Pravda

Zvekete85

Početnik
Poruka
1
Život zna da bude nepravedan.

Možda ste nekada bili u situaciji da razmišljate o smislu života, čitavog svijeta i smislu svog razmišljanja. Sjetite se: da li vam je bilo hladno, da li ste bili gladni, da li ste osjećali neki veliki tjelesni bol? Ja obično nijesam.

Kada sam uočio to da mi je život uglavnom bio podnošljiv zapitao sam se: kako je drugim ljudima? Možda pate? Ali nekako vremenom sam postao neosjetljiv na tuđu patnju.

Ovaj svijet je najvjerovatnije samo jedan od (konačno) mnogo svjetova, i svi ti svjetovi čine svemir. SveMir = Svi mirovi = svi svjetovi. I onda sam shvatio da ne mogu pomoći svim ljudima u svemiru. Neki svjetovi su mi jednostavno nepristupačni. Ne mogu izliječiti svemirsku patnju. Ja prihvatam stvari onakve kakve jesu, i iako me je ta činjenica (da ne mogu svima pomoći) užasno pogodila, ja zbog toga nijesam mnogo žalio. Prihvatio sam to.

I živio neko vrijeme prilično ravnodušan prema ljudskom bolu i patnji. A onda sam vremenom počeo da osjećam nešto drugo, nešto jasno nedifinisano. Postao sam užasno osjetljiv na nepravdu.

Šta je nepravda? Šta je pravda? Ne znam tačno. To bih htio i ja vas da pitam. Ne znam tačno, ali nazirem, osjećam. Pravda nije sigurno jednakost. Željeti takvu pravdu po meni bi bilo vrlo pogrešno. Ako neko ima više od drugih, po takvoj pravdi, da bi uspostavili jednakost sve što treba da uradimo je da otmemo od tog koji ima, uništimo to i eto jednakosti, eto pravde.

Mislim da je takva definicija pravde NEPRAVEDNA. Ako je neko jači, sposobniji, pametniji pravedno je i da ima više i sreće i ljubavi i imetka i svega.

Upravo me je to zaboljelo: kako to da slabi imaju toliku moć? To je jedno pitanje.

Drugo pitanje počinje ovako: ja trenutno ne znam čime bih se drugo zanimao do uspostavljanjem pravde. Možda je to i smisao života? Šta mislite o tome?
 
Opasan posao....
Ja vec dugo zivim u panicnom strahu od nepravde i to ne toliko nepravdom prema meni nego prema drugima. I desava se to da uzimam pravdu u svoje ruke, da radim stvari kojima, moglo bi se tako reci, menjam sudbinu ( zvuci glupo ), a sve to iz najbolje namere da ``svet bude bolji``.
I zaista, do sada sam svaki put uspevao u tome. Verbalno sam uspevao da navedem ljude na promene odluka, misljenja, postupaka jer sam smatrao da ce se u suprotnom desiti nesto lose.
I bio sam u pravu.
Ali,
to me ne opravdava. Jedna veoma bliska osoba ukazala mi je na to da to sto ja radim iako ima pozitivne posledice zapravo je ZLO - izigravanje boga i sudije.
Ne znam da li sam dobro shvatio tvoju zanimaciju - uspostavljanje pravde ali nemoj da radis ovo cega ja pokusavam da se odviknem.
 
Samo prazan posao verujte mi...Ljudi poseduju urodjenu odbojnost prema pravdi.Zaista bih volela da to obrazlozim ali se cini nemoguce...verovatno bih kuckala tri dana.Sve u svemu neka poenta do koje sam ja dosla bi mogla da se protumaci kao: svi smo mi pre svega drugoga sebicne individue i jedini momenti u kojima se okrenemo za nepravdom su oni kada nam ponestane lepih stvari koje nalazimo u sebi.
 
da l je prirodna pravda isto što i konvencionalna...........po aristotelu pravda je sredina izm. nepravde i onoga što pripada drugome.............koliki je čiji deo.........to je...znači...isto....prirodna i konvencionalna.........u okviru poretka.............. ne postoji čovek koji ne zna šta je pravda ili nepravda, ali je pitanje da li će da živi u skladu sa principom pravičosti...................poštenje je moralna kategorija........a pravda konvencionalna........ima još ljoodi..verujem ja...
 
