OŠTEĆENE FOTOGRAFIJE NA IZLOŽBI "ZEMLJA VIĐENA OČIMA NEBA"

Nije narocito pametno burgijati cigarom po izlozenoj fotografiji, ali ako je to neko vec ucinio ne treba praviti tragediju od toga. Vi ne samo da placete nad prosutim mlekom, vec ste i spremni da se bijete zbog prosutog mleka i time napravite daleko vecu stetu...

Bojim se da vas je iziritiranost primitivizmom oterala u drugu krajnjost. Suvise ste zajedljivi i maliciozni, a na taj nacin necete pobediti primitivce. Samo cete ih razzestiti i uveriti da cine pravu stvar. Znajte da mrznja radja mrznju, a zlo ne moze doneti dobro.

Suvise cesto ljude nazivate mandrilima, idiotima, primitivcima itd. To je mozda zabavno grupi vasih istomisljenika, ali to je jednako primitivno kao unistavanje izlozene fotografije. Razmislite o tome.

Oni u klin, vi u plocu. Oni potpale vatricu, vi je zalivate benzinom. Pristup problemu vam je los. Podsecate me na onu pricu o africkom plemenu - kada su ih pitali sta je zlo, odgovorili su "kad nam susedno pleme ukrade stoku.", a na pitanje sta je za vas dobro, rekli su "kada mi njima ukrademo stoku", ma znate tu pricu... Tako i vi - trenutno ste u manjini i boli vas to sto vam cini vecina, a kada bi ste vi postali vecina, maltretirali bi ste neistomisljenike na slican nacin.

Promenite svoj odnos prema ljudima, pokusajte da volite ljude iz svoje okoline, narocito one koji vas ne vole i videcete da ce se stvari promeniti na bolje. Kad u svakom coveku budete videli coveka, a ne mandrila, eto vama srece!

Sve najbolje!
 
Mislim da me nisi najbolje shvatio, ja se spomenutim pridevima obracam onima koji svojim postupcima tako nesto (po meni) zasluzuju. Tolerisanje "sitnih ispada" na kraju dovede do krupnih svinjarija kakvima smo svedoci i kojih smo zrtve poslednjih godina svi zajedno.

Nemoj me gadjati tim hriscanskim idejama o ljubavi prema bliznjem svom, ja sam svakako veci hriscanin (iako sam ubedjeni ateista) po svojim postupcima od vecine ovih sto se kriju iza pravoslavlja i nacionalnih prica. Nikoga nikada nisam ugrozio, a takvi mene i normalne vec godinama ugrozovaja na razne nacine. Ja svakako nisam razlog za radjanje i ubrzani razvoj zla o kome pisem, samo pozivam da mu se stane na put. Pametniji vec dugo popustaju i okrecu drugi obraz dok im se primitivni, nasilni i beobzirni rugaju u lice.

I tebi sve najbolje, zaista i bez ikakvih primisli. I ostavi neki komentar i kod mene na blogu, neistomisljenici ili delimicni istomisljenici su dobrodosli bas kao i istomisljenici.
 
Gospodine Bevc,
Kako nisam u Srbiji, da vas pitam: a kakve clanke pisete za Playboy?
I da vam kazem: nemate razloga da se toliko sramotite vandalizma.
(Vandalizam je drustvena pojava prisutna na svim stranama sveta a ne nacionalno odlicje.)

Sa druge strane, ako ste 'veci hriscanin od hriscana' a uz to i ateista, zanimljiva mi je vasa izjava da se sramite za ono sto drugi cine... pravi Evropljani se ne stide nicega.
Oni su jednostavno najbolji u sopstvenim ocima.

Zato mi je fenomen vaseg stida itekako interesantan. Zanima me: pred kim se to konkretno stidite onda? Molim vas opisite mi te- pojedince i grupe- pred kojima se stidite, sto plasticnije.

Unapred hvala.
 
Draga Tanja,

u Playboyu pisem recenzije muzickih izdanja.

Sramotim se pred samim sobom i pred civilizovanim svetom. Sramotim se jer tako cesto moramo da budemo prvi i najistaknutiji u pravljenju gluposti. Zar nije dovoljno to sto nakon 100 zemalja u kojima je sve bilo ok ovde mora da se dogodi ovakav vandalizam? Vandalizam je samo vrh ledenog brega.

