Pomozite mi,molim vas!

dragoslava

Zainteresovan član
Poruka
410
Više ne znam šta ću sa sinom.Taman rešim jedan problem sa njim,a pojavi se drugi.
Jako mu fali otac,nije ga video 2 godine.U zadnjih mesec dana počeo je stalno da ga zove.ne znam šta mu govori ali mali očigledno propada.dobio je podočnjake tolike kao da ne spava uopšte.Pokazuje jako veliku agresiju i bes prema drugoj deci,pogotovu prema sestri!
Njegov otac se nalazi na samom dnu života.Nije završio školu(posle je kupio diplomu),živi od prevara,toliko je dužan para da je morao otići u Bosnu da se sakrije,niko ne zna tačno gde je ,znam da trenutno živi tamo sa nekom ženom,može da mu bude majka po godinama,koja ima para i ona ga izdržava.Stalno laže i petlja i od toliko laži počeo je da živi u svojim lažima.Sin mi je isto tako u zadnje vreme jako počeo da laže i petlja.
Pre kad je sin bio manji stalno ga je nagovarao da mi pravi probleme,da me ne sluša da bi ja rešila da dam starateljstvo nad sinom njemu.Tad sam uspela da trgnem deteta od njegovog uticaja i nisam posle toga imala sa njim problema sve do sad!
Imam kontakt sa njegovom familijom i oni mi pomažu kad iskrsnu problemi,pričaju mi sa njim,kažu da ne sluša oca i kakav je on.Ali čim ga otac nazove opet uspe lažima da ga okrene na svoju stranu.Ima jako velik uticaj na njega.
Imam i ćerku,ali sa njom nemam takvih problema.Ona je imala 16meseci kad smo se mi razveli.Ona voli svoga oca,ona zna da negde živi čovek koji je njen tata i sa kojim se do pre dve godine vidjala a sad se ponekad čuje sa njim.Ona je mnogo više vezana za mene i sa njom nemam takvih problema.
Očajna sam sad već,ne prodje ni jedan dan da nemam problem sa njim!
Savetuju me da ga odvedem u manastir,da bude tamo jedno vreme,da mi oni mogu
pomoći!Pokušaću i to,ali šta ako ne uspe.Šta ću onda?
A i kad se vrati opet može isto da se desi!Toga se bojim!
 
Ili, kako izgleda razgovor između vas dvoje - tebe i sina. Pitaš li ga zašto pravi probleme, zašto misli da bi mu sa ocem bilo bolje... Tako nekih sto ''zašto'', pa i ako ne odgovori tebi, možda bi pokušao da odgovori sam sebi:?
 
Ja stvarno ne znam sto si radjala decu. Bas briga tvog sina za tebe i tvog muza, sebicna si, samo mislis da je njemu najvaznije da li ga on okrene na svoju stranu ili ti na svoju, mozda on samo hoce da resi neke svoje stvari o kojima ne moze da vam prica jer i vrapci sa grana vide da vi pojma nemate sta on zeli i kakav je. Mozda vrapci ne vide ali ja vidim.Budi sigurna da njega ne bi zanimala ni ti ni tvoj muz kad bi svoje stvari doveo u red.
 
Da, ili neki psiholog ili da ona potpuno promeni pristup. Verovatno je tu glavni problem. Deca ne vole ogranicenja, zabrane i autoritete, mnogo je lakse funkcionisati kada imate neki drugarski odnos s njima a da ih ipak "zeznete" i da ustvari rade stvari onako kako biste ih naterali da ste autoritet.
Sve je stvar dogovora i flexibilnosti obostrane...

