Pomoć u vezi zadataka za prijemni ispit iz SRPSKOG JEZIKA i MATEMATIKE 2007. godine

Ben_Adam

Poznat
Poruka
7.834
Budući srednjoškolci, ovde možete postovati vaše nedoumice u vezi zadataka za prijemni ispit iz matematike/srpskog jezika.
Molim vas da pitanja budu dobro formulisana.
Takođe molim sve korisnike da ne pomažu ukoliko nisu sigurni, odnosno da ne pišu samo da bi nešto napisali. Molim vas da ovu temu zaobiđete što se tiče razgovaranja na neku drugu temu.
Hvala!
 
Iz mate....tri....
1.(350)
Za bojenje drvene kugle precnika 16cm utroseno je 32g boje. Koliko je boje potrebno za bojenje 10 kugli precnika 2dm?
2.(331)
U rezervoar oblika valjka unutrasnjeg precnika 20cm stane 6,28L vode. Kolika je dubina rezervoara?
3.(279)
Prave odredjene kracima trepeza ABCD seku se u tacki P. Ako je AB=9cm, CD=6cm i AD=4cm, odrediti duzine duzi AP i DP.

Aj ko moze dam mu bonu.
 
evo meni treba iz srpskog....

70. -ĆUTI!- REČE KAPETAN SA UŽASOM NA LICU, PA PRITRCA BOGALJU.
-DA NISI TI, VOJNIČE, GAZDA-BLAGOJEV SIN?...
-JESAM, GOSPODIN-KAPETANE!-REČE VOJNIK, SASTAVLJAJUĆI NOGU I ŠTAKU I DOTAKNUVŠI SE PO VOJNIČKI KAPE.

Iz datog odlomka izdvoj glagolske oblike i odredi im naziv.

103. IMAO OTAC SEDAM SINOVA, SEDAM SVAĐALICA. SVAĐAJUĆI SE , ZANEMARIŠE SAV KUĆNI POSAO I SVE IM POĐE NAOPAKO. BILO JE SEBIČNIH I RĐAVIH SUSEDA KOJI SE RADOVAHU NJIHOVOM SVAĐANJU. ZABRINUVSI SE, NJIHOV OTAC JEDNOM OKUPI SINOVE OKO SEBE.

Takodje se trazi da se izdvoje glagolski oblici i da im se odredi naziv.

da li neko moze da mi objasni zasto u 70. treba samo dotaknuvsi, a u 103. zabrinuvsi se

pitala sam nastavnicu, ali ne zna...ona kaze da su verovatno pogresili u resenju..
sta vi mislite?
mozda jeste glupo pitanje...al nije mi jasno :confused:
 
ev' mogu ja poshto znam matu :D
a i nemam nishta pametno da radim :lol:

350.

R = 16cm ---> r = 8cm

Pkugle = 4r na kvadrat ( :lol: ) Pi ( :lol: ) = 256 Pi cm kvadratnih

32 g boje



R = 2dm ---> r = 10cm

Pk1 = 10 x 4r1 na kvadrat Pi = 4000 Pi cm kvadratnih


Pk : 32 g = Pk1 : x

256 Pi : 32g = 4000 Pi : x

---> x =500g
_____________________________________________________
331.

V= 6,28 l = 6,26 dm kubnih

R = 20 cm ---> r = 1 dm

V = B x H

62,8 = 1 dm kvadratni Pi x H

(Pi = 3,14)

H = 62,8/1dm x 3,14

---> H = 2 dm

____________________________________________________
279.

68gzx8g.jpg
:lol: :lol: :lol:

ovako, trougao ABP je slichan sa CDP

jer je ugao P zajednchki
jer su uglovi D i A jednaki (uglovi sa paralelnim kracima)

to je teorema ugao ugao

e sad

AB : CD = 4+x : x

9 x =24 + 6 x
---> 3 x = 24
---> x = 8 cm = DP

AP = 4 + x = 12 cm
_____________________________________________

heh, eto, valjd' sam pomogla :P
 
milanfan:
evo meni treba iz srpskog....

