Umro je vršeći svoju građansku dužnost

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
Spomenik ljudstvu - mladiću koji je "umro vršeći svoju građansku dužnost"
ritn by: Ivor-Car



Kao u rijeko kojoj drugoj prilici, nečije ljudstvo dokazuje se u ratu, što smo nažalost imali mogućnost i sami spoznati. Protekli rat dokazao je kako pravih ljudi ima jako malo, a ovo je priča o jednom od njih. Naime, u Trebinju se uskoro planira podizanje spomenika Srđanu Aleksiću, mladiću koji je sa svojih 27 godina ubijen jer je ustao u obranu svoga golorukog poznanika, Alena Glavovića

Prošlo je više od 14 godina otkako je Srđan Aleksić digao svoj glas protiv neljudskosti, suprostavivši se, na sred ulice u centru grada, skupini uniformiranih srpskih vojnika, koji su se namjerili na njegovog poznanika, Bošnjaka, Alena Glavovića. Tom je prilikom uspio spasiti Glavovićev život, i to po cijenu svog života, jer sprski vojnici toliko su ga pretukli da je nekoliko dana kasnije od zadobivenih ozljeda preminuo.

Inicijativu da se Aleksiću podigne spomenik u njegovom rodnom Trebinju pokrenuo je SDP-ov zastupnik Denis Bećirević, a podržali su je gotovo svi zastupnici parlamenta Bosne i Hercegovine. Isti je izjavio kako je riječ o "veličanstvenom primjeru ljudske i građanske solidarnosti", kao i da se "generacije koje dolaze trebaju sjećati ovakvih velikih djela".

Danas Alen Glavović živi u Švedskoj, gdje je na vrijeme uspio izbjeći, a Trebinje posjeti jednom godišnje, prilikom čega obavezno ode na Srđanov grob. S tugom se prisjetio svoga spasitelja, rekavši kako je bio hrabar momak, čak i najbolji u gradu. I Helsinški odbor za ljudska prava ovih će dana Srđanovom ocu Radi uručiti Povelju za izuzetan doprinos zaštiti ljudskih prava i njihovoj promociji, koja je posthumno dodijeljena njegovom sinu, inače prijeratnom glumcu trebinjskog amaterskog kazališta. Kako je poslovica da jabuka ne pada daleko od stabla, uistinu točna, najbolje govori činjenica da je nakon smrti sina, Rade Aleksić dao da se na smrtovnici napiše - "Umro je vršeći svoju građansku dužnost".
jedan ovakav osvetli obraz hiljadu patriJota
 
SANDRINAbg:
Dirljivo zaista... :cry:

Samo taj iz Svedske i nije bas morao da ceka da mu oda priznanje, sto mu je spasen zivot...mis'im, cekao je godinama ne izjasnjavajuci se da mu njegovi ne zamere...zalosno...najzalije mi je oca koji je ostao sam bez oba sina... :cry:

pa siguran sam da je pricao o tome, zatim rece, kad god dodje poseti njegov grob, verovatno i familiju, a posto ga sada novinari pitaju on sada i govori o tome
 
adem_ks:
pa siguran sam da je pricao o tome, zatim rece, kad god dodje poseti njegov grob, verovatno i familiju, a posto ga sada novinari pitaju on sada i govori o tome

Pitali su i ranije, ali se plasio...nije smeo valjda... :?

Da...sada obidje grob...al' mislim da bi bilo u redu i da mozda pomogne nesrecnog oca...ma ja samo 'nako, humano razmisljam...tuzno je sve to :cry: :confused:
 
SANDRINAbg:
Pitali su i ranije, ali se plasio...nije smeo valjda... :?

Da...sada obidje grob...al' mislim da bi bilo u redu i da mozda pomogne nesrecnog oca...ma ja samo 'nako, humano razmisljam...tuzno je sve to :cry: :confused:

dusice... on kaze da svake g. kada dodje ode i na njegov grob, znaci ne samo sada kada se prica o njemu, neg i onomad razbires... pa i najpokvarenjak bi to uradio... valjda
a ono podvuceno, ja bih, a verujem i svaki covek, ako nista drugo makar simbolicnu sumu, sta je za njega recimo 500 e. jednom godisnje ili... nisu pare u pitanju, postovanje ili...
 
adem_ks:
jedan ovakav osvetli obraz hiljadu patriJota

Takvih nezabelezenih slucajeva bilo je na hiljade, ali idiJoti kao ti to ne znaju (tj. ne zele da znaju), nego moraju da procitaju ono sto im drugi napisu.
Srpski vojnik se nikada nije hvalio takvim stvarima, to se podrazumevalo uvek. Kao sto se roditelj ne hvali time sto je nahranio svoje dete, kao sto se lekar ne hvali sto je izlecio pacijenta, kao sto se vatrogasac ne hvali kada ugasi pozar.
I ti to dobro znas.
Aferim.
 
