Koštunica odbacio Dalemin predlog o nastavku pregovora

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Premijer Srbije Vojislav Koštunica odbacio je danas predlog ministra inostranih poslova Italije Masima D'Aleme da budu nastavljeni pregovori o statusu Kosova i Metohije koji bi za svoj krajnji cilj imali da Kosovo postane nezavisna država.

Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, Koštunica nije prihvatio predlog da novi pregovarački proces na bilo koji način bude uslovljen prih-vatanjem nezavisnosti Kosova i Metohija, i naveo da Srbija neće pregovarati o nezavisnosti svoje pokrajine jer bi svaki oblik ezavisnosti predstavljao najgrublje kršenje Povelje UN, Rezolucije 1244 i Ustava Republike Srbije, ističe se u saopštenju iz kabineta predsednika Vlade Srbije.

Umesto predloga D`Aleme o nastavku pregovora Beograda i Prištine, koji bi bili vremenski oročeni i koji bi "za svoj krajnji cilj imali nezavisno Kosovo, Srbija je uputila potpuno drugačiju inicijativu za nove razgovore i tako izrazila spremnost da konstruktivno učestvuje u pronalaženju kompro-misnog rešenja koje bi se, kako se navodi u saopštenju Vlade, zasnivalo na poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.

A Predsednik Srbije Boris Tadić i ministar spoljnih poslova Italije Masimo D'Alema ocenili su tokom današnjeg razgovora da bi jednostrano priznanje nezavisnosti Kosova, mimo odluke Saveta bezbednosti UN, bilo najlošije rešenje.

Kako je saopštila Pres služba predsednika Srbije, Tadić je u razgovoru sa D'Alemom rekao da je za Srbiju neprihvatljiva nezavisnost Kosova i naglasio da je neophodno nastaviti pregovore o budućem statusu Kosova kako bi se pronašlo kompromisno rešenje prihvatljivo za obe strane.

D'Alema je preneo da se Italija zalaže da se do konačnog rešenja
budućeg statusa Kosova dođe rezolucijom u Savetu bezbednosti UN. Tadić i D'Alema razgovarali su i o evropskim integracijama Srbije, a šef italijanske diplomatije je ponovio da Italija snažno podržava evropsku i evroatlansku budućnost Srbije.

http://www.voanews.com/serbian/2007-06-15-voa17.cfm
 
Ацо узе ми тему из тастатуре.
А нешто ми се баш и није започињала, стално ''жваћемо'' исту причу на крају.

Воја бар отворио уста и рекао јасно свој став и став земље коју представља.

А пази фазоне, тема Косово а овамо увијено европске интеграције, бла, бла...
 
filatelista:
Neki likovi iz Evrope su mi krajnje komični, nastavak pregovora u kojima je rezultat nezavisnost Kosmeta. Pa koji moj pregovaramo, trošimo vreme, resurse i energiju kad imamo kraj na vidiku.
Krajnje smešni.
Dobro je da se istrajava i svi govore o neophodnosti nove rezolucije i sad je sve na Rusima.

Оће људи да се ''договоримо'', ал како они кажу... :)
 
СРБ:
Ацо узе ми тему из тастатуре.
А нешто ми се баш и није започињала, стално ''жваћемо'' исту причу на крају.

Воја бар отворио уста и рекао јасно свој став и став земље коју представља.

А пази фазоне, тема Косово а овамо увијено европске интеграције, бла, бла...

Хехехе, брз сам ја;)
Него ово ми се чини ко неки поиследњи трзаји европске политике пр ено што се потчини оли америчким оли руским жељама.

Мислим да је време да схвате да треба да признају да смо у праву, овако или онако. Ово ми се ћини као неки последњи покушаји европе...
 
I Amerika i Rusija i zemlje EU i OUN imaju izvesnu vecu ili manju distancu u odnosu na Kosovo i Metohiju ( u daljem tekstu KiM) zato sto su geografski udaljeni od tog podrucja . Ovo je istovremeno prilika za Rusiju da prosiri svoju zonu politickog uticaja na Srbiju, a USA da prosire svoju zonu politickog uticaja na KiM.
.
Status Kosova i Metohije treba prirodno da zavisi najvise od dogovora predstavnika Srbije i predstavnika Kosova i Metohije jer su oni direktno zainteresovani da se to resi kvalitetno i da sa tim resenjem zajedno zive u miru zadovoljni tim resenjem.

