Italijani o ustašama

Torrente BG

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.498
Italijani su se zgražavali nad hrvatskim zločinima u Drugom svetskom ratu, ostavljajući o tome nemali broj dokumenata. Među najpotresnija italijanska dokumenta o hrvatskom genocidu nad Srbima spada pismo generala Aleksandra Luzana Musoliniju. Evo tog pisma:

"Duče! Moja bezgranična odanost prema Vama mi, nadam se, daje za pravo da, u nečemu, odstupim od strogog vojničkog protokola. Zato i žurim da Vam opišem jedan događaj kojemu sam, unazad tri sedmice, lično prisustvovao. Obilazeći sreska mesta Stolac, Čapljinu i Ljubinje (između 60 i 130 km severno od Dubrovnika) - saznam od naših obaveštajnih oficira da su Pavelićeve ustaše, prethodnog dana, počinile neki zločin u jednom selu (Prebilovci), i da će, kad se to pročuje, okolni Srbi ponovo da se uznemire. Nedostaju mi reči da opišem ono što sam tamo zatekao. U velikoj školskoj učionici, zatekao sam zaklanu učiteljicu i 120 njenih učenika! Nijedno dete nije bilo starije od 12 godina! Zločin je neumesna i nevina reč - to je prevazilazilo svako ludilo! Mnogima su odsekli glave i poređali ih po đačkim klupama. Iz rasporenih utroba ustaše su izvukle creva i, kao novogodišnje vrpce, rastegli ih ispod plafona i ekserima ukucali u zidove! Roj muva i nesnošljiv smrad nisu dozvoljavali da se tu duže zadržimo. Primetio sam načeti džak soli u ćošku i zgranuto ustanovio da su ih klali polako, soleći im vratove! I, taman kad smo odlazili, u zadnjoj klupi se začulo dečje krkljanje. Pošaljem dvojicu vojnika da vide šta je. Izneli su jednog đaka, još je bio u životu, disao je sa napola presečenim grkljanom! Svojim kolima odvezem to jadno dete u našu vojnu bolnicu, povratimo ga svesti i od njega saznamo punu istinu o tragediji. Zločinci su najpre, na smenu, silovali učiteljicu Srpkinju (ime joj je Stana Arnautović) i onda je, pred decom, ubili. Silovali su i devojčice od osam godina. Za sve to vreme, pevao je silom dovedeni orkestar Cigana i udarao u tambure! Na večnu sramotu naše, rimske crkve - i jedan božji čovek, jedan župnik, u svemu tome je učestvovao! Dečak koga smo spasili, brzo se oporavio. I čim je rana zarasla, našom nepažnjom pobegao je iz bolnice i otišao u svoje selo, da traži rodbinu. Poslali smo patrolu za njim, ali uzalud: našli su ga na pragu kuće zaklanog! Od hiljadu i nešto duša, u selu više nema nikoga! Istoga dana (to smo otkrili kasnije) kad je izvršen zločin u školi, ustaše su pohvatale još 700 stanovnika sela Prebilovci i sve ih bacili u jamu ili na životinjski način na putu do jame pobili. Spasilo se samo oko 300 muškaraca: jedino je njima uspelo da probiju ustaški obruč oko sela i da pobegnu u planinu! Tih 300 preživelih jače je od najelitnije Pavelićeve divizije. Sve što su imali da izgube, oni su izgubili! Decu, žene, majke, sestre, kuće, imovinu. Čak su i straha od smrti oslobođeni. Smisao njihovog života je jedino u osveti, u strašnoj osveti njih je, u neku ruku, i stid što su preživeli! A takvih sela, kao što su Prebilovci, puna je Hercegovina, Bosna, Lika, Dalmacija. Pokolji Srba su dostigli takve razmere da su, u tim krajevima, zagađeni i mnogi vodeni izvori. Iz jednog vrela u Popovom Polju, nedaleko od jame u koju je bačeno 4.000 Srba, izbijala je crvenkasta voda, lično sam se u to uverio! Na savest Italije i naše kulture pašće neizbrisiva mrlja, ako se, dok je vreme, ne distanciramo od ustaša i ne sprečimo da se nama pripiše da podržavamo bezumlje!"
 
