Kako postupiti kada zagusti ?

eldarion

Primećen član
Poruka
700
Cesto sam razmisljao o tome kako bi se ponasao kada bi se neko od mojih prijatelja nasao u nekakvoj kriznoj, velikoj, zivotnoj...opasnosti.
Pitao sam se kako bih postupao/io tada...Sta bih uradio i zasto bih uradio to sto bi uradio...
Sada, mislim da cu to otkriti tek kada se nadjem u jednom od takvih trenutaka...

Da li vi ikada razmisljate o tome?
Sta bi sve bili u stanju da uradite za prijatelja?
 
Kad zagusti - dosta ti je to siroko.

Spremna sam da posvetim vreme, energiju, rad umni i fizicki, da pozajmim novac ako imam poverenja da ce mi ga ta osoba vratiti...

Nekada sam spremna da ucinim toliko da me to bas kosta i vremena i zivaca i oduzme mi vreme za nesto sto je meni vazno, ali kada se osvrnem, vidim da mi nikada zbog toga nije bilo zao.

IPAK, bas u vezi sa ovim, da li nam je dopusteno da od drugih trazimo previse? Ima tu razlike izmedju onoga sto je ucinjeno zato sto smo nesto mogli, a nekome je znacilo, i onoga kada smo pod pritiskom, kada uradimo jer nismo mogli drugacije, a osecamo se iskoriscenim.

I naravno, kao i uvek, ljudi ne postuju one koji se sami nude da cine usluge. Cene njihovu pomoc, zahvalni su, ali u dubini duse tu osobu smatraju inferiornom.

Ima ova tema vise dimenzija...
 
Ne mozes resavati prijateljeve probleme, on jih mora resiti sam. Tvoje je samo da budes uz njega i pruzis mu oslonac i podrsku.
e,neka si mu rekla!
kad je neko u govnima samo ga gurni josh dublje da sluchajno ne ispliva!
znaš onu priču..nije ti uvek prijatelj onaj koji te vadi iz....
eh....ne daj bože da nam se prijatelji nađu u takvim problemima, kakvi smo ni za sebe nismo dobri;)
ja...nemam pojma. kada je moja drugarica obolela od tumora...ja se ukočila! plaka sam i bila mislim u gorem stanju od nje, na kraju ona mene tešila....
 
cokoladic@:
Ne mozes resavati prijateljeve probleme, on jih mora resiti sam. Tvoje je samo da budes uz njega i pruzis mu oslonac i podrsku.
Naravno...Da se on ne trudi zbog sebe, logicno je da se ne bi trudio ni zbog koga drugog, iduci logikom normalnog ljudskog egoizma, tako da ne bi bio vredan pomoci...
Imam utisak da si prvo pomislila na materijalne probleme...ili je tako samo meni zvucalo...
Ali mi nisi odgovorila na pitanje...
P.S. Uostalom, zar problemi tvog prijatelja (ako je rec o pravom prijateljstvu), na kraju, nisu ddeo tebe (jer oni su delovi njegovog zivota a njegov zivot je deo tvog)?
 
pajamaca:
e,neka si mu rekla!
znaš onu priču..nije ti uvek prijatelj onaj koji te vadi iz....
eh....ne daj bože da nam se prijatelji nađu u takvim problemima, kakvi smo ni za sebe nismo dobri;)
ja...nemam pojma. kada je moja drugarica obolela od tumora...ja se ukočila! plaka sam i bila mislim u gorem stanju od nje, na kraju ona mene tešila....

I, sama cinjenica da je tebe pogodila njena bolest i shvatanje da ti mnogo znaci do kog je sigurno dosla, ucinilo je koliko toliko laksom njenu bolest njoj samoj...
Nije li...? ;)
 
eldarion:
Naravno...Da se on ne trudi zbog sebe, logicno je da se ne bi trudio ni zbog koga drugog, iduci logikom normalnog ljudskog egoizma, tako da ne bi bio vredan pomoci...Imam utisak da si prvo pomislila na materijalne probleme...ili je tako samo meni zvucalo...
Ali mi nisi odgovorila na pitanje...
P.S. Uostalom, zar problemi tvog prijatelja (ako je rec o pravom prijateljstvu), na kraju, nisu ddeo tebe (jer oni su delovi njegovog zivota a njegov zivot je deo tvog)?


