ALO KAKO DO...........................

Pa ako koristite revolving(kreditne) kartice ide na onoliko rata koliko imate delova procenata koje mesečno vraćate što znači da ako po ugovoru za karticu morate 5% mesečno da vraćate phone ćete kupiti na 20 rata ali treba uračunati mesečnu kamatu što po meni uopšte nije povoljno.Na primer ja sam pre tri meseca kupio phone u nekoj radnji na 4 čeka!Zakonom je predviđeno da ček traje mesec dana ali ako gazda radnje daje na rate samo ispišete datume na čekovima i eto phone na rate.Phone sam platio 12 % više jer uzimaju 3 % na realizaciju čeka u banci ali je ova varijanta još uvek jeftinija od revolving(kreditne) kartice.Verujte ljudi radim u banci!Ajd pozdrav svima!!!!
 
@ gusha

Cena koja je izložena u prodavnici je sa PDV-om tako da ako koristite revolving karticu plaćate kamatu i na PDV.Ukoliko platite čekovima ne plaćate kamatu na PDV.Čuo sam ali ne mogu da garantujem da možete platiti PDV kešom a osnovnu cenu platite na primer na karticu čime izbegavate plaćanje kamate na PDV.

1. varijanta-plaćanje karticom (revolving)

cena telefona: 100 €
rata 1 : 5 € + 2 % od 100 € = 7 €
rata 2 : 5 € + 2 % od 95 € = 6.9 €
rata 3 : 5 € + 2 % od 90 € = 6.8 €
.
.
.
rata 20: 5 € + 2% od 5 € = 5.1 €

što ukupno iznosi 121 € na 20 mesečnih rata.

2. varijanta-plaćanje čekovima npr. na 4 rate (ukoliko prodavac uzima 3 % za realizaciju čeka)

cena telefona 100 €

cena telefona posle plaćanja čekovima 100 € + 12% = 112 €.
rata je 25 € + 12°% = 28 €.

Još jedna napomena je da bez obzira kojim načinom plaćanja kupite telefon uvek je uključen PDV i njega ne možete izbeći jer je prodavac već platio PDV na telefon i njemu je u interesu da ga naplati od krajnjeg kupca.Sve gore pokazano treba uvećati za onoliko puta koliko je telefon koji kupujete skuplji od 100 €.

P.S. Kada telefon platite karticom prodavac faktički dobija "gotovinu" jer vi u momentu plaćanja platite celokupnu cenu telefona sa PDV-om tako da je prodavcu svejedno kako će ga prodati.

Ako baš hoćemo da idemo u detalje onda imate i proviziju na POS terminal koju plaća prodavac i ona iznosi od 1 - 2% od iznosa na fiskalnom računu.I kupac takođe plaća proviziju za korišćenje kartice pri svakoj kupovini i ova provizija kao i prethodna iznosi od 1 - 2% u zavisnosti od banka.Prodavac svoju proviziju plaća banci koja mu je izdala POS terminal a kupac banci koja mu je izdala karticu.

Toliko od mene!!!!
 
@All : Trazio sam da kupim telefon po Bg-u i vecina prodavnica nema POS terminale i ne primaju kartice. Imaju Tehnomobil i Roaming ali su im zbog "originalnosti" uredjaja cene jache za 30-40% nego kod malih radnjica koje imaju telefone skinute sa mreza.
@ Nexx ima i 3. opcija: kupovina na kredit banaka u samoj radnji bez odlaska u banku, kamata je manja nego kod kreditnih kartica, koliko sam video imaju Findomestic i Raiffeisen krediti specijalno za mobilne, s tim da je Findomesticom povoljniji sa kamatom i uslovima...
 

Back
Top