Portret mog života

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Plavo. Boja neba. Ono što je nesputano, bez granica.
Boja mojih očiju.
Boja mora. Duboko.
Duboke su mi misli, duboke su mi ljubavi, duboke su mi boli.
Tamnoplavo... boja noći. U noći je svaka promisao dublja, svako sećanje svežije, svaki san stvarniji... u noći se najdrhtavije živi...
Zeleno. Boja prirode, ponovnog rađanja. Za mene, boja energije.
Kao i svetlo žuta, boja sunca u zoru...
Belo. Čisto. Volim da mi duša uvek takva bude...
Ljubičasto. Asocira me na mistično, tajanstveno. Bez tog nedokučivog, život ne može biti čudesan...
Crna. Otmena i jaka. Nekad sam sama sebi mračna.
Boja ljubavi... Razlivena po svemu... Tako i siva... Sivo kao melanholija, nostalgija...

To su boje mog života. Koje su vaše? Opišite značenje vaših boja.
 
Љубичаста -- спој супротности, на пример спој коначног и бесконачног. Као човек с ногама на земљи а с главом у облацима. Као два краја лука који кад се напне може да избаци стрелу далеко, далеко .....
 
Морам мало да хвалим своју боју, као Циганин свога коња :D :

Швајцарски психијатар, проф. др Макс Лишер, који се бавио бојама, каже овако:

„Црвена жели да борбеним освајањем дође до склада и јединства. Насупрот томе, плава жели да оствари склад и јединство мирољубивом преданошћу. Оба пута, и пут црвене и пут плаве, имају за циљ склад, идентификацију и стапање. Ове боје, и црвена и плава, тиме превазилазе сопствене границе и доводе до преображаја. Љубичаста зато означава неограничен преображај.

Љубичаста, боја између црвене и плаве, јесте боја прелаза. Она прекорачује границе поузданог подручја и прелази у сасвим тајанствено и непоуздано подручје. Чезне за нечим другим. Због тога љубичаста значи преображај, прелазак у један други свет у коме важе друге вредности. Сходно томе, Стефанеску-Гоанга описује дејство љубичасте као „прикривено узбуђење“, а Готфрид Хаупт као „скривену тајну“.

Љубичаста је стапање и сједињавање супротности, ’coincidetioa oppositorum’, и зато је боја мистике, боја магије, чаробњаштва и еротског шарма.“
 
Sokolica_M:
Plavo. Boja neba. Ono što je nesputano, bez granica.
Boja mojih očiju.
Boja mora. Duboko.
Duboke su mi misli, duboke su mi ljubavi, duboke su mi boli.
Tamnoplavo... boja noći. U noći je svaka promisao dublja, svako sećanje svežije, svaki san stvarniji... u noći se najdrhtavije živi...
Zeleno. Boja prirode, ponovnog rađanja. Za mene, boja energije.
Kao i svetlo žuta, boja sunca u zoru...
Belo. Čisto. Volim da mi duša uvek takva bude...
Ljubičasto. Asocira me na mistično, tajanstveno. Bez tog nedokučivog, život ne može biti čudesan...
Crna. Otmena i jaka. Nekad sam sama sebi mračna.
Boja ljubavi... Razlivena po svemu... Tako i siva... Sivo kao melanholija, nostalgija...

To su boje mog života. Koje su vaše? Opišite značenje vaših boja.

Meni je nešto najviše za srce prirasla ŠARENA, boja mog života ;-)
 
ne znam koja je boja mog zivota i nekad ne govorim koja boja mi je iznutra, ne zelim da je pustim da me oboji spolja
...znam koja boje mi trebaju i hrane me , trazim ih u svakom momentu
ZUTA , kao Sunce svjetlo, toplina,
kao suncokret koji ga prati pogledom, a skupi latice i obori glavu, u chekanju sutra koje ce vratiti Sunce i pchele,
kao dunja, za omiljeni kompot (koji je josh i sladak, pa kud ces bolje)
kao zuta jabuka mirisna, pod chijim sam stablom kao dijete provodila vrijeme chudeci se mirisu, pipajuci njenu koru , jer su mi rekli da je stara mnogo , zaleci za njom kad se osushila, jer miris mi ostade u mozgu, a nigdje vishe ne nadjoh takvu jabuku...
kao proljetno cvijece...i da ne tupim vishe
crvena...kao krv, kao mak...kaze mi ...idesh dalje, shta god da se desi...
 
ne znam, a divna je:)
plava kao nebo..koje mi ispuni oci svaki put kad podignem glavu prema nebu..kao more, divlje i nesputano, tako nezno, i tako jako. kao moje oci.
zuta, kao sunce i kao sreca. kao deca i kao zivot. kao vedrina i optimizam. boja kojom razbijam sivo, kojom se borim protiv crne, i kojom sebi dajem snagu
crvena, boja mog srca. svuda oko mene. u celini i u detaljima. bordo crvena, kao krv. moja emocija, moja radost i moja patnja. moja snaga i moja slabost. moj zivot i moje ludilo..
 
