Pokojni Beli Timok!!!

Nista novo u ovoj zemlji. Bilo je trovanja i bice ih i dalje. Zasto? Zato sto se sva reakcija svodi na buku od oko par dana u medijima i na nista vise. Pocinioc se po pravilu ne hvata nikada tako da prosipanje otrova u reke je sada najprofitabilniji potez - nema maltretiranja, prevozenja, papira, bezbednosnih mera i ako rekoh, mediji bruje par dana i to je to. Posle par nedelja se niko nece secati dogadjaja a riba ko riba - mresti se, mnozi se a voda k'o voda - sve odnese negde dole...
 
Sta je bilo misevi boli vas uvo nije se prosuo amonijak u neku vasu obliznju reku pa vas bas briga. Ja zivim u BG-u, a na tom Timoku sam prvi put pecao u zivotu i navuko se na ovaj sport- hobi ili nacin zivota. Kad vam voda pred kucom bude smrdela na amonijak, a po njoj budu plivale mrtve ribe bice jao, jao kuku nama. Moramo da apelujemo preko medija, preko ribolovackih i drugih emisija na tv-u i radiju, preko raznih ribolovackih casopisa, dnevnih novina... Timok je sad tesko ranjen i ko zna kada i da li ce se oporaviti. Da se to nebi ponavljalo i na drugim vodama dignimo svoj glas da nas cuju.
 
Slusaj, dao sam komentar i ne boli me uvo uopste. Dosta sam dizao buku oko slicnih stvari na " mojoj reci " a ako imas neki predlog za ozbiljniji nastup i delovanje protiv ovakvih stvari reci da se ne bi kao misevi ovde dosaptavali oko Belog Timoka za ciji se problem jos nije javio niko odatle.
 
Evo kako!!!!!!!
Da svako posalje po mejl gospodinu Sasi Draginu ministru zastite zivotne sredine i da ga zamoli da se potrudi da uradi nesto oko ovog akcidenta. Iz njegove biografije na vebsajtu vlade Srbije sam procitao da je radio dosta van zemlje, pa mi deluje da izgleda ima kova za svoj posao i mislim da je ok da budemo kulturni u ovim mejlovima da ga ne napusavamo, prozivamo i tome sl. Ali ako zajebe stvar i ne uradi nista u nekom doglednom roku onad da ga svi napljujem isto putem mejla. Sto vise mejlova veca mogucnost da shvati koliko nas (ribolovaca i ljubitelja prirode) ima i da nam NIJE SVEJEDNO.
OVO JE LINK DO FORMULARA ZA MEJL NA SAJTU VLADE SRBIJE, ADRESIRAJTE GA NA MINISTRA I BIDITE FINI ZA POCETAK PA DA VIDIMO STA CE DA PREDUZME:
http://www.srbija.sr.gov.yu/vlada/kontakt.php
 
Malopre sam na vestima na B92 cuo da su uhapseni direktor "Dzervina" u Knjazevcu i lik koji je bio zakupac njihovih cisterni, zbog odgovornosti za trovanje ribe u Belom Timoku. Za sad jedan + za ministra.
Cekam sta ce dalje biti
 
Ljudi, ja sam iz Zajecara, pola zivota sam proveo na tom Timoku. Cisto da biste pokapirali kolike su razmere katastrofe, da vam predstavim: Na cuvenom Borovackom jazu, nadjena je uginula mrena od 5 kg! Kad je ona uginula, 20 km od mesta ispustanja, mozete da zamislite sta je sa sitnijom ribom, gamarusima i ostalom florom i faunom reke. Tone mrtve ribe su odnosili seljaci kucama! Jedina potencijalno dobra vest je da postoji mogucnost da se riblji fond reke donekle obnovi iz pritoka, tj, iz Svrljiskog i Trgoviskog Timoka, kao i iz Crnog Timoka kod Zajecara. Iskreno, sto se tice poribljavanja ne greje me sunce, jer do sad nisam cuo da je negde neko vrsio poribljavanje klenom, skobaljem, krkusom, sljivarem... Ajd, mrenu je moguce dobiti za poribljavanje, bodorku i karasa takodje, ali ostalu ribu tesko. A sto se zagadjenja tice, ovo je trece u zadnjih par meseci, pa vi vidite! Kad samo pomislim kroz sta je sve prosao Timok: Mreze, dinamit, kosevi, struja, harpuni, krec, zagadjenja... Kukao sam na sve strane, pisao novinama, svadjao se po ribolovackim udruzenjima i NISTA!!! A SAD JE TIMOK YEBENO MRTAV!!! Decenije ce trebati da se koliko-toliko oporavi...
 
