fontovi u flashu

E, pa cao svima, ja sam otvorila ovu temu. Naime radim u Flash MX-u...Samo mi Arial Ce daje fontove šđžčć, medjutim taj font nemaju svi instaliran na kompjuteru, mada je to Central Europe font...Trebalo bi vecina da ima instaliran...Ali treba mi savet kad ukucavam true type Kao Arial, vedrana itd...
 
Znači tako, Flash MX...
Onda ovako, nadam se da znaš da ako hoćeš da dobiješ u true type sistemskim fontovima ova naša slova trebaš da prebaciš tastaturu na Serbian (Latin)? E ako to znaš onda ne bi trebalo da ima problema...
Davno sam prešao na Flash 8, tako da se ne sećam da li u Flash MX ima opcija za ubacivanje u flash fajl fontova koji nisu sistemski. To je opcija na Properties tabu, kad klikneš na tekst, onda odabereš u padajućem meniju umesto Use Device Fonts > Anti-alias for readability, pa onda dugme levo Embed... > Auto Fill > OK... tako ćeš ubaciti samo ona slova iz odabranog bilo kog fonta. Ako hoćeš da ubaciš kompletno sva slova imaš ponuđene opcija sa pismima i znakovima. Samo napomena, to će dodatno povećati veličinu flash fajla. Zato je bolje da već ako koristiš neke druge fontove koristiš opciju Auto Fill.

Nemoj da te nema sad jedno mesec dana! :D ;-)
 
Onda preostaje da prebaciš tastaturu na Serbian (Latin) i da koristiš sistemske fontove.
Ne reče mi da li znaš to u vezi tastature?

Ako hoćeš da koristiš ovu opciju za ubacivanje drugih fontova onda ćeš morati da pređeš na Flash 8.
 
Pa jedino mi radi Arial CE da dobijem šđžčć, ali taj font nije true type i nema ga svako instaliran na racunaru. Mozda nekome izadju kockice i crtice umesto slova..Mada je to Central Europe font i trebalo bi vecina da ima instalirano...Ne znam sta da radim...
 
Baš čudno, jer sam pre koristio Flash MX i uvek su mi sistemski - true type fontovi prikazivali naša slova. Možda da pokušaš sa reinstalacijom Flash MX, to je jedino što mi sad pada na pamet.
A da li ti npr. u Wordu, ili bilo kom drugom programu, ispisuje naša slova kad prebaciš tastaturu na Serbian (Latin)?
Taj Arial CE, koliko znam nije uvršten u sistemske fontove.
 
dvr_liberty:
Možda je glupo,ali ako uradi matricu tj neki materijal koji već radi sa tim fontom koji podržava naša slova,zar ne bi trebalo da bude vidljivo i na ostalim računarima bez potrebe da imaju podržan font?
Koliko znam flash uvek traži taj font sa kojim se radilo, tako da ili mora da bude sistemski font da bi prikazalo ili da postoji opcija kao u Flash 8 gde se mogu ubaciti bilo koja slova bilo kog fonta, pa i celi fontovi.
 
FLUID:
Koliko znam flash uvek traži taj font sa kojim se radilo, tako da ili mora da bude sistemski font da bi prikazalo ili da postoji opcija kao u Flash 8 gde se mogu ubaciti bilo koja slova bilo kog fonta, pa i celi fontovi.
Flash MX 2004 Professional ima opciju "embeded" font.
Ako bas zagusti, moze se snaci i tako sto ce pisati onim fontom kojim raspolaze, pa makar se taj font zvao i "krstarica", pa onda tekst promenuti u objekat (movie clip na primer). To sam bio prisiljen da uradim kad sam pre dve godine u Grckoj uradio neku kratkku prezentaciju za neke Japance. Oni su na njihovom laptopu ukucali sta treba njihovim slovima ali sam onda taj tekst pretvorio u movie clip i mirna backa , moglo se videti sve i na ruskom kompjuteru u Sibiru :) Plus sam mogao baratati tekstom kao svaikm drugim movie clipom.
 
Pa tako nesto sam i ja mislila da uradim, konvert symbol- movie clip ili graphic ali nisam probala da dignem na internet da vidim da li funkcionise. Ali ako je u pitanju dynamic text ili input text, ne mozes ga konvertovati u simbol. U svakom slucaju hvala na savetu :smile: :smile: :smile:
 
codemaker:
Flash MX 2004 Professional ima opciju "embeded" font.
Ako bas zagusti, moze se snaci i tako sto ce pisati onim fontom kojim raspolaze, pa makar se taj font zvao i "krstarica", pa onda tekst promenuti u objekat (movie clip na primer). To sam bio prisiljen da uradim kad sam pre dve godine u Grckoj uradio neku kratkku prezentaciju za neke Japance. Oni su na njihovom laptopu ukucali sta treba njihovim slovima ali sam onda taj tekst pretvorio u movie clip i mirna backa , moglo se videti sve i na ruskom kompjuteru u Sibiru :) Plus sam mogao baratati tekstom kao svaikm drugim movie clipom.
Meni se čini da sam i ja imao neku verziju Flash MX 2004 koja nema "embeded" font. :| Znam da sam imao taj problem, ali te funkcije nigde nije bilo. E sad da li je to neka skraćena verzija ko zna.

Ovo me sad zbunjuje oko movie clipa... :-? Kad sam probao da bilo šta da pretvorim u movie clip opet nije slova prikazivalo. Tek je prikazivalo kad sam išao na Embed... pa onda preretvorio u movie clip da bi napravio animaciju. Kako je moguće to uraditi bez Embed? :|
 

Back
Top