Америчка '''демократија'' и ''људске слободе''

СЛОБОДА84419

Primećen član
Banovan
Poruka
525
САД најмање заслужује да соли памет другима о демократији кад и сама то није.

Прво, сама САД је настала као последица најгорег геноцида у људској историји (горег и од хрватског 41.-45.) над Индијанцима. Земља им је отета и готово су истребљени. Након тога долази етапа робовласништва, расизма, обесправљености црнаца, која ни до данас није завршена.

Она њихова фора са ''Афроамериканцима'' је највеће понижење које су могли смислити црнцима (исто као и ми са Ромима за Цигане). Не постоје ружне речи, постоје ружне намере. Већина тих Афроамериканаца(Кондолиза Рајс, 50 Cent, Еди Марфи, Кевин Гарнет) живе боље од белих, док црнци једва остварују основна права. Следећи проблем, ако бих ја постао држављанин САД и на попису се изјаснио као Србин, завели би као Американаца српског порекла, а рачунали би ме као Бели. Где су ту слободе националног опредељења? Замисли да ми присиљавамо Мађаре да буду Србијанци мађарског порекла! Подела на расе као етничке групе је страшна. Шта ако је не желим да ме сматрате белим, из моје љубави према мојој црној браћи?

На изборе не вреди ни излазити, јер постоје само две странке, тајкунизоване горе него у Јељциновој Русији. Једина њихова разлика је у томе да ли заступају интересе тексашких нафташа или рецимо Мајкрософта и Боинга.

Социјална политика је катастрофална. 30% нема здравствено, број ХИВ позитивних прелази милион, не воде се готово никакве еколошке мере, америчке фабрике загађују колико и кинеске и индијске. 2 милиона људи је у затворима у сваком тренутку. О спољној политици не вреди трошити речи, да САД улаже у хуманитарне сврхе онолико колико то чини Норвешка, онолико колико улажу у наоружање, много мање би било гладних на свету.
 
Podsetio bih te na pesmu John Johnson Dragon-a "Seven blind men and elephant"

Naime u toj pesmi sedam slepaca bi da "vide" slona. Svaki se uhvatio nekog dela slona, te velike celine, i smatra da je baš taj deo najkarakterističniji za istog. Potukoše se na kraju. Svaki je u pravu, naravno, ali - delimično. Ono što tvrde jeste tačno ali predstavlja delić koji ne formira celinu.

E sad - sve velike nacije su ekspolatatorske. Ništa bolje nisu ni Kina ni Rusija. Krvavo do lakata...

Ali, zar nije suludo da zemlja koja gradi medjunarodne gasovode za potrebe grejanja dopušta da hiljade njenih gradjana umiru od zime na ulici?
 
Iron Lord:


E sad - sve velike nacije su ekspolatatorske. Ništa bolje nisu ni Kina ni Rusija. Krvavo do lakata...


Управо то хоћу да кажем, да САД није ништа више демократска од Русије, па чак и Кине. Кад Шведска није забринута због демократије и људских права у Русији , Кини и другим земљама, нема то право ни САД. Лицемерно је.

Iron Lord:

Ali, zar nije suludo da zemlja koja gradi medjunarodne gasovode za potrebe grejanja dopušta da hiljade njenih gradjana umiru od zime na ulici?

Али зар најбогатија земља на свету може дозволити да њени грађани немају здравствено, да постоје бескућници, да док Бил Гејтс има 55 милијарди долара, поприличан број грађана живи у беди? Зашто немају шведски стандард, кад је буџет војске преко 500 милијарди долара? Да не говоримо да се њихова хуманитарна помоћ по свету своди на томахавке и тепих бомбе.
 
СЛОБОДА:
Управо то хоћу да кажем, да САД није ништа више демократска од Русије, па чак и Кине. Кад Шведска није забринута због демократије и људских права у Русији , Кини и другим земљама, нема то право ни САД. Лицемерно је.

Demokratija nije utopija. Demokratija je mnogo bolje uredjenje od monarhije i komunizma u kom su bile potonje države (Kina je ponosna na komunizam i cenzuriše vesti i internet). Da li demokratiju bolje razume onaj koji je stalno bio u njoj ili onaj koji pokušava da ubedi druge kako živi u demokratiji od 1990-te? Gde se to briše memorija u glavama ljudi? LICEMERNO - slažem se!