Divlje crvena sada.
Obesna. Jaka. Intenzivno vrišti.
nezadovoljstvo. Zadovoljstvo.
Urlik pitanja.
Samozapitkivanja.
Crvena kao životni elan.
Gordost duše.
Zamiranje, krvarenje iste.

Crvena sam danas. Skroz.
Baš crvena,
 
Crna.
Tamna elegancija i mracno dostojanstvo. Dole iskezeni karnevali, kakafonija i buljuk boja. Tamno kao magicna noc. Mrak. Crno ko ren faza. Crno ko pomocnik sna. Crno, ko zemlja sto nas hrani. Crno ko misice Masai ratnika. Crno ko odezda Srpskih vitezova-monaha.
Crno, ko ciganski pazuh. Ko oko Saracena. Crno ko obrve Kraljevica Marka. Ko topuz LJutice Bogdana. Crno ko bunar zelja. Kao zadnji cas pred zoru. Crno ko slutnja. Ko podvezice na nogama striptizeta. Ko pecina. Crno ko pi...cka od babaroge. Ko cevi lovackih pusaka. Crno ko kanije japanskih sablji. Crno ko njena kosa.
 
Poslednja izmena:
il_fullxfull_262072619.jpg
 
Danas sam šarena.
Kao mašta. Kao radoznalost.
Kao detinja ljubav.
Kao šalovi oko moga vrata. Uvek su šareni.
Kao nemir, kao leptirići u stomaku.

Šarena kao čežnjivo iščekivanje, kao sanjarenje.

Volim šarenilo srca.
:heart: :zpozdrav: :poklon:

Volim što svakog dana svoj život mađijamo drugom bojom.
 
Arthur Rimbaud

Vowels

A Black, E white , I red , U green , O blue : vowels,
I shall tell, one day, of your mysterious origins:
A, black velvety jacket of brilliant flies
Which buzz around cruel smells,

Gulfs of shadow; E , whiteness of vapours and of tents,
Lances of proud glaciers, white kings, shivers of cow-parsley;
I , purples, spat blood, smile of beautiful lips
In anger or in the raptures of penitence;

U , waves, divine shudderings of viridian seas,
The peace of pastures dotted with animals, the peace of the furrows
Which alchemy prints on broad studious foreheads;

O , sublime Trumpet full of strange piercing sounds,
Silences crossed by Worlds and by Angels:
O the Omega, the violet ray of Her Eyes!


Koliko je meni poznato ova pesma ima veze sa sinestezijom,pojavom kod koje jedan čulni doživljaj izaziva doživljaj drugog čula,tipa neka reč izaziva određeni miris,u ovom slucaju reči se vide u bojama .​
 
Морам мало да хвалим своју боју, као Циганин свога коња :D :

Швајцарски психијатар, проф. др Макс Лишер, који се бавио бојама, каже овако:

„Црвена жели да борбеним освајањем дође до склада и јединства. Насупрот томе, плава жели да оствари склад и јединство мирољубивом преданошћу. Оба пута, и пут црвене и пут плаве, имају за циљ склад, идентификацију и стапање. Ове боје, и црвена и плава, тиме превазилазе сопствене границе и доводе до преображаја. Љубичаста зато означава неограничен преображај.

Љубичаста, боја између црвене и плаве, јесте боја прелаза. Она прекорачује границе поузданог подручја и прелази у сасвим тајанствено и непоуздано подручје. Чезне за нечим другим. Због тога љубичаста значи преображај, прелазак у један други свет у коме важе друге вредности. Сходно томе, Стефанеску-Гоанга описује дејство љубичасте као „прикривено узбуђење“, а Готфрид Хаупт као „скривену тајну“.

Љубичаста је стапање и сједињавање супротности, ’coincidetioa oppositorum’, и зато је боја мистике, боја магије, чаробњаштва и еротског шарма.“

Gde je izceznula Modrunaz:(
 
Danas sam narandžasta.
Boja Ozarenosti.
prepuštanja.
Negoruće vreline.
Boja dobrote, nežnosti, sanjarenja u javi.
Narandžasta kao ideja o životu, kao nagon za istim.
Kao jurnjava za žutom, za infantinom bojom detinjstva.
Ja trčkaranje za crvenom, za ljubavnim melemom srca.

Narandžasta sam kao čežnja za leškarenjem udvoje.
 

Back
Top