filozofija zudnje

eros nije žudnja...nego zadovoljstvo ......

? sredstvo oslobadjanja je čovekov um..da bi izašao iz pećine čovek se služi znanjem...tako što ga razvija....istina je po p. dvostruko podeljena linija.... epistema....je cilj...doxa je polazište.... treći nivo je logički i matematički proces.......a mnenje je mašta i slike............

platon je verovao da univerzalno i apstraktno imaju više vrednosti od pojedinačnih konkretnih stvari......kad se ima znanje kao preduslov................ svaki put do istine vodi prema liniji istine preko matematike .... a treći novo je logički, a ne matematički proces.............. i lepe umetnosti su deo ove kategorije.... svest naviše je svest o teoriji.......a svest naniže je primena teorije na delatnost........to je umetnost u veoma opštem smislu stvaranja i činjenja............smer kretanja vodi do lepih pojava.....u apstraktnim entitetima kao što su ustavi i zakoni.. pisao u državi i sto imaš u gozbi......... ( :
na višim nivoima umesto slika.....imamo zadovoljstva.... mere, potpunosti, razumnosti, intelektualnog zadovoljstva........preko njih se upoznaje apsolutnoi dobro.....
apsolutno dobro je stvaratelj....tvorac svih lepih i pravednih stvari........i izvor istine uma u intelektualnom svetu....
 
moonja:
eros nije žudnja...nego zadovoljstvo ......

Богами, није. Погледај у речник (а и у речник грчких митова). А код Платона, eros је жудња у најбуквалнијем смислу те речи. :D Нема никакве дилеме у погледу тога.
 
a da ti malo bolje pogledaš ? za to ćeš već morati da daš citat....da ...........zakuni se da ti misliš da je eros žudnja i da je platonova filozofija erotična u smislu žudnje, a ne zadovoljstva, veličanja doživljaja lepog?....................čovek ne žudi po platonu....nego teži uzoru apsolutnog dobra i lepote preko znanja........... nema žudnje u filozofskom rečniku........ne postoji takva pojmovna odrednica..........ako hočeš o mitologiji...onda idi na književnost.... ( :
 
Ма дај, Муњо, милион пута сам о томе читала у књигама из филозофије и енциклопедијама. Нема смисла расправљати о томе.
 
možeš ti i svojim rečima........ zašto je po tebi znanje žoodnja? šta će ti ideje i znanje...sav taj mookotrpan posao saznanja.......ako ne doživiš lepotu? istinu, dobrotu.........što kaže tonpla "umesto slika imamo zadovoljstva"...............
 
Tuzni_patak:
Želim da pritisnem ~ taster na tastaturi.
Ne mogu, nije strašno , moja želja je neispunjena, nema veze sa mojim smislom života.
Posle deset dana , ili ću prestati da posmatram da postoji mogućnost pritiskanja ~ da se ne bih nervirao, ili ću početi da želim/žudim....

I moja žudnja će rasti , jer ja sam takav , da mora nešto što mi zapadne za oko da uradim , pa to ti je....I žudeću toliko da ću kreirati novu tastaturu kod koje je ~ na sredini tastature.....

Odlicno, a sada zamisli da je ta tastatura koju si kreirao sa ~ na stredini tastature u stvarnosti ne postoji, ti si zaslepljen svojim zeljom/zudjnom/ potrebom
da ne vidis da je u stvari ustvari ta tastatura iluzija( ne postoji u stvarnom svetu, prosto se obmanjujes da si je napravio) .

ti razmisljas o pojmovima koji su se svarali stotinama godina
i oni su "stvarni" a i ti si ih stvarao u svojim mislima ( ti vidis pojmove stolice, stola, istinu...)
ali
ti si ih stvorio( pojmove) Iz svoje zelje/zudjnje/ potrebe da ih vidis.
 
moonja:
možeš ti i svojim rečima........ zašto je po tebi znanje žoodnja? šta će ti ideje i znanje...sav taj mookotrpan posao saznanja.......ako ne doživiš lepotu? istinu, dobrotu.........što kaže tonpla "umesto slika imamo zadovoljstva"...............