Vazno je da to resenje stvore dogovaranjem predstavnici Srbije i predstavnici KiM i jedino takvo resenje ce biti trajno i tvorci takvog resenja ce ga cuvati i braniti i imace mogucnost uvek da ga promene u skladu sa svojim najboljim interesima i potrebama nepitajuci Ameriku, Rusiju ili OUN za slobodu svoje odluke.

Status Kosova i Metohije je pitanje slobode odlucivanja gradjana Srbije i gradjana KiM. Ako se pitanje statusa KiM resi u OUN , uz dominantni politicki uticaj predstavnika Amerike i/ili Rusije i/ili zemalja EU onda ce i gradjani Srbije i gradjani KiM izgubiti slobodu odlucivanja na duzi rok , koju sada imaju zajedno sa Srbijom svojim najvaznijim komsijom.

Srbija i KiM nebi trebali da politicki zavadjaju Ameriku i Rusiju i zemlje EU., zbog svog vlastitog komsijskog problema. Na taj nacin bi pokazali koliko im je stalo do mira u svetu i mira medju velikim silama. Velike sile imaju masu drugih precih vecih problema kod sebe i u svetu da resavaju pre nego sto je nas mali lokalni komsijski vrlo prizeman i pomalo primitivan problem kojeg treba da se stidimo zajedno.

Treba podsecati da je Srbija pristala na Kumanovski sporazum samo iz miroljubivih razloga, vodjena motivima miroljubive politike ,sa zeljom da se spreci humanitarna katastrofa privremeno raseljenog stanovnistva sa Kosova, zaustave dalja besmislena ratna razaranja i zaustave ogromni troskovi ratnih operacija na obe zaracene strane itd. Svima u svetu je jasno da je taj rat mogao jos dugo trajati da je bilo politickog ekstremizma u Srbiji koji se njoj tada nepravedno pripisivao , a jos uvek i sada. Takodje svima je jasno da Srbska vojska nije vodila ofanzivne ratne operacije , vec se ponasala defanzivo u toku celog perioda ratnih operacija. Rat je zavrsen nereseno, sporazumom zaracenih strana ( ne ratnom kapitulacijo jedne od zaracenih strana) uz jasnu obavezu da se o buducem statusu KiM i drugim problemima stanovnistva pregovara u vremenski neogranicenom periodu direktno izmedju predstavnika Srbije i predstavnika KiM.

Jasno je da velike sile niko nemoze da natera da postuju bilo koji sporazum potpisan sa malim partnerima kao sto je Srbija, Jugoslavija, ako one nezele da se pridrzavaju sporazuma. Ako je jedan ratni cilj bio da se Srbiji otme deo teritorije KiM, onda rat nije ni prestajao do danas i taj ratni cilj se ostvaruje sada politickim sredstvima u medjunarodnim institucijama u kojima dominiraju velike sile USA, zemlje EU , Rusija.

Gradjani KiM , njihovi politicki predstavnici trebaju sada,ili sto pre da odluce da li hoce da grade svoju slobodu odlucivanja sa Srbijom ili da imaju NEZAVISNOST uz pomoc USA., zemalja EU , OUN itd. Plasim se da ce se gradjani KiM toliko politicki zaduziti da ova generacija gradjana KiM se nece moci oduziti za zivota onima koji su im dali nezavisnost. Svi znamo da tada kada bude doslo vreme da se dugovi vracaju i kada mozda beda zakuca na vrata gradjana KiM, oni nece ici u USA, ili zemlje EU ili u OUN da traze pomoc i resenja za svoje ekonomske, zdravstvene, obrazovne, privredne i druge probleme , vec ce dolaziti u Srbiju kao sto su to cinili pre, u proslom veku , to cine i sada i to izuzetno masovno rade bez straha od miroljubivih gradjana Srbije i miroljubive Srpske drzave.

USA je pomogla mnogim zemljama u svetu da dobiju politicku nezavisnost. Neka gradjani KiM pogledaju te zemlje , neka se informisu , kako ljudi zive u tim zemljama i da li i oni zele da budu kao te nove politicki nezavisne zemlje.