СЛОБОДА:
Али зар најбогатија земља на свету може дозволити да њени грађани немају здравствено, да постоје бескућници, да док Бил Гејтс има 55 милијарди долара, поприличан број грађана живи у беди? Зашто немају шведски стандард, кад је буџет војске преко 500 милијарди долара? Да не говоримо да се њихова хуманитарна помоћ по свету своди на томахавке и тепих бомбе.

U Americi ima mnogo ilegalnih emigranata bez i jednog jedinog papira. Dovoljno im je što su u Americi a ne u zemlji iz koje su pobegli. Objasni mi postupak za dobijanje validnih papira kojima se ostvaruje pravo na socijalnu zaštitiu u Americi?
 
Iron Lord:
Demokratija nije utopija. Demokratija je mnogo bolje uredjenje od monarhije i komunizma u kom su bile potonje države (Kina je ponosna na komunizam i cenzuriše vesti i internet).


Шведски краљ представља само украс, премијер је главни, али не мора Шведска, узми нпр Немачку, ако ти смета монархија. Додуше, оно батињање антиглобалиста у Немачкој је била демократска мера, зар не? Кина жели да постане развијена земља, а да би се то постигло, мора се ставити интерес државе испред интереса појединца.
Кад би сви Кинези сазнали са колико мало рада људи у иностранству добро живе, или би побегли или би се нонстоп бунили и онда би вечно остали сиромашна земља.
Они нису комунистичка земља, већина привреде је у приватном власништву, ја би то назвао једнопартијска капиталистичка диктатура.

Iron Lord:
[
Da li demokratiju bolje razume onaj koji je stalno bio u njoj ili onaj koji pokušava da ubedi druge kako živi u demokratiji od 1990-te? Gde se to briše memorija u glavama ljudi? LICEMERNO - slažem se!

Ја не мислим да ученик не може надмашити свога професора.
Проблем је што се САД већ 200 година декларише као демократска.
Каква је то демократија кад су постојала робови? После тога су црнци званично имали права, али практично скоро никаква. САД пре Мартина Лутера Кинга се не сме назвати демократском, лицемерно је.Ако демократија не важи за све грађане, није демократија.


Iron Lord:
[U Americi ima mnogo ilegalnih emigranata bez i jednog jedinog papira. Dovoljno im je što su u Americi a ne u zemlji iz koje su pobegli. Objasni mi postupak za dobijanje validnih papira kojima se ostvaruje pravo na socijalnu zaštitiu u Americi?

Мислио сам на држављане САД који живе у беди, не имигранте.
 
СЛОБОДА:
Шведски краљ представља само украс, премијер је главни, али не мора Шведска, узми нпр Немачку, ако ти смета монархија. Додуше, оно батињање антиглобалиста у Немачкој је била демократска мера, зар не? Кина жели да постане развијена земља, а да би се то постигло, мора се ставити интерес државе испред интереса појединца.
Кад би сви Кинези сазнали са колико мало рада људи у иностранству добро живе, или би побегли или би се нонстоп бунили и онда би вечно остали сиромашна земља.
Они нису комунистичка земља, већина привреде је у приватном власништву, ја би то назвао једнопартијска капиталистичка диктатура.
Ako je Švedski kralj samo ukras, šta je onda sa predsednikom Kube? On ima status malog Boga... Bez obzira na deklarativno uredjenje neke države, diktatorski vlastodršci u sprezi sa policijom, tajnim policijama i vojskom održavaju sami sebe na vlasti. Toga je bilo i u Srbiji. U Americi se predsednik menja. On je samo ukras i ne mora da bude inteligentan.

СЛОБОДА:
Ја не мислим да ученик не може надмашити свога професора.
Проблем је што се САД већ 200 година декларише као демократска.
Каква је то демократија кад су постојала робови? После тога су црнци званично имали права, али практично скоро никаква. САД пре Мартина Лутера Кинга се не сме назвати демократском, лицемерно је.Ако демократија не важи за све грађане, није демократија.
Ako pričamo o profesoru onda je Amerika učenik. Demokratiju možeš naći i u Rimskom carstvu te drevnoj Grčkoj... Amerika je nadmašila svoje uzore.


