Folksdojčeri iz Vojvodine

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.763
Zeleo bih da se raspitam malo vise o sudbini volksdeutchera iz vojvodine.
posto ne postoji nikakvo pisano predanje o njihovom egzodusu 1944 i 1945,jer se to vrlo skrivalo u vreme SFRJ,hocu da pitam
da li neko od vas zna nesto sto bi moglo da rasvetli njihovu sudbinu?
neko usmeno predanje,pogotovo ako je poreklom kolonas iz vojvodine pa je od dede recimo cuo neke price,dali u se izvukli u nemacku ili su nestali negde po jamama?
 
Постоји књига, ''Повратак у Марези''(читај Врбас, мислим да знаш где је). Е у тој књизи има доста о фолксдојчерима и њиховој судбини. Ћале је имао неке књиге, распитаћу се па ћу окачити неке наслове.
Иначе у Гакову је постојао логор(у близини Сомбора). Питај DukeofSerbia, мислим да он зна нешто више о томе.
 
Протерано је око 300.000 Немаца са подручја СР Србије и око 150.000 са подручја СР Хрватске. Нешто више, тамо или овамо, пошто их је укупно било скоро пола милиона.

На првом наредном попису (1948.) забележено је око 50.000 Немаца који су остали, али се њихов број из десетлећа у десетлеће смањивао. Протеривани нису, а да ли су се сами исељавали, или су асимиловани кроз мешовите бракове - не знам. У свом животу сам срео врло мало Немаца (из Баната сам), и имам пар другара којима су један деда или баба немачке народности.

Овде у Банату их стари Срби памте као вредан, радан и дисциплинован свет, чак и о њиховом понашању за време окупације имају више речи хвале него на понашање појединих Мађара и касније комуниста, након 1945.

Колико знам, није било неког организованог геноцида, и (процентуално) не би требало да их је више стрељано због сарадње са окупатором, него Срба или Хрвата. План није био да се побију, него да се иселе.

Скоро сви су били збрињени у некадашњој СР Немачкој, а питање компензације њихове непокретне имовине у Србији и Хрватској су договорили Тито и Вили Брант, у склопу договора о исплати ратне одштете Немачке Србији, и ствар је решена по принципу "ником ништа".

Од 1990-их година, много их долази у банатска села да обиђу свој стари завичај. У Немачкој су организовани у пар удружења "Дунавских Шваба", која с времена на време организују превозе мањих групица до Србије. Људи их углавном радо примају и пријатељски се односе према њима, а и они, са њихове стране, су врло коректни, доносе чак и поклоне из Немачке, стварају се нова пријатељства итд. У локалним новинама и по локалним телевизијама често пропрате та дешавања, мада се не сећам у задње време да је нечега било. Углавном су то били стари људи, чији потомци су већ интегрисани у немачко друштво, не говоре српски и ништа их не везује за банатску равницу, па без својих родитеља ни не долазе.
 
I ja sam takodje poreklom nemac,iz srema,zato sam i okacio ovu temu,zanimalo me malo vise o tim,ajd da kazem zemljacima.ovo sto je rekao Bogart znam otprilike i ja.
Plan je bilo iseljavanje i proterivanje a ne genocid,mada jesu postojali neki logori,ali se o samom cinu nezna bas mnogo.Posao su odradile jedinice iz like,6.licka i tako te.Takodje i imovina je prebijena sa ratnom stetom,eeeh,nazalost :( ali sta je tu je,mada poostoje neka pitanja o naplati imovine....licno mislim mrka kapa
 
ljuta_mamba:
I ja sam takodje poreklom nemac,iz srema,zato sam i okacio ovu temu,zanimalo me malo vise o tim,ajd da kazem zemljacima.ovo sto je rekao Bogart znam otprilike i ja.
Plan je bilo iseljavanje i proterivanje a ne genocid,mada jesu postojali neki logori,ali se o samom cinu nezna bas mnogo.Posao su odradile jedinice iz like,6.licka i tako te.Takodje i imovina je prebijena sa ratnom stetom,eeeh,nazalost :( ali sta je tu je,mada poostoje neka pitanja o naplati imovine....licno mislim mrka kapa

По мом скромном мишљењу, идеално решење би било повратак немачког становништва, надокнада државе Србије у виду изградње нових насеља и исплата немачке ратне одштете за ратна разарања и окупацију 1941-1944. са све каматом. То би била вишеструка добит.