Užasno te pogodilo, a nisi mnogo žalio? :confused: :?
Tumačiti izigravanje pravednika kao zlo, jer na to valjda "nemaš pravo" (iako te ništa konkretno ne sprečava), jako je ograničeno razmišljanje. Postoje mnogo realniji razlozi zašto je pametno za čoveka da se mane takvog zanimanja. I ma kako ti razlozi bili jednostavni i praktični, mislim da se čovek ipak odriče jednog dela sebe (i to možda onog najboljeg) pošto odluči da se skloni u stranu zarad sopstvenog preživljavanja. Jer, lepi uvod u post je i imao taj element u sebi - čemu sve, na kraju, ako je patnja i radost deo života i ako je sve prolazno, da li nije ipak na neki način "uzvišenije" boriti se, makar delovali potpuno smešni i besmisleni naši ciljevi?
I svako vejiki pre ili kasnije dođe do zaključka da su ljudi smradovi i da ih se svet ne tiče, da je uloga posmatrača, ako ništa drugo, bar humanija prema nama samima.
I ja vas pitam - da li je vredno?
Mislim da je takva definicija pravde NEPRAVEDNA. Ako je neko jači, sposobniji, pametniji pravedno je i da ima više i sreće i ljubavi i imetka i svega.
Ako je neko po sebi jači, sposobniji, naročito pametniji, taj je u startu u boljoj poziciji i već je prema našim, zemaljskim, zakonima nepravedno prema ružnima što su ružni i prema slabima što su slabi. Prema ovoj logici muškarci bi imali pravo da nas sve zatvore u torove i koriste za oplodnju dok ne izmisle vantelesno formiranje života pa nas sve pobiju... jer su jači i jer im se može. Jer je pravedno da svoju, datu im, moć, fizičku moć, iskoriste, samim tim što je imaju.
Bilo bi, dakle, pravedno da vremenom (posle jasno ustanovljenog obrasca lepote) proteramo sve ružne ljude i iživljavamo se jer smo rođeni kao lepši? Sve kroz veru da im je nešto dodelilo lošu startnu poziciju zbog greha i da mi to treba valjda da poštujemo i doprinesemo njihovoj patnji.
A šta ako ne postoji viši uzrok za grbavog da bude grbav? Drugi razlog do nespretnih babica?
Krajnje nepravedan, ali jedini mogući svet konkurencije, trenutno. Evo, ja se prva nadam da će ga u skorije vreme zameniti nešto humanije. I mislim da se jedino prema dobroti u srcu (pomalo patetično) može meriti kome i koliko možemo i smemo suditi i odbijati njegov/njen deo.
+ ima osobina koje se koriguju. Ali startna nesposobnost za nešto ne bi nikako smela osuditi čoveka samo zato što je zakon prirode takav, valjda smo ljudi da bismo prevazišli zakon jačeg. Da bismo ga u našim glavama prevazišli. Zakon jačeg je, jednostavno, nepravedan.

Ako svi ćutimo i posmatramo sa strane odbijajući da razlučimo dobro od lošeg (ne zlog, lošeg) kuda bi otišao ovaj svet? Da li je ijedna promena na bolje prošla bez pokretača?
Hej, mi sada imamo zagađenu planetu ali imamo 6 milijardi ljudi, da li je moglo bolje? Verovatno, ali je moglo i gore. Svet se pomera nabolje, trenutno je tako i jedino neki veliki rat (ili plan) može (a može lako) poremetiti skladni ritam buđenja svesti.

To što pričaš o "prevlasti slabijih" je priča za sebe i nema veze sa pravdom.
 
Pa što tako izvire strah i od muškaraca i od tora.....Nije bilo ništa Ž-M već mi zapalo oko za toliko primećivanje hendikepa žene u odnosu na muškarce....
Iako su bili moćniji i snažniji i od 1945 nisu svi ili nije većina zloupotrebljavala ili mučila svoje žene....
a ni žene na koje je nailazila.....
 
A suština posta je u razlici pravičnosti i pravde.
Pravda je društveni i mediokritetski uslovljena, a elitno usmerena (elita u smislu politička elita).
Pravičnost se naslanja na humanost i ravnopravnost, a to nema veze sa pravdom.
Pravičnost je uglavnom prisutna prema drugima, a pravda je u prvom ili drugom licu....
A namerno su slične reči......i da nisu ljudi bi ih stalno mešali i zamenjivali....
U svežem primeru, identitet, imidž, stajling,kriterijumi,individualnost, ličnost.
 
Strah od muškaraca i tora?! Karikiranje kojim sam pokušala da pojasnim glupost pravdanja zakona jačeg u ljudskom društvu si nazvao paranojom... iz razloga provokacije ili...?
Zašto?
 