70. -ĆUTI!- REČE KAPETAN SA UŽASOM NA LICU, PA PRITRCA BOGALJU.
-DA NISI TI, VOJNIČE, GAZDA-BLAGOJEV SIN?...
-JESAM, GOSPODIN-KAPETANE!-REČE VOJNIK, SASTAVLJAJUĆI NOGU I ŠTAKU I DOTAKNUVŠI SE PO VOJNIČKI KAPE.

Iz datog odlomka izdvoj glagolske oblike i odredi im naziv.

103. IMAO OTAC SEDAM SINOVA, SEDAM SVAĐALICA. SVAĐAJUĆI SE , ZANEMARIŠE SAV KUĆNI POSAO I SVE IM POĐE NAOPAKO. BILO JE SEBIČNIH I RĐAVIH SUSEDA KOJI SE RADOVAHU NJIHOVOM SVAĐANJU. ZABRINUVSI SE, NJIHOV OTAC JEDNOM OKUPI SINOVE OKO SEBE.

Takodje se trazi da se izdvoje glagolski oblici i da im se odredi naziv.

da li neko moze da mi objasni zasto u 70. treba samo dotaknuvsi, a u 103. zabrinuvsi se

pitala sam nastavnicu, ali ne zna...ona kaze da su verovatno pogresili u resenju..
sta vi mislite?
mozda jeste glupo pitanje...al nije mi jasno :confused:

kreteni imaju gomilu greshaka :lol:
ima josh par slichnih primera...
stvarno ne znam, ali ja cu uraditi kao u reshenju...mozda :confused:
 
milanfan:
evo meni treba iz srpskog....

70. -ĆUTI!- REČE KAPETAN SA UŽASOM NA LICU, PA PRITRCA BOGALJU.
-DA NISI TI, VOJNIČE, GAZDA-BLAGOJEV SIN?...
-JESAM, GOSPODIN-KAPETANE!-REČE VOJNIK, SASTAVLJAJUĆI NOGU I ŠTAKU I DOTAKNUVŠI SE PO VOJNIČKI KAPE.

Iz datog odlomka izdvoj glagolske oblike i odredi im naziv.

103. IMAO OTAC SEDAM SINOVA, SEDAM SVAĐALICA. SVAĐAJUĆI SE , ZANEMARIŠE SAV KUĆNI POSAO I SVE IM POĐE NAOPAKO. BILO JE SEBIČNIH I RĐAVIH SUSEDA KOJI SE RADOVAHU NJIHOVOM SVAĐANJU. ZABRINUVSI SE, NJIHOV OTAC JEDNOM OKUPI SINOVE OKO SEBE.

Takodje se trazi da se izdvoje glagolski oblici i da im se odredi naziv.

da li neko moze da mi objasni zasto u 70. treba samo dotaknuvsi, a u 103. zabrinuvsi se

pitala sam nastavnicu, ali ne zna...ona kaze da su verovatno pogresili u resenju..
sta vi mislite?
mozda jeste glupo pitanje...al nije mi jasno :confused:
Jedino shto mozhe da bude jeste u vrsti povratnog glagola, ali opet, SE ne treba da bude podebljano iz razloga shto je to zamenica u enklitichkom obliku i ne pripada glagolskom obliku. Svejedno, ovo je glagolski prilog prošli povratnih glagola.
 
Ben_Adam:
Jedino shto mozhe da bude jeste u vrsti povratnog glagola, ali opet, SE ne treba da bude podebljano iz razloga shto je to zamenica u enklitichkom obliku i ne pripada glagolskom obliku. Svejedno, ovo je glagolski prilog prošli povratnih glagola.
ali se treba da se napise u svim ostalim zadacima osim u 70. svadjajuci se, se radovahu, prodji se, se ocrtavahu...
samo u tom ne...to mi nije jasno i dalje...ali uradicu kao u resenju
 

Back
Top