Siguran sam da vam, posto ne zivite u Srbiji ona kroz prizmu nostalgije izgleda lepse.
 
Hvala na odgovoru.
Ah, pa meni kroz moju prizmu sve moze da izgleda upravo onako kako to ja hocu. Zar to nije draz individualizma?
Sa druge strane, nostalgiju koja muti razum prepustam drugima, ako im je do toga. Meni ni lepota ne muti razum, a zasto bi cin vandalizma?

Znate, vandali po svetu vandalizuju sve sto im padne na pamet ali u svoje soptveno ime. Zar je Nemacka nacija kriva kad u Nemackom muzeju neko baci zivu sodu na Direrovo platno?

Zar su americka nacija i Comski manji u vasim ocima zbog vandala u Gugenhajm muzeju? Kojih svakako ima, ne zaboravite.

Zar je i jedna nacija manja u vasim ocima zbog par vandala?
Ta svaka izlozba ima osiguranje od koga ce se naplatiti steta, zato i postoje osiguranja.
Ili mislite da se svaka izlozba u svetu osigurava forme radi?

Zar vam je koncept NACIJE u ovom konkretnom slucaju najbitniji?
Zasto povezujete vanadalizam i naciju?
Nije Srpska nacija odlucila da vandalizuje neku svetinju (kao npr. Taliban statue Bude) nego pojedinci, vandali da ostete umetnicko delo.

Pokusavam da vas shvatim, ali stvarno ne razumem zasto per se akt vandalizma povezujete sa nacionalnim identitetom (retoricko pitanje jer tu tezu smatram neodrzivom i ne samo ja, postoje studije identiteta...).

Zurim... ne jedite se tako lako... zasto gurati naciju bez potrebe tamo gde joj nije mesto... sta ce vam to... u jednom gradjanskom drustvu to je intelektualna katarakta... ah vreme curi... pozdrav.
 
Vas stav je hvale vredan jer podrzava ideju individualizma koji treba da bude iznad svih nametnitih identifikacionih kodova (religija, nacija, narod, rasa), ja medjutim ovde pokusavam da ukazem na sveopstu apatiju i ravnodusnost glede sve cescih ispada na svim poljima (rasisticko skandiranje u Holandiji, neredi na kosarkaskom finalu, divljanje fanova Ratka Mladica, razni upadi klerofasistickih "podmladaka" na tribine i projekcije koje po njima nisu dobre za srpski narod...) koje niko ozbiljno ne osudjuje i ne sankcionise pa se stice utisak opste i masovne sabornosti oko toga da takve stvari nisu ozbiljne, bitne i da ne zasluzuju osvrt, a kamoli kaznu. Samim tim postavlja se pitanje da li nam je to nacionalna strategija i politika ili su to samo ispadi (sve brojnijih) pojedinaca...u svakom slucaju setimo se Vajmarske Nemacke.

Daleko od toga da smo mi izmislili vandalizam i slicne negativne kategorije, samo ih vrlo rado i "uspesno" primenjujemo...
 
Pa vidite ako cemo o ispadima navijaca- tim pitanjem se u Engleskoj bavi tajna policija u saradnji sa regularnom policijom, vojskom i specijalnim jedinicama koje su obucene da prate navijace i da infiltriraju njihove grupe- zbog masovnosti i agresivnosti tih grupacija.
U poredjenju sa njima- ispadi srpskih navijaca su retki i neorganizovani incidenti.
Sta to po vama govori o Engleskoj? Da je zemlja puna ludaka koji su pod nadzorom specijalaca?

Koliko je meni poznato, Srpska liga je clanica svetskih sportskih organizacija koje osudjuju svaki vandalizam navijaca- zato mi opet niste jasni- ko po vama dodatno treba da osudi agresivne navijace?
Stav koji Francuska ima prema svojim fudbalskim igracima koji poticu iz bivsih Francuskih kolonija je ne samo ocigledan rasizam- to je stav koji Evropska Unija nije osudila niti stoji u planovima EU kao goruce pitanje. La Pen ima mnogo sledbenika koji su a priori protiv jednakih prava svakog gradjana sveta u Francuskoj. U Skandinaviji pobedjuje desnica i sprovodi Holandski model za pristigle strance iz pojedinih zemalja.
Sta navedeno govori o EU po vama linia recta- da je cela Evropa rasisticko udruzenje??

