Dostojevski kao kultni pisac

D

divlja

Gost
Zasto je Dostojevski kultni pisac? Zasto mu se mnogi dive i obozavaju ga? Iako se ne razumeju u umetnost i umetnicki postupak? Sta je to u njegovim delima sto nas najintimnije dodiruje?
Ocekujem posebno odgovor od Crow-a i Sakala, ukoliko smisleno ne odgovore, odnosno ukoliko ne dobijem inteligentan odgovor sa ozbiljnim obrazlozenjima, ne ostavljaju mi izbora, nego i dalje da ih smatram za sarlatane. :D
 
Zasto se planete okrecu oko Sunca?
Zato sto je Sunce zvezda koja ih privlaci svojom snagom.

Zasto se ljudi okrecu oko Natcoveka?
Zato sto je Natcovek zvezda koja ih privlaci svojom snagom.


kako se stice snaga, kako se postaje natcovek? Tako sto se prodje kroz "trnje". Dostojevski je prosao kroz trnje, i zato je Dostojevski postao kultni pisac.
 
alles_gut:
Zasto se planete okrecu oko Sunca?
Zato sto je Sunce zvezda koja ih privlaci svojom snagom.

Zasto se ljudi okrecu oko Natcoveka?
Zato sto je Natcovek zvezda koja ih privlaci svojom snagom.


kako se stice snaga, kako se postaje natcovek? Tako sto se prodje kroz "trnje". Dostojevski je prosao kroz trnje, i zato je Dostojevski postao kultni pisac.

shta je to Natchovek?
 
divlja:
Zasto je Dostojevski kultni pisac? Zasto mu se mnogi dive i obozavaju ga? Iako se ne razumeju u umetnost i umetnicki postupak? Sta je to u njegovim delima sto nas najintimnije dodiruje?
Ocekujem posebno odgovor od Crow-a i Sakala, ukoliko smisleno ne odgovore, odnosno ukoliko ne dobijem inteligentan odgovor sa ozbiljnim obrazlozenjima, ne ostavljaju mi izbora, nego i dalje da ih smatram za sarlatane. :D

Hm, opet pokušavaš biti pametna...cccccc...odustani bre i pomiri se sa sudbinom...:lol:
Nego, malo si promašila temu, nisam želeo a ni hteo da razglabam sa tobom o Dostojevskom već o tvom kapiranju istog...
divlja:
Sto bi rekao Dostojevski, da ponovim i na ovoj temi, vidim da je neophodno.
"Da mi matematicki dokazu da je istina van Hrista, ja bih opet bio uz Hrista."
...ovo je tvoj post i boldovano je tvoja rečenica...o tome smo trebali da pričamo a ne o liku i delu velikog pisca...ti naravno kao i svaki put do sada kad osetiš tanak led počinješ da vrdaš i to je već postala tvoja navika...prilično patetično...kao i ti što si... Elem, Dostojevski je ovim hteo da kaže nešto drugo...što ti očigledno nisi ukapirala...a verovatno nikad i nećeš... Kako god, po meni je on tom rečenicom rekao sledeće...
Twisted Transistor:
[nepotrebno zapazanje]: Da su svi na svetu dobri i da svako misli na druge ljude osim samo na sebe, ovo bi bio mnogo lepsi svet.
Dakle, Dostojevski se poziva na ideju Hrišćanstva a ne na lik i delo Đizazovo...probaj to da ukapiraš...
Što se samog Dostojevskog tiče...mislim da sam na mnogim temama branio njegova dela...filozofija, svaštara, književnost...pa se može videti šta sam pisao i šta mislim o njemu...ali da ponovim još jednom...mislim da je najbolji pisac svih vremena i mislim da niko i nikada neće napisati bilo šta slično... Dalje, misliš da je potrebno biti Hrišćanin da bi čitao, voleo i razumeo Dostojevskog? Al' si plitka, kao planinski potok...pa sam pisac je koketirao sa ateizmom...ccccc...elem, potrebno je pre svega biti čovek...dobar čovek...to što je neko kršten i što je Hrišćanske veroispovesti sigurno ne znači da je on i dobar čovek...
Btw. ti što god da napišeš ja ću i dalje misliti da si glupačica...ybg. to i jesi...:razz::arrow::lol:
 
DruidizRethome : " Sta je to Natchovek?"



