Cheesecake

razmisljalica

Primećen član
Poruka
582
:idea: :idea: :idea:

Treba mi dobar, proveren recept za cheesecake!

Sa svim detaljima, kao sto je otapanje zelea i sl.

Da li je onaj srednji deo (beli, gde ide sir moguce napraviti sa jogurtom, zelatinom? (da bude sto laganiji kolac)...? Doduse, onda bi se zvao yoghurt - cake :lol: :lol: :lol:

Mislim da bi to za ove tropske dane bio idealan slatikis: osvezava, a ne goji! :lol:

Ozbiljno, ako imate recept, ili barem predlog - da ga vidimo!

(u obzir dolaze i eksperimennti, samo da na kraju ispadne njam!) :-P
 
Pa jednostavan recept nemam ovde ali ima par improvizacija:
1. Izlomi keks, dodaj pavlaku (moze kisela), dve sake malina ili slicnog, sve lepo izmuljaj rukama, podel u case i gore slag.
2. 2 pak. jafa keksa iseci na cetvrtine, u 3 dcl. mleka otopi pola ili 1 margarin, prelij keks, ostavi da se ohladi, Opet u case ili na tanjir i gore slag.
3. Za dobar cheese cake treba mascarpone a to ne znam gde ima.
 
Probala, i nije bas zadovoljavajuci kvalitet, sir mora da bude svez a ne da povuce mirise od pola marketa.

A dobar cheesecake... Malevilla... i pogled na reku, milina. Ne pravis, ne peres sudove, sve lepo.
 
sanja:
Pa jednostavan recept nemam ovde ali ima par improvizacija:
1. Izlomi keks, dodaj pavlaku (moze kisela), dve sake malina ili slicnog, sve lepo izmuljaj rukama, podel u case i gore slag.
2. 2 pak. jafa keksa iseci na cetvrtine, u 3 dcl. mleka otopi pola ili 1 margarin, prelij keks, ostavi da se ohladi, Opet u case ili na tanjir i gore slag.
3. Za dobar cheese cake treba mascarpone a to ne znam gde ima.


Sanja, nista od ovoga mi ne igra - nije to to. thanks na trudu, ali nije to to...
 
sanja:
Probala, i nije bas zadovoljavajuci kvalitet, sir mora da bude svez a ne da povuce mirise od pola marketa.

A dobar cheesecake... Malevilla... i pogled na reku, milina. Ne pravis, ne peres sudove, sve lepo.


U centru:

- hotel Balkan - savrsen cheesecake, mmm! (parce 260 din, pa vi vid'te)
- Bred & Co u Nusicevoj (malo brasnjast deo sa sirom - nije mi se dopalo previse)
- greenet, Nusiceva (ok je, ali se nisam bas odusevila)

Dakle, cheese cake ima tanku koricu koja se pravi od keksa i rastopljenog putera (keks se samelje i pomesa sa rastopljenim puterom - od toga se formira tanka korica), srednji beli deo (od sira, slaga, malcice secera) i preliv od crvenog voca (maline, visnje, ribizle i sl) koji je kao zele.

Ovo je taaako fino - tako osvezavajuce.

E, sad, u cemu je problemos: nasla sam neki recept, napravila tu koricu za dve milisekunde, medjutim taj srednji beli deo, s obzirom da je bila improvizacija, je bio premekan, pa kada sam ljuljnula odozgo zelatinizirano voce (jos uvek u tecnom stanju) - dobila sam, na izgled, katastrofican kolac! Beli deo je krenuo da isplivava kroz crveni preliv, sve se nekako razbuckalo...

Visak tecnosti sam odlila (htela da bacim, ali kada sam probala ustanovim da je ukus fantastican: onako malinasto, visnjasto slagast...) u casu i ostavila u frizideru. Sutradan sam otkrila najdivniji zele kako se sepuri u istoj casi gde je prethodne veceri bio taj tuzni sok ;-)

Kolac se koliko - toliko stegao, bio jako ukusan, ali nikako onako lep i reprezentativan kao na gorepomenutim mestima.
 
Na kesici Dr Oetker-ovog zelea ima recept za kolac koji je slican cheese cake-u, samo se nigde ne pojavljuje sir, vec se taj fini beli deo pravi od slaga, jogurta, malo secera i zelea, mislim da po tom receptu idu i neke seckane breskve, dakle u tu belu masu.

