Srbi u ocima stranaca

hator

Poznat
Poruka
7.790
Veoma me zanima jedna stvar...
Naime, nekoliko puta u inostranstvu, bila sam svedok toga da ljudi bez ikakve naznake o mom poreklu, znaju da sam iz Srbije. Bez progovorene reci, natpisa na celu ili garderobi, znaju odakle sam...Takva iskustva me fasciniraju! Naravno i nama je ponekad lako prepoznati i svrstati nekog stranca u odredjenu grupaciju, ali posto sam, je l', iz Srbije, pa ne mogu biti objektivna, zanima me:
Kako to nas ljudi prepoznaju? Da li ste imali slicna iskustva i koje su vase teoriju po tom pitaju?

Neki naime tvrde da imamo karakteristican izgovor engleskog jezika, drugi kazu da imamo karakteristicnu fizionomiju (?! je l'?), dok je nasimpaticnija bila teorija jedne Grkinje koja je rekla: Kada vidis namrstenu osobu, znaj da je iz Srbije...:)

Dakle, kakva su vasa iskustva?
 
a034.gif
 
Meni je jednom jedan stranac rekao bas to, da Srbi imaju karakteristicnu fizionomiju lica, odnosno da su nam lica simetricna i okrugla.
Rekao je da imamo 'tomato faces' :D
Posle sam malo obratila paznju, i u principu, jeste tako kod vecine ljudi

Naravno da vecina ljudi ima specifican nacin na koji govori (odnosno ne govori) engleski, jer se melodija maternjeg jezika prenosi i na strani jezik
 
ILO:
Meni je jednom jedan stranac rekao bas to, da Srbi imaju karakteristicnu fizionomiju lica, odnosno da su nam lica simetricna i okrugla.
Rekao je da imamo 'tomato faces' :D
Posle sam malo obratila paznju, i u principu, jeste tako kod vecine ljudi

Naravno da vecina ljudi ima specifican nacin na koji govori (odnosno ne govori) engleski, jer se melodija maternjeg jezika prenosi i na strani jezik
Da, da, i ja sam cula da imamo okrugla lica...Mada mi je tesko da to izdvojim kao pravilo kod svih, ili vecine, je l'...
 
Ne znam kako deluje kad smo "napolju"ali znam iznutra,posto radim sa sirokim narodnim masama(zenskim delom,doduse)...kad ti od 5 zena,bar dve dodju na porodjaj sa neopranim nogama i ostalim :confused: sa malo zuba u glavi(u svojim mladim godinama)-znam da sam u Srbiji :confused: :-D Zao mi je sto je tako,ali ne smeta mi-to smo mi! :-D
 
Ja mislim da ipak nisi u pravu ili ja sam ja lose procenila da su zene u Srbiji ipak vode racuna osebi sebi i svom izgledu i zdravlju. Da smo mozda malo neotesani i bandoglavi (nebeski narod) - jesmo, ali da smo strokavi - nismo.

Sad cu jos da budem svrstana u onu grupu aljkavih posto ne primecujem kako mi je okolina strokava :oops:
 
Zar vam nista ne govori izjava onog nadmenog britanca fudbalera koji nam je dao gol kad je nas igrac lezao na zemlji ( a gol dat sve u duhu fer-pleja):
"svi znamo iz kakve zemlje dolaze, i znamo kakvi su im navijaci..."
Nije jedini britanac koji tako misli, budite uvereni.

Nije to tako usamljen primer misljenja o nama, verujte mi na rec...premnogo kontaktiram sa strancima da bi mi to promaklo... Nazalost
 
I ja sam nekada mislila drugacije,gledajuci mali svet u kome sam se kretala.Ali kada sam pocela da radim ovaj posao-shvatila sam da je drugacije,da ima puno primitive,prljavstine,da je slika zaista drugacija.Da me ne shvatite pogresno-ne zameram,ljudsku ljubav zaista osetim prema svakome sa kim budem u dodiru i znam da sam ja samo proizvod srecnih okolnosti,jer da sam se ja rodila tamo gde i one,sa njihovom sudbinom-mozda bih bila mnogo ispod njih...Ali kad nas neko sa strane gleda,u globalu...jasno se vidi sve to i to u prilicnim kolicinama....
 
mnogo putujem.
nikada mi još niko rekao da sam iz srbije.
mislim da na osnovi jednog ili dva komentara...
inače.. a kako da nas znaju po dobru?
lopovi, ubice, prevaranti..šiptari..a kada ih uhvate kažu da su srbi!
ma..ne vucite me za jezik...
 
