Za profesore, direktore...

Poruka
4.413
Zanima me kada se polazu razredni ispiti u srednjim skolama (gimnaziji konkretno). Cula sam da mogu i u junu i u avgustu? Ako je to tacno, kada se onda polazu popravni, s obzirom da znam da posle razrednog moze da se ide i na popravni. STa ukoliko je razredni ispit 20. avgusta, kada su i popravni? Da li je to po zakonu i ako nije sta moze da se uradi, s obzirom da je to vec odrzano a tek sad sam za to saznala. Hvala unapred
 
Koliko ja znam, skola ne moze da zakaze polaganje ispita tako da ti se ispiti poklapaju, posto se za svaki ispit sastaje komisija profesora , ali moze da ti zakaze ispite u istom periodu, npr. pet dana se polazu razredni, pa onda deset dana popravni. I svakako razredni pre popravnih. I obicno malo ucenika izlazi na razredni pa obicno profesori izadju u susret ucenicima i zakazu kada im odgovara.
 
ja sam jednom isla na razredni i nema sanse da se setim kad je to bilo, dal u junu ili u avgustu, znam samo da su me ispalili, ja dosla sa 2 min zakasnjenja, a jedan debil, profesor (mozda ga i znate ;) ) mi rekao da su otisli, ispostavilo se da me komisija cekala 45 minuta!! na kraju sam taj razredni polagala u oktobru, kada sam vec upisala 3. godinu.. ludaci.. e sad, moja skola je mala, svi se znaju, pa su mi ucinili, a i bio glup predmet...

a sto nisi postavila na "skole", tamo ce ti pre odgovoriti?
 
koliko ja znam razredni je u junu, ono odmah kad se zavrsi skola, par dana posle odprilike, tako nesto.
popravni je u avgustu.
nisam cula da ima razredni u avgustu stvarno.
ja nesto cisto sumnjam...
mada nisam sigurna i strucna da odgovorim...
zovi ti skolu, to ti je najpametnije.
 
Зависи из колико предмета се полаже....
Ако полажеш само један или два предмета онда је обично у јуну....али ако полажеш све предмете, можете се договорити да пола предмета полажеш у јуну, пола у августу....(сећам се таквог случаја).
Најбоље је зато отићи у школу и тамо се све договорити. Верујем да ће ти изаћи у сусрет, наравно у законским оквирима.
 
Razredni ispit može se polagati u junskom i avgustovskom roku. Sam kandidat odlučuje kada će polagati koji ispit time što će prijaviti ispite koje ima nameru da polaže. Normalno je da, ako ima više ispita, to raspodeli po rokovima.

Ako polaže razredne ispite u avgustovskom roku škola će mu naknadno organizovati polaganje popravnog ispita u istom roku. To nema veze sa tim što su ostali đaci u školi već polagali popravni. Ali pre toga mora polagati sve ispite, zatim se na sednici Nastavničkog veća konstatuje, kao i za svakog drugog đaka, da je postigao uspeh taj i taj, da ima jednu ili dve slabe ocene i da se upućuje na polaganje popravnog ispita. Hoću da kažem, ne može npr. pasti na razrednom iz matematike, pa polagati popravni, a da ima da polaže još neki razredni ispit posle toga. Drugim rečima, mora finiširati godinu, pa onda ako je imao jednu ili dve slabe, ide na popravni. Dakle, pravila ista kao da je redovno pohađao nastavu.

Logično je da škola koja ima đake za razredne ispite, prvo organizuje razredne, pa onda popravne, čisto da sebi ne pravi dupli posao.

Što se tiče saveta tipa: profa da ti izađe u susret, oni nisu po zakonu, ispiti se polažu u rokovima, pred komisijom itd. Druga je stvar što se škole ponekad odlučuju za takvo, više neformalno polaganje, najčešće u slučajevima kada je učenik zbog bolesti izostajao celu godinu, pa ima odjednom mnogo posla, onda profesori organizuju ispite u dogovoru sa učenikom, čisto da mu olakšaju posao.

Ono što ne znamo iz tvog pisma je da li se radi o završnom razredu. Verovatno te brine da li ćeš stići da konkurišeš na neki fakultet u drugom roku. Te poslove treba obaviti pre drugog upisnog roka na fakultetima.
 

Back
Top