Odlicno bi bilo pomesati neki sir tipa Ella (0% masti) sa jogurtom, malo secera i zelatina da se dobije ta bela cvrsta masa.

Javljam vam kada dodjem do dobitne kombinacije. ;)
 
Ma jel cheesecake=tiramisu?
Ako jeste, evo recepta, provereno dobar sa krstaricinog kuvara, samo koga nije strah svežih jaja.
Plus što ja umesto piškota stavim takovo gotovu koru. I na kraju odozgo "posolim" kakaom kroz cediljku/sito.

Švajcarski tiramisu

SASTOJCI
• 2 slatke pavlake
• 1 belance i 1 žumance
• 1 čaša (od jogurta) šećera u prahu
• 2 mala krem-sira
• 1 neskafa
• 2 velike kutije piškota
NAČIN PRIPREME
Umutiti 2 slatke pavlake, u posebnoj činiji dobro umutiti 1 belance, pa dodati 1 žumance i 1 čašu (od jogurta) šećera u prahu. Zatim sve zajedno umutiti. U odvojenoj činiji izgnječiti viljuškom 2 mala krem-sira i blago umešati u prethodnu masu bez korišćenja miksera.
U međuvremenu, napraviti u šolji od bele kafe 1 neskafu, sa 1/2 vruće vode i 1/2 vrućeg mleka. Dve velike kutije piškota blago natopiti neskafom, ne preterano, i ređati na četvrtastu tacnu. Potom sipati jedan deo fila, pa opet ređati piškote i tako dok se ne potroši sav materijal. Na kraju staviti isti fil. Tiramisu obavezno mora da odstoji barem 5 sati u frižideru, i to obavijen folijom, kako ne bi upijao mirise drugih namirnica, ili nekoliko sati u frizu. Služiti hladan
 
CHEESECAKE

This fine dessert can be prepared a day ahead, or can be frozen in airtight container for up to 10 days.

serves 12 to 14

For crust:
1 cup sugar cookie crumbs (I use shortbread cookies)
2 tablespoons white sugar
2 tablespoons melted butter

For filling:
1 1/2 cups granulated sugar
2 tablespoons cornstarch
1 cup fresh lemon juice
1 tablespoon unflavored gelatin
4 eggs, beaten
3 tablespoons grated lemon zest
1 pound mascarpone cheese
2 cups whipping cream

For garnish:
fresh raspberries or strawberries
lemon zest
red raspberry and strawberry sauce

Fit the bottom of a 9-inch spring form pan with a circle of parchment paper.
Combine cookie crumbs, sugar and butter in a bowl. Spread evenly into bottom of pan and refrigerate for about 15 minutes or until firm. To make cheese cake, combine sugar and cornstarch in a stainless steel saucepan.
Dissolve unflavored gelatin in 1/4 cup of the lemon juice. Whisk remaining lemon juice and beaten eggs in sugar and cornstarch mixture. Cook over medium heat, stirring until mixture thickens to a medium-thick consistency. Remove from heat.
Stir in gelatin and lemon zest. Transfer to a large bowl, and let cool at room temperature.
Whisk in mascarpone until smooth. Beat whipping cream in a bowl until stiff. Fold mascarpone mixture into whipped cream.
Spoon cream mixture into prepared pan and smooth top with spatula. Seal top with plastic wrap and refrigerate for 4 hours.
Run a small sharp knife along the edge of the inside cake pan rim to loosen cake.
Remove sides of pan. Transfer dessert from metal base to a serving plate.
To serve, garnish with fresh berries, lemon zest and a red berry sauce.
 
parka:
Ma jel cheesecake=tiramisu?
Ako jeste, evo recepta, provereno dobar sa krstaricinog kuvara, samo koga nije strah svežih jaja.
Plus što ja umesto piškota stavim takovo gotovu koru. I na kraju odozgo "posolim" kakaom kroz cediljku/sito.

