easyPHP - Apache (Pomoc)

maxer

Početnik
Poruka
24
Downlodovao sam easyPHP imam problem, nigde ne mogu da nadjem Perimssion u Administration- phpmyadmin ???

"Reset the permissions on /catalog/includes/configure.php to 644 (if you are still getting

the warning message at the top set configure.php to 444 which is read only - this happens

on some servers that have been updated for security reasons).

Set the permissions on /catalog/images directory to 777.

Reset the permissions on /catalog/admin/includes/configure.php to 644.

Create the dir /catalog/admin/backups and set the permissions to 777.

Set the permissions on /catalog/admin/images/graphs directory to 777.

You need to .htaccess your /catalog/admin directory so that it is password protected. You

can use the password manager in your server admin area like cpanel".


Da li neko zna kako ovo da podesim?

Hvala unapred!
 
maxer:
Downlodovao sam easyPHP imam problem, nigde ne mogu da nadjem Perimssion u Administration- phpmyadmin ???


Mislim da si na pogresnom putu... Nemam instaliran easyPHP da bih ti direktno pomogao, ali pokusacu da ti dam neke smernice da se snadjes.

Perimssion ili dozvole o kojima se tu govori nemaju veze sa phpmyadmin...

Phpmyadmin je program za rad sa bazama podataka, perimssion se odnosi na dozvole za rad sa fajlovima.

Ti brojevi koji se pominju (777 , 444 , 644) se koriste na linuxu za podesavanje dozvola za upis , citanje itd rad sa fajlovima.

Napisi tacno sta je problem. Jel ne mozes da pokrenes skriptu, ne mozes da se konektujes na bazu ili sta vec...?

EasyPHP i slicni programi su pravljeni za windows i nakon instalacije tebi treba da radi php, apache i mysql i nemas potrebe za podesavanjem dozvola...
 
Izvini, nisam znao da si jos tu! Prvo, hvala ti sto zelis da mi pomognes, ne znam mnogo oko web dizajniranja, ono sto znam jeste ono sto mi pise u upustvu, vec sam podesio sve parametre koje su se od mene zahtevali, radi se o instalaciji sajta na mom racunaru. Ovo sto je podvuceno jeste ono sto me zbunjuje, a jeste u pitanju podesavanja privilegija.
 
Nije mi jasno gde u easyphp-u mogu da nadjem taj modul pomocu kojeg mogu da pridjem ovim dozvolama, ono sto sam nasao na netu jeste APACHE SERVICE MONITOR, pretpostavljam da bi on trebao da se nalazi u easyPHP-u, ali ne mogu da ga nadjem???
 
Vecina servera na internetu se nalazi na *unix operativnim sistemima i zbog toga sam ti spomenuo linux u prvom postu. Te promene permissions se rade na unix operativnim sistemima.

Kada se npr. preko total commandera povezes na ftp svog servera koji je na unixu i pristupis fajlovima na svom sajtu tada mozes da menjas to tako sto ces selektovati fajl koji menjas i zatim ici na files/change attributes i zatim menjas permissions.
Kod windowsa toga nema, mozes da probas nesto sa read only itd, ali mislim da to nije isto ili .htaccess da pravis.

Ako hoces da menjas privilegije u mysql moras da startujes phpmyadmin iz localhosta i na index strani ces vec videti kako dalje ide. Startujes tako sto ukucas putanju u browseru do index strane phpmyadmina npr. http://localhost/phpMyAdmin-2.9.2/index.php

Znaci te dozvole postoje na unix operativnim sistemima, na windowsu toga nema.

Ajde probacemo sutra nesto da pronadjemo.. Poz!
 
APACHE SERVICE MONITOR bi trebalo da ima ikonicu u donjem desnom uglu (pored sata) , ali preko njega ne mozes da menjas chmod.

Mislim da su po defaultu kod windowsa svi fajlovi koje napravis slicni chmodu 777 ,odnosno imaju dozvolu da ih svako cita i upisuje u njih, a probaj u total commanderu da promenis fajl na read only sto je mislim slicno 444...

Ovo pricam napamet (verovatno lupam), to nije isto, ali cisto probaj ...
 
Poslusao sam te i u pravu si read only=444 upozorenje je odmah nestalo. Istu logiku sam primenio na foldere i videcemo. Jos samo jedno pitanje sa obzirom da nemam server admin niti password menager u njemu=
You need to .htaccess your /catalog/admin directory so that it is password protected. You

can use the password manager in your server admin area like cpanel.
 
You need to .htaccess your /catalog/admin directory so that it is password protected. You can use the password manager in your server admin area like cpanel.

Pogledaj /catalog/admin folder da li ima .htaccess fajl.