Са једне стране, добили бисмо једно дисциплиновано, одговорно и радно становништво које, због удаљености матичне државе, никад не би развијало сепаратистичке тежње, већ би били високо интегрисани у српско друштво, привреду, јавни живот. Такође, неколико стотина душа немачке националности у нашим границама значи један потпуно нови однос са државама Аустријом и Немачком. Током ратних сукоба 1990-их, са пола милиона Немаца, од којих би неки сигурно заузимали истакнуте положаје у државном апарату, сигуран сам да би спољна политика Немачке према Србији и Југославији макар другачије изгледала.

Са друге стране, ратна одштета далеко премашује било какве трошкове које би наша држава била обавезна да покрије према Немцима. Управо због овога се такав расплет исплати Србији, а не исплати Немачкој и Хрватској. Такође, потомци Фолксдојчера не желе да дођу да живе по селима и градовима Војводине, тако да ако би се то све свело на исплату имовине Немцима и исплату ратне штете Србији, ту би Немачка била на чистом губитку, чак јој се више исплати да сама из свог буџета обештети српске и хрватске Немце, само да се не потеже питање ратне штете.

Мало сам се више расписао, али то је то.
 
Kolonizovani su,u 18. veku,po nalogu Marije Terezije,oko 1780 najvise,i zvanicno ime za njih je podunavske svabe,postoje i povolske svabe,koje u se naselile u ukrajinu i rusiju.
Nemackih kolonista ima u Madjarskoj,u ogromnom broju i Ceskoj,gde su maltene preko 50% stanovnistva bar po jednom roditelju nemackog porekla,cak je i dobar deo Ceske bio anektiran i pripojen Nemackoj zbog ogromne nemacke vecine.

E sad,otkud oni u austro-ugarskoj,tj Vojvodini i Slavoniji,kao veste zanatlije,zemljoradnici i gradjevinari su bukvalno pozivani da se masovno nasele u tada puste i mocvare predele vojvodine.
Posto je to sve bila sirotinja tamo u Nemackoj,ne bukvalno,pohrlili su da se nasele tu,gde su dobili zemlju i uslove za zivot
Ima ih bukvalno iz cele nemacke
Do 1945 bilo ih je oko 500 000-600 000.
gradovi kao Osijek,Zrenjanin,Kikinda,Karlovci,ceo donji srem i juzni banat TJ okolna Panceva i Vrsca su bili njihovi......tj,bar vecinom kapitala ako ne po broju stanovnika.

Za vreme 2.s.r veliki broj prilazi okupacionim snagama,od nekih se stvara 7.ss divizija princ eugen
neki odlaze na front u rusiju,neki rade u civilnom sektoru a neki su bili u feld zandarmeriji.
kazem neki...ne svi.
feld zandari su bili najcesci....to su oni crnim uniformama iz salas u malom ritu,ko komsija jozef koji je kupovao kobilu:)
E sad,posle rata dolazi do njihovog poterivanja i kolonizacije ljudi iz pasivnijih krajeva bivse SFRJ......takozvana 8. ofanziva
nje nema u knjigam,osim anegdota o ljudima koji su dolazili da nasele vojvodinu i ulazili tj dobijali nemacke kuce i pravili show po njima jer nisu bili upoznati sa napredkom tehnologije u 20 veku :)
kako su se uselili u te kuce evo do dan danas nisu vise ekser ukucali,ostale su iste kao u vreme boravka vlasnika.
Nemam nameru da se segacim,i izvinjavam se ako tako izgleda,jasni su razlozi proterivanja Nemaca,vecina je bila angazovana aktivno u okupacionim trupama a i ekonomski se iskoristilo da se rasterete pasivni krajevi SFRJ,ti ljudi nisu dosli svojevoljno i vecina se tesko uklopila i do dan danas na nacin zivota u ravnici,sad,drugo su nasi vrsnjaci 2-3 generacija,po meni je tona kraju i ispalo dobro,taj mix nacija ,tj,ljudi iz raznih krajeva....Like,Hercegovine,Crne Gore,Bosne