Nema potrebe da izvlačiš umišljene psihološke momente kod mene na ovom podforumu, tim pre što nisi dovoljno objektivan za to. Koncentriši se na ono što jesam napisala, vidim da umeš. U suprotnom zaobiđi post.
 
Haj,
Cesto razmisljam o tome sta je pravda; tacnije, kako uspostaviti pravdu. I u posljednje vrijeme mi se cini da bi mozda trebalo da se i sama ukljucim u taj proces uspostavljanja pravde na neki nacin.
Ali ja uglavnom razmisljam o tome zasto u okviru Zajednice koja se zove Drzava, one u kojoj "vlada narod", nema pravde. Pretpostavljam da bi se, ipak, u suprotnom radilo o utopiji...
Otprilike ovako razmisljam:
Lexa:
Bilo bi, dakle, pravedno da vremenom (posle jasno ustanovljenog obrasca lepote) proteramo sve ružne ljude i iživljavamo se jer smo rođeni kao lepši? Sve kroz veru da im je nešto dodelilo lošu startnu poziciju zbog greha i da mi to treba valjda da poštujemo i doprinesemo njihovoj patnji.
A šta ako ne postoji viši uzrok za grbavog da bude grbav? Drugi razlog do nespretnih babica?
Ali startna nesposobnost za nešto ne bi nikako smela osuditi čoveka samo zato što je zakon prirode takav, valjda smo ljudi da bismo prevazišli zakon jačeg. Da bismo ga u našim glavama prevazišli. Zakon jačeg je, jednostavno, nepravedan.
Da li je covjek uopste u stanju da prevazidje zakon prirode?
 
Здраво, Славонка. Није те дуго било па сам помислила да си нас напустила.

Иначе, и ја сам од тих "наивних". :D
 
Da li je covjek uopste u stanju da prevazidje zakon prirode?
Na neki način, možda kroz evoluciju, može se doći do zaključka da se, nakon svega, ustvari priroda prilagođava nama, ne mi prirodi.
Ako dovoljno dugo, kroz generacije, kopamo njuškom zemlju jer je, eto, došlo takvo vreme, pao meteor, nebitno, mislim da bi nam se razvio neki novi organ za to. Uvek možemo da nastavimo lopatama, ali eto nekom vrstom volje... možda bismo mogli sami sebe da oblikujemo i bez tehnologije :)

Hoću da kažem, prirodni zakoni su u suštini trenutno najbolje rešenje prirode, ali trenutno.
Čovek je dobrim delom već prevazišao zakon jačeg, mislim da bi bilo podjednako bolno ponovo ga uspostavljati, kao što će biti uništiti ga do kraja.
 
Ala lexa lupa.....
Zakon jačeg , fizički jačeg još uvek vlada.Čovek je ograničio nivo do koga jači urniše slabijeg, ali ne i samu metodu ubiranja plodova jačeg.

Nije u srbiji to nestalo , a vidi se i po ženama i njihovoj uplašenosti.

Lexa jeste neki borac za njenu viziju pravde, ali nije se dublje upuštala u to šta ide posle prvog ispunjenja te i takve pravde....Da li se ljudi koji su dobili pravdu promene? Da li svi na bolje ili neki i na lošije?
Šta je to kad se sve dobija servirano na tanjiru, da li se ceni isto ili počne da se demagoguje?
Bahatost i oholost kod olako dobijenih stvari?

Tek toliko da pokažem, koliko objektivnost nije samo funkcija želje da se bude pravičan (što lexa želi svim srcem i dušom i ostalim delovima tela) već je za objektivnost , samim tim i pravičnost potrebno i znanje i iskustvo (mnogi su probali pa se us...rali, kako kaže narod, a oni kojima je pravda bila namenjena su bili zamorčići) .

Ovako ostaje se sa dečijom željom pravdoljubivosti, kao dete koje će sigurno boleti stomak posle prejedanja slatkišima, puna usta priče i želja , ko detetu čokolada i bonbona.
I jedno i drugo dete plaču kad ostanu praznih usta.....
 
Mislim da dok god covjek ne zeli, ili ne zna da moze, upoznati drugog covjeka, ne moze biti ni zaista pravedan prema njemu. Po prirodi smo egocentricni, a to ne pomaze. Treba nam samo svijest o tome da bi nas tjerala da se promjenimo.
 
