Bilirubin i gvozdje

mmmile

Zainteresovan član
Poruka
262
Ишао сам пре неки дан да урадим крвну слику и билирубин укупни ми је 44 (до 20 је нормалан), а билирубин директан је 12 (до 8.5 је ОК). И гвожђе је повишено - 38,4, док је нормална вредност 28,3.
О чему се ради и који је узрок повишених вредности? :confused:
 
ja nisam lekar, i ne bih bilo koga da uplasim, ali postoji oboljenje koje se zove hemohromatoza. osnovni simptom je povisen nivo gvozdja u krvi, kasnije dolazi do ostecenja jetre, srca i valjda misica zbog nakupljanja gvozdja u njima. (za bilirubin stvarno ne znam sta se desava, ali koliko se secam ne bi trebalo da skace on kod ovog oboljenja) oboljenje je nasledno i mislim da se nasledjuje recesivno, ali postoje neke razlicite kombinacije mutacija koje uslovljavaju razlicitu tezinu klinicke slike. leci se jednostavno, pustanjem krvi sa vremena na vreme, samo je bitno na vreme dati dijagnozu da ne bi doslo do ireverzibilnih ostecenja nekih vitalnih organa. mislim da se pored nivoa gvozdja rade i neki drugi testovi zasicenosti nekih molekula gvozdjem i sl. mislim da je najbolje raspitati se kod nekog hematologa, eventualno uraditi neke druge testove. znam da se ovim stvarima bave na hematologiji na vma i cini mi se interna A u klinickom centru u bgd. naravno, nista od ovoga ne mora da bude po sredi kod mmmile, ali sigurno bi bilo dobro malo se detaljnije raspitati i analizirati.
 
Sta znaci nizak T bilirubin?
Poslednji rezultati:
TBIL 2.5 ..... Norm 3.4-20.5
DBIL 3.4 ..... Norm 0.0-3.4
Gvozdje mi je dobro, secer dobar, AST, ALT dobri, u sustini mi je sve u redu osim bilirubina.
Treba li da ispitujem nesto ili ne?
 
Videh ovu temu, pa sam samo hteo da dodam da neke osobe, kao što sam ja, imaju po prirodi povećan nivo bilirubina, mene su zbog njega dodatno vraćali na preglede prilikom regrutacije i kasnije, s obzirom da ume da pređe i preko 100, pa su često sumnjali na žuticu. Mislim da postoji povezanost nivoa bilirubina i sa stresnim periodima u životu, jer uvek kada sam spremao ispit ili prolazio kroz stresove dolazilo je do njegovog povećanja, mislim da čak znam i da prepoznam to stanje uzbuđenosti i strepnje kada dolazi do njegovog povećanja.....

A zašto može da bude nizak ne znam, sa takvom situacijom se nikad nisam susreo, uglavnom sam imao višak.... Bilirubin je, koliko je meni poznato, neki krvni pigment koji bi trebalo da se rastvara u jetri ili gušterači, ali je kod nekih to rastvaranje sporije, a kod drugih verovatno brže......
 
MOJ SIN IMA POVIŠEN BIRUBIN U KRVI -
OBOLIJO JE SMRŠAVIJO 7 KILA ITD
OTKRILI SU MU ALERGIJE NA PŠENICU SOJU JAJA JABUKU I KRUŠKU
A ŠTO SE TIČE BIRUBINA SU MU REKLI DA IMA -GILBERTOV SINDROM-
TAKO SE ZOVE TA BOLEST (PROČITAJ NA INTERNETU) VALJDA TI VRANICA NE RADI DOBRO PA TAJ BIRUBIN OSTAJE U KRVI A NE IDE VANI PIŠE DA SI UMORAN
ITD VEČ SAM ZABORAVILA ALI SVE PIŠE AKO NE NAĐEŠ PA ČU TI POSLATI ADRESU OD TOG
POZDAV MARIJANA:neutral:
 

Back
Top