Švajcarski tiramisu

SASTOJCI
• 2 slatke pavlake
• 1 belance i 1 žumance
• 1 čaša (od jogurta) šećera u prahu
• 2 mala krem-sira
• 1 neskafa
• 2 velike kutije piškota
NAČIN PRIPREME
Umutiti 2 slatke pavlake, u posebnoj činiji dobro umutiti 1 belance, pa dodati 1 žumance i 1 čašu (od jogurta) šećera u prahu. Zatim sve zajedno umutiti. U odvojenoj činiji izgnječiti viljuškom 2 mala krem-sira i blago umešati u prethodnu masu bez korišćenja miksera.
U međuvremenu, napraviti u šolji od bele kafe 1 neskafu, sa 1/2 vruće vode i 1/2 vrućeg mleka. Dve velike kutije piškota blago natopiti neskafom, ne preterano, i ređati na četvrtastu tacnu. Potom sipati jedan deo fila, pa opet ređati piškote i tako dok se ne potroši sav materijal. Na kraju staviti isti fil. Tiramisu obavezno mora da odstoji barem 5 sati u frižideru, i to obavijen folijom, kako ne bi upijao mirise drugih namirnica, ili nekoliko sati u frizu. Služiti hladan

pa, nije bas, ali cu ga uvrstiti u ponudu! ;-)
 
par godina pravim po ovom receptu i odlican je.

koricu napravis od 125 gr otopljenog putera i 300 gr mlevene plazme i njom oblozis dno kalupa za tortu.

fil pravis od:
1 kg neslanog sremskog sira i 1 kg sumskog voca - sad je bas sezona, kupine, maline, ribiyle, borovnice.ako nemas mix dovoljne su samo kupine - tad mi je najukusniji.
voce pomesaj sa 150 -200 gr secera i blago zagrej dok se secer ne istopi. dodaj dve kesice razmucenog zelatina, promesaj i sjedini sa sirom.sve to lepo promesaj, probaj, dodaj jos secera u prahu ako ti je bilo voce previse kiselo i preli preko korice.
pospi sakom izlomljenih pecenih lesnika i ubaci u frizider na hladjenje.
 
dive:
par godina pravim po ovom receptu i odlican je.

koricu napravis od 125 gr otopljenog putera i 300 gr mlevene plazme i njom oblozis dno kalupa za tortu.

fil pravis od:
1 kg neslanog sremskog sira i 1 kg sumskog voca - sad je bas sezona, kupine, maline, ribiyle, borovnice.ako nemas mix dovoljne su samo kupine - tad mi je najukusniji.
voce pomesaj sa 150 -200 gr secera i blago zagrej dok se secer ne istopi. dodaj dve kesice razmucenog zelatina, promesaj i sjedini sa sirom.sve to lepo promesaj, probaj, dodaj jos secera u prahu ako ti je bilo voce previse kiselo i preli preko korice.
pospi sakom izlomljenih pecenih lesnika i ubaci u frizider na hladjenje.

Juce sam pravila, lepo i ukusno ali nije to TO.
 
koliko se ja sjecam jednog recepta, napravile smo moja prijateljica svedzanka i ja:

1. izdrobi se digestive keks, ali je mnogo bolji plazma
2. uzmesh tri zasebna loncheta:

prvi: 3 jaja(zumanceta)
2dcl shecera( moze i manje)
1 kashika vanilinog shecera
125 gr putera
( umutish sve to mikserom)

drugi: 3 belankanjka( izlupash)
filadelfija sir( pavlaka moze ali neutralnog ukusa)

treci( treba biti najvece lonche): 5dcl shlaga umutish

sastojke iz prva dva prebacish u trece lonche i sve to lepo mutish kutlachom i ubacish maline, kupine i malo limunovog soka ili lime...

prebacish tu masu na izdrobljeni keks i posle stavish u friz 6 sati da se zamrzne

prilikom posluzenja, izvadish pola sata ranije da se malo otopi...

sluzish uz to espreso, kapucino, wiener melange bez shecera

divota! :D
 
...za chesse cake moze bilo koji neslani sir jer je mascarpone mnogo skup.ja sam ga pravila sa mileramom umesto sira 400gr.i pola litra biljne pavlake.cvrsto se umuti a bude penast.ja nista brze i lakse nisam napravila a da je na prvo pravljenje ispalao extra.prvi sloj je od 250gr mlevenog keksa i 125g istopljenog margarina.posto se to stegne u okruglom kalupu za kolace ciji se obruc skida po zavrsetku na to se sipa ova gusta smesa od pavlake i milerama sa 5,6 kasika secera,kesicom vanilin secera,preko toga se preliju visnje koje su se malo prokuvale u svom soku i u prohladjeno dodali zelatin vec spremljen po uputstvu sa kesice.sluzi se posle dva sata iz frizidera.ako zelite da ga pravite sa nekim drugim vocem koje ne pusta sok onda dok voce budete kuvali dodajte malo vode...super je i sa ananasom iz konzerve.
 

Back
Top