Na koje rasisticko skandiranje Srba u Holandiji se osvrcete konkretno? To mi nije poznato. Molim navedite mi zvanicni novinarski izvor. Moze i na Holandskom. Hvala unapred.

Treba pratiti drustvena kretanja i ne zatvarati oci pred jasnim indikacijama koje mogu biti znak vecih promena. Povezivati incidente u jednu celinu koja se dalje kalemi na nacionalni identitet bez (Sokratovog) dijaloga i jakih argumenata- mislim da je to opasno.

To je nesto cime se bave huskaci, lovci u mutnom i sl. Ne kazem da ste vi to, medjutim, bas u apaticnom ili nasuprot- euforicnom- okruzenju treba se paziti predrasuda i pogresnih zakljucaka.

Dobro je da osudite ovakav incident koji se desio na pomenutoj izlozbi- ali praviti od njega nesto vise nego sto jeste- je gubljenje vaseg vremena. Demokratsko drustvo nije homogeno- naprotiv, dozvoljava mirnu koegzistenciju suprotstavljenih stavova, ne zaboravite i to.

Hm. Secate se sigurno onoga: jedna od posledica nezainteresovanosti za politiku je to da nesposobniji vladaju nad vama...

Ima tu mnogo toga da se kaze. Pitanje je samo kako i kojim tonom, a da se ne zapadne u afekat:)
 
Kako se uzme, engleski navijaci su sada primer finog ponasanja, pratim redovno prenose Premijer lige i ne secam se ni jednog incidenta, ostrim zakonima drzava je ugusila huliganizam u prvih nekoliko liga i sada na utakmice dolaze cele porodice i dobro se zabavljaju.

Ne razumem o kakvom stavu Francuske pricate? Ja, koliko vidim 2/3 njihove reprezentacije cine upravo tamnoputi igraci ili Arapi.

Le Pen je skrajnut i sveden na prihvatljiv nivo podrske fasizmu, kamo srece da kod nas SRS ima tako mizernu podrsku od 4-5 %.

Mislim da vredjanje tamnoputih igraca engleske reprezentacije ispustanjem majmunskih krikova, to naravno nisu oni izmislili, videli su od navijaca po Evropi, daleko od toga da smo mi jedini. Ali je porazno videti da nasim navijacima na bilo koji nacin smetaju tamnoputi igraci...
http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=190466

Negativna drustvena kretanja su ono na sta upozoravam, naveo sam nekoliko recentnih dogadjaja, a mogao bih da nabrajam lose signale jako dugo...uostalom, pratite moj blog pa cete imati redovnu hroniku takvih stvari. Ako mislite da sam lovac u mutnom onda smo se opasno promasili.

Demokratija nije apsolutna kategorija u kojoj je sve dozvoljeno, pre svega nije dozvoljeno ugrozavanje drugih.

Ne sporim da nekada zapadnem u afekat, doduse, mnogo cesce kada uzivo raspravljam, ovde se ipak trudim da raspravljam razlozno i argumentovano. :)
 
Probacu da citam blog iako nemam vremena ni za sopstvene projekte dovoljno; pracenje situacije u Srbiji je sastavni deo zivota... mene najvise interesuje kultura, napredno razmisljanje i andergraund zbivanja u umetnosti (svih sedam+filosofija). Procitala sam, iako povrsno, ono sto ste naveli o Tasmajdanu, to mi je zanimljivo. Koristimpriliku da pitam: koje bi ste mi blogove na srpskom preporucili u skladu sa mojim interesovanjima?