"По њему, филозофија је жудња (eros) за знањем, а не знање само. Знање припада боговима, а жудња за знањем -- човеку."


Ako hocete da raspravljate o Platonu otvorite temu o njemu
 
Не о Платону него о жудњи :D :

Чикашки професор политичке филозофије, др Алан Блум, у својој чувеној (и одличној :D ) књизи “Сумрак америчког ума“ каже:

„... код Платона eros је водио у филозофију ... Његов карактеристичан израз је чудо, извориште како поезије тако и филозофије. Eros од својих посвећеника захтева смелост, и за њу нуди добре разлоге. Та жудња за потпуношћу јесте жудња за образовањем које је само проучавање те жудње. Сократово знање о незнању истоветно је с његовим савршеним познавањем еротике. Жудња за разговорима с њим, којима је опчињавао своје пријатење, а која је ојачала после његове смрти и трајала вековима, доказује да је он био и најпотребитији и најграмзивији међу љубавницима, али и најбогатији и најиздашнији од вољених.“

А наш др Бранко Павловић у својој студији „Платонова еротика“ каже:

„... Какав је онда прави смисао еротике која се у „Гозби“ изједначује са филозофијом? ... Сократ није мудрац, није поседник врхунског знања, он је само ентузијаст, љубитељ и љубавник – за смртнике недостижне – божанске мудрости. Сократ је сродан надахнутим, еротски занесеним песницима по томе што се и њему догађа да задобије какво „исправно мњење“, али он у свом бићу носи потенцијалног зналца („математичара“ – „mathematikos“ = онај који зна) и то по томе што га његова љубав (жудња) за знањем нагони на испитивање , на истраживање . Ово последње остварује се у Сократовом „демонском“ и еротском бићу у виду дијалектике – вештине испитивања. Еротика на тај начин постаје дијалектика, а дијалектика постаје еротика. ... Платонова „Гозба“ предочава нам у Сократовом бићу и понашању парадигму еротичара – љубавника знања, и дијалектичара – парадигму смртна човека који зуди за знањем баш због тога што није бог.“

(Ово су само узорци, има још сва сила тога ако сте расположени. :D )
 
pesnička rekoh...ne filozofska kategorija...........jer........ni ovde se ne kaže da je eros žudnja...... ne može.......sokrat, vidiš, izjednačava eros sa ljubavlju.......ljubavnik teži zadovoljenju..zadovloljstvu............žudnja nije filozofska kategorija ( : žudnja je samo impuls...a postizanje znanja je mesto odakle se ide dalje..........zadovljenje i zadovoljstvo time što se zna nije dovoljno...... ..... kad bi se samo kod znanja stalo, ne bismo mogli da dodjemo do apstraktnog .....a dijalektika je upravo od ideja do apstraktnog preko znanja .... do onog "opšteg uzdizanja" po platonu.... do lepote i pravde...........jer znanje nije samo sebi svrha.......upravo zbog uzvišenog....apsolutne dobrote i lepote......
 
И даље др Бранко Павловић:

"У Аристотеловом филозофском језику, поларитет мушко - женско налази се експлицитно на листи коју сачињава десет категоријалних супротности. И Платон прихвата ову сродност значења, па му philia и eros често онзачавају једно те исто. Отуда philo-sophia, у његовом поимању, има у себи нечег еротског: она је жудња за знањем, жудња за мудрошћу, а не сама мудрост која је у поседу бесмртних богова."

