Dete umrlo posle operacije oka

Luciferko

Primećen član
Banovan
Poruka
898
Meni zaista nije jasno imamo jedan od najobimnijih medicinskih fakultata u svetu, uci se sve u sitna crevca cak i one bolesti koje ce u zivotu videti svaki 50 ti lekar i to mozda. I pored tolike teorije, toliko sitnih crevaca toliko detalja detaljcica i dalje se desavaju ovakve kardinalne greske.

Dete umrlo posle operacije oka
9. jun 2007. | 13:25 -> 16:43 | Izvor: B92
Beograd -- Ministrastvo zdravlja istražuje uzroke smrti trogodišnje Anje Grahovac, koja je umrla posle operacije oka na privatnoj klinici.

Prema zvaničnoj verziji Anja je umrla od sepse, dok nezvanične informacije ukazuju da bi uzrok smrti mogao biti ljudska greška. Pravi uzrok tragedije znaće se kada budu gotovi rezultati obdukcije.

Mala Anja imala je urođenu kataraktu oka koju su, pratiliu lekari oftalmološke ordinacije Ilić. Prošlog meseca predložili su da se taj zdravstveni problem reši operacijom koju bi njihovi lekari obavili u operacionoj Sali privatne klinike Perfekta, koja je inače registovana za plastičnu hirurgiju.

Roditelji koji nisu želeli da govore pred kamerom kažu da su analize i pregledi pokazali da se dozvoljava operacija u totalnoj anesteziji. Međutim, posle operacije lekar je otišao, prošlo je više od sat vremena, a Anja se nije budila iz anestezije. Hitno je pozvan lekar Instituta za Majku i dete koji malu Anju, u komi, prevozi u šok sobu Instituta, gde je 4. juna, ne budeći se preminula.

Anja je, prema nezvaničnim informacijama, pala u komu zbog nedostatka kjiseonika, odnosno nestručno obavljene anestezije. Odmah je reagovalo i ministarstvo zdravlja, čija je zdravstvena inspekcija obavila nadzor i naložila obdukciju tela.

Ministarstvo zdravlja i Institut za majku i dete kažu da su preduzeli sve kako bi otkrili okolnosti koje su dovele do tragičnog ishoda, uključujući i ono što je neophodno za pokretanje istrage. Ministarstvo zdravlja zabranilo je rad privatnoj bolnici za plastičnu hirurgiju Perfekta i privatnoj oftalmološkoj klinici Ilić.

"Zakon o zdravstvenoj zaštiti je prekršen jer su u obe ustanove vršene zdravstvene usluge za koje nije bila izdata dozvola", rekao je ministar zdravlja Tomica Milosavljević. Trogodišnja Anja Grahovac iz Beograda umrla je 4. juna, dve nedelje posle operacije katarakte oka lekara ordinacije Ilić obavljene u privatnoj klinici Prefekta u Zemunu.

U klinici Perfekta, nisu želeli da daju izjavu za B92, ali tvrde da nisu krivi za Anjinu smrt jer su operaciju radili lekari ordinacije Ilić. Kako se navodi u Perfektinom zvaničnom saopštenju sa ordinacijom Ilić su imali samo ugovor o poslovnotehničkoj saradnji, odnosni izdavali su im samo operacionu salu.

Lekari i anesteziolog ordinacije Ilić, nisu želeli da daju odgovor na pitanje - kako je moguće da dete u uobičajenoj operaciji i uz prethodne preglede padne u komu i tragično okonča život. Zvanični uzrok smrti devojčice biće saopšten kada budu gotovi rezultati obdukcije koja se radi na VMA, a najavljeni su od ponedeljka.
 
šta reći
na žalost ljudski je grešiti
i nije lako odlučivati o životu i smrti
i šta je prava kazna ili pouka iz svega ovoga?
privatna ili državna klinika najmanje je važno
da li postoji doktor koji misli da je sve u njegovoj moći?
i da je uvek postupio savršeno i ispravno i u pravom trenutku?
ne želim da neko pomisli da bilo koga branim u pomenutom slučaju
ali slične se stvari dešavaju i u svetu i u tzv državnim bolnicama
bilo kakva totalna anestezija nije rutinski slučaj
rizik je mali ali uvek postoji
i ne treba suditi na osnovu novinskih članaka
valjda postoji neka stručna lekarska komisija koja se bavi sličnim stvarima
nikada ne bih mogao biti doktor
 
nazalost ovakve stvari se dogadju. U dansnjim novina stoji da je maloj Anji pronadjem otok na mozgu ,a da li mje i postojao pre zahvata to se nije moglo potvrditi samo opstim pregledom na privatnoj klinici gde je radjen.
Ko je zaista kriv videcemo po objavi rezultata obdukcije,ali nazalost to malu Anju nece vratiti.
Ono sto uvek bode oci posle ovakvih nemilih dogadjaja je da klinike nastavljaju sa radom lekari ne gube lincence, ( koje mkislim da ni ne poseduju ), i sve se nekako brzo zaboravi.....
As to se tice medicinskog fakulteta i ljudi koji ga zavrsavaju ( svaka cast pojedincima )vise od 50 % doktora ne govore strani jezik da nema pracenja strucne literature,usavrsavanja....Ali to moze biti i neka druga tema....
Nedao Bog nikome ovakve strucnjake...
 