I...sad me nesto prekide, izgubila sam misao. I smisao :-)
 
Stvarno nije lako sa buntovnim i "nedokaznim" pubertetlijom, ali jedino je resenje LEPO razgovarati... (A nesto mi se cini da je sin od malena imao ulogu nevaljalog deteta :( )

Pod uslovom da nije rec o ekstemom ponasanju (npr. juri nozem sestru, pije tablete isl) to sto svaki dan imas problem sa sinom, nije nista novo a ni strasno. Decu iritira kada ih stalno kritikujemo, grdimo... Pohvalila si ga kada je zavrsio skolu bez popravnog, valjda ce se naci jos nesto u toku dana (namesto krevet, stavio prljave carape u kupatilo...:)) da mu kazes da je dobro uradio... (Utoliko mu je teze sto nema u okolini model muskarca sa kojim bi mogao da se identifikuje.)

Ali, po tvojoj oceni, nesto strasno se desilo, pa se bojis da bi, i posle boravka u manastiru, moglo da se ponovi. Najbolje je, kao sto su ti vec napisali, da se posavetujes sa psihologom. On ce pomoci i da se bolje sagleda problem deteta i da se koriguje sopstveno ponasanje. Cak i kada posegnu za nekim losim stvarima, obicno je to signal da se ne osecaju dobro u sopstvenoj kozi, a tu u prvom redu moze da pomogne strucnjak. Mislis da u manastiru imaju decjeg psihologa? Da prihvataju agresivnu decu "na neko vreme"?
(Meni je jedino poznato da pri manastiru ( ne znam kojem) postoji centar za lecenje narkomanije, ne znam za savetovaliste za probleme adolescencije, ali , mozda postoji?)

Na bbc ima sjajan program o "teskim" pubertetlijama koji svojim ponasanjem dovode do disfunkcije porodice... I onda dodje psiholog na nedelju dana u kuci...I u strasnom monstrumu (deca sutiraju roditelje, unistavaju namestaj u sobi, umlacuju bracu i sestre...) otkriva dobro, vredno, iskreno dete :)
Npr. agresivnom decaku uredjuju kutak gde moze biti sam i udarati dzak za boks, pronalaze hobi (pecanje :) ) pri kojem se smiruje, zajedno prave klopu, pitaju za misljenje i isto uvazavaju...itd...
Dakle, resenje postoji :) Vazno je da budes 'ladne glave :)
 
zorab:
Na bbc ima sjajan program o "teskim" pubertetlijama koji svojim ponasanjem dovode do disfunkcije porodice... I onda dodje psiholog na nedelju dana u kuci...I u strasnom monstrumu (deca sutiraju roditelje, unistavaju namestaj u sobi, umlacuju bracu i sestre...) otkriva dobro, vredno, iskreno dete :)
Npr. agresivnom decaku uredjuju kutak gde moze biti sam i udarati dzak za boks, pronalaze hobi (pecanje :) ) pri kojem se smiruje, zajedno prave klopu, pitaju za misljenje i isto uvazavaju...itd...
Dakle, resenje postoji :) Vazno je da budes 'ladne glave :)

I ja gledam, da l' na nemackom RTL ili tako nekako tu emisiju gde psiholog dolazi u porodicu sa problematicnom decom i "sredjuje stvari" za nedelju dana. POnekad bas deluje jezivo i kako se deca, a i kako se roditelji ponasaju. Medjutim, ume da bude veoma poucno, nudi konkretna resenja za konkretne probleme.
A sto se tice dragoslave - prvo koliko ti je star sin?
Mada mislim da bez obzira na starost pokusas prvo sama da razgovaras s njim, razumno, otvoreno, i probas i njega da ukljucis u resenje tog problema. Da shvatis prvo razloge njegovog takvog ponasanja, sta on misli o svemu tome i o svom ocu, da mu kazes sta se tebi tu ne svidja, i da probate zajedno da dodjete do resenja. Ako ti to ne podje za rukom, trazi pomoc ili savet psihologa, mani manastire, ne verujem da ce ti to ikako pomoci.
 
topmodelsica:
Ja stvarno ne znam sto si radjala decu. Bas briga tvog sina za tebe i tvog muza, sebicna si, samo mislis da je njemu najvaznije da li ga on okrene na svoju stranu ili ti na svoju, mozda on samo hoce da resi neke svoje stvari o kojima ne moze da vam prica jer i vrapci sa grana vide da vi pojma nemate sta on zeli i kakav je. Mozda vrapci ne vide ali ja vidim.Budi sigurna da njega ne bi zanimala ni ti ni tvoj muz kad bi svoje stvari doveo u red.


