Plazma keks

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
Htela sam prvo ovu temu da postavim u kultnim stvarima, onda shvatih da može da joj se nađe i praktična primena.
Dakle plazma
Svi smo odrasli na njoj. I nekako u svetu keksa zauzima posebnu kategoriju. Najlpša je kad se jede "na suvo" ili s mlekom. Ali kolači koji se prave sa njom ne mogu ni sa jednim drugim keksom. Ma ne znam, mnogo volim plazmu....
Ako neko ima može da napiše neki recept koji se pravi samo i neizostavno sa njom...

A ono što sam ja htela da pitam je: Što li se baš tako zove?
 
Viva plazma!
Kad sam kao mala cula za krvnu plazmu malo mi je bilo gadno, mislila sam da je to keks+krv, grozno. Ne znam odakle naziv i ko je bio kum, ali da je nezamenljiva, jeste. I ne vabe me ovi novi probni ukusi lesnika i jabuke/cimeta. Tradiconalista.
 
KAo mala sam nogo volela da sameljem plazmu, tad nije bilo lako ko sad da se kupi gotova, pa da prelijem Jupi-jem, tako se pravi kora za neku nepecenu tortu, odlicno je kao osnova za krem pa od gore slag. Mene mrzelo da se zezam, bio raspust, ja mislila da sam otkrila svetsku stvar sto sam kasikom na tanjiricu formirala poluloptu, sipala gore puding i na to slag...
Inace ne volim kekse sa kremom i prelivom, samo ove suve keksaste :)
 
Plazmu obozavam!! Ovaj recept nisam probala, ali sam cula da je torta bozanstvena! Pravicu je u subotu, kao rodj.poklon iznenadjenja :) Dakle...

TORTA S PLAZMOM I VOCEM
Potrebno:
- 300gr mlevene plazme
- 2 dl soka od narandze
- 6 zumanaca
- 1 margarin
- 250 gr secera u prahu
- malo sitno seckanih orasa(ovo ne mora ako nemas)
- banane/visnje-sta hoces
- 2 kesice slaga
- 1 pakovanje petit ber keksa

Priprema:
pomesas plazmu i sok, a u drugoj posudi umutis margarin, zumanca i secer i to sto si umutila zajedno spojis sa plazmom i onim keksom i na tacnu redjas red keksa-ali ga kvasis u mleku pa red fila,pa opet keks,pa banane ili visnje,pa opet fil i na kraju slag
 
Valjda sva deca vole plazmu i mleko. I tako probam ja, po receptu drugih mama, da dam cerki to za laganu veceru, imala je oko 15 meseci. Pojede ona i prodra se LJEBAAAAAA! Izbacila sam slatku veceru, pa ne jede se hleb posle plazme, po njenom-nije jela ako nije bilo hleba.
 
E, btw, kad je moj komšija krenuo u vrtić, slična situacija se desila. Oni ljudi sremci, stalno jedu neke kobaje, slaninu, šunku... A klinac voli da jede, debeljuca. I svaki dan ga pitaju šta je bilo da se jede u vrtiću za doručak, on kaže "ništa, samo leba":)
 
sanja:
Viva plazma!
Kad sam kao mala cula za krvnu plazmu malo mi je bilo gadno, mislila sam da je to keks+krv, grozno. Ne znam odakle naziv i ko je bio kum, ali da je nezamenljiva, jeste. I ne vabe me ovi novi probni ukusi lesnika i jabuke/cimeta. Tradiconalista.

Lješnik još nisam probala (imam kutiju koja čeka ;) ), ali jabuka i cimet - meni je ODLIČNO.
 
Evo jedne mnogo brze torte od plazme a lepe:
300gr plazme izlomiti i preliti casom soka od pomorandze
250gr margarina umutiti sa 5 zumanca i
250gr secera u prahu i 150gr mlevenih oraha.
Sve sjediniti, ja to radim rukama i formirati tortu na tacni. Preko slag. Ostaviti u frizideru da se malo stegne. Ovo je manja torta, ja obicno pravim duplu meru i onda 300gr plazme izlomim a drugih 300gr uzmem mlevenu. Ma torta se pravi za 15 minuta. Pozdrav
 
Problem je sto se takve torte i jedu za 15 minuta. A onda sutra ajde smisljaj nesto drugo brzo i slatko.
Moze i Big Mix da se umuti i sipa mlevena plazma, vrrrlo dobar ukus!
 
Napravila sam onu tortu i jela sam to "testo" dok sam pravila i veeeoma je fino... Samo cekam deckov izraz lica sutra kada umesto velike torte dobije tanjiric sa preostalim delom gorepomenute xexe... :lol:
 

Back
Top