Opet hemija

Sofy89

Početnik
Poruka
28
Nisam bila sigurna da li da ovo stavim pod vec postojecu temu ili da napisem novu ali ovako je ispalo!Ljudi koji su zaduzeni za taj raspored neka rade sa njom sta hoce posto se ja u to ne razumem! :)

Hola hemicari!Potrebna mi je vasa pomoc!Pocela sam da radim neku zbirku iz hemije i zapela sam kod ovih tipa zadataka:

1. Vecu elektronegativnost ima element sa atomskim brojem:
- 8
-11
(Jedino sto znam za elektronegativnost je da je to sposobnost atoma u molekulu da privlaci elektrone.E sad jel svaki element ima tacno odredjenu elektroneg.tj.jel moram da znam neku tablicu ili se to gleda prema broju valentnih elektrona?)

2. U reakciji 0,6 g nekog dvovalentnog metala sa HCl izdvoji se 560 cm3 vodonika pod normalnim uslovima.Kolika je relativna atomska masa tog metala?
(Imam jos puno zadataka u tom fazonu ali ne znam kako da izracunam Ar od nekog elementa.Verovatno treba nesto preko izotopa ali ne znam sta!Do sad sam samo radila zadatke u kojima sam vec znala Ar)

3. Ar od ugljenika je 12.Masa jednog atoma ugljenika izrazena u gramima je:
- 12
- 2x10 na 23
- 2x10 na -23
- 8x10 na -2

Znam da su za vas ova pitanja prosta ali ja sam tek pre 5 dana pocela da ucim hemiju iako je zadnjih 5 godina ucim u skoli! :confused: Ako neko moza da mi pomogne... Pozz
 
Knjigu, koristi knjigu! To sto si ti ovde pitala mogla bi i sama zakljuciti samo kada bi malo iscitala teoriju.
1. podseti se sta je atomski broj i pogledaj malo bolje sta se podrazumeva pod elektronegativnoscu.
2. pogledaj te zadatke u kojima si imala Ar, a trazilo se da izracunas zapreminu gasa koji se oslobodi...
3. Podseti se sta je Ar, kakve veze Ar ima sa mol-om i sta je mol...
 
Koristim: Neorgansku hemiju za 1. i 2. razred srednje skole(Momcilo Jovetic)
i Hemiju za 3. razred gimnazije (Aleksandar Stoiljkovic)

1. Atomski broj predstavlja broj protona tj elektrona u atomu!Za elektronegativnost sam nasla samo ovo sto sam vec rekla...
3. Mol je osnovna jedinica kolicine supstance i sadrzi onoliki broj cestica koliko ih ima u 12g izotopa C-12.Ar je prosecna masa jednog atom supstance podeljena 1/12 mase atoma C-12.E sad to da povezem ne znam...
2. Do sad nisam radila takve zadatke

Da mi je sve u potpunosti jasno ja ne bi postavila ovu temu. :)
Teoriju sam citala ali ocigledno ne znam da je primenim!U ovim knjigama ima vrlo malo informacija pa ako mozes da mi preporucis neke!
I da mi pojasnis ove pojmove!Ako te ne mrzi da kuckas!
 
3.
Mol je ona količina supstance koja sadrži onoliki broj formulskih jedinica (atoma, molekula, jonova, i dr.) koliko se sadrži atoma u 12 g ugljenikovog izotopa 12C.
Broj atoma koji se nalazi u 12 g ugljenikovog izotopa 12C naziva se Avogadrov broj (Ar) i on iznosi 6,02 ·1023. Obeležaava se sa NA (NA = 6,02 ·1023 mol-1).

To znaci da ako je Ar(C)=12, u jednom molu tog ugljenika ima 12gr tj 6*10.23 cestica ugljenika. E sad lepo izracunaj koliko je teska jedna.
1.
Elektronegativnost je mera za tendenciju privlačenja elektrona preko atoma datog elementa, kada on gradi molekul sa atomima drugih elemenata. E sad svaki element ima tacno odredjenu elektronegativnost... Generalno gledano, nemetali imaju vecu elektronegativnost od metala- to nije pravilo, ali ce ti u ovom tvom zadatku pomoci. U svakom slucaju postoje Alredova i Paulingova skala u kojima mozes pronaci tacne vrednosti. Neki malo nabudzeniji PME bi trebao da ima i elektronegativnost svakog elementa, a preko atomskog broja ces znati u koje elemente treba da gledas :)
2.
Zadatak me mrzi da radim, doduse, odavno ih i nisam radio, odavno hemiju nisam radio i zaboravio sam kako tacno izgleda rekacija izmedju metala i kiseline... Sto nikako ne znaci da nekada to nisam znao :). Ali u principu u takvim zadacima imas do 5 promenljivih, od kojih je samo jedna nepoznata i nisu teski... Najbitnije je da napises tacnu reakciju (tj. sablon rekacije, posto ne znas koji je to metal).
 
1. Elektro negativnost u periodi raste, a u grupi opada, tako da u tvom slucaju vecu EN ima elment 8 (nemetal), od elementa 11(alkalni metal). Evo jos nekih primera EN(C)<EN(N)<EN(O)<EN(F) ili recimo EN(K)<EN(Na)<EN(Li)<EN(H)

2. Drugi mozes da radis ovako: M + 2HCl = MCl2 + H2
Onda postavis proporciju Ar : 22.4 dm3 = 0.6 : 0.56 dm3

Ar = 24 (magnezijum)

3. Ako je Ar(C)=12, a tu ima 6*10 na 23 atoma C, onda je masa jednog atoma 12/ 6*10 na 23 = 2 * 10 na -23
 

Back
Top