Dilema

  • Začetnik teme Ana Bogdanovic
  • Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
A

Ana Bogdanovic

Gost
Da li je likovna umetnost dostigla vise u slikarstvu ili skulpturi? Ili, preciznije, da li ste za Leonarda ili Mikelandjela?
 
moram da primetim da ti je pitanje krajnje neprecizno. Skulptura je mnogo starija disciplina od slikarstva, a svaka ima svoju pricu sve do XX veka kada se ove discipline susrecu a nekada i ukrstaju. Sto se tice ove dvojice pomenitih genija obojica su visestruke licnosti. Leonardo se bavio Slikarstvom, arhitekturom, pronalazastvom, a Mikelandjelo je pored svega jos bio i pesnik! Ne znam kako se tu moze glasati?
 
Tacno je da su i Mikelandjelo i Leonardno bili "uomo universale", ali poznato je da je Mikelandjelo smatrao da je najveci domet umetnosti u skulpturi, a Leonardo u slikarstvu.
To je bilo pitanje.
 
Ana Bogdanovic:
Da li je likovna umetnost dostigla vise u slikarstvu ili skulpturi? Ili, preciznije, da li ste za Leonarda ili Mikelandjela?

Obzirom da je Mikelanđelo bio i slikar i vajar dajem mu prednost! Šalim se, obožavam i Leonarda i mislim da je tvoja dilema bespotrebna. Koliko je trebalo da prođe do Henrija Mura da bi se kritičari opasuljili kako je vajarstvo "genijalno" uznapredovalo. Stvari se u umetnosti pomeraju ciklično, i što je najvažnije SVE napreduje. Po pitanju pretpostavljam da plivaš u tim vodama i zato sam slobodan da ti dam skroman savet: Čime god da se baviš GRUVAJ, u prednosti su samo oni koji talenat podupru teškim radom.
 
Hvala Bogu da nam je dao i Leonarda i Mikelandjela. Koliko bi danas bili siromasniji bez njih. A, o tome sta je vaznije: slikarstvo ili vajarstvo...? Tu se takodje ne bih slozio da izostane ni jedno. Mislim da su vajari hrabri ljudi.
 
Leonardo je dzin,toliko je mocan da su njegove slike materijalizovanije od svake sklupture,a sujetni danasnji "akademci"mogu samo da pricaju da je "roze tacka na crnoj podlozi" slozena intelektualna predstava njihove uzvisene stvaralacke nadarenosti,FLEKETINE OBICNE,a ko bi od njih "UZVISENIH" mogao da pokusa da napravi reprodukciju neke leonardove slike.napamet nauceni aktovi koji se samo stancuju ,metamorfoziraju dok nepostanu fleke (I TO JE DANAS)VAJARSTVOsuper je oslobadjanje figure iz kamena to danas super radi jedno pleme mislim da je iz Afrike
 
Leonardo je dzin,toliko je mocan da su njegove slike materijalizovanije od svake sklupture,a sujetni danasnji "slikarcici"mogu samo da pricaju da je "roze tacka na crnoj podlozi" slozena intelektualna predstava njihove uzvisene stvaralacke nadarenosti,FLEKETINE OBICNE,a ko bi od njih "UZVISENIH" mogao da pokusa da napravi reprodukciju neke leonardove slike.[napamet nauceni aktovi koji se samo stancuju ,metamorfoziraju dok nepostanu fleke (I TO JE DANAS)]VAJARSTVOsuper je oslobadjanje figure iz kamena to danas super radi jedno pleme, mislim da je iz Afrike
 
To uopste nije pitanje. Leonardo je i bio skulptor pored ostalog. Prouci malo zivot i delo L. Da Vincija.
Na pitanje: slikarstvo vs. vajarstvo odgovor pronadjite u Leonardovom Traktatu o slikarstvu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top