Atletika

Vanjor

Aktivan član
Poruka
1.745
Bliži se SP u Osaki, a za nas pravi uvod u to je bio miting Artur Takač.Čudi me za mene slaba poseta iako piše u novinama da je bila odlična atmosfera, a na slikama se jasno vidi da je stadion Partizana bio poluprazan.Po prvi put u našoj zemlji da je neko trčao ispod 10,00.Naravno ko bi drugi nego Asafa Pauel 9,97(svetski 9.77).Jedva čekam SP jer je izjavio da je spreman i za 9,72.
 
Atmosfera jeste bila odlicna za nase poimanje atletike-budale koje samo trce i ne rade nista drugo. Tuzno sto je tako ali ipak cela zapadna strana je bila puna ljudi koji su zaista dosli da ispostuju kraljeve sporta. Bilo je i puno dece koja su dosla organizovano... Bice valjda bolje, ja sam optimista. Valjda ce ljudi poceti da uvidjaju znacaj bazicnih sportova. Pozdrav!
 
imam jednu molbu...
Pisem honorarno za jedne novine uz koje ce izaci enciklopedija koja ce se izmedju ostalog baviti i sportom...
Pa mi treba ako iko zna informacija o tome gde je rodjen Petrovic Dragan, atleticar i trener...
Unapred hvala
 
Tajson Gak trčao na mitingu u USA 9,76 ali pošto je vetar duvao 2,2 m/s što je za 0,2 m/s više od dozvoljenog rekord nije priznat tako da je i dalje aktuelan Asafin rekord.
 
Ivana Spanovic osvojila zlato(skok u dalj) na juniorskom SP!!! Mihail Dudas(desetoboj) i Tatjana Jelaca(bacanje koplja) bronzane medalje! Olivera Jeftic i Dragana Tomasevic uzele A normu za Olimpijske Igre!! Da li se to srpska atletika budi!!?
 
Ne mogu da verujem da ovo nikog ne interesuje!!? Pa jbte mi 18 god. nismo imali zlato na juniorskom SP a olimpijsku medalju iz atletike 90% ljudi u ovoj nije ni moglo da vidi jer nisu ni bili rodjeni kad je zadnji put osvojena!! Kriminalc(politicari) su u ovoj zemlji jedina tema!? Zalosno!!!
 
Ja sam trenirao skok u vis,u Partizanu, i bio dosta dobar-1.90m maltene bez treninga,ali kad niesam uspio da nadjem pravu opremu-katapulte,i kad sam vidio koliko je sve bas briga batalio sam...sad sam u cg,razmisljam da se reaktiviram,cuo sam da je cg rekord 2.05 pa...
 
IAAF: Bolt, Bekele, Robles u izboru

Kandidati za izbor najboljeg atletičara sveta ove godine su sprinter sa Jamajke Usein Bolt, Etiopljanin Keneniša Bekele i Kubanac Dajron Robles.

U konkurenciji atkletičarki, u trci za laureata godine su Etiopljanka Tiruneš Dibaba, Ruskinja Jelena Isinbajeva i Kenijka Pamela Dželimo.

Međunarodna atletska federacija (IAAF) objavila je kandidate na osnovu rezultata glasanja sprovedenog putem Interneta.

Konačni rezultati i pobednici će biti poznati 23. novembra na svečanosti u Monte Karlu.

34510_w400xh600.jpg
Usein Bolt
W020080417333964030701.jpg
Kenenisa Bekele
dayron-robles.jpg
Dajron Robles
 
Poslednja izmena:
Kod muskaraca ce biti Bolt a kod zena Isinbajeva. Razlozi su ocigledni. Inece treniram atletiku, pratim sve moguce domace forume vezane za atletiku, pratim razvoj u zemlji i nadam se da cemo i mi imati kandidata za jedno 100 godina. :cry:
 



JAMAJČANIN Usain Bolt i Ruskinja Jelena Isinbajeva proglašeni su najboljim svjetskim atletičarima u 2008. godini.

Nakon glasovanja navijača i članova IAAF-ove obitelji stručni žiri je skratio listu kandidata na tri imena u muškoj i ženskoj konkurenciji, a u nedjelju su u Monte Carlu, na tradicionalnoj svečanosti "World Athletics Gala", glavna priznanja i ček na 100.000 dolara pripala senzacionalnom jamajčanskom sprinteru i nepobjedivoj ruskoj motkašici.

Drugačiji ishod u muškoj konkurenciji malo je tko i očekivao.

Bolt je doista obilježio godinu, prometnuvši se u jednu od najvećih svjetskih sportskih zvijezdi. Tri zlata na Olimpijskim igrama u Pekingu (100, 200 i 4x100 metara) i svjetski rekordi u sve tri discipline nisu ostavili nikakve dvojbe članovima žirija.

