Guzve na makedonskoj granici???

gudajoka

Primećen član
Poruka
583
Na jednom drugom forumu naletela sam na informaciju da su guzve na ulazu u Makedoniju ogromne i neki spominju cekanje i do 10 sati. Posto uskoro idemo i mi tim putem za Grcku strasno me zanima da li je to istina. Takodje me interesuje da li se to odnosi samo na autobuse ili i na automobile. Ima li neko proverene informacije na tu temu??
 
Makedonci su počeli da unose podatke o putnicima putem skeniranja pasoša. Podatke unose sa bar koda gde i nastaje problem. Oni koji putuju u Grčku sa individualnim vizama taj bar kod imaju na grčkoj sengen vizi, dok na našim pasosima, tog bar koda jednostavno nema u obrascu pasosa. Kod grupnih viza nema bar koda, jer je samo jedan obrazac vize za sve i još dodatni spisak putnika, koji se unosi ručno.....pa ceo taj proces može da potraje.
Ali opet mi nije jasno, što i kaže gudajoka, kako do sada nije bilo problema oko gužve kada opet nismo imali taj bar kod....
 
Za one koji ce uskoro da pale tim putem kao mi, Jenifer je u pravu (a i ja). Juce je bila ona cuvena SAT-ova emisija o putu do Grcke i potvrdili su sve gore navedeno. Znaci, nemamo bar codove, Makedonci ukucavaju sve i jednog putnika u comp i to traje satima.... spremite se
 
Da li je Prohor Pčinjski otvoren prelaz 24h, ili...Tamo bar ne idu kamioni i autobusi, a i masa ljudi izbegava da vozi jer je lošiji put. Prelazio sam pre nekoliko godina, ali po danu, sada zbog deteta planiramo da putujemo noću, pa mi treba informacija.
 
Malo off topic, ali cisto da se zna da nije problem sto nemamo "bar kod", nego MRI - Machine Readable Information (primeticete da je skracenica ista kao za magnetnu rezonancu) :) To je onaj niz karaktera od dva reda kakav postoji na skoro svim vizama na dnu, i koji sadrzi ime, prezime, datum rodjenja i ponekad jos neki osnovni podatak o vlasniku dokumenta.

Ove informacije se mogu dobiti i iz tzv. dvodimenzionalnog bar koda, ali to je relativno nova stvar na putnim ispravama, i zapravo bi samo MRI resio ovaj problem. Kao sto je neko vec naveo, ako je softver koji se koristi za ocitavanje pristojan, onda moze bez problema da skenira i MRI iz bilo koje vize, te onda to sto ga sam pasos nema nije neki problem.

Recimo, na hrvatskom pasosu (http://www.mup.hr/99.aspx) se lepo vide i 2D bar kod (ono cudo preko cega pise specimen) i MRI (u dnu).
 
Strajder:
Da li je Prohor Pčinjski otvoren prelaz 24h, ili...Tamo bar ne idu kamioni i autobusi, a i masa ljudi izbegava da vozi jer je lošiji put. Prelazio sam pre nekoliko godina, ali po danu, sada zbog deteta planiramo da putujemo noću, pa mi treba informacija.
I mene zanima taj prelaz mada niko nezna da da pravu informaciju. Zanima me i onaj drugi kod Bitolja jer idem u tom pravcu. Zna li neko ? :confused:
 
jerotije:
I mene zanima taj prelaz mada niko nezna da da pravu informaciju. Zanima me i onaj drugi kod Bitolja jer idem u tom pravcu. Zna li neko ? :confused:
U Cetvrtak-petak se vracam u Srbiju pa cu javiti kakva je situacija na granici.
Generalno. uvvek sam izbegavao da idem 1-3 jula ili avgusta, zatim petak-subota...
Uglavnom idem ponedeljak ujutro i nikad nemam problema. Naravno ako ste vezani aranzmanima, tada nazalost nema biranja dana :(
 
Na granicnom prelazu iz Srbije u Makedoniju, Prohor Pcinjski, nikada nema guzve. Tu ne dolaze kamioni i autobusi jer je prilazni put uzak, pun rupa i ostrih krivina. Mi smo jedne godine isli na taj prelaz nocu i stvarno smo se namucili da se spustimo do dole. Dakle, racunajte na 24km vrlo nebezbednog puta kojim nije preporucljivo voziti nocu. To je potvrdila i patrola emisije SAT. Ukoliko niste gledali emisiju, a planirate da krenete put Grcke svojim kolima, kupite stampano izdanje - casopis SAT, objavice celu patrolu na nekoliko strana.

Putnici sa individualnim vizama, u automobilima, ne cekaju toliko dugo na makedonskoj granici i oni su u posebnoj koloni. Problem je za putnike u autobusima. Dok Makedonci unesu u komp. podatke za svih 50 putnika iz svakog autobusa, to traje satima.
 
codemaker:
U Cetvrtak-petak se vracam u Srbiju pa cu javiti kakva je situacija na granici.
Generalno. uvvek sam izbegavao da idem 1-3 jula ili avgusta, zatim petak-subota...
Uglavnom idem ponedeljak ujutro i nikad nemam problema. Naravno ako ste vezani aranzmanima, tada nazalost nema biranja dana :(
Jel prelazis na ovaj prelaz kod Bitolja gde sam ja pitao za stanje ?
 
meelosh_bg:
Kada sam ja isao preko Nikija bio sam jedini tamo, a na Evzoniju su u to vreme bile uzasne guzve. Mozda sam samo imao srece, a mozda je to pravilo, zaista ne znam...
Ne znam kada si ti isao, ali znam da sam 25. maja kada sam odlazio u Grcku, bio jedini na obe granice, makedonske i grcke.
Sad u povratku 'ce da vidimo :)

Doduse, ovo sto kazem vazi za putovanje vlastitim automobilom, ne putujem autobusom pa ne znam, tako da informacije o autobusima nemam.
 
Niki je za one koji idu na Halkidiki bas cisto gubljenje vremena :) Kao kada biste u Novi Sad iz Beograda isli preko Smedereva.... Nekih 100-200km vise sasvim sigurno, i to ne bas vrhunskim putevima. Svakako se isplati ako idete recimo na Ohrid (moj slucaj, zato sam putovao tuda) ili svracate do Skoplja kroz zapadnu MK. Kada urade Egnatia, bice to sasvim dobra alternativa za Krf... Ali sada, mislim da se isplati samo ako su na Evzoniju guzve vece od 3-4 sata, sto bas davno nisam video.
 

Back
Top