Natcovek - ili bolje receno Covek ( sa velikim Ch ) je bice Vise svesti.

Covek je mozda pravilniji termin, posto vecina stvorenja koje zovemo Ljudima zapravo I nisu ljudi ( Covek ).

Ta vecina stvorenja koje pogresno zovemo ljudima su ustvari razumni majmuni ( ne izgledaju kao majmun, ne mirisu kao majmun , umeju da govore jezikom Coveka ali svest im je slicna svesti majmuna ).

Da bi razumni majmun postao Covek, potrebno je da iskali I stvori svoju svest u razlicitim situacijama, da stvori princip svesti koji nece da se slomi pri jacem naletu vetra. Visa svest se prepoznaje po snazi I bezuslovnoj ljubavi. To je karakteristika Vise svesti I glavna karakteristika Coveka ( Natcoveka ) – Bezuslovna Ljubav.

Dostojevski je iz moje perspektive Covek ( Natcovek ) zato sto je prosao kroz svoj licni Pakao I iz njega izasao cist. Nije izasao pun mrznje, izasao je jak I pun ljubavi. Po tome se razdvaja Covek od razumnog majmuna.

Karakteristike razumnog majmuna nize svesti su zavisnosti od :

1. sigurnosti ( hrana, skloniste )
2. uzbudjenja ( seks I druga uzbudjenja tela )
3. moci ( groznicava borba za dokazivanje I jacanje Ega )

Karakteristika Coveka ( sa velikim Ch ) je postojaniji voljni boravak u onom sto se zove Bezuslovna Ljubav .
 
Kad ocistimo tvoj post od djubreta i beznacajnih stvari za raspravu :) , ostaje nam malo, al' da vidimo, sta si nam to dao:

Šakal:
Dakle, Dostojevski se poziva na ideju Hrišćanstva a ne na lik i delo Đizazovo...

Posto si ti mnogo pametniji od mene, objasni kako neko poziva na ideju hriscanstva, a da pri tome ne poziva na lik i delo Hristosa?
Kad na ovo odgovoris, onda cu ja da objasnim navedeni citat.


Šakal:
Dalje, misliš da je potrebno biti Hrišćanin da bi čitao, voleo i razumeo Dostojevskog?

Ne, ne mislim, ali posto je njegovo stvaralastvo prozeto hriscanstvom, neko ko je operisan od toga, svakako nece biti sposoban (kao sto se u istoriji kritike pokazalo) da razume i uvidi knjizevnu vrednost likova poput Aljose, starca Zosime na primer, tretiraju se kao visak.


Šakal:
...pa sam pisac je koketirao sa ateizmom.

Tacno. Bas lepo sto si to napomenuo. Kako Dostojevski prikazuje ateiste u svojim delima? Tacnije, kod njega nema mnogo pravih ateista, kao ni na ovom forumu, vise su u pitanju antiteisti, pa da prosirim pitanje i na antiteiste?

Šakal:
... potrebno je pre svega biti čovek...dobar čovek...to što je neko kršten i što je Hrišćanske veroispovesti sigurno ne znači da je on i dobar čovek...


Ih, biti dobar covek, velike li mudrosti.:lol: Svi veliki pisci i filozofi su trazili odgovor na pitanje kako do dobrog coveka, lepe duse, kako to postati. Mozemo ovom crowu i tebi da vicemo "budite dobri, ponasajte se ko ljudi", pa se vi oglusavate o taj apel. Mozete cak da citate i Dostojevskog, pa ne vredi. Da te je njegovo delo duboko i najdublje prozelo, ono bi postalo sastavni deo tebe, ali nije. Svako ko tebe cita, jasno mu je koje su knjige tebe oblikovale, kao i ovog crowa.
Al' sad sledi pitanje- ko su dobri ljudi, koji likovi su dobri kod Dostojevskog i zasto?
 