"Moj je životni moto 'sve je moguće', on me vodio kroz cijelu ovu godinu. Osjećaj je doista prekrasan jer mi se isplatio sav težak rad u proteklom razdoblju", kazao je Bolt nakon primanja priznanja u Dvorani zvijezda.

I dok je Bolt bio sigurna oklada za naslov najboljeg svjetskog atletičara, u ženskoj je konkurenciji neizvjesnost bila znatno veća.

Na stranu Isinbajeve presudili su zlatna olimpijska medalja i svjetski dvoranski naslov, ali prije svega čak tri puta popravljen svjetski rekord na otvorenom. S jakim su argumentima nedjeljno proglašenje čekale i Etiopljanka Tirunesh Dibaba i Kenijka Pamela Jelimo, ali morale su se zadovoljiti utješnim nagradama za dostignuće, odnosno otkriće godine.

Isinbajeva je, inače, postala prva atletičarka u povijesti koja je tri puta proglašena najboljom na svijetu.

"Osjećam se kao da sam prvi put osvojila ovu nagradu jer sam napokon nadvladala teškoće i nešto slabije rezultate u posljednje dvije godine. Mnogi su mislili da više neću rušiti svjetske rekorde, dokazala sam im da su bili u krivu", kazala je Ruskinja.

Podsjetimo, Blanka Vlašić je utrku za atletičarku godine završila na osmom mjestu.

Ovogodišnja priznanja:

Atletičar godine: Usain Bolt

Atletičarka godine: Jelena Isinbajeva

Dostignuća godine: Dayron Robles (za svjetski rekord na 110 prepone), Tirunesh Dibaba (za svjetski rekord na 5000 metara), Barbora Špotakova (za svjetski rekord u bacanju koplja)

Otkriće godine: Pamela Jelimo

Nagrade za sjajnu karijeru: Kajsa Bergqvist, Stefan Holm, Jefferson Perez

Totalsport
Foto: AFP

Sta rekoh ja u gornjem postu. ;);););););)
 
Bolt želi rekord i na 400 metara

Jamajčanin Usein Bolt izjavio je da mu je sledeći cilj u karijeri obaranje najboljeg rezultata svih vremena na 400 metara.


Trostruki olimpijski šampion i svetski rekorder na 100, 200 i 4x100 metara želi da se domogne rekorda kojeg drži Amerikanac Majkl Džonson. "Pokušaću da oborim rekord 2010, s obzirom da te godine nema velikih takmičenja", poručio je Bolt, ali je dodao da ostvarenje tog cilja neće biti ni malo lako.

"Treninzi za 400 metara su izuzetno teški, ali mi rekord Džonsona od 43,18 sekundi predstavlja veliki izazov. Taj rezultat ostvaren pre devet godine mnogim atletičarima je san", rekao je najbolji atletičar sveta za ovu godinu u izboru Svetske atletske federacije.

url
 
Ovo si prekopirao sa B92.
Oborice ali nemoze odmah, komentarisao sam tamo na sportskim vestima na B92, pa da se neponavljam.
 
Poslednja izmena:
Želim da pozdravim ponovnu aktivnost na temi Atletika. Iako se njome ne bavim, mislim da je izuzetan sport. Nastavite da pišete, polemišete, razmenjujete iskustva i možda jednog dana budemo imali priliku da otvorimo čitav podforum Atletika. :D U želji za tim,sportski pozdrav.
 
Pazite ovo :

Trostruki olimpijski šampion i svetski rekorder na 100, 200 i 4x100 metara Jamajčanin Usein Bolt proglašen je za najboljeg sportistu sveta u izboru L'Ekipa.

"Divno je saznanje da imam toliko navijača širom sveta. Svestan sam da imam još potencijala za rezultat ispod 9,60 sekundi", rekao je Bolt prilikom saznanja da je proglašen najboljim sportistom sveta u 2008. godini. Bolt je dobio 832 boda, ispred Majkla Felpsa (694 poena) i Rafaela Nadal (413 poena), u izboru francuskog sportskog dnevnog lista.

Američki plivač Majkl Felps je na Olimpijskim igrama u Pekingu osvojio osam zlatnih medalja i time za jedno najsjajnije odličje nadmašio rekord svog zemljaka Marka Špica. Španski teniser Rafael Nadal ove sezone osvojio je Roland Garos i Vimbldon, kao i zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu.

Zanimljivo je da je u poslednjih 28 godina priznanje francuskog dnevnika dobila samo jedna žena - američka atletičarka Florens Grifit Džojner koja je laureat postala 1988. kada je oborila svetski rekord na 100 metara rezultatom 10,49 sekundi. Taj rekord aktuelan je i danas.

