OPERA
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 149

Tema: OPERA

Zainteresovan član Centurion (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Beogradska Opera???

Aktuelna tema poslednjih meseci je bila izgradnja i lokacija zgrade Opere...

Buduci da nije bilo godinu dana Dramskih premijera na velikoj sceni Narodnog pozorista?A Opera i Balet pored vise premijera i premijernih obnova najavljuje nove projekte,sto sami sto sa stranim partnerima!Postavlja se pitanje da nije pronadjeno kompromisno resenje t.j.da li smo dobili zgradu Opere u Beogradu?

Početnik
    Učlanjen
    03.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano OPERA

Neverovatno je da ne postoji podforum opera, i koliko pratim, bilo je malo ljudi koji su napisali da su bili na operi. Priznajem, nisam neki fan opere, ali gledala sam znacajnija dela, i noviju produkciju Narodnog pozorista. Nisam odusevljena, ali opera zasluzuje da ima i svoj podforum.

Zainteresovan član Drug Chlan (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2007.
    Reputaciona moć
    37

Podrazumevano Re: OPERA

I ja sam to primetio kada sam se 1. put logovao ali sam chekao da neko drugi otvori topic...
    Bio sam uchesnik par opera u Narodnom,shta si gledala?

Zainteresovan član privalova (avatar)
    Učlanjen
    25.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Thumbs up Re: OPERA

U, ja volim operu! Pošto imam apsolutan antisluh teško mi je ocenim nekog pevača ili postavku po kvalitetu pevanja, pa najviše volim predstave sa zanimljivom (i duhovitom, ako su operete ili komične opere) režijom, zanimljivim scenografskim rešenjima i simpatičnim izvođačima. Tako da skoro svaki put kada se igraju gledam režije Plamena Katarlova, naročito ako u njima pevaju Sanja Kerkez ili Vladimir Andrić - njih dvoje obožavam. ''Ljubavni napitak'' i ''Slepog miša'' sam gledala mali milion puta. Kao i ''Pepeljugu'', jednu od poslednjih Jagoševih režija koja mi se dopala. A sećam se i ''Ivice i Marice'', kada je pevala Mirjana Jovanović iz ''Pozorišta na Terazijama'' koja je bila sjajna. To je bila slatka predstava.
    Mada volim i ozbiljne opere - ''Kavalerija'' i ''Travijata'' su super.
    Poslednji put ažurirao/la privalova : 01.06.2007. u 15:09

Elita Kopakabana (avatar)
    Učlanjen
    02.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Talking Re: OBAVEZNO POGLEDAJTE!

https://www.youtube.com/watch?v=LNJ9w8KJdKY

Nastup Dragane Jugović del Monako, pod dejsvom alkohola! :-D

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.06.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Podrazumevano Re: OBAVEZNO POGLEDAJTE!

Citat Original postavio Kopakabana
    https://www.youtube.com/watch?v=LNJ9w8KJdKY

Nastup Dragane Jugović del Monako, pod dejsvom alkohola! :-D
    Bas je dejstvovao! Sva sreca pa je bila puna sala.

Početnik ellabella (avatar)
    Učlanjen
    07.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

jako volim operu.
    Bila sam u narodnom pozoristu ...ali za studente daju samo 3. galeriju...a karte su za mene preskupe
    Gledala sam Don Karlos,Rigoleto..Nabuko
    Svima bih toplo preporucila Verdijevu operu Aida.....ma sve njegove opere

Nov član
    Učlanjen
    28.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Ljudi, ne mogu da verujem da se tako malo prica o operi... Da li je moguce da su u Srbiji narodnjacine zauzele celokupnu scenu??! I nije istina da su karte preskupe, samo treba pitati koja su dobra mesta ostala, za malo para... Mada ja sam za to da neke opere treba gledati iz trece galerije, pr. Tosca, Don Karlos...

Aktivan član placenik (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano Opera

Jel ima neko ko voli?

OK, nema.
    Poslednji put ažurirao/la placenik : 10.10.2007. u 11:07

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Opera

Ima! Naravno !

Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Elem, odgledao sam ceo repertoar Narodnog, jel vredi ici u Madlenijanum, cuo sam dosta loseg o njima, ali ne znam koliko je verodostojno?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.06.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio placenik Pogledaj poruku
    Elem, odgledao sam ceo repertoar Narodnog, jel vredi ici u Madlenijanum, cuo sam dosta loseg o njima, ali ne znam koliko je verodostojno?
    Ako si gledao opere u Narodnom,nista novo neces videti ni u Madlenijanumu...
    To su krajnje dosadne predstave,bez ikakvih ideja...desetak pevaca izadje na scenu i nesto glumata, progutali motke i tako to, ali vidis neko bas to voli ,pa ako to ti bas ne smeta, onda uzivaj,NPR. neki su uzivali u Jadnicima, a ja sam se nevidjeno smorila.Ali nevidjeno...

Elita VIRGINIJA (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio placenik Pogledaj poruku
    Gledala sam onu sajber "Madam baterfly",pa ne znam shta da kazem,..
    Ochekivala sam mnogo vishe.Prvo shto me je sve vreme zbunjivala ona glupa scenografija.Koja je uradjena tako naivno,da je tuzno.Ne znam mozda su i hteli takav utisak da ostave.Blagi prizvuk ka psihodelichnom,sa puno praznine.
    Na prvi pogled malo deluje parodicno,jer MadamBaterfly ima 15 god,sto mozda i jeste bila poenta,da samim tim sto je prica prostorom i kostimografijom pomerena u drugo vreme,samim tim budu pomerene i granice nasih ocekivanja.Npr,...dok se na sceni odvija ljubavna prica,na velikom videobimu se smenjuju striptiz igracice,......

Druga stvar je ona Madam baterfly,koja ima dosta godina,i stvarno ne bi bilo loshe da porazmisle o menjanju postavke,...Jer zaboga!Poslednja scena,koja bi trebalo biti potresna,samo je ostavila blagi emotivni shok,kad Madam baterfly sa sebe skida crveni kimono,a salo prshti na sve strane!
    Mislim da je publika napravila jednu gooOorku grimasu!

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Svi se uhvate za to da je Madam baterfly dete, ali niko ocigledno nema pojma koliko je ta uloga preteska, i kako su potrebne godine pevanja, i mnoge druge uloge, da bi se stiglo do ove, Realno, to se pre poznih tridesetih i ne peva... U operi ( kod nas, nazalost) je cista sreca naci dobu pevacicu za tu rolu, a, ako se jos potrefi i da dobro izgleda, pa jos i da je mlada, ihaaaj...
    Travijata je zanimljiva u Madlenijanumu. I uopste nije bez idjea. Malo je pomerena...

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Tockice, valja li tebi uopste ista osim par predstava u koje si zaljubljena.Ili su ti kriterijumi visoki.A onda mora da si veoma naslusana i nagledana osoba.Ipak...nekako mi se cini da je sveto sto pricas isuvise plitko.Nema sustine i sve je crno-belo.Muzicki znalci ne bi sebi dozvolili takav recnik.

Think!

Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Posteno, za Madlenijanum sam dobio bukvalno ovaj komentar od jednog drugara sa Akademije "Tamo moze da peva ko hoce".
    Ono sto me zanima je:
    -kvalitet pevaca
    -akusticnos dvorane
    -jel svira orkestar ili zvucnjaci

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.06.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio Astro Bockey Pogledaj poruku
    Tockice, valja li tebi uopste ista osim par predstava u koje si zaljubljena.Ili su ti kriterijumi visoki.A onda mora da si veoma naslusana i nagledana osoba.Ipak...nekako mi se cini da je sveto sto pricas isuvise plitko.Nema sustine i sve je crno-belo.Muzicki znalci ne bi sebi dozvolili takav recnik.

Think!
    Izvinjenje...
    Ako bi svi odali svoj identitet na forumu ,ne bi bilo foruma:wink:...prema tome uzivaj u beogradskim predstavama, ali ti savetujem najdobronamernije, da nekad odgledas dramske predstave u Berlinu(npr.macka na usijanom limenom krovu-schaubuhne th.,mjuzikle u Londonu-Birds,Fantom of the opera,Les miserables ili pak Bradway-u-The lion king,Chicago,Parizu-Cabaret(maestralan).Veruj mi vredi svaku paru...znam da nisu svi u situaciji da to sebi priuste, ali i ja se snalazim, veruj mi i mnogo je lepo...
    Nisam neosnovana, nadam se, a mislim ni negativna, samo smatram da treba uvek dati maximum(da reditelji uce i saznaju,glumci-pevaju i igraju,operski pevaci rade na "dramskom",igraci na pevanju ...itd), lako je hvaliti i tapsati po ramenu, ali za progres koji nam je i vise nego neophodan,potrebna je i dobra kritika.Ja sam tako odgajana, ali ne mislim nista lose, izvinjavam se jos jednom,ako si tako shvatio-la.Pozdrav...