Pa nisu svi lekari isti!
Aman, ne generalizujte!
Lekari su mafija, a ko u ovoj u.sranoj Srbiji nije?????
Uostalom , sto vode po privatnim, neproverenim klinikama. Ko je dobar lekar, to se uvek zna.
I za kraj, da ne pomislite da opravdavam , ali sačekajte obdukcioni nalaz, ko zna zbog čega je umrla!

Mog prijatelja je neka zena nedavno tuzila za seksualno uznemiravanje, jer je morao po protokolu pregleda da joj odradi rektalni tuše...ni kriv ni duzan, našao se pred etičkom komisijom...ali to je zato sto ne postoje tela koja ce vršiti objektivizaciju podnete prijave!
Sad se sprovodi hajka na lekare, a mnogi u hajkama nadrljaju i neduzni!
Prema tome, nije sve onako kako izgleda.
 
Lekari su zeznuli stvar i kod moje mame!Da su videli ranije rak možda bi ona i dan danas bila živa!Jednostavno bacali su je od jednog do drugog lekara i tek posle par meseci su se setili da je pošalju da snime pluča!I naravno medicinski radnici tamo koji rade su ga otkrili na snimku odmah!
Čija je to greška onda?Lekara opšte prakse ili nekog od specijalista kod kojih je išla?
 
Па што онда идете код њих?
Што лепо не идете код бабе врачаре да вам салива страву и баца угљен, ако су сви лекари џелати???
Чула сам да се на пријемном на медицини траже само ликови који ће што више да унаказују и уништавају људски род, то им је једини смисао постојања! :wink:
 
dragoslava:
Lekari su zeznuli stvar i kod moje mame!Da su videli ranije rak možda bi ona i dan danas bila živa!Jednostavno bacali su je od jednog do drugog lekara i tek posle par meseci su se setili da je pošalju da snime pluča!I naravno medicinski radnici tamo koji rade su ga otkrili na snimku odmah!
Čija je to greška onda?Lekara opšte prakse ili nekog od specijalista kod kojih je išla?

Izvini, ali ova tvoja izjava me asocira na onu čuvenu ''kako Perica zamišlja medicinu'' !!
Medicina nije egzaktna nauka gde je 2+2=4 !
Covek dodje sa jednim tegobama, ali diferencijalno dijagnosticki moze svasta biti.

Evo banalnog primera: pacijent ima povisenu temperaturu, drhtavicu, groznicu, mucninu i povracanje! Kod ovog pacijenta moze da se radi o obicnoj prehladi, a moze da ima i sepsu!
To je ono sto se u nekom gornjem postu navodi kao uzrok smrti one devojcice.
Dobar lekar ce odmah posumnjati, ali cak i takav moze da previdi...nije jednostavno leciti i lekar nije Bog pa da od njega ocekujes cudo!
A sto se raka tice, to jedno veeeeliko neispitano podrucje. Postoje oni kojima je potrebno vise godina da daju simptome, kao i oni koji bukvalno odnesu pacijenta za 2-3 meseca.
Zato ne krivi lekare za smrt majke i to od raka, pa jos pluca.
 
Svi pricate o lekarima,opravdava te ih ili krivite.Kada sam vodila dete u Rusiju na operaciju ociju pored redovnih razgovora sa oftamolozima trazila sam da popricam i sa anesteziologom,tj htela sam da vidim kakav je na izgled (da nema neki ludacki izgled) jer on drzi zivot mog deteta u svojim rukama dok je na operacionom stolu. U ovom slucaju ne treba kriviti lekare, vec anesteziologa. To je bar ocigledno, jer je u pitanju operacija oka(coveku na gradilistu, greda izbije celo oko pa ostane ziv i ne pada u komu)
 
