programiranje masina i grejaca

  • Začetnik teme vladimir80
  • Datum pokretanja
e ovo me podsjetilo kada sam ja to isto zelio da uradim.
Bio sam klinac i htjeo sam da C64 koristim kao elektronski programator za mashinu.Nije tako komplikovano bilo jer sve shto si trebao da uradish jeste da na njegovom serijskom izlazu (8-bitni) stavish neku svoju budzevinu :) sa trijacima koju bi pobudjivalo "1" stanje bita tj +5V na C64.I tako sam stavio 8 trijaka koji su otvarali kad bi imali 1 stanje a bili zatvoreni sa stanjem 0 tj 0V.Shto se tiche ulaza, zamislio sam da stavim na port ulaz za djojstik senzore temperature vode, tj da postojece senzore iz v. mashine dovedem na taj ulaz. Shto se tiche programa, bilo je isto jednostavno, dovoljno je bilo da chitash stanje sa memorijske adrese ulaza za djostik i znao bi je li doshla na zadatu temp (30,60,90 C) a shto se tiche izlaza njega bi kontrolisao sa mem.adrese serijskog izlaza i promjenom stanja bi upravljao trijacima tj. sa svim shta je preko 220V spojeno kroz njih.Naravno stara nije imala razumijevanja za "fantaziranje" klinca od 15 godina i nije mi dala da rasturim vesh mashinu, ali to je u sushtini to, radilo bi. Sad vjerovatno na isti nachin putem mikrokontrolera bi uradio istru stvar, ali ne znam kako bi ga isprogramirao... na C64 si mogao to da uradish i iz basica...
Pozdrav
 

Back
Top