SAH

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.763
Ovo bi trebalo da bude sahovski kutak,gde ce se ljubitelji saha dopisivati,dopunjavati,izrazavati misljenja i starati se da ta lepa igra ne postane zaboravljena i zapostavljena.
eto,ko voli sah nek izvoli,pisite nesto,cisto da znam da li jos ko igra sah :-D
 
...hmmm...bila je tema o sahu no verovatno je izbrisana...
...u svakom slucaju...pozdrav svim ljubiteljima ove veoma zanimljive igre...
...poslednjih godina ga veoma retko igram...a nekad...eeeeeee...razni turniri... 8-) :lol: 8-)
 
ima li jos sahovskih klubova?ja sam igrao u partizanu,koji je bio u domu vojske,postojao je jos,sahmatik,zvezda i neznam ni sam vise,sto rekoste davno je bilo,pre puberteta:)
posle su dosla druga interesovanja:) ali me zanima ako neko zna ima li jos klubova
 
koga bre to zanima?
Da buljis po pet sati u tablu ne bi li primetio skrivenu dinamicku slabost u pesackoj strukturi na daminom krilu protivnika? Da racunas po sat vremena kombinaciju sa zrtvom i zakljucis da ima rupu u sestom potezu? Sedis 5-6 sati za stolom a ne popijes ni jedno pivo, ne prokomentarises ni jednu utakmicu,a pri tom ne prodje ni jedna dobra cica pored?
Ma kome to treba?
 
Imas uskoro open na Adi, mislim da se tako i zove. Ima bas dosta turnira koji se igraju, prilicno cesto. Valjda je letnji prekid, ali na Starom DIFu su bili ponedeljkom i cetvrtkom cugeri. Ja nisam ljubitelj saha, tj. nisam nadarena, ali ima saha dovoljno, to je bila poenta mog posta.
 
Garwor:
koga bre to zanima?
Da buljis po pet sati u tablu ne bi li primetio skrivenu dinamicku slabost u pesackoj strukturi na daminom krilu protivnika? Da racunas po sat vremena kombinaciju sa zrtvom i zakljucis da ima rupu u sestom potezu? Sedis 5-6 sati za stolom a ne popijes ni jedno pivo, ne prokomentarises ni jednu utakmicu,a pri tom ne prodje ni jedna dobra cica pored?
Ma kome to treba?
Mozes da pijes i jedes, cak i da ustanes od stola i pogledas utakmicu. Samo ti ide vreme ako u medjuvremenu protivnik povuce potez.
Ako si baja,smislis neku munja kombinaciju-mozes da sve zavrsis za pola sata.
Uostalom, mozes i da ponudis remi, ako te mrzi da igras.
 
hvala ti,raspitacu se za turnir na adi,bas bih zeleo da odem,nisam ni ja igrao sah ko zna koliko dugo,ali zelim da se vratim u formu...ko ono Roki u zadnjem delu :) rocky 6 :)
definitvno cu da se raspitam na difu,poasto mi je blizu posla,mislim,ima i kalis,ali nemogu sebe jos da zamislim sa njima :)
 
love4ever:
Mozes da pijes i jedes, cak i da ustanes od stola i pogledas utakmicu. Samo ti ide vreme ako u medjuvremenu protivnik povuce potez.
Ako si baja,smislis neku munja kombinaciju-mozes da sve zavrsis za pola sata.
Uostalom, mozes i da ponudis remi, ako te mrzi da igras.
Eh, pa ne ide. Da jedes i pijes a ne ponudis protivnika? Tj, najbolje je da napijes protivnika pa da previdi nesto.
Da znas, najbolje je da igras sumnjivo/podmuklo u otvaranju i zbunis protivnika i stvoris pozicije za munja kombinacije. Kao Talj u mecu protiv Botvinika.
Eh, remi, zamisli da putujem sat vremena prevozom do sale, i onda udjem i remiziram, pa gde je tu zadovoljstvo?
 