Dodacu jedno zapazanje. Smatram da ljudi ne mrze Hrista, oni mrze I plase se onog sto se zove “ hriscanski EGO “.

Bas tako ni Hriscani ne mrze I ne plase se ateista nego ateistickog EGA.

Po mom shvatanju – ni Hrist nije problem , ni ateizam nije problem ( sta je budizam nego ateisticka religija , a Budizam je najmiroljubivija religija…)

Problem je EGO.

Da citiram Oshoa :

“Pre nesto vise od 50 godina nije postojao pakistanski EGO. Pre nesto vise od 300 godina niko nije ziveo I umirao za nesto sto se zove americki EGO. Pre nesto vise od 10 vekova muslimanski EGO nije postojao. Pre nesto vise od 20 vekova nije postojao hriscanski EGO.”

 
divlja:
Posto si ti mnogo pametniji od mene, objasni kako neko poziva na ideju hriscanstva, a da pri tome ne poziva na lik i delo Hristosa?
Kad na ovo odgovoris, onda cu ja da objasnim navedeni citat.

Hm, to je aksiom!:lol::arrow::razz:
Očigledno nisi ništa ukapirala...znači moraću da ti crtam...stvarno si Bosanka...al' ajde...:lol:
Pre svega, udaljavaš se od teme i odvlačiš razgovor na malo ''deblji'' led gde ćeš biti malo sigurnija jer misliš da si upućenija u materiju...ja jesam napustio teologiju ali sam ipak neku školicu završio...hehee...:razz:
Da se vratim na pitanje... Elem, Hrišćanstvo kao takvo je nastalo posle Isusa...mnogo kasnije...a pri tom sam Đizaz nije izmislio toplu vodu jer to o čemu je on pričao...pričali su mnogi pre njega...pa on lično ne polaže nikakvo pravo na ideju ''biti dobar čovek'' a ona je kost Hrišćanstva...bar bi trebalo tako biti...istorija je pokazala da i nije uvek bilo tako ali o tome možemo neki drugi put... Kako god, samo Hrišćanstvo osim što nosi Đizazovo ime i nema baš nekih dodirnih tačak sa samim Đizazom...jer on i nije bio to što se misli da jeste...nikakav ''Božiji sin'' bezgrešno začet i slične gluposti...bio je Zelot i ništa više...kao što je nama bio potreban Obilić nekada tako je i Jevrejima tada bio potreban neko kao Đizaz i to je to...ostalo je mit...legenda...a iz iste se mnogo toga rodilo...lično, nemam ništa protiv ideje koja se na isti način kao u svom postanku i sprovodi u delo...svet bi bio mnogo lepše mesto za život kad bi se ljudi pridržavali bilo kakvih pravila...pa i Hrišćanskih, meni to ne smeta...naprotiv...ali ybg. nije tako... Hrišćanstvo su stvorili ljudi koji su došli kasnije...a ne Đizaz...samim tim je i te kako moguće razdvojiti te dve stvari... Tadašnje ''Hrišćanstvo'' i ovo današnje...pa hm, i nemaju baš mnogo sličnosti...mnogo se razlikuju...Crkva je vremenom neke delove izbacila...mnogo toga izostavila...namerno...samim tim je moguće pozvati se na ideju koju u sebi nose sve religije a ne samo Hrišćanska... Islam je takođe zasnovan na toj ideji...Budizam... Zar je ateisti potrebna knjiga da bi ukapirao šta je dobro a šta nije? Zar je potrebno biti Hrišćanin da bi čitajući Bibliju ustanovio da nosi i poruku ''dobre ideje'' ? Tu dobru ideju možemo nazvati i Hrišćanstvom ali...pa nije Hrist tu dobru ideju izmislio...bila je tu i pre njega pa čak i da jeste to što nije...zar neko ko je čovek može imati bilo šta protiv dobre ideje ma kakvo ime ona nosila?
E sad, uključi to malo mozga što imaš i probaj da ukapiraš šta sam ti rekao...


divlja:
Ne, ne mislim, ali posto je njegovo stvaralastvo prozeto hriscanstvom, neko ko je operisan od toga, svakako nece biti sposoban (kao sto se u istoriji kritike pokazalo) da razume i uvidi knjizevnu vrednost likova poput Aljose, starca Zosime na primer, tretiraju se kao visak.