Najbitnije u razgovoru smatram da damo jedni drugima prostora za individualnost, toleranciju, za human error. Cenim spremnost coveka da saslusa ostale. To je ono sto mi, generalno, u komunikaciji sa ljudima sa Mediterana i sa juzne zemljine hemisfere (temperament?), primecujem nedostaje. Sa druge strane, vestina diplomatije mi nije strana (otvorena srpska mana haha), tako da u principu mogu da se slozim sa svakim, okvirno.
Zanima me kakva su vasa iskustva i misljenja o Open Spociety Sorosh fondacije; kakav je i koliki uticaj u Srbiji a onda u ostalim zemljama Balkana ukljucujuci tu sve bivse republike sfrj, Madjarsku i skorije clanice Nato-a?
poz
 
Hvala na pracenju bloga, u svakom slucaju nadam se da niste od onih koji su otisli odavde, a onda nas koji smo jos ovde pokusavaju da ubede kako je u Srbiji u stvari super...takvi su mi smucili zivot, znate ono: izdrzite vi jos samo malo, mi se ovde na mrskom zapadu patimo (uz groznu belgijsku cokoladu :)) i evo, samo sto nismo dosli da vam pomognemo...ovde je u stvari najteze i sl.

Nisam siguran da poznajem dovoljno tematiku da bih o njoj pricao, generalno NGO jeste uradio dosta toga dobrog na ovim prostorima, ali je cesto bivao i utociste za nesposobnjakovice koji su za lepu kintu radilli...pa uglavnom nista. Ima tu dosta hrabrih ljudi, a Sonja Liht jeste dosta toga uradila, i to u atmosferi teske satanizacije od strane kako drzavnih tako i paradrzavnih krimi medija (Kurir, Nacional) ... ali cini mi se da u poslednje vreme, kako ipak napredujemo u integracijama njihova pozicija slabi i, Sonja Liht se u poslednjih par intervjua vrlo pohvalno izrazila o Vojislavu Kostunici...i to u kontekstu u kom to bas i nije bilo opravdano...ali izgleda da se zena prilagodjava situaciji.

To me navodi na zakljucak da im uticaj opada ... sto je valjda dobar znak jer to znaci da ulazimo u neke normalnije ekonomske tokove. Mada, ima kod nas mnogo toga jos da se radi...NGO bi trebali da se pozabave teskim polozajem Roma, seksualnih manjina, izbeglica i zena i dece koje su zrtve nasilja...ima posla i ha haj...samo da ne ispadne da im je Sloba bio jedina opsesija.
 
Sad sam se setio iskustva jedne nase zene koja se odselila u Svedsku. Pricala je kako se razocarala u "civilizovanost zapadnjaka" kada je nestalo struje u centru Stokloma. Situacija je izgledala, od prilike, ovako:

Predivno vece, svi setaju centrom i uzivaju, kad u jednom trenu nastaje mrak, nestalo je struje.
Istog momenta zaculi su se krici, lupanje izloga, krah stakla... Onoga momenta kada je ceo sistem pao zbog nestanka struje u finim i kulturnim Svedjanima je prokljucala vikinska krv. Porazbijali su izloge, ukrali sta su uspeli da dograbe, bakicama su poskidali lancice i oteli tasne. Posle par trenutaka struja je dosla i kada je svetlo ponovo obasjalo grad huligani su se ponasali kao da se nista nije desilo. Svi su nastavili normalno da se ponasaju, samo sto slika sada nije bila toliko idilicna - na sve straje je lezalo razbijeno staklo, opljackani ljudi su dozivali policiju...
 
Moja porodica zivi u Svajcarskoj vec skoro 2 decenije i po njima, u retkim situacijama poput takve, ljudi se ponasaju mirno i civilizovano...nekako mi ne ide da se tako nesto desava u Svedskoj, al dobro, ako jedna nasa zena tako kaze onda je verovatno tako i bilo.....nego jel te bakice i ti opljackani ljudi nisu bili Svedjani?
I mozda nije prokljucala vikinska vec balkanska krv...ima tamo mnogo emigranata :)

Da si rekao da se to desilo u USA ne bih se iznenadio...
 
vazon
Imas interesantne price.

Ivane
Ah, hvala na odgovoru. Sloba kao koheziona sila ngo's? Hm... razmislicu o ovome.