Lista deset najboljih sportista u 2008. po izboru L'Ekipa:
1. Usein Bolt (Jamajka - atletika) 832 boda
2. Majkl Felps (SAD - plivanje) 694
3. Rafael Nadal (Španija - tenis) 413
4. Valentino Rosi (Italija - motociklizam) 203
5. Luis Hamilton (Velika Britanija - Formula 1) 162
6. Alen Bernar (Francuska - plivanje) 134
7. Sebastijan Leb (Francuska - reli) 69
8. Nikola Karabatić (Francuska - rukomet) 52
9. Kristijano Ronaldo (Portugalija - fudbal) 51
10.Valentina Vecali (Italija - mačevanje) 51


Ja sam ocekivao da ce na celu liste biti Majkl Felps, nisam mislio da ce Bolt moci na vodecu poziciju, kad vidis.
 
Bolt je izvanredan ali to se ne moze poredjivati sa Felpsom...jer je Felps najveci sportista svih vremena...Bolt tek treba da bude najbolji medju atleticarima svih vremena;)
 
Pa sada da li je najveci sportista svih vremena to je diskutabilno pitanje.....
Uzgred treniras li sta ili se samo onako zanimas.
Napisao si da si iz Podgorice, juce je dole bila trka.
 
Vjeruj mi da covjek koji osvoji toliko olimpijskih medalja pa da su u bocanju zasluzuje titulu najboljeg svih vremena...
Treniram kosarku...prije atletiku;) Ali sam zaljubljen u vecinu sportova...na samu rijec takmicenje ide mi voda na usta:D:D:D
 
Da, ali znas sta moze samo u plivanju, razmisli malo.... Evo u bilo kom drugom sportu nema sanse. Nemam ja nista protiv njega, ali on tamo ima naprimer da pliva 10 disciplina, a u ostalim sportovima nema, ustvari ima evo konkretno atletika, ali jedan covek moze eventualno da uzme medalju na 800 i 1500 ali na 5000 nemoze. ***, potrefilo mu se.
 
Off Topic.
Kada smo vec kod Felpsa, evo jedna vest sa sajta od brace Hrvata.

Speedovo svemirsko odijelo tehnološki doping za Phelpsa i ostale rekordere?


ČAK 108 svjetskih rekorda je srušeno od uvođenja ovoga odijela u plivanje. Fina će preispitati je li uopće sve regularno ili se radi o prijevari.

Fina je donijela odluku kako će "poduzeti potrebne mjere" na svojem summitu u ožujku 2009., a vezano uz sve veće prigovore oko ovih plivačkih odijela u kojima su ostvareni fenomenalni rezultati. Prve promjene mogu se očekivati na Svjetskom plivačkom prvenstvu u Rimu koje će se održati sljedećega ljeta.

Naime, od kada je uvedena mogućnost plivanja u ovom odijelu, koji je Speedo izrađivao zajedno s američkom svemirskom agencijom Nasom, srušeno je čak 108 svjetskih plivačkih rekorda. Fina je pretrpjela oštre kritike zato što nije jasno definirala što je "prihvatljivo" odijelo, a što odijelo koje pomaže u ostvarenju boljih rezultata. Kritičari kažu kako se radi o tehnološkom dopingu te traže hitne promjene.

Tako je u Rijeci, na nedavno održanom Europskom prvenstvu u kratkim bazenima, 15 reprezentacija potpisalo protestnu notu kojom traže da se jasno definira što se smije nositi tijekom natjecanja.

Amerikanci, pak, traže da odijela ne smiju pokrivati vrat, ruke te noge ispod koljena.

Australci su ogorčeni činjenicom da su neki plivači na Olimpijskim igrama u Pekingu nosili čak i do tri odijela odjednom te tako još više zategnuli tijelo, a to im je u konačnici donijelo još bolje rezultate.

Fina je već i poduzela prve korake. Zatražili su mišljenje neimenovanog fakulteta koji će preispitati koliko odijelo može biti tanko te će napraviti test koji bi trebao pokazi jesu li ova odijela uistinu tehnološki doping.
 
Ubijen stvaralac Boltovog plesa

Dejvid Aleksandar Smit, čovek koji je smislio pobednički ples Useina Bolta, upucan je u baru u Kingstonu, prestonici Jamajke.

Smitova ’Guli Kripa’ (Gully Creepa) postala je popularna pošto ju je Bolt izvodio nakon trijumfa na 100 i 200m na Olimpijskim igrama u Pekingu. Smit, čiji je nadimak ’Led’, ubijen je u petak ujutru posle kraće svađe sa napadačima, a policija na Jamajci navodi pljačku kao najverovatniji motiv ubistva.

Jamajka, ostrvo u Srednjoj Amrici, jeste država sa jednom od najvećih stopa ubistava na svetu. Prema podacima Interameričke komisije za ljudska prava, u 2008. godini ubijeno je više od 1500 ljudi.
 

Back
Top