PHP ili ASP.net ili mozda Pearl

ASP se koristi na windows serverima dok je PHP savrseno kompatibilan na unixu (pored toga je i besplatan) i to su uglavnom razlozi zbog kojih ces cesce nailaziti na servere koji podrzavaju PHP.

Svaki ozbiljan host bi trebao da ima podrsku za oba programa, ali moj savet je PHP.
 
Daklem, zanimljiv je nivo znanja ovdasnjih savetnika.

Vidim dospeli ste tako daleko u programiranju da niste saznali da je glavna prednost PHP-a objektno orjentisano programiranje.

A to sto je sam jezik opensource ne znaci da su i razvojne platforme. Najvaznije je da i za PHP valja platiti tzv. encoder (Zend, IonCube) kojim stitite kod koji ste nekome prodali.

Naravno, ukoliko spajate sajtove od preuzetih skripti ovo sve nije bitno.

A ti decko sto si pitao, pare koje spremas za skolu ulozi u ADSL i idi uci sa www.w3schools.com, pa udri odozgo na dole. Za pocetak preskoci XML.
 
Cene hostinga nisu tako različite za Windows i Linux - evo pogledajte http://www.loopia.co.yu/ itd. Što se razvojnih platformi tiče, postoje solidna besplatna rešenja i za PHP i za ASP.NET tek! Objektna orijentisanost PHP-a ozbiljnija je u verziji 5, ali se po tome ne može porediti sa ASP.NET-om, čiji jezici su od početka strogo OO. A tu je i silverlight za .NET ;), zatim odlična podrška za AJAX...
Ovo je bila proširena verzija onoga što juznivetar reče - bilo koji da naučiš, nećeš se pokajati. ;)
P.S. Pearl jeste moćan jezik, ali za ovo što planiraš da radiš bolje izaberi nešto od gorepomenutih.
 
Da, da, ali .NET se placa, a u obicnom ASP skriptu nema OO. To je za mene šikana.

Cene hostinga za Win i Lin su sve vise integralne, posto veliki hosting provajderi nude oba na istom hostingu.

Ako ne naucis oba - pokajaces se! Takodje i Flash! Naletece ti posao koji ne mozes da odradis!
 
Ako zaobidjemo cenu windows ili linux hostinga i dalje ostaje konstatacija da je php pravljen za linux, a linux serveri su mnogo bezbedniji od windowsovih.
Bezbednost, pouzdanost, cena ....tri osnovne stvari zbog koje preporucujem php.
Gill Bates:
Daklem, zanimljiv je nivo znanja ovdasnjih savetnika.

Vidim dospeli ste tako daleko u programiranju da niste saznali da je glavna prednost PHP-a objektno orjentisano programiranje.

A to sto je sam jezik opensource ne znaci da su i razvojne platforme. Najvaznije je da i za PHP valja platiti tzv. encoder (Zend, IonCube) kojim stitite kod koji ste nekome prodali.
Ponovo sarkazam u tvojim porukama....a sto je najgore u svemu, nisi u pravu.

Za objektno orijentisano programiranje ti je @maksvel odgovorio, a sto se tice Zenda njega ne koristis kad prodas kod jer kad si prodao kod on vise nije tvoje vlasnistvo vec osobe koja ga je kupila i dajes mu cist kod. Zend koristis dok ne prodas svoj rad kako bi zastitio kod ako moras skripte da instaliras na nekoj lokalnoj masini. Pored Zenda mozes se zastititi i na druge nacine i ne mozes ga svrstati u osnovni (neophodni) paket php-a

Ne kazem za sebe da sam neki profesionalac u php-u, ali pokusavam da pomognem koliko mogu.
Tvoje sarkasticne poruke me iritiraju i ne vidim svrhu svega toga.
 
taksistaZR:
...a sto se tice Zenda njega ne koristis kad prodas kod jer kad si prodao kod on vise nije tvoje vlasnistvo vec osobe koja ga je kupila i dajes mu cist kod. Zend koristis dok ne prodas svoj rad kako bi zastitio kod ako moras skripte da instaliras na nekoj lokalnoj masini. Pored Zenda mozes se zastititi i na druge nacine i ne mozes ga svrstati u osnovni (neophodni) paket php-a

Ne kazem za sebe da sam neki profesionalac u php-u, ali pokusavam da pomognem koliko mogu.
Tvoje sarkasticne poruke me iritiraju i ne vidim svrhu svega toga.

Svrha je bila da decko shvati prednost PHP-a, a ne da placa .NET.

Sto se tice prodaje, ti prijatelju ocigledno nisi koristio Zend Encoder. I nemoj opet da me pljuckas. Samo sam decku hteo da kazem da upravo Zend omogucava da svoj kod recimo vezes za IP ili da ga licenciras sa vremenskim ogranicenjem.

Jednog dana, kad budes odradio nesto ozbiljnije recimo sa backend-om shvatices da je retko koji klijent spreman da ti plati punu cenu razvoja, pa mu ti zato prodajes licencu i to po ugovoru za koriscenje samo na njegovom sajtu.
 

Back
Top