Муњо, мислим да је овде све јасно, бар што се тиче Платона, о коме смо почели. А што је еротика (у Платоновом смислу речи) нестала из филозофије у новије време - то управо и јесте проблем филозофије.
 
eros u ovom značenju nikako nije odnos muškog i ženskog ....nikako nije erotika.... kod platona je eros težnja od nižeg ka višem i najvišem....taj impuls....a arisotel smatra da bog upravlja i on je onaj voljeni...otelotvorenje ljubavi.kojim ljudi teže.......ne muško-žensko......... nije niko napustio žudnju u mod. filozofiji, mišljenju.....i književnosti posebno............najviše po pl. je apstraktno, do njega se dolazi putem intuicije i to je najviši stepen koji možemo da dostignemo koristeći se znanjem.........da bi pokazao-dokazao da je moguće....on gradi sistem...idejni, matematički, logički...........aptraktnost nije nešto nedostupno i fiktivno ....

mi ostajemo nerealizovani i ne znamo dovoljno ako ne postignemo zadovoljstvo....za time čime žudimo.....žudnja nije merilo bilo čega-.---...ne postoji što više žudim---više znam....ne obezbedjuje žudnja znanje......nego...što više znam--- bliže sam ostvarenju i ispunjenju mog duhovno najvišeg zadovoljstva..tek ako imam znanje uživam u lepoti......... ..........
 
Добро, али хајде сад ти кажи оно што си препоручивао мени -- да је ово само твоје приватно тумачење Платона. Иначе, цео филозофски свет се од памтивека слаже око Платонове еротике, зато што је то толико очигледно да не изазива никакву сумњу. Ако будемо отворили тему "Платон", цитираћу самог Платона (мада ћеш ти и то порећи по систему "тим горе по чињенице").
 
Modruna:
А што је еротика (у Платоновом смислу речи) нестала из филозофије у новије време - то управо и јесте проблем филозофије.

Да мало појасним ово што сам горе рекла :

Проблем настаје само ако се филозофија претвори у обичну реторику.

„Ретори, чак и они најбољи, не могу да узбуде и очарају своје слушаоце, осим ако којим случајем њихове говоре не загрева иста она еротска ватра која Сократове говоре побуђује, води их, зрачи из њих и као каква искра пали у душама слушалаца исти пламен. (... ) Ово оштроумље лишено је еротске страсти и једина страст с којом оно иде заједно јесте страст надметања. Реторика је налик на полемику (вештину ратовања): и у једној и у другој важно је придобити неопредељене и оне који су потенцијални и актуални савезници противника, важно је победити. Насупрот томе, сврха еротике није ни у надметању ни у победи, него у рађању које поништава пролазност. Еротиком смртни људи учествују у бивству: било да рађају телом или душом. Љубав узбуђује и очарава душу, изводи је из њеног стања умртвљености, једнако из њене затворености у једном телу.“

(др Бранко Павловић)
 
uopšte nije privatno tumačenje platona....ja njega mogu privatno da volim pre svega kao pesnika........privtano mišljenje je upravo ovo koje ti citiraš........ja samo navodim šta je platon rekao, bez ikakvog daljeg tumačenja........ usput, ni erotika ne postoji kao filozofska kategorija... ako ćeš poetski...to je onda čežnja ......
naveo sam, ukratko, ceo sistem platonove dijalektike...onako kako je on postavio liniju istine.......znanje i mnjenje........cela platonistička filozofija jeste viskometaforična..a ona priča o raspolovljenoj jabuci je jedino što najveći broj ljudi zna..ii onda vulgarizuje......šta je rekao time....u filozofiji je on gradio sistem........ne pesme......kad je sreo aristotela nije se više ni bavio pesništvom..tad je imao 20 godina.........
rekla si da da je eros žudnja.......što nije tačno.......ali si rekla i da žudnju shvataš kao pojam intenzivnije želje....dobro, to je tvoje mišljenje......... sad je pitanje.....kako ti to ostvaruješ, da li težiš da realizuješ i šta želiš da postigneš...?
 