СЛОБОДА:
Мислио сам на држављане САД који живе у беди, не имигранте.

Ovde polaziš od stava da je Amerika idealna država jer ima vrhunske naučnike, tehnologiju, sportiste... Postavka je loša te zaključak nije ništa bolji.

U svakoj zemlji imaš nepismen deo naroda. Koliko samo kod nas ima ljudi koji misle da rentgen leči umesto da zrači? Koliko mi imamo gradjana bez zdravstvene knjižice? Za nezaposlene treba i dva svedoka da bi je dobio???
 
Ma kakva demokratija u Americi. Nekoliko uspešnih crnaca postoji da bi zamazali oči prvenstveno svom stanovništvu, a onda i celom svetu. Kako su prošli oni nesrećnici pre par godina u New Orleans-u, a pitanje je kako i danas žive. To što se oni deklarišu kao demokratska zemlja ništa ne znači, može im se, sila su broj 1 u svetu, ono što kažu je zakon za sve ostale i tako je sada i tu nema pomoći. Mada, ako vrediš (ali prvenstveno ako nisi crnac) imaš dobre šanse da uspeš, bez obzira odakle si. Imam neke prijatelje tamo, žive od devedesetih, ne pada im na pamet da se vraćaju, deca su se rodila tamo, kažu da su prezadovoljni. Sad ne znam da li lažu ili je stvarno tako, ali valjda bi se vratili da im je gore nego nama ovde.
 
BG1109:
Ma kakva demokratija u Americi. Nekoliko uspešnih crnaca postoji da bi zamazali oči prvenstveno svom stanovništvu, a onda i celom svetu. Kako su prošli oni nesrećnici pre par godina u New Orleans-u, a pitanje je kako i danas žive. To što se oni deklarišu kao demokratska zemlja ništa ne znači, može im se, sila su broj 1 u svetu, ono što kažu je zakon za sve ostale i tako je sada i tu nema pomoći. Mada, ako vrediš (ali prvenstveno ako nisi crnac) imaš dobre šanse da uspeš, bez obzira odakle si. Imam neke prijatelje tamo, žive od devedesetih, ne pada im na pamet da se vraćaju, deca su se rodila tamo, kažu da su prezadovoljni. Sad ne znam da li lažu ili je stvarno tako, ali valjda bi se vratili da im je gore nego nama ovde.


A šta je sa našim crncima?

U Americi postoji zakon koji kod nas možemo da sanjamo zahvaljujući samoj državi koja je donela preopširan i nimalo konkretizovan zakon ali i Smiljaniću i veseloj kompaniji koja sebe predstavlja sindikatom. Središ ćerki za posao, sinu za auto - nema sindikata da se brine na TV-u...

U Americi postoji sijaset udruženja koja jedva čekaju da se neki privatnik ogreši o zakon o radu. Ne može da bude ni u jednoj firmi manje od 20% zaposlenih crnaca. Ne može da se desi da kod nekog privatnika radiš 15 minuta duže od 8 sati a da ti on to ne plati po dvostrukoj tarifi u odnosu na radni sat iz osmočasovnog radnog vremena. Rizikuje da ga inspekcija zatvori ako drži neprijavljene radnike. Ako ne plati kaznu ide u vzatvor.

Iz svih zemalja svakodnevno za Ameriku stiže potencijalna radna snaga. . Što ne kaže Amerikanac privatnik - "ako ti nećeš - ima ko hoće?". Što ne oboriše cenu rada kao što je oborena u Srbiji?

Ode ako pozoveš inspekciju - dobiješ otkaz a čime je gazda počastio inspekciju nikada nećeš saznati. Kako da dokažeš otkud inspeektoru oanj auto i onolika kuća?

E jedno je Amerika a drugo Srbija. I Amerikanac voli da ukrade ali ako izadje u novine onda je već u zatvoru. Kod nas se slikaju sa famiulijom pride još nasmejani...

Možda zato smeta Amerika?
Zbog zakona?

Vrlo moguće da baš hohštaplerima ne odgovara takvo uredjenje...
Vrlo moguće...