Postovane kolege!
Ja sam iz Zrenjanina, i mogu vam reci i da je situacija na Begeju grozna. Zalosno je gledati a pogotovo mirisati (ovo je pogresna rec ali nemamo culo smrada nego mirisa, pa mora tako) Begej. Potpuno razumem bes, tugu, razocarenje....Zajecaraca i svih onih koji zive uz Beli Timok. Tragedija je to sto se dogadja sa nasim rekama. Pozdravljam ideju da se salju mailovi na Ministarstvo i Ministra, to je uobicajeni nacin i napolju, ucestvovao sam u nekim akcijama greenpeace-a tog tipa.
Imao bih jedno pitanje za sve nas.
Sta mislite da li bi bilo dobro da se izdejstvuje da nalazi inspektora za zastitu zivotne sredine, koji se odnose na pojedine firme koje su uz reke i zagadjuju ih, budu obavezujuci za drzavu da da bespovratna sredstva za izradu sistema za preciscavanje. Vidite da su uhapseni direktori firmi koje su izazvale zagadjenje, preti im kazna od 1-8 godina zatvora. A ko sme da vodi dalje te firme, i da li ih zatvoriti i radnike poslati na biro. Svakako ne, i zato mislim da treba pokrenuti kampanju, koja ce drzavu prisiliti da donese takvo sistemsko resenje. Dakle - evidentira se da neko zagadjuje vodu, vazduh... da mu se rok od mesec dana da izradi projekat sistema za preciscavanje, zatim rok od npr. 1-6 meseci da instalira sistem, a zatim da vidimo kako radi. Ako bude uhvacen u sledecem periodu da zagadjuje, e onda robija bato. Radi se o tome da inspektori obidju firme, utvrde sta nije u redu, rebnu velike kazne i na taj nacin izbiju pare iz blagajne firme. Ne - nego taj izvestaj treba da donese pare firmi, a ako i dalje zagadjuju e onda min 10 godina igranja mame i tate na robiji. Ovaj predlog se odnosi na firme koje vec rade i nemaju sisteme, novoizgradjene firme moraju to vec imati.
Verujte mi da ce ovo ostati samo izolovan slucaj, mozda ce se i vremenom zaboraviti do sledeceg pomora, a onda cemo opet hapsiti pojedince..... Nije dobro, treba raditi sistemski i dugorocno. Treba uspostaviti automatizme u kojima nema kumova, rodjaka poznanika......
A mozda sam ja sanjar? Mozda treba nekoga na robiju pa ko ga *ebe.
 
Jos malo,
molim Vas sve da me ne razumete pogresno. Ne branim nikoga, ali kao visedecenijski svedok masakriranja Begeja, poceo sam da razmisljam dugorocno. Verujte mi da Begej svakog proleca stane, pocrni kao crni, najcrnji ambis. Miris koji se siri oko njega je neopisiv i nezamisliv. Riba iz Begeja nevidjeno smrdi, na naftu, na kugu, valjda, nemam pojma. Nemam ideju kako resiti takve probleme, jer sam i sam direktni ucesnik vise akcija zastite i odbrane Begeja. Radili smo analize vode u saradnji sa Higijenskim Zavodom u Zr. koji su akreditovani za takve analize, sa tim analizama izlazili u javnost, snimali filmove, fotke, podnosili krivicne prijave protiv NN izvrsilaca ---- i nista !!!! NISTA!!!!
Ni jedna firma nije nista ucinila po tom pitanju, NISTA !!! Sve je po starom. Dakle, mora se prisiliti drzava da po automatizmu resava takve stvari. Kao kada izbije pozar, i vatrogasci dolaze da gase. Niko ne pita ni odakle kamion ni odakle ljudi ni odakle voda ...Takav neki fazon....
 
@bob63
Iskusno. Za cesta trovanja Begeja su najverovatnije svi culi. Da nebi i trovanja Timoka bila sezonska treba dici buku.
Da ne ispadne da je Begej manje vredan od Timoka. Samo ovo je prvi akcident ovolikih razmera na B. Timoku i mislim da treba odraditi stvar sad dok je jos sve vruce, i smrdi na mrtvu ribu.
 
Ja sad Dosao iz Debelice (15km nizvodno od Knjazevca). Timok je u komi i kad ce da se povrati, bem li ga.
Najveca riba koju sam video za tri dana dok sam bio tamo bio je klencici od oko 150g. Isao sam uzvodno nekih 1km i nizvodno 1-1,5km do Trnovca. Video sam da ima mladji u vodi (duzina do 5cm), na par mesta sam video i manja jata (klencica ili skobalja od po 10-ak cm) od po 10-15 riba.
Vodena vegetacija je cudna, deluje mi da ce se ubrzo namnoziti alge u velikim kolicinama jer nema sta da ih jede.
Sve u svemu TUGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Bio sam pre par sati na Timoku, oko 20 km ispod Knjazevca, ne da pecam, vec da vidim kakva je situacija. Bog da mu dusu prosti, to je sve sto mogu da kazem, ubili su ga namrtvo. Video jedno skobaljce, par beovica, voda cudno zelena, a smrad jos ne mogu da izbacim iz nozdrva. Strasno...
 
Sto je najinteresantnije ovi nasi samo SERU,da prostite na izrazu,kako su filterski sistemi skupi,zato mora da se ispusta nepreradjena voda jer eto nema love za preciscivace,e pa kenjaju zesce!!
Video sam kako radi jedan takav sistem za preciscavanje,naime izlivaju vodu u ogromne bazene,ostave oko sat vremena da ispliva lagan otpad koji pluta,onda prodje jedna gredica metalna koja pokupi taj otpad kao kad se kupi kajmak sa mleka i to se spaljuje jer je preveliko za preradu,onda se toj vodi doda neka supstanca koja zgrusava fosforne otpadke u krupne komade,koji se onda proseju,prosuse i PRODAJU KAO DjUBRIVO (koje im naravno pravi lepu ZARADU) a ostali otpad ide opet kroz neke filtere tipa aktivni ugalj i slicno sto je dodatno ocisti do toga da moze da se PIJE,i ako to kosta milione i milijarde pa da se nema love... :roll: :mad:
Prema tome nasi samo kenjaju,ovakav sistem moze SVAKI veci gradic da napravi jer sumnjam da kosta preko 100 000 eura a to za jedan okruzni budzet i nisu neke pare,cak mogu i da uzmu kredite koje bi kasnije otplacivali procentom od komunalnih taksi za prociscavanje otpada i naravno zaradom od prodaje djubriva,genijalna ideja ali su nasi ljudi LENjI da to odrade,sto bi davali i te pare kad su kazne retke i simbolicne!!!!
 

Back
Top