Vidim da imas puno iskustva sa porodjajima, odgajajem dece, porodicnim odnosima... i lepo je sto ih delis sa nama ovde. Pokusaj da ne budes uvredljiva, ostale efekte tvojih komentara ne komentarisem, jasno je da je tesko biti lepa i pametna.

Pozdravi vrapce.
 
U decembru će da napuni 16,strelac je horoskopu.
Imam drugarski odnos prema njemu kao i sa ćerkom.U nekim drugim temama u "Dom i porodica " opisala sam moj odnos prema njima!Uvek je bio problematičan,uvek neki problemi sa njim.Najviše mi smeta što laže puno i pokušava da me zezne.Jasno mi je da je u pubertetu i pokušavam da ga razumem što više i da mu progledam kroz prste,ali ne mogu ni to stalno da radim.
Njega je oduvek život gazio,preživeo je dosta trauma dok sam živela sa njegovim ocem.Ima dosta stvari koje drži u sebi i koliko god se trudila da mi se otvori ne uspevam.
Da probam da vas poslušam i da ga odvedem kod psihologa,ništa neću izgubiti.I to sad za vreme raspusta da rešimo taj problem pre polaska u srednju!
 
Crocodile:
Pa ima i tu nesto, nije isti pristup maloj vodoliji ili malom lavu. Znam sta govorim :)
Eto, onda cemo da se direktno ukljucimo na TV Most kod onog astrologa sto ga Pjaf stalno pominje, ne znam mu ime... Ili na OBN tamo sam video takodje jednog dobrog.
U isto vreme cemo da pozovemo i psihologe sa BBC i RTL da dodju u NS da provedu neko vreme sa malim, a mozda i snime dobru reportazu sto da ne...
Ako nista od toga ne donese rezultat, omladinac ide u namastir...

Mi forumasi definitivno imamo najefikasnije i najjednostavnije resenje za svaki problem. Trebalo bi da nas ova nasa nesrecna Vlast cesce konsultuje.
 
Sto se laganja tice bolje sto pre da to resite. Da li si probala da vidis sto laze ( sigurno jesi )?
Da li ulepsava stvarnost,laze o cemu...tu ces pronaci jedan deo resenja.
Psiholog je odlican predlog,ali moras ga pripremiti na odlazak,kao na nesto normalno,tipa vidi sine imamo problem nije dobro ni tebi ni porodici hajde da ga nekako resimo...
 
A mogu li ja da se složim sa napisanim od strane topmodelsice?

Glupo je reći nekome što je rađao decu, jer ne mogu zamisliti da neko to čini sa namerom da toj deci bude loše. Ostalo što je tm napisala je iznenađujuće dobar komentar.

Iz uvidnog posta na temi kipti posesivnost autorke, po njenim navodima se naslućuju tripovi kod njenog bivšeg (koji ne moraju da postoje, te ih ne preciziram), dakle dvoje raspalih matoraca kojima je dopalo da se "bore" sa tinejdžerom, a čini se da pritom još uvek misle o sebi i svom odnmosu sa onim drugim roditeljom.

A on, dete (mada tako ga nazvati on verovatno smatra za uvredu), ima ebenih 15 godina, mrzeo bi ceo svet makar imao i dvoje savršenih roditelja a nekmoli dva idiota koja ga zanemaruju i preko njega vode svoje (međusobne) bitke. A šta on želi (samo pretpostavljam, mada su tinejdžeri tako predvidljivi)? Da bude primećen, ne od roditelja, jer u tim godinama se odvaja od njih, već u društvu, ali je nesređen u sebi zbog neuredne situacije u porodici i reaguje prema svojoj prirodi: agresivno, da bi se odbranio od svega. I koliko god neke majke i očevi pametovali, problem nije u njemu, ali samo on može da ga reši, kasnije ili pre, ovo drugo pogotovu ukoliko se neko malo potrudi da mu stvori uslove za to, okruženje u kome mogu doći do izražaja njegove pozitivnije osobine i drugačiji lik. Ili ne mora. Verovatno je lakše kukati Ja jadna majka (otac), mene niko ne razume, šta ću ja sa njim, ovo-ono, šta već.
 