 
Iron Lord:
Ako je Švedski kralj samo ukras, šta je onda sa predsednikom Kube? On ima status malog Boga... Bez obzira na deklarativno uredjenje neke države, diktatorski vlastodršci u sprezi sa policijom, tajnim policijama i vojskom održavaju sami sebe na vlasti. Toga je bilo i u Srbiji. U Americi se predsednik menja. On je samo ukras i ne mora da bude inteligentan. ]

Добро, на страну Куба, Кина. Многи замерају Путину да је диктатор, а његова овлашћења су слична онима које има Буш или Саркози. У САД чак нема ни премијера већ председник обавља и ту функцију. Председник се бира тако што народ бира између два које заступају два олигарска клана. Како објашњаваш да постоје три породична пара председника (Теодор и Френклин Рузвелт, Џорџ Буш Старији и Млађи и вероватно Бил и Хилари Клинтон)? Типично монархистички.
Председник САД није украс, он је главни и одговорни у САД.

Iron Lord:
[
Ako pričamo o profesoru onda je Amerika učenik. Demokratiju možeš naći i u Rimskom carstvu te drevnoj Grčkoj... Amerika je nadmašila svoje uzore.]

Демократија не постоји нит је кад постојала, као ни комунизам.
Једно без другог не иде, док се не оствари економска једнакост, неће ни друштвена и обрнуто. Ако се икад оствари. Тренутно су томе најближе Скандинавске земље и Јапан(комунизам неће донети револуција, нити ће демократију донети закони, већ наука и рад).



Iron Lord:
[
Ovde polaziš od stava da je Amerika idealna država jer ima vrhunske naučnike, tehnologiju, sportiste... Postavka je loša te zaključak nije ništa bolji.

U svakoj zemlji imaš nepismen deo naroda. Koliko samo kod nas ima ljudi koji misle da rentgen leči umesto da zrači? Koliko mi imamo gradjana bez zdravstvene knjižice? Za nezaposlene treba i dva svedoka da bi je dobio???


Ја сам само констатовао да Америка не води бригу о обичним људима, да води десну политику.
 
СЛОБОДА:
Добро, на страну Куба, Кина. Многи замерају Путину да је диктатор, а његова овлашћења су слична онима које има Буш или Саркози. У САД чак нема ни премијера већ председник обавља и ту функцију. Председник се бира тако што народ бира између два које заступају два олигарска клана. Како објашњаваш да постоје три породична пара председника (Теодор и Френклин Рузвелт, Џорџ Буш Старији и Млађи и вероватно Бил и Хилари Клинтон)? Типично монархистички.
Председник САД није украс, он је главни и одговорни у САД.



Демократија не постоји нит је кад постојала, као ни комунизам.
Једно без другог не иде, док се не оствари економска једнакост, неће ни друштвена и обрнуто. Ако се икад оствари. Тренутно су томе најближе Скандинавске земље и Јапан(комунизам неће донети револуција, нити ће демократију донети закони, већ наука и рад).






Ја сам само констатовао да Америка не води бригу о обичним људима, да води десну политику.


I
Ako ćemo, kad nam ne odgovara replika odmahnuti rukom i reći - na stranu ovo ili ono, onda na stranu sve ovo.

II
Sva društvena urredjenja su iluzija. Sam pojam države je iluzija. Dogma je iluzija. Religija je dogma takodje.
Iran ima državno uredjenje zasnovano na ovoj drugoj.

III
Pusti ti brigu o Americi i njenoj brizi o njenim gradjanima dok ne sredimo da ovde u Srbiji država brine o pravima gradjana. Dok se jednima razbijaju glave na ulici jer su takvi od rodjenja drugima ni policija ne sme da pridje dok im oni ne dozvole a nisu bili takvi od rodjenja. Doduše, ovo su ekstremi. Šta je sa pravima običnog čoveka? Zaposlenje i sve oko toga? Kako se zaposliti posle 40-te godine? Shvataš razliku?

IV
Moram da se diskonektujem zbog obaveza...
 
Iron Lord:
A šta je sa našim crncima?


Iz svih zemalja svakodnevno za Ameriku stiže potencijalna radna snaga. . Što ne kaže Amerikanac privatnik - "ako ti nećeš - ima ko hoće?". Što ne oboriše cenu rada kao što je oborena u Srbiji?

Ode ako pozoveš inspekciju - dobiješ otkaz a čime je gazda počastio inspekciju nikada nećeš saznati. Kako da dokažeš otkud inspeektoru oanj auto i onolika kuća?