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Beogradska Opera???

Izgleda da ova tema ne interesuje mnogo ljudi.Pa hajde da je ozivimo
    Mozda se neko i zainteresuje za Operu

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.01.2008.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Neko koga nije interesovala opera ranije,teshko da ce to moci i posle ove teme.

Zaslužan član Strela (avatar)
    Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Astro Bockey Pogledaj poruku
    Izgleda da ova tema ne interesuje mnogo ljudi.Pa hajde da je ozivimo
    Mozda se neko i zainteresuje za Operu
    Нека тема се не може оживети пуком констатацијом, да тај и тај проблем неког
    не занима, већ само неким новостима везаним за ту тему.:wink:

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.01.2008.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

24. januar 2008. 20.00

Velika dvorana

Premijera opere

Djuzepe Verdi: Aida
    Režija:Karel Dragac/Austrija/, Dirigent:Jochannes Harnajt/Nemačka/, solisti,hor, orkestar i balet Narodnog pozorišta iz Beograda

Cena ulaznica: 600, 800,1.000 dinara

Karta nije mnogo,pa ko voli nek izvoli!

OPERA AIDA U IZVOĐENJU ANSAMBLA NARODNOG POZORIŠTA
    KULTURA
    - Utorak, Januar 15, 2008 14:25

Opera Đuzepe Verdija 'Aida' u izvođenju ansambla beogradskog Narodnog pozorišta, premijerno će biti prikazana u četvrtak 24. januara u Sava centru, najavljeno je u Narodnom pozorištu.

Direktor opere Narodnog pozorišta Dejan Savić je rekao da je predstava urađena u saradnji tog pozorišta, Sava centra i Makedonske opere i baleta.

Prema njegovim rečima, opera predstava 'Aida' predstavlja veliki projekat koji je angažovao sve kapacitete Beogradske opere i baleta.

'Najbolji solisti Narodnog pozorišta učestvuju u ovoj predstavi, a veliku pomoć dobili smo i od Makedonske opere koja nam je ustupila kompletnu scenografiju za predstavu', rekao je on.

Dirigent predstave Johanes Harnajt rekao je da je 'Aida' jedna od najlepših Verdijevih opera i da je on izuzetno ponosan što ima prilike da učestvuje u takvom spektaklu kakav je planiran za Sava centar.

Reditelj opere, Karel Drgač iz Češke je rekao da postavka opere 'Aida' za svakog reditelja predstavlja veliki i težak poduhvat jer on mora da pretoči na scenu ono što je kompozitor svojom muzikom želeo da kaže.

Za operu su napravljene dve postavke, a ulogu Aide tumače Jasmina Trumbetass i Ana Rupčić, ulogu Amnerise Dragana del Monako i Jelena Vlahović, a lik Radamesa Dušan Plazinić i Hon Li.

U predstavi igraju i Miodrag D. Jovanović, Mika Jovanović, Ivan Tomašev, Nenad Jakovljević, Dragoljub Bajić, Svetlana Bojčević Cicović i drugi.

Scenografiju za predstavu radio je Zoran Kostovski iz Makedonije, koji je radio i scenografiju za Makedonsku operu, kostimograf je Milenka Berberović čiji kostimi su korišćeni i u postavci 'Aide' iz 1990. godine, a koreograf predstave je Konstantin Kostjukov.

Operska pevačica Dragana del Monako rekla je da joj je velika čast što ima prilike da učestvuje u izvođenju 'Aide' i istakla da se ceo ansambl trudi da u Sava centru napravi veliki spektakl.

Sopran Jasmina Trumbetass je je istakla da je 'Aida' jedna od najuspešnijih Verdijevih opera koja se nalazi na 16. mestu najomiljenijih operskih dela u celom svetu.

Ona je rekla da se svaka operska uloga različito tumači i dodala da je opera 'Aida' aktuelana u svim vremenima, jer ima političku notu, ali i večiti ljubavni troguao koji postoji u svakoj operskoj predstavi.