Tuzni_patak:
A u šta tačno veruješ?

ah patak evo da ti odgovorim... koliko god da to pateticno zvucalo u tvom srednjem uhu i koliko god da ti to smeta tvoj centar za ravnotezu.... :wink:
vjerujem da dobro ipak na kraju pobijedi zlo...vjerujem da ima ipak vise dobrog nego loseg na ovom svijetu...vjerujem u pravnu drzavu ,bez obzira na to sto ne funkcionira uvijek kako treba, vjerujem da smo mi ljudi ipak stvoreni za nesto bolje , za neke visoke ..nazovimo ih bozanske ciljeve koje jos i sami nismo u stanju da shvatimo..vjerujem da sve sto cinimo ima neki razlog..pa cak i ono lose sto cinimo drugima oko sebe...vjerujem u ono dobro u meni sto me stalno tjera da i dalje postojim ...vjerujem u pravdu kao krajnji cilj kojemu svi treba da tezimo..upravo.u tom cilju lezi smisao moga zivota koliko god se nekima besmislenim cinio...ne vjerujem u boga..ali vjerujem u covjeka i u evoluciju svijesti...a pravdu vidim kao vrhunac te nase evolucije....i molim te ostavi mi jos to malo nade sto je u meni ostalo i ne ubijaj ju svojim cinizmom...hvala,,, :wink:
 
Zakon jačeg , fizički jačeg još uvek vlada.Čovek je ograničio nivo do koga jači urniše slabijeg.....
A šta sam ja napisala?

Da li je bitno što se menjaju metode, ako se ove čine blažim i generalno humanijim?
Lexa jeste borac za svoju viziju pravde... + nikada nije rekla da će onaj ko ima koristi od te pravde obavezno i sam biti pravedan ili uopšte umeti da ceni to što mu je omogućeno, dato. Stavljaš joj reči u usta.
Ovo je prva prilika da malo pohvalim društvo u kome živimo, za promenu.

Dakle, u dalji tok i posledice neke, te, takve, pravde, nisam se upuštala uopšte, a da si me pitao odgovorila bih ti isto što si sam napisao da valjda ne znam ili naivno negiram.

Zato pravda i jeste toliko nedostižna, taška i komplikovana, jer je potrebno ograničiti, kako predmet njenog delovanja, tako i nju samu, ili dobijamo kontraefekat. Ovo je, ipak, tema za sebe i nekoliko puta sam otvorila takvu, ali se uvek nazre da pokušavam kao krivca da predstavim mutiranu demokratiju koja se servira u svetu, a to je ipak strašno danas... još uvek. Sledi lock. Bilo bi jednostavnije da napadnem decu, manja su svetinja.

Da li je želja dečija ili pačija nije mnogo ni bitno, ona postoji. Bilo bi, u najmanju ruku, nepravedno zanemariti je zbog loših iskustava i sumnji, niko ne voli sumnju više od mene ali ima i ona negativne strane.....

Da rezimiram, još jednom: na nezahvalnost ćemo naići u 9 od 10 slučajeva, svoje dobrote, naivnosti, želje za pravdom, ko to nije shvatio taj nije živeo. Uopšte.
Pitanje je kako će nas oblikovati ogorčenost zbog činjenice da nisu svi ljudi kao mi, da li će nas navesti da poverujemo u zlo, da se okrenemo religiji, osamimo se, uletimo u mesto konflikta sa sobom i gomilom naoružanja ili ćemo jednostavno postati mizantropi. Ili nešto treće?

Onog momenta kada prestanem da jurim pravdu, da, svoju viziju pravde, mislim da ću tog momenta umreti. Kao ono za šta sam postavljena da budem ovde, a i vi.

Da li zbog nezahvalnosti i sami treba da postanemo nezahvalnici, i u čiju korist?

Jasnije sada?
 
Lexa:
Da.
Inače, Patak je skretao pažnju na paradox tvoje rečenice koju je citirao, bar se meni čini...

pa upravo taj paradox mi je bio cilj...cijeli moj zivot je paradox...svjesna sam svijeta oko sebe u kom zivim...ali imam jasne predodbe utopiskog svijeta u kom zelim da zivim...
pa ako to nije najbolji primjer za paradox onda ne znam..
mozes slobodno da napises
Slavonka=Paradox..i ja cu da se slozim s tom jednadzbom. :wink:
 
Hehehe... Ma OK. Samo i meni zapadne za oko koliko ljudi vole tu reč "verujem", valjda dodaje težinu, ne znam, valjda je i ja zato ponekad napišem.
Verovati i želeti nešto (nadati se najboljem) nije isto? Ili je možda postalo negde u međuvremenu, izgubljena sam :confused:
Nebitno :)
 

Back
Top