.htaccess ti sluzi da promenis konfiguraciju apache-a za taj direktorijum .

U tvom slucaju, potrebna je zastita admin dela passwordom pa moras imati .htaccess fajl koji ce zabraniti da svako pristupi tom delu.

Ako ne postoji .htaccess fajl onda se on mora napisati i staviti u taj dir.
 
Brate hvala ti na instrukcijama.Pogledao sam tu temu provalio otprilike kako to ide preko FTP-a ,password menagera. Medjutim ceo ovaj sajt postavljam lokalno na svoj testing-server(Easy-PHP APach modul)preko easy php- a. i to uopste ne bi trebalo da predstavlja problem kad bi postojala neka upravljacka konzola za Apachev modul medjutim postoji samo deo "alias" koliko sam skapirao za postavljanje virtualnih direktorijuma.Verovatno moram da menjam apachev konfig azatim i .htaccess(/admin)rucno. Ako znas nesto o tome...
 
Malo su ti konfuzna pitanja, ali probacu da sumiram dosadasnje.

Instalirao si easy php i instalacija je uradjena ok. To znaci da sada imas instaliran php , apache i mysql na svom kompjuteru i zelis da instaliras sajt koji koristi php.

E sad, nije vise bitno da li je easyphp ili si rucno instalirao php + apache + mysql i sve to konfigurisao...

Zatim si pokusao da instaliras taj sajt (skriptu) i dobijas poruku:

You need to .htaccess your /catalog/admin directory so that it is password protected. You can use the password manager in your server admin area like cpanel.

Ajde jos jednom... Ovde se kaze da moras da postavis .htaccess fajl u tom direktorijumu koji ce passwordom blokirati pristup admin delu.
Ajde prostijim recnikom.. U tom admin delu su smestene neke stranice pomocu kojih ti mozes menjati - podesavati sajt.. Kada neko zeli da pristupi tim stranicama tako sto ce da ukuca npr www.tvojsajt.com/admin/neki_podaci.php njemu ce se pojaviti prozorcic koji ce traziti username i password i time ces zastititi taj deo sajta..
Znaci taj .htaccess se pravi kada zelimo da promenimo konfiguraciju apachea u nekom delu sajta, odnosno zelimo da nam je drugacije podesen apache za te stranice u odnosu na osnovno podesavanje koje je u apachevom konfig.

Zbog toga sam te pitao da li u tom direktorijumu postoji .htaccess fajl. Nisi mi odgovorio.
Ako ne postoji onda mora da se napravi i postavi u taj direktorijum.

Evo ti primer jednog .htaccess fajla:
Kod:
AuthUserFile /putanja/do/nekog/.htpasswd
AuthName "Zabranjen pristup"
AuthType Basic

<Limit GET POST>
require valid-user
</Limit>

Kopiraj ovo u notepadu i snimi kao .htaccess . Postavi ga u taj direktorijum.

Sada treba da napravis .htpasswd tj. mesto na kojem ces cuvati passworde. Postavlja se izvan roota dir. www zbog sigurnosti, ali posto radis u lokalu nije toliko bitno. Za svaki slucaj, da bi bilo sve ok, postavi ga iznad dir u kojem je apache.

Njega mozes da napravis rucno preko konzole (command prompt) tako sto ces pokrenuti program htpasswd.exe koji bi trebalo da imas u /apache/bin direktorijumu.
Pokrenes program iz prompta , zatim uneses:
htpasswd -mc .htpasswd username
Komanda ce te pitati za lozinku i potvrdu. Zatim taj kreirani fajl postavis na onom mestu koje si naveo u .htacces tj. /putanja/do/nekog/.htpasswd
Sada kada pokusas da pristupis tim delovima sajta iskocice prozorce i trazice ti user i pass..

Ovo je rucna metoda kako da napravis .htacces i .htpasswd , na serverima postoje programi koji ti taj deo olaksavaju tzv password menageri i dr. ali posto ti radis lokalno mislim da ces morati ovako rucno. Ipak pogledaj , mozda si uz easyphp dobio neki program koji ti resava ovo.

Ajd pa javi sta si uradio.
 
Probao sam ovaj nacin koji si mi predlozio medjutim nisam uspeo da otvorim htpasswd.exe ni u command promptu ni preko run iz start menija. Doduse u command promptu slabo radim mozda je to razlog. Da li mozes malo detaljnije da mi objasnis taj postupak jer sa njim nisam imao prilike da radim ( command prompt ).
 
Taj program moras da startujes iz dos-a (command prompt-a).

Recimo da ti je taj fajl smesten u c:\apache\bin

Otvoris com. prompt i otkucas cd c:\apache\bin da bi dosao u taj dir.
Zatim jednostavno kucas htpasswd.exe da bi startovao program.
 
