verujem u ljudsku promenu.... i ako je neko nesto radio u proslosti ne znaci da ce to i dalje raditi....
ali, ipak, nakon saznjanja, pokusao bih da utvrdim koliko je to povezano sa centrom licnosti osobe a koliko neki njen spoljni iznudjeni potez...
npr postoje fuksice koje to rade iz dubine duse, to je njihova filozofija zivota.... a postoje one koje moraju to da rade da bi kupile drogu, a to nije isto...

ovo je neki magistar... :shock: :?
:lol:
 
Ja sam uvela nekad mozda kad je to bilo potrebno taj pojam, u smislu, nema oprastanja, ni kajanja, posle je ba nja nema kajanja.Nema vracanja na staro. Ide se uvek napred i to sto treba da se oprosti, to se samo prihvata kao deo veze, ili se veza prekida zauvek ako neces to da prihvatis. Oprastanje i kajanje je priznavanje neke greske, a veza tako da se krpi sa nekim greskama, ja to necu. Samo ako je to sve u sklopu odlicno, iako se sa strane cini da je to greska, onda se to meni svidja i idemo dalje.
 
"Problematična" prošlost u bilo kom smislu ima jednu nezgodnu osobinu - ako je kriješ od voljene osobe, obavezno vas sačeka iza ćoška i istreska oboje tako da ne znate gde ste.
Jedini način da se to izbegne je potpuna iskrenost između partnera.
Uvek postoji strah da će te voljena osoba odbaciti zbog nečega iz prošlosti, ali ako te odbaci, bolje da to bude što pre, lakše ćeš preboleti.
Ako te zbog prošlosti odbaci, onda i ne zaslužuje da te ima.
 
dragojIo:
oprastati mozemo samo nepravde koja su ucinjene nad nama...
Slažem se s ovim mišljenjem.
Možda ne bih mogao da živim sa nekom ženom koja ima nekakvu "prošlost" (mada sad ne vidim kakva bi ta "prošlost" mogla biti). Ali ne bih imao prava da se ljutim, niti bih imao šta da opraštam.
Ako bi mi voljena prećutala nešto iz prošlosti, onda bih bio razočaran i to nepoverenje bi mi bilo bitnije i bolnije nego sam "greh", teško bih to oprostio
 

Back
Top