Sta se desilo sa IP adresom?

amethyst

Zainteresovan član
Poruka
280
Evo ovako.
Imam dva operativna sistema XP-SP2 na dve particije.
Na particiji koju koristi moja supruga,koja je inace samo za internet.Juce se desilo da je promenjena IP adresa koja se automatski dodeljuje od provajdera SBB-a.Inace i na mojoj i na supruginoj particiji je bila ista IP adresa.DNS server je nestao,DHCP server je takodje nestao.
Internet ne radi.
Moram da napomenem da se IP I DNS ne unose rucno vec se postavlja automatski
(Obtain an IP address automatically)
(Obtain an DNS server address automatically)
Na mojoj particiji sve radi kako treba.
 
Moguće da DHCP server nije radio kako treba i da je instalacija Windows XP gde je došlo do promena koje si naveo, "pokupila" neke neispravne podatke. Prilikom korišćenja DHCP potpuno je normalno da prilikom svakog pokretanja OS-a DHCP server dodeli neku drugu adresu iz dozvoljenog opsega, sem u slučaju da je za MAC adresu mrežene kartice koja se nalazi u računaru na DHCP server rezervisana unapred određena IP adresa.
 
Svaki DHCP server omogućava rezervaciju neke IP adresa iz poola adresa koji mu je dodeljen za neku MAC adresu. Kada DHCP klijent prilikom pokretanja OS-a zatraži IP adresu od servera jedan od podataka koji šalje je i MAC adresa. Ukoliko na DHCP serveru postoji rezervacija za poslatu MAC adresu, tada će server vratiti rezervisanu IP adresu. Ukoliko rezervacija ne postoji, vratiće prvu slobodnu IP adresu iz poola adresa.
 
Ako pažljivo pogledaš videćeš da je adresa koja je dodeljena u OS-u kod koga ne radi Internet, automatska privatna adresa, a ne adresa dodeljena od strane DHCP servera. Očigledno da je nešto u konfiguraciji tog OS-a promenjeno. Pokušaj da se setiš šta je rađeno od trenutka kada je konekcija prema Internetu radila do trenutka kada je prestala da radi.
 
Razmisljam da nije slucajno program Spy boot search i destroy obrisao neki fajl.
Mada koliko se secam to su bili samo spijunski programi 4.kom. uglavnom "Tracing cookies".Vece pre sam skenirao sa njim na mojoj particiji,mada on skenira obe particije,sutradan ta particija je dobila tu IP adresu.Uradiosam "Backup files" ali nista se nije promenilo.
 
Pomenuti program ne bi trebao da obriše datoteke vezan za mrežu. Ono što je možda najjednostavnije da probaš je da ponovo instaliraš Service Pack, a sledeći korak ako prethodni ne da rezultate je da deinstlairaš, pa onda ponovo instaliraš driver za mrežnu karticu i mrežu.
 
dvr_liberty:
Jesi ga obrisao ili reinstalirao,nisam razumeo?
Možda je putem download-ovanja nekog materijala obrisao IP,šta si skidao zadnji put,baš me intereuje jer sam ja jednom imao instaliran IDM i posle uklanjanja istog i još par programa(sve odjednom sam uklanjao pa nisam gledao do čega je bilo) rešio problem,poenta je što sam sebe ubeđivao da nije bilo do njega mada sam sada ubeđen da jeste!
To se desilo prilikom surfovanja netom,Samo je izbacio poruku "IDM changed configuration
and internet conetciom.Please reboot your computer"Posle restartovanja komp je promenio IP adresu.
IDM sam nakon toga reinstalirao i IP adresa se vratila na staro.
Evo upravo sad sam instalirao najnoviju verziju IDM-a.
Za sad je sve u redu.
P.S. Nisam rekao da mi se to desilo i na mojoj particiji.Naravno posto se to desilo i meni licno i imao priliku da vidim tu poruku od IDM-a bilo mi je jasno sta je razlog promene IP-adrese.
 
bojan p:
Internet download manager? Ne koristim pomenuti, ali očigledno da on ima neke svoje bubice. I zašto on uopšte daje sebi za pravo da menja konfiguraciju, bez da obavesti šta je uradio?!
Ma obavestio je on da ce da promeni internet konfiguraciju.A ja sam kliknuo na ok.Znaci ja sam mu dozvolio ne znajuci pri tom da ce da promeni IP adresu.
Sad koristim poslednju verziju IDM i za sad nemam problema.
Inace IDM je za mene najbolji Download manager.
 

Back
Top