...срце ми се стегло...:cry:

...толику мржњу да неко осећа...и тако нешто да ради...
...невероватно је колико су они искомплексирани Србима. Раздире их тај комплекс ниже вредности...чињеница да већина њих зна за своје српско порекло (као уосталом и муслимане)...и онда на све начине...покушаји да униште оно што је узрок њихове несреће...прекрајање историје...покушај да се заборави...али џаба...
...једном је један велики политичар рекао да је 90% народа стока...али јбг увек има оних 10% који ће се заинтересовати, прочитати нешто...
 
Herman Nojbaher:

Recept za pravoslavne, koji je primio ustaški vođa i poglavnik, predsednik Nezavisne Države Hrvatske, Ante Pavelić, podseća na najkrvavije religiozne ratove: 'Jedna trećina mora da postane katolička, jedna trećina mora da napusti zemlju, a jedna trećina mora da umre. Poslednja tačka programa bila je i sprovedena u delo. Kada ustaške vođe pričaju o tome da su zaklali milion pravoslavnih Srba - uključujući bebe, decu, žene i starce to je onda, po meni, preterivanje i samohvalisanje. Na osnovu izveštaja koji su stigli do mene, procenjujem da broj nevinih, nenaoruzanih, zaklanih Srba iznosi oko 750 000. Kada sam, po ko zna koji put, u Glavnom štabu stavio na dnevni red izveštaje o istinski užasnim stvarima koje se odvijaju u Hrvatskoj, Hitler mi je ovako odgovorio: 'I ja sam poglavniku kazao da nije moguće samo tako iskoreniti tu manjinu, jer je ona, jednostavno, prevelika. - Da, kada bi čovek tačno znao gde je granica uništavanja jednog naroda"!


Glaize fon Horstenau:

Što se tiče čistih hrvatskih vojnih formacija, one su u borbama potpuno zatajile. Svoju ocenu hrvatske vojske dao je i nemački general u Hrvatskoj, Glaize fon Horstenau. On je naglasio da su se hrvatske jedinice, u većini slučajeva, kada su se našle u ozbiljnoj borbenoj situaciji i većem iskušenju, pokazale kao nepouzdane. One imaju uspeh samo onda kada se oslanjaju na Nemce ili kada su pod nemačkom kontrolom. Iz tih razloga, treba da se ispita mogućnost da se u potpunosti odustane od formiranja čisto hrvatskih jedinica.

Hitler je bio besan na Pavelića što je svojom politikom rasplamsao ustanak u Hrvatskoj, čime je izgubio mogućnost upotrebe oružanih snaga NDH na istočnom frontu, štaviše, morao je davati svoje snage za gušenje ustanka u NDH. Zato je pozvao Pavelića u svoj štab u Vinici (Ukrajina) na dan 23. septembra 1942. godine. Panika je uhvatila Pavelića pa smenio ministra Oružanih snaga Slavka Kvaternika i ponudio »revnijeg« Juru Francetića. Obnaroduje »Važnu obavijest Vlade« s pretnjama onima koji šire vesti »o tobožnjem razoružavanju ustaških postrojbi po predstavnicima jedne strane prijateljske sile, o zamenjivanju hrvatske vojske s jednom stranom vojskom, o tome da će jedna strana sila preuzeti vlast u Hrvatskoj...« (Hrvatski narod, 3. septembra 1942.)

Opunomoćeni general Horstenau napisao je u svome izveštaju, između ostalog: »Ustaški pokret je počinjenim greškama, zločinima i pojavama korupcije tako kompromitovan, da bi državna egzekutiva (domobranstvo i redarstvo) morala biti od njega odijeljena, čak uz napuštanje svake vanjske povezanosti...«. U toj panici pred svojim gospodarima, Pavelić je promemorijom od 11. novembra 1942. godine prihvatio da sve svoje policijske akcije prethodno najavi nemačkom generalu.
 
Ne postoji racionalno objašnjenje za ovo. Bolesni umovi koji su se domogli oružja. Ali ono što mene užasava u celoj priči je to, da za te zločine pod komunističkom vlašću niko nije odgovarao. Odgovarali su po komandnoj odgovornosti, pripadnosti nekoj drugoj vojsci, ali niko i slovima niko za ubistva dece, za silovanje, za sve ono za šta danas optužuju Srbe. Ovo nikako ne znači da time opravdavam srpske zločine.
 
