mala pomoc oko matematike

una1971

Početnik
Poruka
9
Nesto mi se neda da dobijem tacan rezultat oko dva jednostavna zadatka pa ako ima neko raspolozen bila bih puno zahvalna.
1.
(x^2+7x+6)(x^3–6x+1/x) treba da odredim koeficijente ispred x i x^3,
Ja dobijem x^3=0 i x=-35 al to nije tacno:

sledeci zadatak je...
7x^2+27x+78 / (x+6)(x+3)(x-6) - 7/x+6

hvala unapred
 
Zaboravila si na razlomak. Pomnoži vrednost sa X, sve ti se pomera, valjda za X^3 -42 i za X 7, ali mrzi me da proveravam, valjda je tačno. Mislim, sve ovo ako je sa desne strane nula, ako nije kuku majko.
 
Ljudi, izvinte sto se mesam :oops: , ali kako nije 0x^3 i -35x??? O chemu se ovde radi???
Mislim, ako je sa desne 0, onda i jeste -42 i 7. A onda mogu da mnozim i sa x^10, pa da uopste nemam x^3 i x...Ako je ceo izraz
(x^2+7x+6)(x^3–6x+1/x)=A , onda moze da se mnozi sa x, ali mora i da se podeli posle i bude -35 i 7.
Mozda i gresim, pogresi covek :lol:
Stvarno, sta je ovo :roll:
 
Ako nije napisala, da se pretpostaviti da je nula.

(x^2 + 7x + 6)(x^3 – 6x + 1/x) = 0 Dakle, ako je ovo izraz, a najverovatnije jeste;
odradiš klasično množenje;
x^5 + 7x^4 + 6x^3 - 6x^3 - 42x^2 -36x + x + 7 + 6/x = 0;
x^5 + 7x^4 - 42x^2 - 35x + 7 + 6/x = 0;
Ali ovakav izraz se ne može ostaviti ovako, jer koeficijenti idu uz (x^n, ........., x i poslednji je x^0 iliti 1). Nema, dakle, x^(-1), što bi bilo 6/x (6*1/x). Onda množiš izraz sa x i dobijaš:
x^6 + 7x^5 - 42x^3 - 35x^2 + 7x + 6 = 0.

Drugi zadatak ima potpuno istu foru, jedino ako ti je problem da rastaviš sam izraz...
7x^2 + 27x + 78/(x + 6)(x + 3)(x - 6) - 7/x+6 = 0;
7x^2 + 27x + 78/(x^2 - 6^2)(x + 3) - 7/x+6 = 0;
7x^2 + 27x + 78 - (7/x - 6)*(x^2 - 6^2)(x + 3) = 0;
Dalje je potpuno isto kao prvi. I, naravno, opet množiš sa x, zbog razlomka.
 
nazalost, dobila sam odgovor da ni jedan od zadataka nije tacan ( znaci ni opcija 0 i -35 niti -42 i 7, naizgled lak zadatak:(
1. novi dati primeri (x^2+3x+2)(x^3–2x+2/x)
2.
(7x^2+11x+94) / (x–2)(x+6)(x+1) – 7/ (x+6) i sada ovaj izraz treba da napisem po formi
a/ x^2+bx+c ,znaci odredim koeficijente ispred a, b i c.
Radila sam obadva zadatka kako je Lexa rekla i svaki put dobijem pogresno, ( uh koliko tesko moze biti mnoziti terme jednu sa drugom????:(
 
Jedini način da ono što sam napisala ne bude tačno jeste ako sa desne strane znaka jednakosti zaista ne stoji nula. Gde je znak jednakosti? Bitno je.
069 i Vitor;
Koeficijenti, kada se govori o njima i njihovoj primeni za neke praktične potrebe, idu uz polinom koji, po pravilu (stvar terminologije) mora za najniži stepen promenljive da ima nulu. Svaki polinom (ako je sa desne strane nula, množenje nulom ne izaziva promene, je l' da) može biti pomnožen promenljivom sa eksponentom koji može ići u beskonačnost, tako bi se stvorila velika zbrka i termin "koeficijent" bi izgubio svaki smisao. U matricama, kada se radi o ovakvim stvarima, gde koeficijenti određuju vektore, promenljiva je potpuno nepotrebna jer se podrazumeva da izraz ide do x^0. Tako da, kada neko kaže "koeficijent uz x^3", podrazumeva se izraz bez promenljive na mestu imenioca, ali tako da postoji jedan slobodan broj.
x^4 + x^2 = 0 se deli sa x^2;
x^3 - 8/x = 0 se množi sa x >>>
da bi se dobili odgovarajući koeficijenti uz odgovarajući stepen promenljive. Izraz se ne sme ostaviti sa promenljivom ispod razlomačke crte, AKO TRAŽIMO KOEFICIJENTE. Ako tražimo x, tj. rešenje jednačine, onda je svejedno.
Neko pametan je tako smislio i nije to uradio bez razloga.
Una;
A da ti nama izložiš kompletan zadatak, sa tekstom ili (eventualno) namenom?
 
Da li je to školski zadatak? Ako je školski onda je verovatno nula. Ako se radi o nekom tripu koji je potreban za neki proračun, na poslu i slično... onda moramo znati ceo problem. Jer, nešto fali.
Odakle ti rešenja? Kako znaš da nije tačno?
 
Prvi: x^6 + 3x^5 - 6x^3 - 2x^2 + 6x + 4 = 0
Koeficijente, koji god da ti trebaju, vidš. Ako je zadatak iz Vene-ove zbirke, ona je puna pogrešnih rešenja.
Kada pišeš nešto ispod razlomačke crte bolje stavi komplet pod zagradu da bismo znali šta je ispod, a šta ide posle.
a/ x^2+bx+c je, pretpostavljam, a/(x^2 + bx + c)? Ili je, ipak, a/(x^2) + bx + c?
Uprošteno on je, ako sam dobro izračunala, x + 6 = 0.
 
Ako su u pitanju zadaci iz polinoma onda je jasno da ne moze biti 1/x niti bilo kakav negativan stepen(po definiciji polinoma)ali mi uopste ne znamo da li je zadatak iz polinoma.Cak ni za koji uzrast.Ako nista ne znamo ne mozemo ni da pretpostavljamo nista.Ako jesu polinomi onda zadatak nije dobro postavljen.Ili je jednako 0 ili je jednako necem drugom.Ili je oznaceno sa npr. A(x).Ali to su razlicite stvari i resenja ne mogu da budu ista.Ako mozemo da pretpostavljamo po nasoj volji onda bih ja radije pretpostavio da je izraz jednak 1/x pa bih jos lakse resio zadatak.A ako pretpostavimo da je 6/x onda nece ni biti nultog stepena.
 
Ako zadatak spada u mnozenje polinoma onda, drzeci se definicije polinoma,nije ispravno da u postavci zadatka bude x na negativnom stepenu.Ovo bi trebao da bude zadatak iz racionalnih algebarskih izraza ali onda je 0 i -35.Garantovano i ako ti je resenje drugacije onda nije dobro.
 

Back
Top