Sta mene zanima,to je stara tema,kako je Bogart lepo objasnio nema vracanja na staro,mogu da se vrate kao turisti,i uistinu uvek ih lepo docekaju,ti su ljudi svesni da su ti ljudi pre njih ziveli u tim kucama.Prebijeni su dugovi za ratnu stetu itd......mne konkretno zanima,sta se tavcno desavalo tih prvih posleratnih dana sa njima,sto rekose neki momci o postajanju logora,zanima me nacin te deportacije........dali su ih pohvatali u blajburgu,dravogradu,uopste taj deo novije istorije je ostao mutan.postoje lepo izlozeni podaci,ali ima rupa...jesu li otisli sami sa svojom vojskom,ko srbi iz krajine 95,ili u ih malko pogurali,kundacima :) eto,toliko od mene,ako sam mogao da nekako razjasnim odkud mi u srbiji:)

P.S jeste li znali da je deo Beograda oko ulice Cara Dusana na Dorcolu sve do bajloni pijace bio nemacki,taj donji deo grada a srbi su ziveli gore vise ka Karadjordjevoj ulici i delu gde je danas stanica..bar u 19 veku :)
 
ljuta_mamba:
Sta mene zanima,to je stara tema,kako je Bogart lepo objasnio nema vracanja na staro,mogu da se vrate kao turisti,i uistinu uvek ih lepo docekaju,ti su ljudi svesni da su ti ljudi pre njih ziveli u tim kucama.

Да, кажу да су увек добро и срдачно дочекани.

Ако се колонистима из пасивних крајева и њиховој популацији може приговорити мало већа грубост и насилност у односу на старинско становништво, једну велику предност у карактеру имају, а то је гостопримство и срдачност. Ту "шију" староседеоце за неколико копља. То су људи који, генерално, воле госте и срдачни су са непознатим људима, док су староседеоци генерално прилично затворени и помало ускогруди. Да се Лала, а не Босанац, уселио у Швабину кућу, много је већа вероватноћа да би Шваба од старе куће видео само капију, и то са спољне стране.

Динарски темперамент одликује изразита гостољубивост, што се може и сада видети код прогнаника из РСК који ће те као госта држати као мало воде на длану и нудити те свим и свачим, док ће ти се Соса смешкати, али ће ти мерити сваки залогај и стално се питати у себи кад ћеш већ отићи кући. :lol:
 
Živim u Kruščiću . To se selo pre II rata zvalo Weprowatz i bilo je skoro u potpunosti nemačko. Moji su kolonisti, Crnogorci, naseljeni 1946.

Kod nas je situacija bila ovakva: većina nemačkog stanovništva je internirana u improvizovani logor na obodu sela, gde su bili pod kontrolom vlasti - ti ljudi su kasnije deportirani za Nemačku. Njihova imovina je podeljena kolonistima.

Pre rata je postojao i jedan broj jevrejskih familija, čak su imali i svoje groblje, ali oni nisu dočekali kolonizaciju - završili su po konc-logorima.

Jedan broj Nemaca je ostavljen na miru. Reč je o svega par porodica, čiji su članovi, zbog svoje stručnosti, bili neophodni u zemlji. Bilo je i nekih koji su, navodno, podržavali komuniste za vreme rata.