filatelista:
Izuzetno lep primer nekadašnjeg suživota i dobrih ljudi. Sada je na površinu isplivala samo fukara. I taj čovek zaslužuje da se po njemu nazove ulica.


zalosno je to da smo na to spali da nazivamo ulice po ljudima koji su se samo ljudski ponasali i nista vise i nista manje...znaci onako kako bi trebalo svi normalni ljudi da se ponasaju...biti covjek i biti human treba biti nesto sto nam je svima dio normalnog zivota a ne nesto extravagantno i nepojmljivo...eee moj boze dokle smo dogurali...mozda jos i meni nekada negdje podignu spomenik...nemojte me shvatiti pogresno..prica je dirljiva i zalosna...i upravo zbog toga mu i treba podici spomenik...da nas sve podsjeca na to kakvi smo kreteni i koliko smo nisko pali...u kom drustvu jos tako nesto postoji...?
Balkan je Balkan i takav ce ostati...sa spomenikom ili bez...
 
adem_ks:
dusice... on kaze da svake g. kada dodje ode i na njegov grob, znaci ne samo sada kada se prica o njemu, neg i onomad razbires... pa i najpokvarenjak bi to uradio... valjda
a ono podvuceno, ja bih, a verujem i svaki covek, ako nista drugo makar simbolicnu sumu, sta je za njega recimo 500 e. jednom godisnje ili... nisu pare u pitanju, postovanje ili...

Da...na to sam mislila... :cry:

p.s. Ti i ja se razumemo...mis'im, znamo to 8-)
 
Registra:
Hajde, ljudi nemojmo da i o ovome imamo raspravu. Čovek je uradio ono što bi svako normalan uradio. Od bake sam čula mnogo priča o tome kako su ih komšije Hrvati spašavali u II svetskom ratu od njihovih sunarodnika ustaša. Ljudi i montstrumi, šta ćete.
Jeste, ali pošto je ovo tao redak primer u sadašnje doba, moram se složiti s Filatelistom, znači bar ulicu da dobije.
 
filatelista:
Izuzetno lep primer nekadašnjeg suživota i dobrih ljudi. Sada je na površinu isplivala samo fukara. I taj čovek zaslužuje da se po njemu nazove ulica.


Tacno tako Fila, u takvim ratovima na povrsinu ispliva samo fukara, problem je kad ljudi pocnu da brane ''svoje'' fukare a ''tudje'' da optuzuju, ne shvatajuci da je fukara fukara, pa ma kom narodu pripadao.


Naravno da je divan gest o cemu je i snimljen dokumentarni film a i bila je emisija na RTS-u, a trebalo bi nekoj ulici dati njegovo ime, pre svega jer je pokazao da je covek prvo covek pa tek onda Srbin, Hrvat, Bosanac itd i da je osecaj za pravdu i nepravdu univerzalan ma o kome da je rec.
 
Torius:
Tacno tako Fila, u takvim ratovima na povrsinu ispliva samo fukara, problem je kad ljudi pocnu da brane ''svoje'' fukare a ''tudje'' da optuzuju, ne shvatajuci da je fukara fukara, pa ma kom narodu pripadao.


Naravno da je divan gest o cemu je i snimljen dokumentarni film a i bila je emisija na RTS-u, a trebalo bi nekoj ulici dati njegovo ime, pre svega jer je pokazao da je covek prvo covek pa tek onda Srbin, Hrvat, Bosanac itd i da je osecaj za pravdu i nepravdu univerzalan ma o kome da je rec.


pa koliko je nama jos ratova potrebno da to shvatimo.. :confused:
ponavljam se znam, ali posto me ignorirate :lol: evo jos jednom ...mislim da nama na hiljade takvih spomenika nije dosta da do pameti dodemo...sorry...Balkan ostaje Balkan
 
otkacena slavonka:
ma ni slucajno. :!: ..ja vas samo posmatram i uzivam... :lol:

to je sve sto jos imam u ovom svom jadnom, tuznom, bljutavom zivotu...da se nasladujem srecom drugih...uaaaa..smrz, smrz....

'Aj nemoj...i ja cu se rasplacem...pa cu sebi srecu kvarim... :cry:

'O'sh nekog od koomova...Laci je ozenjeT, al' South je slobodan...mis'im, nije Slobodan, neg' slobodan..? :lol:
 

Back
Top