Mene je jedan napolju pitao da nisam iz Bugarske :(
Kad sam vec posao do gepeka da izvadim mitraljez i srokam neznalicu, ispostavilo se da je citao tablice na kolima i BG mu nekako ispade da sam tuta-bugarin!

Inace, komentar o Srbiji i Srbima zavisi gde se nalazite.
U Norveskoj su na izjavu da sam iz Srbije, samo ljubazno klimnuli glavom i nastavili razgovor
U Spaniji su me izljubili
U grckoj su me takodje izljubili ali je duze potrajalo pa sam morao da primenjujem dziu-dzicu
U USA su samo klimnuli glavom, malo se zamislili pa ipak pitali - a gde je ta Srbija, granici se sa Austrijom zar ne?
U Srbiji me nikad niko nije pitao odakle sam :)
 
dokonog li naroda......a grci nas primecuju po lepoti,visini,drzanju,ophodjenju pa i po crtama lica i to sve u pozitivnom kontekstu.a pre 3-4 godine mi se engleska porodica izvinulas u ime njihovog naroda....za nepravedno bombardovanje.sin i ja smo bili zateceni od ....izliva saosecanja.Nikada nisam imao nesto neprijatno od strane stranaca i uvek naglasim"srbi smo iz srbije ali zivimo u grckoj" i uvek se vracaju kao musterije.poslovno...na njih najvise i racunam."srbi u ocima stranaca"....mislim da ima tu malo i kompleksa..... mozda vise vrednosti"?
 
IvanaS:
Meni je prijateljica, Britanka, rekla da imamo karakteristicne podocnjake:):).
:lol: moguce...
Ja sam boravila u Finskoj na razmeni studenata, i bila u kontaktu sa mnogim ljudima (Fincima) koji su posredno ili neposredno kontaktirali sa Srbima i njihove teorije prepoznavanja Srba su veoma interesantne...Oni naime, ne bi prepoznali Srbe fizicki (kazu da smo medjusobno previse razliciti, jedina slicnost su nam krupne oci, navodno), ali kazu da smo stalno nasmejani, da se (blago receno) deremo kad pricamo, da imamo fenomenalan smisao za humor i da su devojke 'kao izvajane' (za razliku od Finkinja koje su ravne, i zaista 'nezgodne', bar one na severu), takodje, kazu da bi Srbina prepoznali po ocima koje su uvek radoznale i 'pokretne' - kao da uvek nesto traze...:) Ja im verujem.
A secam se jedne veoma interesantne situacije...Ulazim u jedan butik u Grkoj, i kao sto spomenuh u prvom postu, bez bilo kakvih srpskih obelezja na sebi i oko sebe, i obracam se prodavacici na engleskom..Ona me gleda par sekundi, trepne par puta i kaze: Srbija? A ja ne verujem...Kasnije mi je rekla da se devojke iz Srbije prepoznaju po "eleganciji" i "stilu", koliko god nekima to cudno zvucalo...

A ona teorija o aljkavosti...nazalost, istinita je u velikom broju slucajeva, mada se ja uzdam u one koji to nisu, i u njima vidim prave reprezente ove nase male zemlje...
 
Pa nisam se sretala sa nekakvim stereotipima i da su stranci odmah znali odakle sam. Cak naprotiv. Kada su pogadjali odakle sam, mislili su da sam iz Spanije (?), Rusije, Bugarske, a samo JEDAN lik je isprve skontao odakle sam (tj, rekao je 'Jugoslavija') i rekao je da je to zbog engleskog.
 
Ja se sećam epizode iz Grčke, kada u dva posle ponoći idem peške po nekom sporednom putu. Nailaze policajci kolima uspore i mile pored mene i posmatraju me.....
Ja se pravim lud i ne obraćam pažnju...Uostalom, nisam ništa skrivio.
Pošto je bilo leto, bili su im otvoreni prozori i ja čujem njihov razgovor :

- Hajde da ga proverimo
Odgovor je bio : - EEE kakva si ti budala, da nisi možda pomislio da je Albanac ?
Pogledaj koliki je ! A i lep je....Sigurno je Srbin. Hajde vozi, nemoj da se sramotimo....
 