Vlasniku lokalne kudeljare, Nemacu, su dotičnu oduzeli,a njega su postavili za direktrora, jer niko drugi nije znao da upravlja proizvodnjom. Tako je čovek morao da za platu rukovodi onim što je nekada bila njegova firma. Posle je, u ime bratske ljubavi, cela fabrika transportovana u Albaniju, kao ekonomska pomoć Jugoslavije.


Koliko znam streljanja nije bilo, ali me ne bi začudilo da se to događalo. Svi oni koji su imali putera na glavi su se uglavnom povukli sa nemačkom vojskom, što će reći da je uglavnom stradao nedužan narod...


Jedan manji broj Nemaca, koji su ostali u zemlji, je "promenio" nacionalnost, pa su počeli da se izjašnjavaju kao Hrvati, ili Mađari i sl... ali ovo je pre izuzetak, nego pravilo.

Poslednjih godina dolaze manje skupine, još živih starosedelaca da obiđu imanja, tj. ono što je od njih ostalo, ako je ostalo, i lepo su primljeni.

Komunikacija između zajednica je uspostavljena, i zaista nema problema. Obnavljaju se neki spomenici, održavaju svečanosti....To je možda poslednja prilika, pre nego što priroda učini svoje i generacija koja je napustila Vojvodinu 1946 nestane.
 
eh,i moj deda je ostao ziv bukvalno zbog strucnosti,posto je bio hemijski inzinjer,za vreme rata je bio kao Schindler,industrijalac,tj ratni upravnik,ili da kazem okupacioni,fabrike Merima u Krusevcu,nije bio nikko mucen,niti bijen niti sta,ali su mu oduzeta sva prava i deonice i ostale nepokretnosti koje je imao,zemlju i kuce u selu Vojka i Sremskoj Mitrovici.
Posle je isao od fabrike do fabrike gde god se razvijala posleratna hemiska industrija,u panoniju Osijek,u Sarajevo,rivijeru Kotor,Merimu,i mnoge druge,uistinu bio je placen za taj posao,plus odvojen zivot,nemam stvarno reci
zanimljiva stvar je da sam u nekim njegovim pismima nasao da je rivijera Kotor imala 50tih i ranih 60 tih godina najelitnije i najskuplje proizvode u celom ovom delu evrope,i da nijedna druga faqbrika nije mogla da joj pridje ni masinama ni kvalitetom....nebitno za ovu temu,ali eto,zanimljivost:0


e sad,jedno pitanje koje je potegao Bogi,sa vecitom cigarom u kutu usana:)
sta bi bilo d bi bilo,tj da su nemci u tom broju ostali ovde,tj,da se nisu iselili,sto prinudno sto samovoljno
dobar deo jeste sasmovoljno jer su ss trupe i zandarmi pravili cuda po kozari i lici i ostalim mestima

pazi,moje misljenje e pootpuunoo drugacije,ako bi zacas ohladio glavu,i razmislio realno,kao recimo u sahovskoj partiji,Tito je odigrao odlican potez iselivsi ih,kao u ostalom Taci i Tufdjman sa srbima...dugorocno,u interesu te nacije koja je izvrsila iseljenje jeste dobar potez.
Zasto je iseljenje nemca bio dobar potez? prvo stalna pretnja koja bi postojala na terenu gde su oni.
Grdno se varas ako mislis da bi radili u interesu srbije,licno vrlo ne mislim tako,1991 bi bilo opasno imati ih iza ledja u vreme borbi u hrvatskoj.....ne kazem da bi ratovali,daleko od toga,ali bi buskali i zezali samo tako.....mozda glupo zvuci,ali nisu Srbi njihovi favoriti,vidis sada i Cobelove izjave,koliko su nabijene sarkazmom i mrznjom,veruj mi,mozda glupo zvuci sto ja to kazem,ali uz madjare i nemce u vojvodini bilo bi staaalnooo vrseni pritisci sa zapada da se poprave prava,pa bi se pojavili neki grafiti,pa ovo pa ono,licno mislim da bi trazili za vojvodini nivo autonomije veci nego sto ima neka republika,a Nemci nisu Madjari,imaju mnogo mocnija ledja i mislim licno da bi srbi imali stalan problem,kao na kosovu pre ocepljenja,ali ne na onako sirov stos,vec diplomatski,uvijeno,sa stalnim pritiscima od vani.....mozda gresim,ali uz svu ovu harangu na srbe od spolja,samo bi trebalo jos jedna nacionalna manjina koja se zali da je ugrozena sa ogroooomnim leeeedjiima u EU
 