ti Garwore znas malo vise nego sto hoces da pokazes :)
iskusno nema sta:)
neko ko zna ko su talj i botvinik,definitivno zna malo vise o sahu,a kao sto napisah,i ja sam prestao da se bavim sahom kad sam usao u pubertet,ne toliko zbog klope i piva koliko zbog cica....uistinu,nema ih blizu stolova...zato sam morao otici dalje da ih potrazim
ali sad,imperija uzvraca udarac,i ja bih da se polako vratim staroj neprezaljenoj i najvernijoj ljubi :) drvenoj dami :)

pazi veterani su cool,daleko od toga da su losi,ali neide da ja sa 27 god idem da igram sa njima,to sam mislio,bice mi truba kad me odvale za par poteza :(
love4ever,obecavam prvo mesto:)
 
ja igram šah rekreativno, nikad nisam bio u nikakvom šahovskom klubu, samouk sam, ne igram nešto extra ali ne igram ni loše, bataljujem čiče po komšiluku :D
 
Pa manje vise,svi smo samouki,ko Vuk Karadzic:) nesto na tu foru,u skolama se uglavnom resavaju sahovski problemi,tipa mat u toliko i toliko poteza,ili bijeli vuce i dobiva:)
e sad,otvaranja se uce samostalno,uzmes knjigu i naucis,mada smo mi u partizanu ucili,mene je licno ucio otac.u skoli u potencirali e4-e5 otvaranja a ja sam vise ljubitelj e4-c5 ili d4-sf6,da ne gnjavim nisam bas bio zadovoljan njihovim izborom,vec sam furao neki svoj,eto,toliko,u sahu e najzdravija ta gerilska samoinicijativa,igraj i vuci sta ti se igra :)

znasa ima jedna prica,kad je capablanca,cuveni velemajstor dosao u neko selo,da ceka presedanje sa voza na voz,i tu vidi neke likove da igraju sah,pita on ko je najbolji medju njima,javi se neki momak i sedose da igraju
pikaju oni tako,kad bum tras,momak ga pobedi,capablanca iznenadjen,kaze ko je,i jos uz to,dali ti znas da ja razmisljam po 8 poteza unapred,a momak ce mrtav hladan,ja razmisljam samo 1,ali obicno je taj onaj pravi

tako da znas,da po meni za sve sportove,pre vezbe ide talenat :)
 
Eh, gde Capu da pobedi neki lokalac, covek je izgubio samo 35 turnirskih partija u karijeri. A sa 12 godina pobedio u mecu prvaka Kube. On je u stvari bio najveci talenat u svetu saha. Mlatio je najvece majstore tog vremena a da nikad nije otvorio knjigu otvaranja(bar do sampionskih meceva). Starog stratega Nimcovicha sa njegovim teorijama i blokadama je mlatio gde je stigao (nikad nije izgubio od njega), a na svom prvom ozbiljnom turniru u San Sebastijanu, koji je uzgred bio najjaci turnir tog vremena, gde su ga pozvali kao mladog talenta, pobedio je. Pritom ih je i u brzopoteznom sahu sve omlatio redom, dok nisu priznali da nemaju sanse protiv njega. E to je bio talenat.
 
ja sam gledao pre koju godinu kako juniorski prvak sveta u sahu igra sah na slepo protiv nekog naseg internacionalnog majstora(a nas ne igra na slepo) na 5min i ovaj junior ga tako odvali i vremenski i poziciono!!!
 
Garwor:
Eh, gde Capu da pobedi neki lokalac, covek je izgubio samo 35 turnirskih partija u karijeri. A sa 12 godina pobedio u mecu prvaka Kube. On je u stvari bio najveci talenat u svetu saha. Mlatio je najvece majstore tog vremena a da nikad nije otvorio knjigu otvaranja(bar do sampionskih meceva). Starog stratega Nimcovicha sa njegovim teorijama i blokadama je mlatio gde je stigao (nikad nije izgubio od njega), a na svom prvom ozbiljnom turniru u San Sebastijanu, koji je uzgred bio najjaci turnir tog vremena, gde su ga pozvali kao mladog talenta, pobedio je. Pritom ih je i u brzopoteznom sahu sve omlatio redom, dok nisu priznali da nemaju sanse protiv njega. E to je bio talenat.
To ga je na kraju kostalo,kad ga je Aljehin bukvalno odrao u mecu za prvaka sveta...Do tada ga Aljehin nije pobedio ni jedan jedini put i bio je znacajno podcenjen i on je to jako dobro iskoristio...A zna se da je tokom tog finalnog meca izvadio 5 zuba,a opet je odrzao vedrinu duha i optimizam...Da,tacno je,Capa je bio neveroatan talenat i igrac...Pravo je cudo da ga Kasparov uopste ne ceni,cak ga i nipodastava...
 
