berza saveti i pomoc!!!

ACAPN87

Obećava
Poruka
66
Smatram izuzetno primamljivim i insprativnim raditi na berzi ali!?!?! Imam nekoliko pitanja:
VEROVATNO CE VAS MRZETI DA KUCATE PO MOZE I LINK
Zanimaju me sve stvari vezane za berzu pre svega osnovne!!
ne toliko formalnosti oko papirologije i racuna vec me pre svega zanimaju principi rada i nacini pracenja trzista saveti sto vise materijala za citaje i upoznavaje sa sustinom!!!!Jesam dosadan ali jbg.......
 
Na kom sajtu mogu da vidim trenutne vrednosti akcija firmi koje su registrovane na berzi?? da li na www.belex.co.yu, zanima me zbog program koji sam skinu (portfolo) jer kad izaberem neku firmu otvori se prozor gde treba uneti podatke (cenu akcije broj akcije), to je nacin za pracenje kretanja vrednosti ili.....unapred hvala
 
Tako je.
program ili tabela za praćenje akcija koristiće ti samo za praćenje vrednosti akcija koje si već kupio, dakle to je poslednji korak i služi samo za izračunavanje dobitka-gubitka.
Pre toga ima puno koraka koje moraš napraviti.
 
hvala sto imate strpljenja za mene!!Da ti koraci su mi uglavom jasni, mislim odabir brokera, pa racun u banci,, zatim ulaganje!! Ja bih prvo amaterski da pratim cisto iz radoznalosti a taj servis se placa zar ne??I jos nesto da li je ovo jedina berza mislim zanimaju me samo akcije, a na belexu je baza firmi i to je to ili postoji jos nesto??Da li postoje akcije mobilnih operater i koji je index ako postoje??
Razmisljao sam o nekim kombinacijama da li se isplati kupovati stabilne akcije sa malim kolebanjem?? ili mozda kupovina akcija nekih "sezonskih firmi" tipa nekih toplana, proizvodjaca gasa itd trebalo bi da im vrednost padne pa og krajaavgusta da raste zar ne ili pogresno pretpostavljam??UNAPRED HVALA!!!
 
Aco,
najbolje i jeste da prvo malo gledaš, čitaš, pa možda i da "trguješ probno":wink:
Odaberi iznos, "kupi" akcije i prati neko vreme šta se dešava, ali samo na papiru, pa ćeš videti da li si uspešno procenio.
ovo je jedina i zvanična berza, a baza firmi je odgorma, čak je i podeljena po delatnostima: bankarstvo, gradjevina, prehrana.....
mobilni operateri nisu na berzi, a u odabiru akcija se rukovodi na koje vreme želiš da investiraš: kratkoročno ili dugoročno.
 
da slazem se sa tobom tako cu i da uradim pa da vidim kako me sluzi laicki predosecaj ali ja ne vidim drugog nacina za pretrazivanje sajta tj. baze akcija nego da ukucam index ili neku kljucnu rec u polje pretraga web sajta (belax), ne znam kako da trazim po delatnostima!!
 
aco trebalo bi prvo da procitas neku knjigu na tmeu berzi,hov itd pre nego sto se ozbiljno uputis u to...belex je malo komplikovan ako nemas pojma sta cemu sluzi i tesko da ce ti biti dovoljne instrukcije sa foruma da naucis nesto.
ako znas engleski mozes naci dobre knjige koje ce te uputiti u osnove funkcionisanja berze,u trgovinu akcijama i slicno jer sam proces i nije bas tako jednostavan ko sto mozda izgleda...
ima jedna ok knjiga getting started in stocks - alvin d. hall koja lepo i polako uvodi u celu pricu pa ako si zainteresovan pokusaj d anadjes..
 
Da li postoji neki drugi nacin pracenja ponude i potraznje akcija na berzi jer mi je belex.info neisplativ jer nemam novca tj. akcija na berzi nego ucim ulaganjem na suvo!!E da citao sam temu akcije basa pa me zanima ako bih recimo bio tvrdoglav i drzao cenu visu od one koja se placa da li moze da istekne rok tim akcijama tj. nije mi jasno u vezi sa zakazivanjem datuma trgovanja akcije se prodaju i kupuju samo tad pa ako ja propustim taj period i ne prodam akcije jer je cena visa sta biva sa njima!!Hvala!!
P.S. da li postoji neka knjig u elektronskom ili pisanom formatu od koje bih poceo da ucim o berzi i strategijama trgovanja kao u skoli tj. od osnova ka naprednijim stvarima??Po mogucstvu na srpskom
 
@ACAPN87
Ne postoji drugi način praćenja osim belex.info ili quotesttation (koji je skuplji).
Ne može da ti "istekne rok" akcijama, ako te razumem šta pitaš. One su tvoje sve dok ih ne prodaš.
Ako misliš na rok u kojem ih prodaješ to je drugo, imaš dnevni nalog, limit nalog, nalog do opoziva i slično....
Akcijama se trguje isključivo radnim danom od 10.00 do 13.00h.
Na belexu, u vreme koje sam ti napisao, vidiš poslednju prodajnu cenu akcije (kasni možda 3-4 minuta)
 
Zanimama je staje belex 15 kaze neki index ali ja sam neuk i ne razumem!!Zanima me i koliko trgovanja obavis u mecec dana (kada je aktivnost berze prosecna) i koji su ti glavni faktori koji uticu da izaberes tvoje favorite (mislim akcije)??Unapred hvala
 

Back
Top