"postepen rad" i "transformacija" pogleda

filatelista. pa šta?

Veoma poznat
Poruka
13.059
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je kompromis o statusu Kosova i Metohije moguće postići uz postepen rad sa srpskom stranom, bez ponižavanja jednog naroda, bez žurbe i uzbuđenja, stoji u stenogramu koji je objavljen na internet stranici ruskog predsednika.
'Ne isključujem mogućnost da postepen rad sa srpskom stranom može da dovedei do neke transformacije njihovih pogleda na Kosovo. Ja ne želim da odgovaram za srpsku stranu, ali uporan, taktičan rad, može da dovede do nekih kompromisa', rekao je Putin u intervjuu novinarima zemalja 'Grupe osam' pred predstojeći samit G-8 u Nemačkoj.
'Ne razumem zašto je potrebno danas ceo evropski narod 'lomiti preko kolena', ponižavati ga, bacati na kolena, s tim da potom cela zemlja vidi neprijatelje u onima koji su to uradili', rekao je Putin.
Šef ruske države je rekao da pitanja kao što su kosovsko, treba rešavati na osnovu saglasnosti 'i, ponavljam, kompromisa'.
'Mislim da takve mogućnosti nisu iscrpljene. Slušamo samo jedan odgovor: treba žuriti. Kuda žuriti? Šta se događa da moramo da se uzbuđujemo, izvinjavam se na izrazu, kao muve bez glave?', upitao je Putin.
Predsednik Rusije je rekao da je stav Moskve o budućem statusu Kosova zasnovana na principima međunarodnog prava, 'gde je jedan od glavnih princip teritorijalne celovitosti države'.
'Drugo, naša pozicija zasnovana je na rezolucijama Saveta bezbednosti UN. Rezoluciju 1244, želim to da naglasim, za koju su svi glasali jednoglasno - tu rezoluciju niko nije ukidao. I u njoj, u samoj Rezoluciji i u prilozima, crno na belo piše: Kosovo je nedvojivi deo Srbije', naglašio je Putin.
Putin je istakao da, ako neko želi da princip samoopredeljenja naroda, 'što je bio sovjetski pristup u vreme borbe protiv kolonijalizma', stavi iznad principa teritorijalne celovitosti, takvo rešenje i takav pristup treba da nosi univerzalan karakter i da važi i u drugim regionima sveta, u svakom slučaju, u drugim regionima Evrope'.
'Izjave naših partnera o tome da kosovski slučaj ima jedinstven karakter nisu uverljive za nas. Nema nikakvih argumenata koji bi govorili da se kosovski slučaj nečim razlikuje od situacije u Južnoj Osetiji, Abhaziji ili u Pridnjestrovlju', naglasio je Putin.

Ruski predsednik je rekao da se 'u jednom slučaju raspala jugoslovenska komunistička imperija, u drugom slučaju raspala se sovjetska komunistička imperija'.
'U jednom slučaju je bio etnički konflikt i u svim drugim slučajevima bio je entički konflikt. I tamo i tamo je bio rat. I tamo i tamo žrtve. I tamo i tamo zločinci i žrtve tih zločina', dodao je on.
Ruski predsednik je istakao da se i Južna Osetija i Abhazija i Pridnjestrovlje već 15 godina ponašaju kao nezavisne države, da su tamo izabrani parlamenti, predsednici i da su doneti ustavi.
'Nikakve razlike nema. Zato je za nas neshvatljivo zašto treba da podržavamo jedan princip na jednom mestu Evrope, a drugim principima da se rukovodimo u drugim delovima Evrope, da odbijamo malim narodima, recimo, Kakvkaza, njihovo pravo na samoopredeljenje', primetio je on.
Na pitanje predstavnika francuskog 'Figaroa' gde vidi mogućnost kompromisa i kakav je kompromis moguć, ruski predsednik je rekao da 'kada bi to znao, odavno bi predložio [rešenje].'
'Treba tražiti. To je težak i komplikovan posao. Ne znam. Za sada ne znam', rekao je Putin, dodajući da je, na primer, bio pronađen kompromis između Crne Gore i Srbije i da su se 'svi saglasili sa tim'.
'Međutim, vama ne pada na pamet da bi usvajanje principa samoopredeljenja nacija podstaklo negativne procese ne samo na postsovjetskom prostoru. I sa čim ćemo se mi u Rusiji suočiti?', primetio je Putin.
'Biće nam teško da objasnimo malim narodima Severnog Kavkaza zašto je u jednom delu Evrope nekom narodu takvo pravo dato, ali njima, na Kavkazu, zbog nečega nije. Pri čemu deo, recimo, osetijskog naroda živi u Rusiji a deo živi na teritoriji Gruzije i smatra sebe nezavisnom državom', rekao je ruski predsednik.
'Kako da objasnimo Osetinima zašto su oni ljudi drugog reda u Evropi? Zašto je Albancima dozvoljeno da se tako ponašaju, a Osetinima, recimo, nije? Nemoguće je to objasniti', rekao je Putin.