Ko je po vama najbolji igrac svih vremena?Talj,Aljehin,Nimcevic,Capa,Steinitz,Botvinik,Petrosjan,Spaski,Fischer,Karpov,Kasparov ili bilo koji drugi igrac kojeg se setite,sta vas najvise fascinira u njegovim partijama...po meni Talj ima najboljhe zrtve i najdalje proracunate poteze,maltene 99% sigurnosti u proracunu protivnikovih poteza,ali Karpov i Kasparov su mi broj 1,neznam zasto ali su mi oni najjaci igraci
 
Meni je omiljeni Mihajl Talj, on je bio najmlađi svetski šampion sa svoje 24 godine, a obožavam ga baš po njegovim žrtvama i mnogo je rizikovao i nije igrao statično
 
Karamazov:
To ga je na kraju kostalo,kad ga je Aljehin bukvalno odrao u mecu za prvaka sveta...Do tada ga Aljehin nije pobedio ni jedan jedini put i bio je znacajno podcenjen i on je to jako dobro iskoristio...A zna se da je tokom tog finalnog meca izvadio 5 zuba,a opet je odrzao vedrinu duha i optimizam...Da,tacno je,Capa je bio neveroatan talenat i igrac...Pravo je cudo da ga Kasparov uopste ne ceni,cak ga i nipodastava...
Tacno. Mada je i sam Aljehin nakon meca izjavio da nema pojma kako je pobedio. Capa je bio majstor improvizacije i osecaja, verovatno je za meceve neophodna specijalna vrsta pripreme, jer igraci imaju mnogo vremena za analizu slabosti protivnika i pripremanje varijanti sto na turnirima nije slucaj. A Aljehin je do kraja izbegavao revans mec sa Capom, sigurno ne bez razloga, sto mu ne sluzi na cast.
S druge strane, Kasparov je po meni najbolji svih vremena i treba uvazavati njegovo misljenje, mada njegove reci nisu uvek najpametnije jer je malo skrenuo u politiku. Ali realno, Capa je slabo igrao otvaranja, a sto je pobedjivao sigurno je i zasluga protivnika sto nisu umeli da iskoriste, a ne samo njegova dobra igra. Ali bio je nasto posebno u svoje vreme.
Meni je najbolja prica iz saha uopste, kad se Marsal povukao iz saha na odredjeno vreme, posto ga je izmedju ostalog i Capa razvaljivao. I tako se on povuce na 6 godina, i za to vreme je kovao osvetu Capi, i smisli on strasni Marsalov napad (u Spanskoj varijanti, ali pretpostavljam da svi znate) i pocne da igra ponovo, i naleti mu Capa (koji je jedva znao i spansku) i udje mu u varijantu, i Capa INTUITIVNO odgra gotovo najbolje moguce poteze i pobedi Marsala! 6 godina pripreme, ej :D
 
Ko je nabolji? Dosta ih je bilo posebnih.
Talj sa svojim zrtvama, bio je sjajan psiholog. Dosta njegovih zrtava su kompjuteri oborili, ali dosta njegovih dobitnickih nastavaka ni kompjuteri nisu nasli!
Fischer je bio kao masina, igrao je jednostavno, ali bolje od protivnika. Samo krene i ugnjavi ga. Ali imao je svoje bube. Protiv Talja nije imao sanse. Ali u mecevima kandidata pre osvajanja titule omlatio je Tajmanova i Larsena sa 6:0! Jesu oni gresili, ali ipak je rezultat neverovatan. Tajmanov je posle tog poraza izbacen iz reprezentacije SSSR, oduzet mu je status zasluznog sportiste i nije mogao da putuje van zemlje :D
Kasparov jeste masina, on ne gresi, racuna bolje od ostalih, poziciono je jaci, secam se jedne partije kad je u sredisnjici dao damu za topa i figuru, bez napada i nekih cistih rezona, i dobio. Mislim da mu je osecaj za poziciju bolji nego kod ostalih.
Mada bili su dobri i Morfi i Andersen, oni su napravili neke od nalepsih kombinacija ikada.
 

Back
Top