Блате ме, брате Иво, за тројицу
Муче ме као Малог Радојицу
Ко Старог Вујадина са обадва сина
Оће да ме претворе у маково зрнце
Крадљивци истине и сунчевог сјаја
Подмећу ми своја кукавичја јаја
Тако постах нека напаст невиђена
Напаствујем дневно три стотине жена
Печем белу децу, правим мале Црнце
Суде ми за своје грехе и злочине
И за све оно што они мени чине
Господе, погледај озго из плавети
И заштити ме од ових авети!​
 
sumadinac5:
Eto sta su Hrvati, najgori olos iz pakla. Samo dokle cemo da cutimo o tome, njihov jedini cilj je da unistavaju sve sto je pravoslavno.
da bi i sam shvatio rijeci koje si napisao morao bi znati razliku izmedju Hrvata,Srba,ustasa i cetnika....kada to gradivo budes savladao ....mozda i shvatis o cemu ti pisem,..prema tome knjigu u sake zagrij stolicu i kad naucis gradivo javi mi se......pozdrav iz Osijeka...
 
viva las vegasos:
da bi i sam shvatio rijeci koje si napisao morao bi znati razliku izmedju Hrvata,Srba,ustasa i cetnika....kada to gradivo budes savladao ....mozda i shvatis o cemu ti pisem,..prema tome knjigu u sake zagrij stolicu i kad naucis gradivo javi mi se......pozdrav iz Osijeka...

a ti tatinog zhivana u usta i na spavanje...:)

pozdrav iz beograda...
 
viva las vegasos:
da bi i sam shvatio rijeci koje si napisao morao bi znati razliku izmedju Hrvata,Srba,ustasa i cetnika....kada to gradivo budes savladao ....mozda i shvatis o cemu ti pisem,..prema tome knjigu u sake zagrij stolicu i kad naucis gradivo javi mi se......pozdrav iz Osijeka...

...капирам отприлике шта си хтео рећи...на неки начин поштујем то, могу и да поштујем жељу народа хрватског да има и своју државу (а историјске чињенице из књига управо говоре да је то једно мало племе код Загорја...а да је велики број покатоличених Срба). Али не на овај начин на који се десило. Тренутно су светске политичке прилике такве...то пролази тако...а због наших дупелизаца (Тадић) још се шаље порука свету да Срби стварно јесу криви за догађаје с крај прошлог века. Али нема везе...правда је спора, али достижна. Пре или касније ће чињенице како сте добили државност доћи на видело, пре или касније ће и то питање поново да се отвори. Само кад се мало промени светски однос снага (а мења се врло брзо...ко би рекао да једна Русија која је била на коленима и у дуговима до пре пар година...у перспективи има економско у шаци читаву Европу?).
...и још једна ствар...капирам ја то да нису сви Хрвати усташе, поштујем то...такође нису сви Срби четници...али постоји једна ОГРОМНА разлика. Усташе су осведочени и доказани Србокољачи...цела идеологија је настала у том правцу...у правцу стварања усташке државе елиминацијом Срба на све могуће начине. Срамно је то што ви имате државу управо због њих. Да њима треба да захвалите...изданцима деведесетих година. Са друге стране...четници су представљали наставак легитимне краљеве војске...војске која се борила против окупатора и штитила постојеће стање (као што је нпр задатак ЈНА било да спречи противуставно цепање државе), која је била призната од стране савезника, спашавала Америчке пилоте. Наравно и која је имала своје псе рата...као и све армије. Али поента је да је разлика огромна. Нисам имао предака ни у партизанима, ни четницима директно...али јесам поштовалац дела Драже Михајловића...и нигде у свету ме не би било срамота да признам да сам четник (да то јесам), чак бих се поносио тиме. То се за усташе не може рећи...
...толико...
 
Živojin Mišić (1855 – 1921)

o Hrvatima

Izveštaj kralju Aleksandru po povratku iz Splita
(Iz beleške sekretara Živojina Mišića, g. Milorada Pavlovića)

„Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zažalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš….. stvar je propala…..

Ništa se ne može zajažiti, ničim što bi joj se ponudilo.

Ja sam sa tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu.

Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago.

A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajazljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.

Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”
 
u a ti si mi pa istorijska referenca... :)


U procesu „pročišćenja Hrvatske nacije“, srpska deca bila su prva koja su ubijana, zajedno sa odraslima, čak i ako su ih majke još uvek dojile. Tokom četiri godine, između aprila 1941. i maja 1945., više od 73,316 dece ubijeno je u ustaškoj NDH. Najmlađa su bila još u kolevkama, dok su najstarija bila oko 14 godina starosti. Tokom Drugog svetskog rata, jedino mesto gde su postojali specijalni logori za decu bila je Hrvatska.

Od decembra 1941. do aprila 1942., u Jasenovcu, ustaše su pobile 19,544 dečaka i devojčica srpske nacionalnosti, a njihovi identiteti utvrđivani su kasnije. Bili su ubijani na najstrašnije načine, i umirali su, takođe, više nego odrasli, od bolesti, izgladnelosti, žeđi i smrzavanja. Ustaše bi dovukli malu decu u Savu, vezujući nekoliko njih u džak i bacajući ih u reku. Mnoga deca (oko njih 400) poklana su u Jasenovcu, sredinom septembra, 1942. Deca su dovođena u 15 zaprežnih kola u ciglanu i spaljivana. Veoma slična sudbina zadesila je 300 dece koja su pogubljena u Gradini, u oktobru 1942.
 
Шон:
u a ti si mi pa istorijska referenca... :)


U procesu „pročišćenja Hrvatske nacije“, srpska deca bila su prva koja su ubijana, zajedno sa odraslima, čak i ako su ih majke još uvek dojile. Tokom četiri godine, između aprila 1941. i maja 1945., više od 73,316 dece ubijeno je u ustaškoj NDH. Najmlađa su bila još u kolevkama, dok su najstarija bila oko 14 godina starosti. Tokom Drugog svetskog rata, jedino mesto gde su postojali specijalni logori za decu bila je Hrvatska.

Od decembra 1941. do aprila 1942., u Jasenovcu, ustaše su pobile 19,544 dečaka i devojčica srpske nacionalnosti, a njihovi identiteti utvrđivani su kasnije. Bili su ubijani na najstrašnije načine, i umirali su, takođe, više nego odrasli, od bolesti, izgladnelosti, žeđi i smrzavanja. Ustaše bi dovukli malu decu u Savu, vezujući nekoliko njih u džak i bacajući ih u reku. Mnoga deca (oko njih 400) poklana su u Jasenovcu, sredinom septembra, 1942. Deca su dovođena u 15 zaprežnih kola u ciglanu i spaljivana. Veoma slična sudbina zadesila je 300 dece koja su pogubljena u Gradini, u oktobru 1942.


1941 selo Đurinac općina Svilajnac -Kada su četnici napokon skinuli masku i izdali partizane i skočili u pomoć njemcima u rušenje Užičke republike(jedinog slobodnog teritorija u okupaciji njemačke ) i protjerali partizane prema Sandžaku u jednom od divljanja i pokazivanja moći nad svojim vlastitim narodom ušli u školu pozvali selo na okup klali djecu,žene i muškarce i brisali ruke o školske zidove !Svjedoci :svi preživjeli iz tog sela! Trebam li da opisujem divljanja po ostacima Užičke republike?
A nije ni počeo rat!!!
 
za ...Ljuba82..
ovo o cemu pises..blage su nebuloze..blage
1)историјске чињенице из књига управо говоре да је то једно мало племе код Загорја...а да је велики број покатоличених Срба
to je tvoje misljenje..... ja imam drugacije cinjenice
http://bs.wikipedia.org/wiki/Hrvati
2)u nastvku pisanja si malo izgubio nit ..ali nema veze idemo dalje
3)Tvoje vidjenje ustasa i cetnika..... ajmo baciti neutralan pogled...
i jedni i drugi su bili zlocinci...to je dokazano....i jedni i drugi ....su suradivali s tadasnjim nacistickom Njemackom...i jedni i drugi su izgubili rat....idetnticni su po ideologiji( i jedni i drugi bi zeljelli bilo veliku Srbiju ili Hrvatsku)...na nesrecu onih drugih...ili trecih...
kroz tvoje pisanje vidi se da si mlada osoba ili se tako predstavljas...nemoj donosit prebrzo zakljucke...naucit ces to kroz zivot...
 

Back
Top