Ovo pravi Hrišćanin nikada nebi rekao...:razz:


divlja:
Tacno. Bas lepo sto si to napomenuo. Kako Dostojevski prikazuje ateiste u svojim delima? Tacnije, kod njega nema mnogo pravih ateista, kao ni na ovom forumu, vise su u pitanju antiteisti, pa da prosirim pitanje i na antiteiste?

:lol:


divlja:
Ih, biti dobar covek, velike li mudrosti.:lol: Svi veliki pisci i filozofi su trazili odgovor na pitanje kako do dobrog coveka, lepe duse, kako to postati. Mozemo ovom crowu i tebi da vicemo "budite dobri, ponasajte se ko ljudi", pa se vi oglusavate o taj apel. Mozete cak da citate i Dostojevskog, pa ne vredi. Da te je njegovo delo duboko i najdublje prozelo, ono bi postalo sastavni deo tebe, ali nije. Svako ko tebe cita, jasno mu je koje su knjige tebe oblikovale, kao i ovog crowa.
Al' sad sledi pitanje- ko su dobri ljudi, koji likovi su dobri kod Dostojevskog i zasto?

A ti znaš kakvi smo mi ljudi? Šta bi ti Đizaz rekao na ovo glupačice?:lol: Niko bolje od vas ne kenya po tom Hrišćanstvu kojim se tako svesrdno lupate u grudi...promašite bre malo pa nekako zakačite i svoje tintare pa možda i počnete da razmišljate njima...
 
Molila bih te da odgovoris na postavljena pitanja, pricamo o Dostojevskom. Ti si rekao da ga ja ne razumem, znaci da ga ti bolje razumes, a i ja bih volela da ga bolje razumem...tako da ako bi bio ljubazan...ne interesuje me, ono sto ponavljas iz teme u temu (bez osvrta sta je tema). Vrati se na gornji post, molim te, da ne postavljam pitanja ponovo.


Šakal:
Zar je ateisti potrebna knjiga da bi ukapirao šta je dobro a šta nije?

Kad odgovoris na pitanje o ateistima i antiteistima u delima Dostojevskog, dobices i odgovor, koji je mnogo kompleksniji od banalizacije da je ateisti potrebna Biblija da bi raspoznavao dobro i zlo.

Ne zurim ja nigde, imas sve vreme ovog sveta. Razmisli malo ili malo vise, pa mi odgovori. Ja sam strpljiva.:-)

Sve osim odgovora na postavljena pitanja, tretiram kao blefiranje.:wink:
 
Ako umes i ako si sposoban da se raspravljas, onda je logicno da ces odgovoriti na pitanja. Posto nisi, znaci da ti za sada vrdas. A ako ne odgovoris, znaci da ipak nemamo temu za razgovor, tako da ja necu trositi energiju u prazno. Jednostavno. :-)
 