Mi forumasi definitivno imamo najefikasnije i najjednostavnije resenje za svaki problem. Trebalo bi da nas ova nasa nesrecna Vlast cesce konsultuje.[/QUOTE]
Ovo si u pravu,dosta mi pomažete svi vi od kad sam na krstarici!Nadam se da i ja nekom pomognem tako!
Najviše me privlači što ovde nema foliranja samo istina,a to teško se može naći u današnjem okruženju!
 
Julian_Duranona:
Eto, onda cemo da se direktno ukljucimo na TV Most kod onog astrologa sto ga Pjaf stalno pominje, ne znam mu ime... Ili na OBN tamo sam video takodje jednog dobrog.
U isto vreme cemo da pozovemo i psihologe sa BBC i RTL da dodju u NS da provedu neko vreme sa malim, a mozda i snime dobru reportazu sto da ne...
Ako nista od toga ne donese rezultat, omladinac ide u namastir...

Mi forumasi definitivno imamo najefikasnije i najjednostavnije resenje za svaki problem. Trebalo bi da nas ova nasa nesrecna Vlast cesce konsultuje.

A u uglu ekrana,dole, dok ide reportaza, Juliane, kao forumski izaslanik da telepatski prenosis informacije onima koji su na visem nivou poimanja... Kao, "sad obratite paznju, sad psiholog utvrdjuje kakva je detetova samoocena .... a sad se narocito usredsredite..sa'ce dete da pokaze potisnute motive svog delovanja...na kraju odgovor na pitanje kojim sredstvima psiholog postize pozitivan efekat ..." i tako to...
Mislim, sve sfere i nivoi da budu obuhvaceni... ( A i ti da se prilozis malo :) )
 
Sve, sve, ali manastir..pobogu
Ponasaj se normalno prema decku, a ne kao da je neki slucaj za ludnicu. On je, bre, u pubertetu, normalno je da pokusava da ispadne frajer. Malo pozitive, manje gundjanja i brige, i bice sve ok ;)
 
Dragoslava, ti sama sebi pravis probleme. Al, ajde, to je tvoja stvar. Al zasto pravis probleme i vlastitoj deci? Ne umes da zivis bez problema i kad je sve u najlepsem redu, ne umes da funkcionises, pa opet navlacis na sebe sve i svasta.

Izadji vec jednom iz te uloge zrtve! Bice bolje i za tebe i za decu!

(Misilm svasta! Nikad mi ne bi palo na pamet, da pljujem po ocu svoje dece, pa da je najgori kriminalac i ubica. Ako sam rodila decu sa njim, ocito sam nesto dobro videla u njemu - jer valjda nisam totalno blesava, pa sam svestno rodila decu sa skotom. I to dobro bi prenela deci, a ostalo jim prikazala kao sustu realnost, a ne pljuvanje i ogovaranje.)
 
dragoslava:
Da probam da vas poslušam i da ga odvedem kod psihologa,ništa neću izgubiti.I to sad za vreme raspusta da rešimo taj problem pre polaska u srednju!
Naravno da je potrebno otici kod psihologa, ali dobro pazi kako ces mu to predloziti, jer ako te odmah odbije neces imati nikakve sanse da ga posle nateras da pristane da ide sa tobom. Mislim da je bolje da provo odes sama, objasnis u cemu je problem i zamolis da te nauce kako da uspesno nagovoris sina da podje sa tobom. Cini mi se da njemu ne bi nista trebalo da govoris ni o svom samostalnom odlasku kod psihologa.
 

Back
Top