Минималне дужине улова!!!

Esox

Obećava
Poruka
96
Пошто сам јуче ујутру видео једну матору дртину на кеју како на дубињак вади смуђа од једно целих 20-25цм ко да замара сабљарку и ставља га у чуварку много сам бесан.
Имам једно просто питање.
Да ли сте за то да се повећа минимална дозвољена дужина за племените врсте рибе у циљу очувања и ово мало муке што још може код нас да се упеца? :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
А они који то не поштују да могу од стране других риболоваца да буду усмрћени на лицу места хладним или ватреним оружјем! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 
Preteraste ga vas dvojica. Stap NIKAD nije unistio ribu, pa sad ako poneko kao sto se desava ne postuje, nije strasno, ima drugih strasnih metoda. Pa ako to primetite urlik na sav glas, normalno ako imate muda.

PS. Ne procitah nista gluplje ovde u skorije vreme, od ubistva krivolovca na licu mesta.
 
Stap mozda nije sam od sebe unistio ribu,ali kao kombinacija sa mrezama,strujom... i sad sta treba raditi,cekati i nadati se da ce krivolovci naci neko zanimanje gde se za jos manje vremena zaradi jos vise love!?Aha,al sutra!!
OBAVEZNO treba povecati minimalne mere,a svima koji ne postuju minimalne mere se treba oduzeti pribor kojim je upecana riba ispod mere,prvi prekrsaj recimo nosi oduzimanje pribora na mesec dana,drugi nosi trajno oduzimanje,pa nek onda grabuljaju i izvlace pa trpaju u kese"kapitalce"od pola kile,i onda ce biti malo vise ribe,mozda dovoljno da nam ribolov bude lepsi,jer ako ima oko 5% ribolovaca u ovoj zemlji,to je pola miliona ljudi od kojih skoro sigurno bar pola njih ne brine za duzinu ulova,pa to sad pomnozite sa nekoliko riba po pecanju,pa sa brojem pecanja godisnje i doci cete do VISEMILIONSKE brojke ubijene riblje decice!!!!
Aj sad kazite mirna srca da stap ne moze da unisti ribu ako je ovako malo ima i svake godine se ubije na MILIONE potencijalnih majki i oceva novih riba koje bi onda imale svoje potomstvo i tako ukrug!!
Pozdrav 8)
 
Izgleda da u srbiji evolucija napreduje najbrze na svetu. Toliko vremena je riba opstajala uprkos svim problemima i ima je u super kolicinama. Svim kolegama i drugovima koji su za to da se pobiju ljudi koji prave prekrsaje na vodi porucujem: vezbajte pecanje i radujte se najmanjoj ribici, i ucite da pecate, a za ribu se brine neko drugi. Imate i varijantu dva- 45 000eura i napravite nesto kao ada safari i tu neka vaze vasi zakoni i neka bude puno ribe, mozda vam uspe da biljojede naterate da jedu druge ribe ko zna.
Glupa je tema i razocarava toliko agresije i mrznje, trebalo bi na pecanje da se ide opustanja radi a ne da bi se mrzeli ljudi, ubijali pa sve i da uzme ribicu dve ispod mere sto je lose ali sta sad
 
kamper2:
Izgleda da u srbiji evolucija napreduje najbrze na svetu. Toliko vremena je riba opstajala uprkos svim problemima i ima je u super kolicinama. Svim kolegama i drugovima koji su za to da se pobiju ljudi koji prave prekrsaje na vodi porucujem: vezbajte pecanje i radujte se najmanjoj ribici, i ucite da pecate, a za ribu se brine neko drugi. Imate i varijantu dva- 45 000eura i napravite nesto kao ada safari i tu neka vaze vasi zakoni i neka bude puno ribe, mozda vam uspe da biljojede naterate da jedu druge ribe ko zna.
Glupa je tema i razocarava toliko agresije i mrznje, trebalo bi na pecanje da se ide opustanja radi a ne da bi se mrzeli ljudi, ubijali pa sve i da uzme ribicu dve ispod mere sto je lose ali sta sad