Šakal:
Hm, to je aksiom!:lol::arrow::razz:
Očigledno nisi ništa ukapirala...znači moraću da ti crtam...stvarno si Bosanka...al' ajde...:lol:
Pre svega, udaljavaš se od teme i odvlačiš razgovor na malo ''deblji'' led gde ćeš biti malo sigurnija jer misliš da si upućenija u materiju...ja jesam napustio teologiju ali sam ipak neku školicu završio...hehee...:razz:
Da se vratim na pitanje... Elem, Hrišćanstvo kao takvo je nastalo posle Isusa...mnogo kasnije...a pri tom sam Đizaz nije izmislio toplu vodu jer to o čemu je on pričao...pričali su mnogi pre njega...pa on lično ne polaže nikakvo pravo na ideju ''biti dobar čovek'' a ona je kost Hrišćanstva...bar bi trebalo tako biti...istorija je pokazala da i nije uvek bilo tako ali o tome možemo neki drugi put... Kako god, samo Hrišćanstvo osim što nosi Đizazovo ime i nema baš nekih dodirnih tačak sa samim Đizazom...jer on i nije bio to što se misli da jeste...nikakav ''Božiji sin'' bezgrešno začet i slične gluposti...bio je Zelot i ništa više...kao što je nama bio potreban Obilić nekada tako je i Jevrejima tada bio potreban neko kao Đizaz i to je to...ostalo je mit...legenda...a iz iste se mnogo toga rodilo...lično, nemam ništa protiv ideje koja se na isti način kao u svom postanku i sprovodi u delo...svet bi bio mnogo lepše mesto za život kad bi se ljudi pridržavali bilo kakvih pravila...pa i Hrišćanskih, meni to ne smeta...naprotiv...ali ybg. nije tako... Hrišćanstvo su stvorili ljudi koji su došli kasnije...a ne Đizaz...samim tim je i te kako moguće razdvojiti te dve stvari... Tadašnje ''Hrišćanstvo'' i ovo današnje...pa hm, i nemaju baš mnogo sličnosti...mnogo se razlikuju...Crkva je vremenom neke delove izbacila...mnogo toga izostavila...namerno...samim tim je moguće pozvati se na ideju koju u sebi nose sve religije a ne samo Hrišćanska... Islam je takođe zasnovan na toj ideji...Budizam... Zar je ateisti potrebna knjiga da bi ukapirao šta je dobro a šta nije? Zar je potrebno biti Hrišćanin da bi čitajući Bibliju ustanovio da nosi i poruku ''dobre ideje'' ? Tu dobru ideju možemo nazvati i Hrišćanstvom ali...pa nije Hrist tu dobru ideju izmislio...bila je tu i pre njega pa čak i da jeste to što nije...zar neko ko je čovek može imati bilo šta protiv dobre ideje ma kakvo ime ona nosila?
E sad, uključi to malo mozga što imaš i probaj da ukapiraš šta sam ti rekao...

A evo i odgovora...:razz:
 
Ti nisi odgovorio na postavljeno pitanje. Nego pricas svoju pricu. Da ponovim: kako se Dostojevski poziva na hriscansku ideju, a izuzima Hrista, njegov lik i delo, a Hrist se cesto pominje u njegovim delima, cak obradjuje u Karamazovima dve predstave o Hristu?
 
:roll:

Ti kazes da se Dostojevski poziva na hriscansku ideju, bez poziva na Hrista, njegov lik i delo.

Normano je da se moje pitanje odmah iza toga odnosi na Dostojevskog, na temi si o Dostojevskom, prati kontekst. Izvoli, dokazi svoju tvrdnju da se Dostojevski ne poziva na Hrista.
I ako na to ne odgovoris, znaci da nemamo o cemu da pricamo dalje.
 
Fjodor Dostojevski


"Veliki roman, zvaće se: "Ateizam"; ali pre nego što ga započnem, moram pročitati gotovo čitavu biblioteku ateista, katolika i pravoslavnih. Čak i kad bih pri radu bio potpuno obezbeđen od briga, roman ipak ne bi bio gotov pre dve godine. Ličnosti imam. Rus iz našeg društva, čovek u godinama, bez velikog obrazovanja, odjednom, već kao zreo čovek, gubi veru u Boga. Ceo život je proveo u jednoj službi, nije izlazio iz kancelarije i do 45. godine ničim se nije odlikovao; (psihološko pitanje: duboko osećanje, čovek i Rus). Gubitak vere u Boga utiče na njega kolosalno; (njegova lična radnja u romanu, vrlo mnogo prilike). Šunja se oko novog narašaja, oko ateista, Slovena i Evropljana, ruskih fanatika i pustinjaka, sveštenika; između ostalog, dobro se zakači za udicu jezuite propagatora, jednog Poljaka; od njega, spušta se u dubinu raskalništva; na kraju nalazi i Isusa Hrista i rusku zemlju, ruskog Isusa i ruskog Boga (ako Boga znate ovo ne govorite nikome). Za mene je to zadatak, evo kakav: napisaću taj roman i makar umro, iskazaću sve što mi je na duši." - napisao je Dostojevski u pismu svom prijatelju...

Evo ti i link... http://www.creemaginet.com/sajt/fjodor-dostojevski
 

Back
Top