Probao sam ali ne radi, pristup stranicama tog direktorijuma je jos moguc.
.htaccess fajl ovako izgleda:

AuthUserFile C:/Program Files/EasyPHP 2.0b1/.htpasswd
AuthName "Restricted area"
AuthType Basic

<Limit GET POST>
require valid-user
</Limit>

U command prompt - u sam sve uradio kako si napisao: napravio sam fajl .htpasswd sa tim sto ga je automatski smestio u apache/bin. A posle sam ga putem copy paste smestio gde treba (nisam znao u promptu). Da li sam negde pogresio ili treba nesto dodatno da se konfigurise kod apacha.
 
Pogledaj u httpd.conf da li je nesto konfigurisano da ne cita .htaccess fajlove.

Proveri putanje jos jednom. Pokusaj i sa obrnutim crtama \

Pokusaj da dodas i ovaj red :
AuthGroupFile /dev/null

Pokusaj da izbacis one tagove <Limit> i samo ostavi :
require valid-user

Procitaj malo literature po internetu:
http://httpd.apache.org/docs/2.0/howto/htaccess.html
http://httpd.apache.org/docs/2.0/howto/auth.html
http://www.javascriptkit.com/howto/htaccess3.shtml
http://www.javascriptkit.com/howto/htaccess.shtml

Da li dobijas neku gresku ili se stranice normalno otvaraju?
Nisi mi jos odgovorio da li mozda skripta kreira neki .htaccess fajl koji ti treba da podesis. Moguce da ti to stvara problem.

Pozdrav!
 
Probacu. Medjutim i ako ne uspe necu vise da te davim ovim. Sasvim si u pravu sto se tice lokalnog postavljanja sajta t.j. razmisljacu o tome kada ga budem postavljao na host. Narucio sam neku knjigu PHP i MySQl ......... i imam sada vecih problema. Pokusavam da instaliram oscommerc-ov sajt prijatelju. Ucio sam web dizajn onako iz hobija: naucio dreamweaver, napravio nekoliko obicnih web prezentacija poceo da radim malo sa asp-om. Medjutim on mi je pre nekoliko dana izasao sa molbom da pogledam da li mogu da mu pomognem oko oscommerc-a. I sa obzirom da mi je dobar prijatelj pristao sam i presaltao se na php o kome kao sto i vidis ne znam mnogo ali sam se tokom ovih nekoliko dana vrlo zainteresovao.To je cela prica.Vrlo sam ti zahvalan na svoj ovoj pomoci koju mi pruzas i strpljenju naravno.
 
Ne davis ti nikog ovde, tome sluze forumi, da pomognemo jedan drugom ako mozemo.

Ja sam ti dao .htaccess fajl koji radi kod mene u lokalu, moguce da ti je apache konfigurisan da ne cita .htaccess pogledaj dobro taj fajl httpd.conf.

Inace sve ovo o cemu pricamo nije PHP vec podesavanje servera i u zavisnosti od toga kako je konfigurisan sam server postoji mnogo razloga zbog cega ti dobijas drugacije rezultate od mene.

Obrati paznju na liniju AccessFileName .htaccess u httpd.conf da li postoji # ispred toga.
 
Pored toga sto ne treba da stoji # ispred AccessFileName .htaccess pogledaj ispod toga da li imas sledece:
Kod:
# The following lines prevent .htaccess and .htpasswd files from being 
# viewed by Web clients. 
#
<FilesMatch "^\.ht">
    Order allow,deny
    Deny from all
</FilesMatch>

Jos nesto, htaccesss mora biti snimljen u ascii a nikako u binarnom kodu. Mozda kod notepada treba prvo snimiti kao .txt pa posle obrisati txt ili sta vec ...ne znam. Ja htaccess pravim u MS-DOS editoru, imas ga na xp-u C:\WINDOWS\system32\edit.com

E, da se ja ne prisecam sad svih tih sitnica koje mogu da koche u tvom slucaju dao sam ti one linkove poshto je tamo sve lepo objasnjeno.

Pozdrav
 
Probao sam sve sto si naveo u porukama, pregledao linkove koje si mi poslao mnoge stvari su mi jasnije medjutim zastita i dalje ne radi. Pregledao sam i apachev conf fajl izmenio nesto sto je objaslnjeno na tutorijalu za koji si mi poslao linkove. Takodje tvoj hraccess mislim da je dobar verovatno nesto nije u redu sa konfigurisanjem apacha. Saljem ti ceo fajl voleo bi da ga pogledas i vidis gde je greska ukoliko imas slobodnog vremena.
 

Back
Top