Nisam bukvalno mislio na ubijanje ljudi!!!!! To je vise onako u afektu kao hejt prema ljudskim izrodima bez kulture!!! :mad: Sto se tice vezbanja pecanja, aj mi objasni ja zivim u Beogradu i pecam od 11 (sad imam 24) godine i retko kad retko sta upecam (na Savi i Dunavu), a kad odem bilo gde drugde na V. Moravu, Unu (R. srpska), pokojni Beli Timok ne prodjem nikad bez ulova na terenima koje jedva poznajem ili cak uopste ne poznajem.
Jel to mozda zato sto tamo postuju min. mere? Ne nego zato sto je u Bg-u i drugim lokacijam sa velikim brojem ribolovaca sa niskim nivoom svesti izlov nedoraslih primeraka toliki da je nemoguce upecati bilo sta. A inace ako ne idemo na pecanje da bi se opustili zasto onda ipecati uopste???
 
kamper2:
Izgleda da u srbiji evolucija napreduje najbrze na svetu. Toliko vremena je riba opstajala uprkos svim problemima i ima je u super kolicinama. Svim kolegama i drugovima koji su za to da se pobiju ljudi koji prave prekrsaje na vodi porucujem: vezbajte pecanje i radujte se najmanjoj ribici, i ucite da pecate, a za ribu se brine neko drugi. Imate i varijantu dva- 45 000eura i napravite nesto kao ada safari i tu neka vaze vasi zakoni i neka bude puno ribe, mozda vam uspe da biljojede naterate da jedu druge ribe ko zna.
Glupa je tema i razocarava toliko agresije i mrznje, trebalo bi na pecanje da se ide opustanja radi a ne da bi se mrzeli ljudi, ubijali pa sve i da uzme ribicu dve ispod mere sto je lose ali sta sad
Daj ne zezaj nas,mi mislili ti pricas o slobodnim vodama a ono ti pecas na ribnjaku,jedino tamo ribe ima u SUPER KOLICINAMA,u slobodnim vodama je stanje jadno,kad pogledam neku stranu seriju o ribolovu dodje mi da placem!!Zamisli kad recimo dodje Matt Hayes na jezero od par hektara,sedne i pocne da peca crvicem na vegler mec stapom i za sat vremena izvadi petnaestak klenova od 1 do 3 KILOGRAMA,i to je tamo najnormalnije,i onda ih naravno pusti,a znas kad ces ovde da uhvatis petnaest tako krupnih riba za sat vremena!?NIKAD!!!E zato MORA da se pojaca kontrola,da se uvedu duze minimalne mere za plemenitu ribu!!
Pozdrav 8)
 
To Lomnice brate Srbine to volim da cujem. :D :D :D :D :D :D
Na nekim ribolovackim forumima sam video da se sprema novi zakon po kome ce trebati ribolovacki ispit da bi mogo da izvadis dozvolu. Jedva cekam pa da se stoka skloni u obore gde im je i mesto, a pravi ribolovci kojima je stalo da nesto ribe ostane i za sutra mogu na miru da uzivaju u svom hobiju. :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 
Zasto!?!?Zar to ne uspeva u Nemeckoj i ako se ne varam skoro svim Zapadnim zemljama!?Sta je tesko da ribolovac MORA DA ZNA koje su minimalne mere riba,kako se koja vrsta zove,kad je lovostaj i mozda jos neku sitnicu,to je par strana teksta koje treba nauciti da bi se bilo dobar ribolovac!!
Takav ribolovac ima mnogo vece sanse da ne postane govnoribolovac,koji ce da hvata ribu da bi hranio svinje,ili delio komsijama u zamenu za rakiju,vino i ostala sr... i za deceniju ako ne i pre cemo imati pune reke i jezera ribe,a tek nasa deca... UZIVACE!!!A to je i poenta,ono sto smo nasledili od starih ne smemo da istrebimo i nasoj deci da ostavimo samo mrtve i zagadjene vode,a to necemo uspeti sa ribolovcima koji ne razlikuju mladicu od pastrmke pa trpaju komade kao saka u torbe,ili ne znaju da razlikuju malog soma od krupnog cverglana ili uopste ne gledaju da li su cuvarku napunili sa 20kg babuske ili 20kg"mutiranih babuski sa brkovima"!!
Pozdrav 8)
 