Potpuno nisi shvatio...

Niko ne moze resiti tvoje vlastite probleme, sem tebe samog!

Materialni problemi se najlakse resavaju i obicno i nisu problemi.

U nesreci bi svi da pomazu, a vecina samo kuka i kao prijatelji su ti. Pravog prijatelja prepoznajes kad si srecan i kad ti ide. E, onaj ko tad ume da se od srca raduje sa tobom, pravi ti je prijatelj.
 
cokoladic@:
Niko ne moze resiti tvoje vlastite probleme, sem tebe samog!
Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da prijatelj treba da ti resava probleme...
U nesreci bi svi da pomazu, a vecina samo kuka i kao prijatelji su ti.
Pa ne bih bas rekao, ali mozda nam se shvatanje "pomoci" razlikuje; saosecanje nije nikakva pomoc ..uglavnom je samo uteha.
Pravog prijatelja prepoznajes kad si srecan i kad ti ide. E, onaj ko tad ume da se od srca raduje sa tobom, pravi ti je prijatelj.
A sa ovim se potpuno slazem...
Materialni problemi se najlakse resavaju i obicno i nisu problemi.
Drago mi je sto nisi pomislila na materijalne "probleme", mada nekima su oni bitniji od bilo kojih drugih.
 
eldarion:
Ja ni u jednom trenutku nisam rekao da prijatelj treba da ti resava probleme...

Pa ne bih bas rekao, ali mozda nam se shvatanje "pomoci" razlikuje; saosecanje nije nikakva pomoc ..uglavnom je samo uteha.


Ne, nisi rekao, da treba prijatelj da ti resava probleme, ali si rekao, da ako prijatelj sam ne resava svoje probleme, nije ni vredan tvoje pomoci.
Mozda neko ne moze u tom trenutku ili ne zeli ili ne ume, da se suprostavi svojim problemima, ali mu je ipak potreban neko, na koga moze da se osloni.


Saosesacnje, ono iskreno, je moguce samo od strane osobe, koja moze i da se iskreno raduje sa tobom. Svo ostalo saosecanje je "lazno". Ljudi to rade zato sto misel da moraju, sto se bolje i jace osecaju, ako kao "pomazu" nekome, ko se nasao u nevolji i trenutno je u mnogo losijoj situaciji od njih samih. To je ljudski.
 
Pomogla bih uvek, u onoj meri koliko bi to bilo potrebno i na način na koji bih smatrala da treba. Bilo to podržavanje ili kritika. Sreća, nijedan prijatelj mi se nije našao u tako bezizlaznim problemima. I volela bih da nikada ne dođu u neku opasnu situaciju.

Pod tim nekim ozbiljnim stvarima ja podrazumevam samo bolest i smrt.
Doduše, bila sam u situaciji da je majka mog bivšeg momka bila bolesna u vreme dok smo se zabavljali, i umrla je nešto pre našeg raskida.
Pošto i momke doživljavam kao posebnu vrstu prijatelja u neku ruku, mogu da kažem da je to bilo prvi put da sam bila uz nekoga ko ima veće probleme, čak i neuobičajnije za većinu drugih ljudi... Prvi put sam bila uz nekoga ko je izgubio nekog bliskog. Grozno, ne volim da se sećam toga...
I da, bila sam u stanju da uradim sve, ali apsolutno SVE za tu osobu, samo da se on oseća bolje, da mu ublažim bol... I trudila sam se da budem jaka i tu u svakom momentu, ili ako treba, da se sklonim i ostavim ga samog...
Ne znam koliko mu je sve to značilo i koliko sam mu pomogla, ali mislim da je veći deo morao sam da uradi, kako bi prebrodio. Ako jeste. U tim ključnim situacijama mnogo znači pomoć i podrška drugih, ali i mi sami moramo da činimo za sebe. Da se suočimo sa situacijom i da vidimo šta nam je u tom trenutku najpametnije i najpotrebnije činiti.
 

Back
Top