SuzanKalvin:
Svi pricate o lekarima,opravdava te ih ili krivite.Kada sam vodila dete u Rusiju na operaciju ociju pored redovnih razgovora sa oftamolozima trazila sam da popricam i sa anesteziologom,tj htela sam da vidim kakav je na izgled (da nema neki ludacki izgled) jer on drzi zivot mog deteta u svojim rukama dok je na operacionom stolu. U ovom slucaju ne treba kriviti lekare, vec anesteziologa. To je bar ocigledno, jer je u pitanju operacija oka(coveku na gradilistu, greda izbije celo oko pa ostane ziv i ne pada u komu)
Jes vala anesteziolozi nisu uopšte lekari! Njih treba kriviti! :roll: I kakva ti je ovo nebuloza da vidim kakav je na izgled??? Šta ako je lep onda ćeš da mu daš dete u ruke?! :lol:
E stvarno sam nekad šokirana šta su ljudi ovde u stanju da napišu!
U ostalom, sačekajte da se objavi šta je zaključeno na obdukciji pa onda udrite po lekarima.

I još nešto... Kome još pada na pamet da dete vodi u privatnu kliniku na operaciju. Aman ljudi i najmanji operativni zahvat se radi u bolnici. Baš iz razloga što nešto može da krene naopako.

bug.gif
 
xiaoyu:
Jes vala anesteziolozi nisu uopšte lekari! Njih treba kriviti! :roll: I kakva ti je ovo nebuloza da vidim kakav je na izgled??? Šta ako je lep onda ćeš da mu daš dete u ruke?! :lol:
E stvarno sam nekad šokirana šta su ljudi ovde u stanju da napišu!
U ostalom, sačekajte da se objavi šta je zaključeno na obdukciji pa onda udrite po lekarima.

I još nešto... Kome još pada na pamet da dete vodi u privatnu kliniku na operaciju. Aman ljudi i najmanji operativni zahvat se radi u bolnici. Baš iz razloga što nešto može da krene naopako.

bug.gif
Svakako ne bih svoje dete dala nekome kome se tresu ruke od alkohola ili ima tikove a veruj mi ima i takvih(i jos gorih) kakav mu je govor, da li je siguran u sebe ili prica nepovezano. Na takav izgled sam mislila.Sto se babi snilo to joj je i milo; a ti odmah pomislila na lepotu i sarm.
A ljudi odvode svoju decu u privatne klinike jer im se verovatno smucilo da podmicuju i moljakaju. a da ne pominjm losa iskustva koja su tamo stekli.Mozda, ali samo mozada, da se ovo desilo u nekoj drzavnoj bolnici mediji ne bi ni znali.
 
SuzanKalvin:
Svakako ne bih svoje dete dala nekome kome se tresu ruke od alkohola ili ima tikove a veruj mi ima i takvih(i jos gorih) kakav mu je govor, da li je siguran u sebe ili prica nepovezano. Na takav izgled sam mislila.Sto se babi snilo to joj je i milo; a ti odmah pomislila na lepotu i sarm.
A ljudi odvode svoju decu u privatne klinike jer im se verovatno smucilo da podmicuju i moljakaju. a da ne pominjm losa iskustva koja su tamo stekli.Mozda, ali samo mozada, da se ovo desilo u nekoj drzavnoj bolnici mediji ne bi ni znali.
Nemam komentar. Al dobro, majka si, treba da brineš. To razumem.

I jel neko može da mi kaže kako oni to formulišu kad vam kažu trebate da platite toliko i toliko... Jel to kažu u evrima? Eto interesuje me ako naletim da znam kako da se postavim.


bug.gif
 
Naravno da sam sokirana bila tom vescu jer ako se izuzme uzrok uopste,sama cinjenica da je umrlo dete je uzasna.
Dr,Bosko Ilic je veliki stucnjak,sa dugogodisnjim iskustvom na inostranim klinikama a njegova kcerka takodje slovi za izvrsnog mladog lekara.
Pouzdano znam da on vrlo cesto putuje cak i u Emirate gde vrsi operacije na renomiranim klinikama...
Perfekta u ovom slucaju zaista ne snosi odgovornost jer su samo iznajmljivali prostor koji je iz svog iskustva znam bez zamerki...
E sad..anastezija kao najverovatniji uzrok fatalnog ishoda...Tu se na zalost samo jednom gresi i greske se ne ispravljaju...
Znam da se ne moze ostati skrstenih ruku i slezati ramenima ali kada se ovako nesto dogodi
da li uopste nesto treba reci!?
Pravdu niko ne moze zadovoljiti...
 
Obdukcija je dala svoj nalaz, da je dete preminulo usled nedostatka kiseonika.
Nekome ce mozda biti oduzeta dozvola za rad, neko ce mozda biti osudjen za ubistvo iz nehata i posle par godina pusten zbog vladanja... a deteta nema. I nema sudskog procesa koji ce roditeljima umanjiti bol.
 