У Гакову (Газдорф) (15 км северно од Сомбора) је био други највећи логор за Немце у Војводини. Бар пола села у сомборској општини су била немачка. У апатинској општини још више.

Пригревица (општина Апатин), чувено колонашко село (добијали земљу и куће смао носиоци споменице) се нпр. звало Сент Иван. Гаково је било Газдорф (општина Сомбор). Риђица Риздорф (општина Сомбор). У Апатину има гробље које је било немачко, сада је српско.

Даље, многи Немци који су преживели и остали су променили презимена у мађарска да би се спасли одмазде.

Могао бих још доста да куцам... Можда нешто специфично?
 
Daj Duke,ti otprilike baratas pravim podacima,jer za ta sela u okolinbi Sombora odlicno znam da postoje,Ridjica,Stapar,Apatinska bivara postoji od 1783,logika mi govori ko ju je osnovao:) mislim u to doba jeli,daj ako imas neke podatke pisi molim te,pogotovo ako znas neke dogadjeje vezane za samo proterivanje,useljavanje i logore,tj zivotu u njima
 
ljuta_mamba:
I ja sam takodje poreklom nemac,iz srema,zato sam i okacio ovu temu,zanimalo me malo vise o tim,ajd da kazem zemljacima.ovo sto je rekao Bogart znam otprilike i ja.
Plan je bilo iseljavanje i proterivanje a ne genocid,mada jesu postojali neki logori,ali se o samom cinu nezna bas mnogo.Posao su odradile jedinice iz like,6.licka i tako te.Takodje i imovina je prebijena sa ratnom stetom,eeeh,nazalost :( ali sta je tu je,mada poostoje neka pitanja o naplati imovine....licno mislim mrka kapa

Немачка је изгубила рат и од враћања имовине нема ништа. У Чешкој и Пољској би био хаос да се то примењује. Мада су неке немачке организације притискале нарочито Пољску, уцењујући их уласком у ЕУ, али је Шредер то прекинуо и лепо објаснио да је Немачка изгубила рат.

То је био договор САД, УК и СССР да се Немци протерају, тако да...
 
ljuta_mamba:
Daj Duke,ti otprilike baratas pravim podacima,jer za ta sela u okolinbi Sombora odlicno znam da postoje,Ridjica,Stapar,Apatinska bivara postoji od 1783,logika mi govori ko ju je osnovao:) mislim u to doba jeli,daj ako imas neke podatke pisi molim te,pogotovo ako znas neke dogadjeje vezane za samo proterivanje,useljavanje i logore,tj zivotu u njima

Стапар је одувек било српско село. Настало је тако што су Срби гусарили Дунавом и нападали и османске и аустријске бродове. Када је Аустрија освојила овај простор, дали су земљу гусарима да их не нападају. :)

Апатинска пивара - била је у власништву Немаца (тачније оснивач је Царска комора из Беча), али је угасила рад (као АД) 1935. због застарелости опреме.

У Гакову је била Римокатоличка црква која је срушена када су Немци протерани. Данас је на њеном месту православна црква (грађена последњих 10-так година), али је то у договору са Римокатоличком црквом.

...

...
 
ljuta_mamba:
Kolonizovani su,u 18. veku,po nalogu Marije Terezije,oko 1780 najvise,i zvanicno ime za njih je podunavske svabe,postoje i povolske svabe,koje u se naselile u ukrajinu i rusiju.
Nemackih kolonista ima u Madjarskoj,u ogromnom broju i Ceskoj,gde su maltene preko 50% stanovnistva bar po jednom roditelju nemackog porekla,cak je i dobar deo Ceske bio anektiran i pripojen Nemackoj zbog ogromne nemacke vecine.