E jedno je Amerika a drugo Srbija. I Amerikanac voli da ukrade ali ako izadje u novine onda je već u zatvoru. Kod nas se slikaju sa famiulijom pride još nasmejani...

Možda zato smeta Amerika?
Zbog zakona?

Vrlo moguće da baš hohštaplerima ne odgovara takvo uredjenje...
Vrlo moguće...


Ma kakvo poredjenje sa Srbijom, nije mi palo na pamet. Ne znam statističke podatke vezane za standard Amerikanaca, ali mi i oni... Smešno poredjenje. Mada, u poslednjih godinu dana ima svetlih slučajeva zaštite prava radnika u Srbiji. Lično znam devojku koja je tužila poslodavca, svedočila bivša koleginica, platio je ogromnu kaznu, plus njenu platu i sve doprinose, morao je da je vrati na posao, što ona nije htela - razumljivo. Dobro je i prošao da nisu dalje čačkali, mada mi je žao što nisu - bitanga prvoklasna. Hteo sam samo da kažem da je očigledno da belci bolje prolaze u Americi, a naročito muškarci.

A što se tiče obaranja cene rada, pa sami smo krivi. Pristajemo na sve i svašta, nemamo organizovan sindikat, nema ko da te brani, pa tako samo najhrabriji, oni koji se usude da tuže poslodavca imaju šanse da nešto i dobiju - ne da dobiju, nego da ostvare svoja prava. Ima još mnogo sirotinje koja će da radi za 10-12.000 dinara. Raspitaj se za koje pare rade zaposleni u Maxi diskontima, a rade po 12-15 sati dnevno sa 2 pauze po 15 minuta. Pa normalno je da im je gazda medju 1000 najbogatijih ljudi na svetu.

A najgore je što mi se čini da ćemo još dugo trpeti sve te barabe, sadašnje vlasnika Srbije, a posle njih njihove sinove.
 
BG1109:
Ma kakva demokratija u Americi. Nekoliko uspešnih crnaca postoji da bi zamazali oči prvenstveno svom stanovništvu, a onda i celom svetu. Kako su prošli oni nesrećnici pre par godina u New Orleans-u, a pitanje je kako i danas žive. To što se oni deklarišu kao demokratska zemlja ništa ne znači, može im se, sila su broj 1 u svetu, ono što kažu je zakon za sve ostale i tako je sada i tu nema pomoći. Mada, ako vrediš (ali prvenstveno ako nisi crnac) imaš dobre šanse da uspeš, bez obzira odakle si. Imam neke prijatelje tamo, žive od devedesetih, ne pada im na pamet da se vraćaju, deca su se rodila tamo, kažu da su prezadovoljni. Sad ne znam da li lažu ili je stvarno tako, ali valjda bi se vratili da im je gore nego nama ovde.

Нисам ја ставио под питање квалитет живота, већ то што је су слободе и демократија прилично селективне, тако да се слажем са тобом..
 
Iron Lord:
A šta je sa našim crncima?

U Americi postoji zakon koji kod nas možemo da sanjamo zahvaljujući samoj državi koja je donela preopširan i nimalo konkretizovan zakon ali i Smiljaniću i veseloj kompaniji koja sebe predstavlja sindikatom. Središ ćerki za posao, sinu za auto - nema sindikata da se brine na TV-u...

U Americi postoji sijaset udruženja koja jedva čekaju da se neki privatnik ogreši o zakon o radu. Ne može da bude ni u jednoj firmi manje od 20% zaposlenih crnaca. Ne može da se desi da kod nekog privatnika radiš 15 minuta duže od 8 sati a da ti on to ne plati po dvostrukoj tarifi u odnosu na radni sat iz osmočasovnog radnog vremena. Rizikuje da ga inspekcija zatvori ako drži neprijavljene radnike. Ako ne plati kaznu ide u vzatvor.

Iz svih zemalja svakodnevno za Ameriku stiže potencijalna radna snaga. . Što ne kaže Amerikanac privatnik - "ako ti nećeš - ima ko hoće?". Što ne oboriše cenu rada kao što je oborena u Srbiji?