Ruski predsednik je dodao da bi rešenje sa nezavisnošću Kosova 'recimo direktno, podstaklo separatističke pokrete u samoj Evropi'.
Putin je naveo da se u Škotskoj planira za tri godine referendum sa pitanjem o nezavisnosti, kao i da postoje slične tendencije u Kataloniji i Baskiji.
'Ako začeprkamo malo dublje na Balkanu, videćemo da će Republika Srpska poželeti da se prisajedini Srbiji. U južnoj Evropi ima još problema. Prosto ne želim da ih navodim da ne provociram određene događaje', naglasio je on.
'Ako razgovarate sa stručnjacima, pronaći cete tamo masu problema slične vrste. Zašto to provocirati? Smatram da je to krajne štetno i vrlo opasno', istakao je ruski predsednik, dodavši da ako neki ljudi žure 'nemajući vremena - nejasno je za šta - neka izvole'.
'Mi se sa tim ne možemo složiti', rekao je Putin u intervjuu za dnevnike 'Tajms', 'Korijere dela sera', 'Špigl', 'Glob end mejl', 'Nikei', 'Figaro', 'Vol strit džurnal' i ruski 'Komersant', pred početak samita u Hajligendamu.

Ono što je meni ovde zaparalo uši jeste, da se mora razgovarati sa srpskom stranom (albanska se ne spominje), da srpska strana možda transformiše svoje poglede i druga, mnogo bitnija, ako Aphazija i Osetija dobiju zeleno svetlo, ode Kosmet u sekundi i priča o teritorijalnoj celovitosti se vrlo brzo zaboravlja.
 
Rusija, naprosto - "pokazuje misice".

U fazonu: "ako nesto radite, ima i nas da pitate".

Kao velikoj sili, u novom jacanju, njoj, zapravo, odgovaraju - sva resenja.

I, kao svaki mudar politicar, Putin "igra" na vise varijanti.

Pokazuje, naprosto, da se u ovom trenutku - Rusiji to moze.

I samo je stvar taktike, strategije koliko ce dugo na koju kartu da se igra.
 
od nastanka velikih sila,.. mala strana se nije pitala nista :sad:
tako da, nek nas oni brane i napadaju..
pa da nam kazu iskreno :shock: na kraju sta cemo i kako cemo :???:

ovako ce biti ''zivela rusija..ili amerika'' :shock:
mi smo samo navijaci,.... oni dobijaju pare sto igraju :sad:
 
Norma Kampl:
Rusija, naprosto - "pokazuje misice".

U fazonu: "ako nesto radite, ima i nas da pitate".

Kao velikoj sili, u novom jacanju, njoj, zapravo, odgovaraju - sva resenja.

I, kao svaki mudar politicar, Putin "igra" na vise varijanti.

Pokazuje, naprosto, da se u ovom trenutku - Rusiji to moze.

I samo je stvar taktike, strategije koliko ce dugo na koju kartu da se igra.

Slažem se da Rusi pokazuju mišiće i da žele da povrate deo uticaja koji su imali tokom hladnog rata (moje mišljenje da neće nikad, ali neka pokušaju). Poenta je što je Putin dao izjavu koja se može tumačiti na mnogo načina, ja izgleda vidim samo loše po nas, jer se "postepen rad" odnosi samo na Srbe, ne na Albance. Ako ćemo iskreno, mi smo popustili mnogo više od Albanaca i postepen rad sa Albancima bi mogao da dovede do toga da traže manje od nezavisnosti. Ova "transformacija" pogleda mi izgleda kao uvijeno i okruglo, pa na ćoše da se okrenemo budućnosti. Kad transformaciju pogleda zagovara Putin, to je OK i poželjno, a kad nam okretanje budućnosti trube neki zapadni, to je bezobrazluk, prostakluk i mešeanje u unutrašnje stvari suverene zemlje.
Mislim da je i u toj izjavi jasno stavio do znanja da je Kosmet samo obična trgovina i da ga tako zabole za međunarodno pravo, Povelju UN i Srbiju i ako u pregovore uključe Osetiju i Aphaziju, nema ništa od veta, i nova rezolucija uzima Srbiji Kosmet.
Ja sam uvek bio skeptičan prema ruskoj politici, sad i više.
 

Back
Top