Nisam upoznata poblize sa ljudima zbog kojih se vama smucio zivot, tako da ne znam da li sam potencijalno jedna od njih. Kao sto vec rekoh (ali da podsetim) mene ne interesuje da ubedjujem bilo koga u bilo sta. Mislim da normalnom coveku ne bi palo na pamet da Pikasa, Kafku, Sekspira ili Fridu Kahlo, pri prvom susretu sa njima pita: 'da li si od onih sto mi u supremarketu mekecu pred kasom?' ili 'da li si ti od onih koji peru carape dva puta nedeljno' i slicno.
Tako da je postaviti meni pitanje 'da li sam od onih' isto tako uzaludno.

Mislim da je imaginarna granica koja deli Srbe na: one u Srbiji i one van Srbije, mogla da bude zanimljiva sezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina proslog veka, kada je doslo do masovne migracije radnika.
Sada, u doba globalizma i modernih medija, neuljudno je tu rigidnu granicu postavljati u takav kontekst a ocekivati da te neko uzme za ozbiljno.

Drugim recima: kad se nekom smuci zivot od mene, to je uglavnom vrlo privatni angazman i nema veze sa Srbijom. :-)
 
Ivane..
apsolutno podrzavam i na tvojoj sam "strani"....ne razumem kako ne biti izrevoltiran..?!?
Jos pre izvesnog vremena sam dosla na ideju da otvorim blog ...koji ce se zvati WildMontenegro....a gde cu svaki dan zapisivati koja mi se to neprijatnost tog dana desila...
Mnogi ce pomisliti da preterujem, ali zaista...ne prodje dan, a da ne izadjem napolje gde mi se pod obavezno desi nesto sto je u najmanju ruku surealno....
Nemam vremena ovih dana, ali nisam napustila tu ideju....

Pozdravljam te!
 
ne radi link, pa neću da komentarišem konkretni slučaj.
al'

1. ovo je podforum likovne umetnosti, pa se sa ovakvim raspravama komotno prebacite na druge podrofume krstarice.

2. meni se lično ali povraća od ljudi koji se stide ili im je cim što žive u srbiji. šta god da se u našoj zemlji desi, digne se halabuka, medijska prašina, potencira se stid i sram. a 15 puta gore stvari se svakodnevno dešavaju u americi i zemljama zapadne evrope, pred kojima se ti isti srbi stide; samo što su te zemlje em velike, em se mediji ne osvrću u toj meri kao kod nas. kod nas kad neko prdne na izložbi pišu sve novine, prva udarna vest, oglašavaju se ministri, smeh. ne slušam narodnjake, turbofolk i slažem se za kulturnu degradaciju dotičnih pinkovaca; ali u istom košu je i glibulja britni spirs na koju se prži pola amerike, a nigde u njihovim medijima ni A o tome.

3. pola amerike nema pojma gde se nalazi srbija na karti sveta, da li su srbi učestvovali u II sv. ratu i tako dalje. da li je to ogled njihovog nivoa (ne)obrazovanja ili ogled koliko smo mi i naša zemlja bitni na ovoj planeti. biće da je ovo prvo.
prema tome, prestanite da se proseravate. u svim zemljama ima ovakvih stvari, svuda se dešavaju ovakve stvari...ali mi smo mala zemlja i selo u ondosu na velike zemlje u kojima veliki gradovi imaju stanovnika ko cela centralna srbija. a kao i u svakom selu, tako se i u našoj zemlji glas brzo širi i istom se pridaje više značaja.

4. nemojte biti mediokriteti, globalizovati i generalizovati stvari. da je sistem vrednosti u našoj zemlji poremećen, stoji. stoji i da ljudi odlaze jer od iste države ne dobijaju podršq. stoji i da je društveni sisem degradiran. i sad u tom pičvajzu, mnogi mešaju babe i žabe, brkaju pojmove i nazale da pametuju tako ograničenog i zapadnim celofanom zaslepljenog mozga.

tutanj.

e da,
reklama se ne odnosi samo na proizvode već i na usluge. a tvoj sajt pruža usluge i bez obzira u koju svrhu služe i da l je sajt pofirtnog ili neprofitnog karaktera, reklama je reklama a to je zabranjeno :P možeš samo da reklamiraš proizvođače slikarskog materijala, ako želiš nekog da savetuješ šta da kupi i gde.
 

Back
Top