Da li radite posao koji volite i da li mislite da to uopste postoji?

  • Začetnik teme Aleksej_BASO
  • Datum pokretanja
A

Aleksej_BASO

Gost
Dakle?

Da li mislite da je ikako moguce raditi posao koji mozete reci da volite? U nasoj zemlji...

Evo ispricacu vam ukratko moj slucaj, da shvatite o cemu govorim...

Zavrsio sam masinski fax (kao i srednju masinsku) iz razloga jer me to zaista interesuje. Znacu jako volim da se bavim automoblima, i uopste tehnikom. I mislio sam da kada zavrsim da cu biti srecan sto cu se time baviti, to je ono skoro kao da kazes da ti je i hobi i posao isti... :)

Medjutim... Posto sam zavrsio smer za motore i vozila, imao sam nekoliko opcija da se zaposlim i najinteresantnija mi je bila u nekom servisu, ili tako nesto, naravno kao izenjer a ne da odvrcem-zavrcem srafove ;) Mada u pricipu volim da radim i takve stvari, uopste ne bezim od toga...

I vrlo brzo se ispostavilo da se taj posao svodi na 10% inzenjerskog znanja i sposobnosti, a 90% je to posao UPRAVLJANJA preduzecem... Ili da iskoristim onu rec koju najvise ne volim a na koju se ljudi toliko loze - menadzment! I u principu je takva situacija u bilo kom servisu. A sto ostaje osim toga? Prodaja vozila - pa tu tek se ne vidi mnogo prakse ili poslovi osiguranja... I bilo sta drugo.... Jer kod nas u zemlji ne postoji mesto gde bih se mogao baviti projektovanjem, s obzirom da i nemamo auto industriju (OK Zastava sada nesto kao radi ali to je po licenci...) a mislim da bi mi to mozda bilo interesantno.

Secam se kada sam radio moj diplomski, bilo mi je ekstra! Radio sam nesto novo, konkretno iz oblasti poprecne dinamike vozila. A to je nesto cime se kod nas u zemlji niko ne bavi ni iz daleka... Za moj fax znam sigurno, a mislim da se ni u Bg na masinskom nista tako ne radi... Profesori na faxu su bili odusevljeni radom i da sada ne davim....


Sve u svemu, da li mislite da je uopste moguce raditi nesto sto volite, cak i ako zavrsite skolu koju zelite??
 
Znam tacno o cemu pricas i kako se osecas.
Imam isti problem. Ono sto sam volela i sto me je ispunjavalo sada mi je dosadno i htela bi da radim nesto sasvim novo za sta uopste nisam skolovana.
Cak imam zelju da ponovo upisem fakultet ( nesto sasvim deseto od onoga sto sam zavrsila) ali ..........onda se ukljuci glas razuma i ja nastavljam da radim svoj vise ni malo interesantan posao.
 
Da, moguće je raditi ali nije lako, jer to u većini slučajeva ne znači stalno zaposlenje i rad od 7 do 15. Da li će zadovoljstvo koje imaš time što radiš ono što voliš biti dovoljno da nadoknadi sve one negativno je pitanje na koje svako mora sam da odgovri.

Auto industrija? Podsetio si me na nekoga ko je završio avio smer jer je to voleo. I nikada nije ništa u struci radio. Imaš nekoliko mogućnosti: idi na fkas i bavi se naučno-istraživačkim radom, zaposli se u auto industriji (dakle ne ovde, jer je nema), otvori sopstvenu firmu koja će raditi ono štoti voliš.
 
bojan p:
Da, moguće je raditi ali nije lako, jer to u većini slučajeva ne znači stalno zaposlenje i rad od 7 do 15. Da li će zadovoljstvo koje imaš time što radiš ono što voliš biti dovoljno da nadoknadi sve one negativno je pitanje na koje svako mora sam da odgovri.

Auto industrija? Podsetio si me na nekoga ko je završio avio smer jer je to voleo. I nikada nije ništa u struci radio. Imaš nekoliko mogućnosti: idi na fkas i bavi se naučno-istraživačkim radom, zaposli se u auto industriji (dakle ne ovde, jer je nema), otvori sopstvenu firmu koja će raditi ono štoti voliš.


Hmmm da tacno tako. Jedino sto bi me usrecilo jeste naucno istrazivacki rad na faxu i mozda cu i upisati postdiplomske studije. Eventualno odlazak u inostranstvo, stoje malo problem jer sam godinama u nazad zanemarivao tu opciju.

@dzonipn: ma nema ljutnje, samo ne znam u kom smislu. Pa istina je da je na svim nasim fakultetima nivo znanja nizak u odnosu na "svet" zbog ogranicenih sredstava itd...

@canada1995: da to jeste nezgodno, mada ja nemam taj problem i uvek sam bio srecan sto idem u srednju i kasnije na fax bas koji hocu.
 
moze
moze da bi nesto dobio moras nesto i da das

u mom slucaju ja ne zaradujem koliko bih volela ali da volim svoj posao OBOZAVAM :)
sto se tice dinamike i sl, nije valjda to jedino sto te zanima?

Dzaba sto ja drecim da je faks samo produbljuje tvoj interes za materiju i daje alatke ...
Probaj da razmislis o poslu gde bi mogao da UPOTREBIS to steceno znanje, ali budi svestan da je to samo ground level.


Ili to, ili se bavi naukom, u nekom institutu. Ali onda budi spreman na to da budes lose placen.

Sto ne bi radio lepo neki unosan posao i usput pisao projekte / istrazivanje i patentti takodje su ti u domenu / + radis konsalting za domace firme, upoznajes trziste? :)
 
Aleksej_BASO:
Hmmm da tacno tako. Jedino sto bi me usrecilo jeste naucno istrazivacki rad na faxu i mozda cu i upisati postdiplomske studije. Eventualno odlazak u inostranstvo, stoje malo problem jer sam godinama u nazad zanemarivao tu opciju.
Onda znaš šta hoćeš, pa tako i uradi. To što nisi razmišljao o odlasku i dalje ne znači da to ne možeš da uradiš sada. Varijanta otvaranja sopstvene firme je možda najlepša i verovatno bi ti najviše odgovarala, ali je ubedljivo najteža.
 
@Betty: Super za tebe ako si tako zadovoljna :)

Znas kako tu "dinamiku" sam pomenuo samo tako mada me zanima jos mnogo toga. Kazem opet vezano za automoblie, ali kod nas u zemlji mozemo se baviti prodajom ili odrzavanjem, sto je onako malo boring :lol:

U stvari zao mi je sto sam na faksu bukvalno rasturao neke predmete i oblasti a sada ne mogu da se bavim time...

Smislicu nesto vec! :)
 
pa ti mozes da se bavis i time samo treba ad preduzmes neke neuobicajene korake tipa da se povezes s ljudima s faksa koji se bave time znaci da pricas s njima o tome....nishta klasican konkurs ili tako nesto....mozda

ma nije vazno naci dobar i fino placen posao....vazno je da se nalijes kafom u toku dana.

u stvari, "dobar i fino placen posao" bi bio 9-17h sedis ispred kompa svaki dan + prekovremeno....to je cena koju placas... ok pretpostavljam da je super kad udjes u programiranje dobar je trening mozga...

e a da mozete da birate sta biste radili? znaci da pare nisu ogranicenje? bez obzira na to sta ste zavrsili? cime biste se bavili ili biste dokolicarili? ako ne odgovorite otvoricu temu mada moguce da je vec bila :evil:
 

Back
Top