Ode ako pozoveš inspekciju - dobiješ otkaz a čime je gazda počastio inspekciju nikada nećeš saznati. Kako da dokažeš otkud inspeektoru oanj auto i onolika kuća?

E jedno je Amerika a drugo Srbija. I Amerikanac voli da ukrade ali ako izadje u novine onda je već u zatvoru. Kod nas se slikaju sa famiulijom pride još nasmejani...

Možda zato smeta Amerika?
Zbog zakona?

Vrlo moguće da baš hohštaplerima ne odgovara takvo uredjenje...
Vrlo moguće...


Све је то тачно, међутим, постоје и у Америци они који су изнад закона.
 
Али зар најбогатија земља на свету може дозволити да њени грађани немају здравствено, да постоје бескућници, да док Бил Гејтс има 55 милијарди долара, поприличан број грађана живи у беди?
Њихова теорија је дакле да не верују у социјализам, и да не треба одузимати од оних који остваре више, па давати онима који остваре мање.

Него ако је зарадио 50 милијарди, онда он сам тиме и располаже, држава му не конфискује;
а ако је неко други зарадио премало, онда је сам крив.

А иначе то има смисла, јер насупрот теоријама тупана који мисле да на свету постоји једна константна количина богатства, па је онда једини начин да се нешто заради - опељешити неког другог,

истина је доста другачија: на свету не постоји једна иста количина богатства, него се свакодневно стварају нове;
и зато не мора један да осиромаши да би се други обогатио.

И одатле идеја "социјалне правде" и прерасподеле више нема смисла,
јер не представља правду (враћање новца опељешеним пролетерима) већ неправду (одузимање од марљивих и давање багри нерадничкој).

Као што видите, систем је и уродио плодом јер су САД богатија земља од Кубе.
Ови као воде рачуна о социјалној правди, а резултат је да људи препливавају да би се домогли капиталистичко-империјалистичке експлоатације.
 
Poslednja izmena:
САД најмање заслужује да соли памет другима о демократији кад и сама то није.

Прво, сама САД је настала као последица најгорег геноцида у људској историји (горег и од хрватског 41.-45.) над Индијанцима. Земља им је отета и готово су истребљени. Након тога долази етапа робовласништва, расизма, обесправљености црнаца, која ни до данас није завршена.

Она њихова фора са ''Афроамериканцима'' је највеће понижење које су могли смислити црнцима (исто као и ми са Ромима за Цигане). Не постоје ружне речи, постоје ружне намере. Већина тих Афроамериканаца(Кондолиза Рајс, 50 Cent, Еди Марфи, Кевин Гарнет) живе боље од белих, док црнци једва остварују основна права. Следећи проблем, ако бих ја постао држављанин САД и на попису се изјаснио као Србин, завели би као Американаца српског порекла, а рачунали би ме као Бели. Где су ту слободе националног опредељења? Замисли да ми присиљавамо Мађаре да буду Србијанци мађарског порекла! Подела на расе као етничке групе је страшна. Шта ако је не желим да ме сматрате белим, из моје љубави према мојој црној браћи?

На изборе не вреди ни излазити, јер постоје само две странке, тајкунизоване горе него у Јељциновој Русији. Једина њихова разлика је у томе да ли заступају интересе тексашких нафташа или рецимо Мајкрософта и Боинга.

Социјална политика је катастрофална. 30% нема здравствено, број ХИВ позитивних прелази милион, не воде се готово никакве еколошке мере, америчке фабрике загађују колико и кинеске и индијске. 2 милиона људи је у затворима у сваком тренутку. О спољној политици не вреди трошити речи, да САД улаже у хуманитарне сврхе онолико колико то чини Норвешка, онолико колико улажу у наоружање, много мање би било гладних на свету.

Opet deca o nepravdi i pravdi... :)

Dete, sve velike sile su sile zato što nisu mile. :rtfm:
A ti pomenu samo Ameriku...
:bye:
 
Мислио сам на држављане САД који живе у беди, не имигранте.

Gradjani SAD koji žive u bedi su lenjguze seljačine. Čak im vrate 10 dolara na šalteru ako im ne nadju neku fizikaliju.
Pričajmo o uspešnima, ostavimo bednike tamo gde im je mesto...


Zakon prirode nalaže da se jedinka žrtvuje za vrstu a ne vrsta zbog jedinke.
 

Back
Top