Svakako da ne postoji nista sto ce nihov bol umanjiti. Ali im treba odati priznanje za hrabrost da prebrode sav ovaj mediski cirkus.Njihov slucaj je otisao u javnost sada svi u Srbiji znaju ako posalju svoje dete na rutinsku operaciju ono se mozda nece vratiti.Ovakva mediska paznja umanjuje rizik od buducih slicnih slucajeva (bar se tako nadam u suprotnom u nasoj zemlji ne postoji moral). A sto se tice lika koji je pocinio gresku, sumljam da bi i njegova smrt utesila roditelje umrlog deteta.
 
Ja ne znam zasto postoji uopste taj eticki komitet,vise puta je dokazano da jedni drugima drze ledja.Ko zasticena vrsta su.Dokle bre tako nesto.
Svi se bave nekim u odnosu na ove trivijalnim stvarima.
Ovo je strasno.Nedao bog nikom takvu nesrecu. Ali cinjenica je da podhitno treba uvesti licence,koju mogu dobiti samo ukoliko se pre toga osiguraju.Znam da novac nikom ne moze ublaziti bol ali tako to ide,prvo odsteta ,pa gubljenje licence,pa posle toga neka radi u trafici.
I svaka cast lekarima u penziji ,ali oni su u Penziji i bilo bi normalno da rade kao konsultanti,predavaci...ali nikako kao prakticari!!
Bas sam ljuta. :evil: :evil: :evil:
 
Ја за разлику од неких форумаша овде, не сумњам у стручност наших лекара генерално, већ сматрам да је корупција у здравству (као и у готово свим сферама живота) и блага или никаква казнена политика, кад су лекари у питању, главни кривац за овај трагичан догађај. Наиме, осим пар лекара који су примали неки ситан мито и због тога кажњени, нико од мафије у белом није кривично одговарао, како за примање мита, тако и за грубе професионалне пропусте са кобним последицама.
Недавно сам гледала на Дискаверију, причу о једном америчком доктору, пластичном хирургу, који је на захтев пацијенткиње, операцију уклањања сала са руке, извршио у њеној кући. Сама операција је протекла у реду, међутим, после су наступиле компликације, жена је искрварила и преминула. Тај доктор, кога иначе његови претходни пацијенти веома хвале и који до тада није имао мрљу на каријери, је осуђен на неку драконску казну од неких 35 година затвора...
 
Strela:
нико од мафије у белом није кривично одговарао, како за примање мита, тако и за грубе професионалне пропусте са кобним последицама.


Upravo to!
Oni najgori imaju ledja.
Oni su uglavnom istaknuti aktivisti kojekakvih političkih stranaka, bez skrupula i bez realne predstave o samima sebi, umisljeni, drski, nadobudni i spremni na svasta.

Mislim da bi bilo, u najmanju ruku, fer kada bi prvo takvi platili danak.
Ali život nije fer.
Ostaje nam nada da ce tome doci kraj.

Ali, definitivno, ima i jako dobrih , nekorumpiranih lekara.
 
SuzanKalvin:
Svi pricate o lekarima,opravdava te ih ili krivite.Kada sam vodila dete u Rusiju na operaciju ociju pored redovnih razgovora sa oftamolozima trazila sam da popricam i sa anesteziologom,tj htela sam da vidim kakav je na izgled (da nema neki ludacki izgled) jer on drzi zivot mog deteta u svojim rukama dok je na operacionom stolu. U ovom slucaju ne treba kriviti lekare, vec anesteziologa. To je bar ocigledno, jer je u pitanju operacija oka(coveku na gradilistu, greda izbije celo oko pa ostane ziv i ne pada u komu)

Nikakve veze sa medicinom nemam i ne mogu ni da pretpostavim da li je za nešto kriv ili odgovoran anesteziolog (uzgred, verovala sam da je anesteziolog lekar specijalista... ili sam u krivu?! :shock: ) ili neko drugi.
Sasvim slučajno i sasvim privatno sam imala priliku da upoznam baš ovog anesteziologa. Izuzetan čovek i izuzetan lekar. I sigurna sam da bih mu sa punim poverenjem poverila život - svoj ili onaj koji mi je najvažniji, sasvim svejedno.
I da ne bude zabune, ne "branim" nikog, ovo dete nije smelo da umre, ali me stvarno iritiraju ovakvi "stručni" komentari!
 
Vidim da vam smeta moj komentar.Zato sto sam napisala da lekari nisu krivi vec anesteziolog, evo ispravi cu se, i reci cu: Nisu krivi oftamolozi, vec anesteziolog. Tako da se nadam da ce to umiriti sujetu svakog ko ima dodirnih tacaka sa titulama i ostalim delatnostima medicine.
 

Back
Top