Opera 'Aida' Đuzepe Verdija biće izvedena u Sava centru 24. i 26. januara, a nakon toga, prema rečima Dejana Savića, biće igrana do kraja sezona upravo u velikoj dvorani Sava centra.

http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?IDNews=211289

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.01.2008.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

S obzirom da Aidu igra Jasmina Trumbetas,mislim da ne treba mnogo govoriti.

I ako je mozda moj favorit bila Olga Malevic Djordjevic.
    Poslednji put ažurirao/la ekcentricna : 17.01.2008. u 16:53

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Centurion Pogledaj poruku
    Aktuelna tema poslednjih meseci je bila izgradnja i lokacija zgrade Opere...

Buduci da nije bilo godinu dana Dramskih premijera na velikoj sceni Narodnog pozorista?A Opera i Balet pored vise premijera i premijernih obnova najavljuje nove projekte,sto sami sto sa stranim partnerima!Postavlja se pitanje da nije pronadjeno kompromisno resenje t.j.da li smo dobili zgradu Opere u Beogradu?
    Ne razumem... A i nije tacno. Kako nije bilo dramskih premijera na velikoj sceni?! A i koje su to silne operske i baletske premijere i obnove?! Dve i po godisnje, to je sasvim prosecna produkcija.
    By the way, o tom kompromisnmom resenju prica se bar dvadeset godina, a bojim se da ga ni nasi unuci nece docekati...

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Olga Malevic Djordjevic je fantasticna.Gledao sam je u Traviati u Madlenianumu. Ali ona nije glas za Aidu.
    Ana Rupcic i Jasmina Trumpetas ce bez sumnje dobro otpevati uloge.

Sto se tice Opere, hvala Bogu da se neko napokon stio da nakupi vise od dve premijere ili obnove godisnje.Znalo je da prodje sezona bez ijedne.
    Drama radi punom parom.Kao i svake godine izadju bar sa sest ili sedam premijera.Samo ove sezone do sada je bilo cetiri.

Početnik
    Učlanjen
    27.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Don Paskvale i reditelj mu... sramota...

A taman sam se obradovala cinjenici da ce neki dramski reditelj mladje generacije raditi nesto u operi...
    Sedela sam u publici na dvema probama, i evo, jos ne mogu da se opasuljim od prizora i dogadjaja.
    Pratim operu dugo i redovno iz profesionalnih razloga, isto kao i dramu, i moram priznati da nasa opera i nema bas mnogo srece sa rediteljima, jer su rezije mahom vrlo klasicne, zastarele ili prosto prilagodjene malom budzetu i postojecim tehnickim uslovima. Zato sam pomislila da bi taj Sasa Gabric mogao napraviti nesto zanimljivo. "Lik i delo" ovog tipa meni su poznati samo u vezii filma o haskom optuzeniku, i "Svadbe u kupatilu" PNT-a, ne znam sta je to sve radio u pozoristu, ali izgleda ne mnogo...
    Kako bilo, vec posle druge probe, bilo mi je jasno da covek nema blage veze sa operom, da ne zna ni partituru a ni jezik na kome se peva, strihovao je po prevodu, a ne po muzici !? Neprijatan, nevaspitan, neurotican ali nadasve nedovoljno strucan. Insistira na minimalizmu i moderni, sto mi se u par navrata i dopalo kao resenje, dok nisam shvatila da taj minimalizam proizlazi iz minimalnog znanja o operi. Don Paskvale kao komicna opera daje prostora za milion tumacenja. Reditelj je radnju postavio u vreme sadasnje, i to je simpaticno, ali je tu i kraj njegovoj mastovitosti.
    " Jedva cekam smrt opere" - izjavi covek u zaru besa, nakon rasprave sa ansamblom. Kapitulacija u malom. Tu smo i mi malobrojni posmatraci u sali shvatili da je to ocaj reditelja u kreativnoj krizi, kome je premijera za sedam dana, a nema pojma ni kako mu se zovu glavni likovi, ni sta je opera, ni sta je kucno vaspitanje, o obrazovanju da ne govorim. Neinventivno, bezidejno, amaterski... prosto mi dodje da konkurisem za reditelja u operi. Ko li uopste zove ovakve tipove, na osnovu cega?! Sramota... Za Narodno pozoriste, ansambl opere koji zasluzuje mnogo vise od ovog, za nas publiku, strucnu i nestrucnu...:x

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. OPERA
    Autor MOCARTT u forumu Muzika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 30.09.2007., 08:16
  2. Opera
    Autor damir24 u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 06.09.2006., 22:44
  3. opera 7.51...