SVE SE VRTI OKO SMRTI

haklberi

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
190
Da li ste primijetili da su najpopularnije teme:

1.Sta nas drzi u zivotu
2.Kako doživljavate sopstvenu smrtnost?
3.Strah i kako ga prevazići
4. Koja je svrha života?

Da li vam ovo nešto govori i ako govori razumijete li, tj. da li je govor razumljiv i razgovjetan??? :roll:
 
Па, у најмању руку, говори да је смрт веома важна појава у животу. :D

Ако и не разумем шта људи говоре, разумем суштину: сви мисле о смрти, не могу да игноришу ти чињеницу. А и не треба да је игноришу.
 
Скоро сам открио суштину живота, али ако некоме кажем, онда ће се раширити ово сазнање и сви ће се алкохолисати до бесвести...
 
Ја нисам чула да има бесмртних. Чула сам да има неких (али су веооома ретки) који успеју да се домогну неке друге димензије и тамо настављају да постоје још доста дуго, али не и заувек. ;-)
 
Начинио ме бесмртним форумским другар Фараон звезда и таме а.к.а. Јагуар бесмртних пламенова. Послао ми је његов другап Алекс Чиу магнетне прстенове који наводно чине бесмртним. До сада делује ;)

Иначе, таоизам је религија која је опседнута бесмртношћу. Можда једина религија достојна бесмртника :)
 
haklberi:
1.Sta nas drzi u zivotu
2.Kako doživljavate sopstvenu smrtnost?
3.Strah i kako ga prevazići
4. Koja je svrha života?

1 - zelja za zivotom.
2 - Sto kaze Baja Mali Knindza u jednoj pesmi " Vreme leti svi ce odapeti " " mimo moje, mimo tvoje volje, sve nas ceka 5 asova ka dole "
3 - nemam strah od umiranja. prevazilazi se samo na taj nacin sto ce se verovati u zagrobni zivot.
4 - Zivot sam po sebi nema svrhu. A smisao zivota je u zabavi.
 
Гледала. Добар филм (а богами -- добар и Ламбер :D само што сам чула да је, у ствари, низак растом).

@ Duh Sekire
Сад ми нешто паде на памет: да ли ти то говориш о оним "кинеским бесмртницима"? Ако да, онда кажи нешто о њима, ја сам за њих само чула, али не знам ништа ближе о томе.
 
Modruna:
@ Duh Sekire
Сад ми нешто паде на памет: да ли ти то говориш о оним "кинеским бесмртницима"? Ако да, онда кажи нешто о њима, ја сам за њих само чула, али не знам ништа ближе о томе.

Кинески бесмртници су њихови свети људи.
Ово би био погодан цитат:

Усправљених тела, многи бесмртници пењу се ка облацима и лете око њих не узмахујући крилима, већина их по измаглици јаше на змајевима, многи се пак претварају у животиње и тумарају по плавичастим облацима, пуно их је који урањају у дубине река и мора или одлепршају до висова чувених брегова… Тим је људима дарован вечни живот без смрти, међутим, они су (претходно) одбацили сва људска осећања и држе се подаље од било каквог сјаја и задовољства… Они су одбацили своју пређашњу природу и њих прожима нека друга, страна животна снага.
Земаљски бесмртници дају предност усамљености брегова. Они располажу низом натприродних способности: могу да надвладају демоне, да лутају кроз шуму, не плашећи се да ће постати жртве дивљих звери, могу да постану невидљиви ако запрети опасност, итд.
Они су свеци који су, упркос дубокој старости, сачували младалачки изглед. Понекад долазе к људима да би их изненадили својим магијским моћима и да би им пренели давно заборављена знања. Они су одлучили да не умру, али су се одрекли одласка на небо.

преузето из књиге Пут Змаја, речник таоизма, стр. 159, Душан Пајин, Александар Маринковић, Издавачка кућа Драганић

Има у оном роману о коме сам ти причао ;)
 
А видиш то ме подсећа на две ствари.
Прво, оно што је рекао Ниче "останите верни земљи".
Друго, код Толкина има оно да се виловњаци уморе од живота (они исто не старе), па онда се смање и отпутују на Запада, крајњи Запад. И то баш није "небо", односно рај, већ тамо углавном чекају последњу битку. Е сад, шта ако неки виловњак одлучи да остане, и не умори се...
Према неким индицијама, они се онда "кваре" и постају зли духови... Али ја ту видим теолошки утицај.
Најзад, из ове перспективе мени би вечан живот изгледао досадно. Али како могу знати шта бих заиста мислио у таквој перспективи?
 
haklberi:
Da li ste primijetili da su najpopularnije teme:

1.Sta nas drzi u zivotu
2.Kako doživljavate sopstvenu smrtnost?
3.Strah i kako ga prevazići
4. Koja je svrha života?

Da li vam ovo nešto govori i ako govori razumijete li, tj. da li je govor razumljiv i razgovjetan??? :roll:


haklberi wrote:
Sve se vrti oko smrti i obratno: sve se vrti oko života. Smrt je sastavni dio života. Smrt jednog bića je rođenje i život drugog bića.
Što je s virusima? U nepovoljnim uvjetima virus je mrtav, a kad se uvjeti promijene, virus je živ. Što ćemo tu s temom smrt i život?
Smrt je čovjeku izvor smisla života. Kad ne bi bilo smrti, čovjek bi bio životinja i nikada ne bi postao čovjek. Shvatimo smrt kao jednu divnu činjenicu koja nas podstiče da razvijamo svoj ljudski potencijal i osmislimo svoje postojanje.
 
Lijepo zvuči kad se pročita da se sve vrti oko sexa, ali sex je samo jedan oblik izbjegavanja smrti. Mi smo od jedne čisto biološke funkcije načinili umjetnost i nju najvišim obrascem ljudskog postojanja. Kad se čovjk zasiti, a do toga dođe prije ili kasnije, tada shvati kako je to sve jedan promašaj i u konačnosti vid neslobode, jer čovjek robuje nagonima.
 
haklberi tu si u pravu(dal ti koji postavljaju takva pitanja su neki novo doba verci il nemaju druga posla pa se zatupljuju chudnim knjigama umesto da malo izadju i prosetaju pa nije sve tako crno nesto je i tamno sivo nek ne brinu bolje biti nece
 

Back
Top