Чешка је нешто друго. Хабзбурзи су разнели Чешку на почетку Тридесетогодишњег рата, и од тада креће колонизовање Немаца, пре свега племства. Дуга прича...
У Угарску су насељавани да би се лакше контролисало (склоно побунама) угарско племство од стране Беча.

ljuta_mamba:
E sad,otkud oni u austro-ugarskoj,tj Vojvodini i Slavoniji,kao veste zanatlije,zemljoradnici i gradjevinari su bukvalno pozivani da se masovno nasele u tada puste i mocvare predele vojvodine.
Posto je to sve bila sirotinja tamo u Nemackoj,ne bukvalno,pohrlili su da se nasele tu,gde su dobili zemlju i uslove za zivot
Ima ih bukvalno iz cele nemacke
Do 1945 bilo ih je oko 500 000-600 000.
gradovi kao Osijek,Zrenjanin,Kikinda,Karlovci,ceo donji srem i juzni banat TJ okolna Panceva i Vrsca su bili njihovi......tj,bar vecinom kapitala ako ne po broju stanovnika.

У деловима Срема их има из Баварске...
 
U Vojvodinu je naseljavano šarenoliko stanovništvo.

Čuo sam, pre godinu dana, od Čedomira Popova (na TV-u - ne lično :) ) da su u Banat naseljavani Francuzi - Alzašani, pa čak i Španci u manjim grupama :)

A što se Tita i politike tiče, on tu i nije imao nekog izbora, mada sumnjam da bi bilo drugačije i da je imao. Tada je eliminisanje nemačke dijaspore u Evropi bila opšta politika. Posle dva svetska rata u kom je nemačko stanovništvo izvan Nemačke bilo korišteno kao izgovor za osvajanja, niko jednostavno nije hteo da rizikuje.

Ti ljudi nisu izazvali rat, ipak većina folksdojčera jeste prihvatila nacizam.

Što se tiče proterivanja...činjenica je da je to bilo etničko čišćenje, ali je takođe činjenica da je ovaj region, ipak nešto stabilniji nego što bi inače bio, a i kolonisti su fantastično profitirali.Doseljavanje u Vojvodinu je za koloniste bukvalno bio civilizacijski kvantni skok! Ovo govorim kao sin jednog koloniste...da me niko ne shvati pogrešno.
 
ljutamamba:
Takodje i imovina je prebijena sa ratnom stetom,eeeh,nazalost ali sta je tu je,mada poostoje neka pitanja o naplati imovine....licno mislim mrka kapa

Naplata imovine? Od koga? Cije? Dajte, budite realni! Vise je gradjana Srbije i Kraljevine stradalo nego sto je stradalo Nemaca! Da se razumemo, zlocin je zlocin, ali ... o naplati imovine govoriti? I to da imovinu naplati nacija cija je vrhuska pod geslom "Arbeit macht frei" pobila milione ljudi?

Nazalost i ovo je istorijski payback, a zao mi je samo sto onaj bravar nije trazio ratnu odstetu do poslednje marke!
 
:) :) da to je logika ko gubi ima prava da se ljuti,ali ja sam nesto mislio,sad kad srbi nisu vise toliko popularni da se i mi nesto ogrebemo o drzavu :) ono kao ovi sa strane malo pritisnu,opet stara prica o partnerstvu za mir i pridruzivanju EU i eto meni para :) isplate mi za kuce i zemlju,plodnu sa sve kanalom DTD na njoj :) salim se....ali realnije je od 7. na lotou a meni vise dojadilo da se zezam autobusom po gradu i krpim ovog krsa :) uistinu cak smo mi neki odavde hteli da osnujemo udruzenje,kao na foru nevladine organizacije,ali shvatismo,nije to to :)
 

Back
Top