Stvarno svasta moze da se procita na ovom forumu. U principu se slazem sa vecinom da ne treba dozvoliti da se plemenite ribe odnose ukoliko su ispod mere ALI moram ovde da stanem na stranu kampera2 :)

Velicina ribe je ogranicena iz prakticnih razloga, da se ne izlovi pre nego sto dostigne polnu zrelost i uspe da se izmresti bar jedan put. Posto je jako tesko odokativno provaliti da li je neka riba polno zrela ili ne ( govorimo o ribolovu jos uvek zar ne :) ) onda se skupila grupa ihitologa i odredila otprilike dimenzije u cm takvih riba. I to donekle ima smisla.
Medjutim, cinjenica je da mnogo vecu stetu vodama cine "majstori ribolova" koji vuku kapitalne primerke kuci. Jedan kapitalac (npr. saran 10kg) moze da izmresti i do 1000 puta vise mladji od sarana od 1kg. Samim tim je veca steta po riblji fond odneti kuci tog kapitalca nego nekoliko stotina sitnih primeraka. Znaci ako je jedini motiv ocuvanje ribljeg fonda, onda tupim hladnim oruzjem treba napadati one koji kuci nose kapitalne primerke.

Licno nisam pristalica nosenja ribe koja je ispod mere kuci jer znam da ce vec sledece godine taj isti primerak dostici neku pristojnu velicinu i pruziti, ako ne meni onda nekom drugom, uzitak na vodi. Kao mali sam cesto slusao od starih alasa o tome kako je saran preko 5 kg "tvrd kao opanak" i da ga treba vratiti u vodu. Nisam imao prilike da ulovim nesto tih dimenzija ali verujem da ga ne bih ubio. Ali zato primerke od 1-3 kg ne bih vracao nazad :)

A sto se izlova tice i tu je kamper2 u pravu. Nemoguce je stapovima izloviti ribu. Problem su bombe, mreze, struja i sl. jer oni za sat vremena izvuku onoliko ribe koliko neko sa stapom ne bi mogao izvuci za 20 sati ribolova. I to bez pauze. Na stranu sto ti krivolovci "biraju" samo krupnije komade a ostalu ubijenu/osamucenu ribu pustaju niz reku.
Sad se jos samo treba prisetiti industrijskih zagadjivaca... Na timoku ove godine, Tisa pre par godina... Sve to unistava riblji fond. I jedini nacin da se obnovi je poribljavanje. A to i nije tako nemoguce kada se uporede cene godisnjih dozvola kod nas i u svetu. Nakon toga treba resiti problem zagadjivaca, pa krivolova a onda eventualno paziti da li je neko odneo 10cm kraci komad kuci za veceru... To zaista najmanje boli.

Eh da, nisam napisao odgovor: Protiv sam toga da se poveca minimalna velicina ribe za izlov! :)
 
Sto se tice ribolovackog ispita mislim da postoji (ili je postojao) u Hrvatskoj. Dozvole kod nas u opste nisu jeftine ne budite u zabludi a pogotovu sto se od prikupljenog novca ne cini dovoljno za nase vode.

@Big u nekim zemljama je npr minimalna mera za stuku 50 cm pa kad upecaju metrasicu ko mi kad upecamo kilasicu. :lol:

@Big S
Nije stvar uopste da li neko zivi u Nemackoj, Svajcarskoj ili Srbiji. Nego je Stvar da narod postuje zakone. Svaba nece u Nemackoj da pljune na ulicu ili da baci papir, al kad dodje kod nas boli ga penis, pa po sistemu kud svi turci tu i mali Mujo pljuje po ulici, baca djubre, itd. Samo nam trebaju strozi zakoni i neko ko ce da ih sprovodi.
Sto se mene tice ja bih ukinuo dozvole na recimo Savi, Dunavu i nekim vecim rekama, ili da bude dozvola za celu zemlju koja kosta recimo 30-40€ (sem za neke revire). Ili recimo imas godisnju dozvolu koja kosta recimo 10 evra i vazi ti za vodu gde najvise pecas, a kad oces negde drugde platis recimo dnevnu dozvolu koja kosta od 2-3e ne vise u zavisnosti od vode. Ali da moras da polazes ispit (koji nece da kosta ko Sv. Petra kajgana) i onda sine kad te ribocuvar uhvati da si pecao u mrestu, grabuljao, uhvatio komad ispod mere... naplati ti kaznu (kaznetinu bolje, Srbina dzep boli vise nego ista) na licu mesta k'o kondukter u busu, pa ti pride oduzme dozvolu na odredjeni period pa ti gledej.
Secate se svi kako je bilo pre par godina kad su ponovo uvedene kontrole u autobusima. Stoka je pravila probleme neko vreme negde je i murija intervenisala, a sad svi plate kartu, nema frke halabuke i ostalih sranja. Desi se ponegde neki incident i to retko. A koliko se kvalitet prveoza popravio eee.
Trebalo bi samo da narod navikne na postovanje zakona i za par godina mislim da bi bilo mnogo vise i ribe i srecnih ribolovaca.
 
@Esox brale, znam tacno o cemu pricas, i slazem se u potpunosti s tobom, ali zasad mi to deluje kao daleka buducnost!
Dok se ne uspostave prave drustvene i moralne norme u ovom drustvu u kome zivimo, dzaba poredjenje sa Nemackom i slicnim zemljama, oni su to uradilo poodavno.........

A u zemlji dje kriminal cveta, dje su bestije od mafijasa ugledni biznismeni bliski vladi, itd da ne nabrajam, muka mi je, ocekivati da ce biti u skorije vrijeme zakonski dovedena u red ova, ipak sporedna materija (mali smo mi % zainteresovanih) nije realna !!!!

Od necega se mora poceti, pa tako i treba postaviti stvari, tesko ce preko noci uvodjenjem nekakvog ribolovackog ispita stvari da se zaokrenu za 180 stepeni ???

Po meni treba raditi prvenstveno na sebi, i licnim primjerom obrazovati ostale, neki ce nesto prihvatiti, neki nece !

Kazne jesu resenje, ali se mora postaviti pitanje, ko, kako, gde ce sprovoditi ovu kaznenu pecarosku politiku, odnosno u smislu, hoce li prvo napasti pecarose koji pecaju bez dozvole, ili imaju jedan stap vise zabacen, ili prvo krenuti u obracun sa pravim krivolovcima, riba ko i vazda od glave smrdi, a odje ponajvise........
Mnogo je posla tu da se uradi, prvenstveno preobratiti svest naseg coeka, to je najtezi posao !!!
 
Joooj, ja sam po stavu kao neka zlatna sredina po tom pitanju. Cini mi se da treba odrediti i maximalne velicine NEKIH vrsta ribe, a takodje treba povecati duzine nekin vrsta! Npr, stuka, ko je vide`o kolika je stuka od 30 cm jasno mu je da tolika riba sigurno nije vec imala mrest, a druga stvar je i da jeste, koliko ona ikre moze da izbaci. Jos nesto, lako je nekom dunavskom ribolovcu da trvdi da ribu nije moguce istrebiti stapom. Na malim vodama desetak ribolovaca sa nesportskim pristupom mogu da naprave ogromnu stetu. Dakle:
SARAN min 40, max 70cm
SMUDJ min 45, max 80 cm
STUKA min 40, max 80 cm
BAS min 30 cm
SOM min 70 cm
AMUR min 70 cm
MRENA min 35 cm
KLEN min 20 cm
LINJAK min 25 cm
itd, itd
A sto se mesozdera ko sto je kamper tice, nije ovo prva njegova glupost koju sam procitao, al je jedna od vecih. Pozdrav svim RIBOLOVCIMA!
 