Ствар је у томе што по Платону постоје два различита (чак супротна) приступа филозофији. Та два става у „Гозби“ представљају Агатон као реторичар и Сократ као узор филозофа („љубавника мудрости“) и истинољубивог човека.

Платон се веома потрудио да нам укаже на Агатонову софистичко-реторичку духовну испразност, маскирану вербалном блиставошћу којој је једини циљ да својим кићеним говорима импресионира (неуко) мноштво, али коме заправо није стало до истине, па јој и не тежи.

На супротној страни је, наравно, Сократ који жуди за знањем као љубавник за својом вољеном, чак каже у једном моменту: "... ја који тврдим да ништа друго не разумевам до ствари љубавне ('ta erotika')."
 
dobro bi bilo da se misli.....................kako do lepote kad nema ideje.......?
"lažna je ona propozicija koja tvrdi nepostojanje stvari koje jesu i postojanje stvari koje nisu" platon....................
modruna...jel ti misliš da je žoodnja neostvariva i žudeti znanju i znati je cilj sam po sebi.....šta sa znanjem...pitam te od juče........... kaži nešto......... nešto... bilo šta šta ....čemu znanje služi? ............
 
Ово није тема о знању него о жудњи.

А што се тиче знања, само кратко (да не тролујемо тему): оно може да се посматра као практично знање (и онда нечему служи, било чему) или као (са)знање (односно жудња за знањем) као одазивање на позив који смо сви добили од вишег бића (нека то буде бог, али свеједно) да развијамо потенцијале свести које нам је оно дало.
 
govorila si o znanju kao žudnji........... šta sa znanjem je suštinsko platonovo pitanje...na koje je dao odgovor.....i to je ono što sam napisao.........za razliki od aristotela...platon je uspešno odbranio svoje ideje........ ideje su ostvarive, moguće..... kroz nivoe od nižeg, višeg i najvišeg znanja...................znanje služi da dodjemo do lepote...do dobrote ...(dijalozi fileba)..... "apsolutno dobro je tvorac svih lepih i pravednih stvari".....i države.........
za istinom, pravdom i lepotom žudimo.......i zbog toga težimo znanju.................ja sam odgovorio na temu...... užasno je kad se čovek pretvori u svoju žudnju........ili ima objekt žudnje u ljudskom biću.........jer onda ne ume da voli.....neko je već rekoa ovde i to je tačno...ipak, nužno je da emotivno delimo sa nekim........jednostavno.......žudnja uopšte nije tema za filozofiju.......nego za književnost.......odsek poezija............
 
Нисам говорила "о знању као жудњи", него о Платоновом дефинисању филозофије као "жудње за знањем". Уосталом, то је наша тема, али немам ништа против неке нове теме у којој ћемо да причамо о (са)знању као таквом.
 
Rekapitulacija

"По њему, филозофија је жудња (eros) за знањем, а не знање само. Знање припада боговима, а жудња за знањем -- човеку."

"eros nije žudnja...nego zadovoljstvo ......"

"nisi mogla tako nešto da pročitaš...u filozofiji ne.. poetski da.....kapiram da si rekla da je to voje vidjenje..i kažeš "moje je".............onda okej.."

"НИЈЕ моје виђење. Али добро, кад већ инсистираш, цитираћу ти нешто од тога."

-"И даље др Бранко Павловић:

"У Аристотеловом филозофском језику, поларитет мушко - женско налази се експлицитно на листи коју сачињава десет категоријалних супротности. И Платон прихвата ову сродност значења, па му philia и eros често онзачавају једно те исто. Отуда philo-sophia, у његовом поимању, има у себи нечег еротског: она је жудња за знањем, жудња за мудрошћу, а не сама мудрост која је у поседу бесмртних богова."

"eros u ovom značenju nikako nije odnos muškog i ženskog ....nikako nije erotika...."

"rekla si da da je eros žudnja.......što nije tačno......"
 

Back
Top