Da li se predstavnici KiM boje politike USA prema njima?
Ko se ne boji. Ali ne moraju bas toliko da se boje , ako se dogovore sa Srbijom, ne samo oko nezavisnosti vec o bilo cemu. Ono sto sam siguran, gradjani KiM se neboje gradjana Srbije i miroljubive Srpske drzave. Dokaza o tome ima na sve strane. Mozda se politicki predstavnici KiM boje svojih nalogodavaca iz USA i zemalja EU, jer im je zabranjeno da se dogovore sa Srbijom. Ako je dogovor sa Srbijom zabranjen , gradjanima KiM treba objaviti da su vec odavno dobili nezavisnost uz pomoc svojih prijatelja iz sveta , samo oni to nisu znali do sada.Izgleda da je sve dozvoljeno osim dogovora sa Srbijom, sve je dozvoljeno osim mira sa svojim prvim komsijom.

Ako se KiM u dogovoru sa Srbijom ustupi nezavisnost, tada takva vrsta nezavisnosti nece izazvati lancanu reakciju u svetu , kao sto ce se desiti ako takvu nezavisnost dobije KiM odlukom OUN bez pristanka Srbije, uz politicki uticaj USA, zemalja EU i/ili Rusije.

Mogucnosti za kompromis.
Sta je bolje minimalna nezavisnost (minimalni sadrzaj nezavisnosti) ili maksimalna autonomija (maksimalni sadrzaj autonomije).? Ja bi se odlucio za maksimalnu autonomiju, zato sto neverujem u nezavisnost koju donose velike sile maloj novoj drzavi.Mislim da nezavisnost kao pojam sa kojim se u medijima spekulise , koju ce odluciti Savet bezbednosti OUN pod uticajem USA, zemalja EU i/ili Rusije realno nepostoji. Jedino sto postoji jeste autonomija koju daje Srbija i nezavisnost koja se moze dobiti samo od Srbije. Bilo koji sadrzaj dobijen dobrovoljno u atmosveri kompromisa od Srbije je pravi realan sadrzaj .

Kako velike sile mogu pomoci KiM
Ogromnim donacijama i investicijama u KiM moze se popraviti standard zivota gradjana KiM a ne politickim konfrontiranjem sa Srbijom.Smatram da velike sile to nece ispuniti iako mnogo obecavaju. Voleo bih da se varam i da nisam u pravu kad je ovo u pitanju. Velike sile su gladne vlasti, gladne dominacije, gladne novca , i svega onoga sto je malo za njih, za male najcesce nema nista.

Cega se Srbija boji
Ono cega se Srbija najvise boji kad je u pitanju nezavisnost KiM jeste mogucnost politickih predstavnika gradjana KiM da se politicki udruzuju sa predstavnicima drugih drzava radi neprijateljskog delovanja ili pretnji , ili ucena protiv Srbije i susednih zemalja.u regionu.

Poruka gradjanima KiM i politickim predstavnicima KiM:
Sloboda koju trenutno imate na svojoj relativno maloj teritoriji i mir sa svojim komsijama je ono najdragocenije sto trenutno imate , a za velike sile mozete biti samo jos jedna od mnogih dalekih zona njihovog dominantnog politickog uticaja.

Mir je razgovor,dogovor, pregovaranja sa svojim komsijama, nezavisnost koju nude velike sile je rat nastavljen drugim sredstvima u kome ste i Vi (gradjani KiM) i mi gradjani Srbije samo sredstva u rukama velikih sila koji svakim novim medjusobnim konfliktom gubimo sve vise svoje dragocene slobode i nezavisnosti.
 
meni je piosebno simpatican predlog srpskog pregovarckog tima sto je valjda predlog drzave Srbije,dacemo sve albancima ,oni ce odlucivati o svemu na kosovu,imace svu vlast, mi im se necemo nista mesati u njihove stvari ... samo ce se to eto i dalje zvati Srbija sa drzavom u drzavi to je kao kad muz kaze zeni mozes da radis sta hoces ,da se ***** sa kim god hoces ,ja te necu ni pipati al samo nek smo mi u braku ,ne dam brak ni po koju cenu ,mislim stvarno je genijalan predlog .
 
svetolik trpkovic:
meni je piosebno simpatican predlog srpskog pregovarckog tima sto je valjda predlog drzave Srbije,dacemo sve albancima ,oni ce odlucivati o svemu na kosovu,imace svu vlast, mi im se necemo nista mesati u njihove stvari ... samo ce se to eto i dalje zvati Srbija sa drzavom u drzavi to je kao kad muz kaze zeni mozes da radis sta hoces ,da se ***** sa kim god hoces ,ja te necu ni pipati al samo nek smo mi u braku ,ne dam brak ni po koju cenu ,mislim stvarno je genijalan predlog .

Tako se pocinje, a onda se radi na smanjivanju te autonomije. 8-)
 

Back
Top