@ 2Pike
Mislim da ti ideja nije losa, za najvecu dozvoljenu meru, ali tu se onda javlja problem ako neko zvekne kapitalca sta da se radi. Recimo to sa max duzinom bi moglo da sljaka tipa tri komada godisnje po pecarosu i zdravo (moze i manje ili vise u zavisnosti od vrste). Mislim da sam pre nekoliko (5-10) godina citao u jednom od domacih ribolovackih casopisa da u Sloveniji mozes da uzmes 3 mladice godisnje i zdravo. Ili recimo kao lovci, upecas neku svinju od ribe, koja u zavisnosti od velicine, pola, vrste itd. nosi odredjeni broj poena ako oces da je nosis plati ako ne slikaj pa vrati.
Ocekujem da mi postujeta teorije zavere, i sve moguce komplikacije na konto ovoga oko bodovanja kapitalaca :D :D :D :D :D
 
I tu ima dilema, polno najproduktivnije jedinke nijesu one najvece tipa stuke stare 50 godina ili sarana od 25 kila, vec ribe "srednje" kilaze i starosti !

Tako ako bi se vodili ovime, kao i minimalnim duzinama, ribe koje bi bile za nosenje su one u 3.4.5. godini zivota otprilike, znaci tezinski u rangu stuke i smudja od kilogram do dva npr.
 
Esox:
@ 2Pike
Mislim da ti ideja nije losa, za najvecu dozvoljenu meru, ali tu se onda javlja problem ako neko zvekne kapitalca sta da se radi. Recimo to sa max duzinom bi moglo da sljaka tipa tri komada godisnje po pecarosu i zdravo (moze i manje ili vise u zavisnosti od vrste). Mislim da sam pre nekoliko (5-10) godina citao u jednom od domacih ribolovackih casopisa da u Sloveniji mozes da uzmes 3 mladice godisnje i zdravo. Ili recimo kao lovci, upecas neku svinju od ribe, koja u zavisnosti od velicine, pola, vrste itd. nosi odredjeni broj poena ako oces da je nosis plati ako ne slikaj pa vrati.
Ocekujem da mi postujeta teorije zavere, i sve moguce komplikacije na konto ovoga oko bodovanja kapitalaca :D :D :D :D :D
Prvo, sad svi imaju mobilne sa kamericom, digitalce, fotoaparate i sl, tako da mogu da dokumentuju ulov. Znaci, uspomenu imaju. Drugo, ideja o ogranicenom broju riba godisnje je ok tamo gde ima svakodnevnih kontrola. Gde ih nema, ne vredi uopste ni pokusavati sa tim. Trece, mi kao sad nesto tupimo ovde o merama, a ja sam u zivotu video 3 puta kontrolora, a pecam 20 god (od sedme). Probao sam u drustvu da predlozim uvodjenje ribocuvara- volontera, sta mislis, kako sam prosao? Ko ce bre nekom da broji koja mu je to riba te godine? Vidis da je moguce da neko izlovi i pobije sve zivo na nekoj vodi? Mislim da su nase ideje ok, ali su neizvodljive zasad. Jedino se nadam da ce neko skapirati da je ok mera za stuku bar 40 cm i za basa i klena bar 20 cm, to bi bilo extra za pocetak. Treba pokusati sa tom inicijativom, samo treba da pronadjemo dr Predraga Simonovica, mislim da bi se slozio. A koliko znam, dosta toga od njega zavisi.
 
2big, hvala za tvoje iskreno misljenje. Poneki kolega ovde se malo zanese, pa se mogu procitati `glasno napisane bajke.A propagiraju (bez uspeha normalno) zakon gvozdeni na pecanju!!!!!!!! Neznanje je mozda uzrok, a bitno je ribolovcu na vodi da se maksimalno opusti, mozda i zapije......... Ne znaju da 99.9% ribo-lovaca pocinje svoj staz krivolovom. Tako je bilo,bice i treba da bude.
I na kraju ribolov i lov nisu filozofija koja se pise i nice po forumima na nacin kao ova tema, ispunjena mrznjom prema ljudima koji eventualno sitno krse zakon koji je na srecu zakon vecine.
 

Back
Top