ΓΑΛΙΝΙ:
Ja se sećam epizode iz Grčke, kada u dva posle ponoći idem peške po nekom sporednom putu. Nailaze policajci kolima uspore i mile pored mene i posmatraju me.....
Ja se pravim lud i ne obraćam pažnju...Uostalom, nisam ništa skrivio.
Pošto je bilo leto, bili su im otvoreni prozori i ja čujem njihov razgovor :

- Hajde da ga proverimo
Odgovor je bio : - EEE kakva si ti budala, da nisi možda pomislio da je Albanac ?
Pogledaj koliki je ! A i lep je....Sigurno je Srbin. Hajde vozi, nemoj da se sramotimo....
Da, jeste, vazimo za visoke ljude...
 
Nikad mi se nije desilo da neko tek tako provali da sam iz Srbije. Po fizionomiji je gotovo nemoguce prepoznati Srbe jer nas ima u svim bojama, velicinama i oblicima, bas nista tipicno. Kad me pitaju odakle sam i ja odgovorim, obicno nema neke posebne reakcije, slegnu ramenima, pogledaju prazno ili kazu "nice!". Poneko pita gde je to, jedan francuski student je mislio da se zezam jer nikada nije cuo da postoji zemlja Srbija, iako je cuo za Sloveniju i Hrvatsku. Oni koji znaju nesto, obicno se suzdrze od komentara jer valjda misle da ce meni biti neprijatno.
 
Vesna Ks:
sa malo zuba u glavi(u svojim mladim godinama)-znam da sam u Srbiji :confused: :-D Zao mi je sto je tako,ali ne smeta mi-to smo mi! :-D

To je ono :"Operimo ostatak"

Ne treba gledati samo ono sto vidimo u Beogradu,zadjimo malo u unutrasnjost, po meni je to porazavajuce narocito ljudi srednjih godina koje su pojele ove godine.Posle ide "pink" generacija.
Imala sam prilike da putujem u vreme ratnih godina ,sta je meni bilo neobicno, to je sto se ljudi smeju. Mnogo smo namrsteni, znojavi i debeli, ali to smo mi, ispravicemo, dolaze mladji ,znam da dolaze deca sve bolja i po dusi i po pameti(u tom poslu sam).

Nisam nikada imala neko neprijatno iskustvo u inostranstvu sto sam Srpkinja,ali po meni definitivno najruzniji narod su Engleskinje ( ne mesavina nego "original").
 
meni nikad nisu pogodili odakle sam,a kad kazem oni me gledaju belo sta je to srbija?ja im kazem "znas oni zli sa televizije" :roll:
srbi se tripuju kako ih svi mrze jer i to je bolje od ignorisanja,a istina je da uopste ne razmisljaju o nama,sem onih bolesnika koji se loze na devojke sa istoka o kojima vlada predrasuda "lepe i lake"
a za muskarce "lopovi i mufjuzi"
sta reci,neki su nam napravili lep imidz pa moramo duplo vise da se dokazujemo
 
Scena iz Bugarske u jednoj diskoteci: Pridjemo drug i ja nekim svedjankama i krene neka uobicajna prica oko upoznavanja, cine se one zagrejane za nas dvoje, kad su cule odakle smo samo su ustale i otisle, a mi ostali zaprepasceni!!!

Scena iz Soluna: Ulazimo drugarica i ja u butik, nista nismo pricali, nista na sebi nismo imali sto bi asociralo na to odakle smo, kad ono prodavacica nam kaze "dobar dan", mi nismo mogli da verujemo!
 
hanibal77:
"znas oni zli sa televizije" :roll:

Jao, moram i ovo da ispričam....
Odem ja u Singapur, za vreme onih naših ratova, i trgujem nešto na veliko.
Neće da mi daju priznanicu, pošto su bile kopije, a ne originali, znači ilegalna trgovina.
Da bi ih zastrašio da me ne prevare, ja im kažem da sam iz Srbije. To nije ostavilo nikakav utisak, jer nisu ni čuli za nas. Vidim da me bledo gledaju i setim se...Pitam ih da li gledaju TV dnevnik. Oni potvrde.

Ja onda pitam: '' Da li ste videli juče i prekjuče na TV dnevniku onog tipa od dva metra sa bradom, što drži nož u zubima ? '' Odgovore potvrdno sa izrazom užasa na licu.
'' E to sam bio JA, samo sam se sada obrijao, odgovorim ''

NARAVNO da me nisu prevarili, sve su mi se klanjali kad sam odlazio....
 

Back
Top